W.A.MOZART IN SARAYDAN KIZ KAÇIRMA OPERASI


SAMSUN

5. ULUSLARARASI İSTANBUL OPERA FESTİVALİ
W.A.MOZART’IN “SARAYDAN KIZ KAÇIRMA” OPERASI İLE
ARKEOLOJİ MÜZESİ BAHÇESİNDE
  SAHNELENDİ!

 

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından ve DenizBank’ın katkılarıyla düzenlenen 5. Uluslararası İstanbul Opera Festivali programı sanatseverlerden gelen yoğun ilgi ile devam ediyor.
9 Haziran 2014, Pazartesi akşamı Arkeoloji Müzesi Bahçesinde, Samsun Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen “Saraydan Kız Kaçırma” eseri,  10 Haziran 2014, Salı akşamı, yine aynı mekanda, saat: 21:00’de sanatseverler ile buluşacak.

15. ve 16. Yüzyıllara damgasını vurmuş ihtişamlı Türk-Osmanlı Kültürünün etkisiyle oluşan “Turguerie” akımının en güzel örneği, ünlü besteci W.A.Mozart’ın bu klasik eserini rejisör Yekta Kara sahneye koyuyor.  

Osmanlı topraklarında geçen bu hikaye, Selim Paşa’nın sarayında tutsak olan Konstanze’nin kendi vatanına dönmek ve sevdiği Belmonte’ye kavuşmak için verdiği özgürlük mücadelesini ve Selim Paşa’nın Osmanlı hoşgörüsü ve bağışlayıcı tutumunu konu almaktadır.

 Orkestra şefliğini Tolga Taviş, dekor tasarımını Ferhat Karakaya, kostüm tasarımını Şanda Zıpçı, ışık tasarımını Fuat Gök’ün yaptığı eser, 10 Haziran 2014, Salı akşamı, yine aynı mekanda, 21: 00’de ikinci temsili ile seyirci karşısında olacak.

5. Uluslararası İstanbul Opera Festivali, 17 Haziran 2014, Salı akşamı Zorlu Center’de gerçekleşecek “Dimitri Hvorostovsky Gala Konseri” ile sona erecek.

HABER KAYNAK:
peykan demirkaya peykandemirkaya@gmail.com

  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir