Yurt Dışındaki Türk Bilim İnsanlarını Aynı Katalogda Topladı

0

TÜBİTAK Yurt Dışındaki Türk Bilim İnsanlarını Aynı Katalogda Topladı

TÜBİTAK, yurt dışında yaşayan Türk bilim insanlarını bir araya toplayan veri tabanı oluşturdu. Katalog haline getirilen veri tabanında 47 ülkeden bin 335 isim yer alıyor. Düzenli olarak güncellenecek veri tabanı sayesinde Türk bilim insanlarının kendi aralarında ve Türkiye ile koordinasyon sağlaması amaçlanıyor.

Yurt dışındaki Türk bilim insanlarıyla yakın ilişkiler kuran TÜBİTAK, temmuz ayında İstanbul’da düzenlediği kurultay ile bilimsel çalışmalarını uzun yıllar yurt dışında sürdüren önemli isimleri bir araya getirdi. Kurultayda yurt dışındaki Türk bilim insanları arasında işbirliği kurulması, ilişkilerin sürekli hale getirilmesi ve Türkiye Araştırma Alanı’na katkı amacıyla veri tabanı hazırlanması kararlaştırıldı. Kurultay sonrası çalışmalarını hızlandıran TÜBİTAK, 47 ülkeden bin 335 Türk bilim insanının bilgisine ulaşarak katalog hazırladı. Kataloğun hazırlanmasında TÜBİTAK, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Uluslararası Araştırma Veri Tabanları gibi birçok farklı kaynak kullanıldı. Yapılan internet taramalarıyla da güncel bilgiler derlendi. Düzenli olarak güncellenecek veri tabanı ile yurt dışındaki mevcut araştırmacı sayısının çok daha fazlasına kısa sürede ulaşılması hedefleniyor.

En Fazla Araştırmacı ABD’de

TÜBİTAK tarafından hazırlanan “Yurt Dışındaki Türk Araştırmacılar” kataloğu ülkeler ve araştırma alanları olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Katalogda yurt dışındaki Türk bilim insanları ile ilgili çeşitli istatistikler de yer alıyor. İstatistiklere göre ABD, en çok Türk araştırmacının yaşadığı ülke konumunda. ABD’yi Almanya ve Kanada izliyor. ABD’deki Türk araştırmacı sayısı tüm Avrupa ülkelerindeki araştırmacı sayısından daha fazla.

Araştırma alanları göz önüne alındığında ise en fazla mühendislik ve teknoloji alanında araştırmacı bulunuyor. Bu alanı doğa bilimleri ve sosyal bilimler takip ediyor. Bu araştırmacıların yüzde 76’sı çeşitli üniversitelerde görev yaparken, yüzde 12’si araştırma merkezlerinde, yüzde 10’u ise özel sektörde çalışıyor.

Veri tabanına kayıtlı araştırmacıların büyük çoğunluğu doktora veya tıpta uzmanlık derecesine ve uzun süren araştırma deneyimine sahip.

Haber Kaynak ve görseller: TÜBİTAK Web Sitesi
http://www.tubitak.gov.tr

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

ÖZGEÇMİŞ 1946 yılında doğdu. Altı çocuklu bir demiryolcu ailesinin en büyük oğludur. 1966 yılında Bandırma Şehit Mehmet Gönenç Lisesi Edebiyat Bölümünü bitirdi. 1966 yılı birinci dönem Lise Başkanlığı yaptı. 1965 yılında Lise Marşını yazdı. Edebiyat öğretmeni Esin Kocabay ve resim öğretmeni Ferahat Baydar ile zaman içinde çalışmalarını devam ettirdi. Sanatçı, 1968 yılında Yapı Kredi Bankası nda bankacılık yaşantısına başladı. 1973 yılında Ege Üniversitesi İ.T.B. Fakültesini bitirdi. 1973-76 yılları arasında sendikacı olarak çalıştı. Bir dönem Bank-sen Genel Eğitim Sekreterliği görevini profesyonel olarak sürdürdü. 1978 yılında Tenise Berberoğlu ile evlendi. Kızları; Kamucan; 1979 da, Zeyneb 1980 yılında dünyaya geldi. 1990 yılında kendi isteğiyle emekli oldu ve sanat çalışmalarına ağırlık verdi. 1993 yılında sanatçı, tiyatro adamı Oben Güneyin şiirlerini derledi. Sanatçı çalışmalarını İstanbulda sürdürmektedir. MESAM Türkiye Musiki Eserleri Sahipleri Meslek Birliği üyesidir. Sanatçının eserleri Fransa ve Türkiye de özel koleksiyonlarda bulunmaktadır. Tevfik Yalçın 1992 yılında Gol Şov Yarışma Futbol adlı bir tv yarışma programı yapmıştır. (T.C. Kadıköy 1. Noteri 01 Aralık 1992 No: 88456 olarak tasdiklidir.) Otobankızı şiiri; Mayıs 2007 de çıkan pop-rock sanatçısı KIRAÇın Benim Yolum albümünde 7. sırada Zarife adıyla yer almıştır. Beste: G.Barış Bölükbaşı, YAKIMA G.Barış Bölükbaşı Bestesi, Albüm: Mutlu Sonda Kararlıyım 2014 SANAT ÇALIŞMALARI Yakınma Şiirler (Dosya) GÜNDEDÜN İstanbul Oyunlarına Mektuplar (Tiyatro Eleştirileri-dosya) Kim Çözecek Tiyatro Oyunu (Dosya) Karıncalar Anayasası (Dosya) 1999 Güneş Tutulmasının Renkler Üzerine Etkisi Deneyi (Gökhöyük- Amasya) 1999 Bankacı Sanatçılar Karma Sergi 1999 Buluşma Noktası Çorum Karma Sergisi, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi 2000 Aşağı İstasyon Çocukları Bandırma Karma Sergi, Bandırma Belediyesi Kültür Merkezi 2000 Buluşma Noktası Bandırma Karma Sergi 2005 www.evetbenim.com sanat sitesinin (sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak için) kuruluşu 2008 20 Ağustos - 7 Eylül: Karma Sergi; Sanalın Gerçeği Gerçeğin Sanalı, Barış Manço Kültür Merkezi İstanbul

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.