13.Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 9 Temmuz Emre Yavuz Konseri

Emre Yavuz, 9 Temmuz Cumartesi günü, Toprak Ev’de piyano resitali verdi
eyavuzDenizbank ana sponsorluğunda düzenlenen 13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali,  Toprak Ev Piyano Serisi’ne konuk olan Emre Yavuz’un piyano resitali ile devam etti. Bu sene piyano ile başlayan, önümüzdeki yıllarda farklı enstrümanlarla devam edecek olan butik konserler serisi, Gümüşlük sahilinde festival merkezinde yer alan Toprak Ev’de Piyanist Emre Yavuz’un Schubert’ten seslendirdiği eserlerle başladı. 
festkonserEmre Yavuz, 2012 yılından beri piyanistliğiyle olduğu kadar orkestra şefi olarak da uluslararası alanda tanınan önemli piyano pedagogu Arie Vardi ile çalışıyor. 2015 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı tarafından düzenlenen 2. Ulusal Piyano Yarışmasında büyükler kategorisinde birinci olan Emre Yavuz, müzik eğitimine 6660 sayılı “Harika Çocuklar Yasası” kapsamında Ankara Devlet Konservatuarında Prof. Kamuran Gündemir’le başladı. Çalışmalarına önce Viyana’da Roland Batik’le, ardından Hannover’de tanınmış piyano pedagogu Karlheinz Kämmerling’le devam eden Yavuz, 9 yaşından beri Mavi Kuş Uluslararası Müzik Yarışması ve 4. Rosario Marciano Piyano Yarışması gibi katıldığı uluslararası yarışmalarda birincilik ödüllerine layık görüldü.
Schubert’ten Alman Dansları
Piyanist Emre Yavuz, Toprak Ev Piyano Serisi kapsamındaki konserine Franz Schubert’ten seslendirdiği “Sonat D. 664” adlı yapıtla başladı. Bu eser, 1- Allegro moderato 2- Andante 3-Allegro başlıklı bölümlerden oluşuyordu. Ardından “12 Ländler D. 790” başlıklı Alman Dansı’nı seslendiren Yavuz, programın son eserinde yine Schubert’ten “Sonat D. 959” başlı yapıta yer verdi. 1-Allegro, 2- Andantino,  3-Scherzo, 4-Allegro vivace, 5- Rondo ve 6-Allegretto başlıklı altı bölümden oluşan eseri mükemmel yorumlayan Emre Yavuz, festival izleyicisinden büyük alkış aldı. Emre Yavuz’u ayakta alkışlayan klasik müzikseverler, sanatçıyı tekrar sahneye davet etti. Yavuz, izleyiciler için bis yaparak Schubert’ten uyarladığı bir liedle programı sonlandırdı.
Toprak Ev’de sempatik, samimi ve özel konserler
Gümüşlük sahilindeki festival merkezinde yer alan Toprak Ev, önceki yıllarda da Gümüşlük Festival Akademisi öğrencilerinin konserlerine ev sahipliği yapmıştı. Geçtiğimiz yıl, festival sonrasında konserleri kaçıran klasik müzikseverler için 3 küçük konser yaptıklarını belirten festivalin sanat yönetmeni Eren Levendoğlu, “Toprak Ev’de düzenlediğimiz konserlerin çok sempatik, samimi ve özel konserler olduğunu fark ettik, bu nedenle bu yıl böyle bir seri konser düzenlemeye karar verdik. Toprak Ev, çok özel bir atmosfer ve akustiğe sahip, çok güzel mekan; tüm klasik müziksever dostlarımızı bekliyoruz” dedi.
Toprak Ev piyano konserleri, ilerleyen günlerde Ilya Kondratiev, Gülsin Onay ve Stephan Blet’in verecekleri piyano resitalleriyle devam edecek. GFA öğrenci konserleri de yine Toprak Ev’de klasik müzikseverlerle buluşacak.
Festivalin sponsorları;
13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin ana sponsoru Denizbank’ın yanı sıra Bridgestone, Kumda Gitar konserlerinin; Bosch ise Taşta Klasik konserlerinin ana sponsorluğunu üstleniyor. Norveç Büyükelçiliği etkinlik sponsoru olarak festivale destek veriyor. T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum Belediyesi ve BODTO, festivalin kurumsal sponsorları arasında yer alırken; THY, festivalin resmi ulaşım sponsorluğunu; Roots of Highlife ve Cactus Hotels ise konaklama sponsorluğunu; Piernet sosyal medya sponsorluğunu üstleniyor. Ayrıca Uludağ İçecek, Türkmen Çiçekçilik, Sibel Senna Landscape Design, Music Norway, Mas Matbaa, Mimoza, Limon Gümüşlük, Umurbey Wineyards, Permisan Perde, Julius Meinl Coffee ve Çıngıloğlu festivalin servis sponsorları arasında yer alıyor.  
Antik Taş Ocağında gerçekleşecek Taşta Klasik konserlerinin başlama saati 21:15; diğer konserler 20:30’da başlayacaktır.
Biletler, Festival Merkezi, Gümüşlük sahili; Roots of Highlife – Ortakent (0 542 443 50 10) ve Biletix'den temin edilebilir.
Bilet iletişim: 0 537 040 37 40
www.gumuslukfestival.org
info@gumuslukfestival.org
www.facebook.com/gumuslukfestival 
13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali Program:
UGKMF, “Avrupa’nın en seçkin festivalleri, EFFE 2015 – 2016” etiketiyle onurlandırılmıştır.
8 Temmuz –  Açılış: Gülsin Onay & Saygun Quartet – Cemre Burhan Çetin (Taşta Klasik)
9 Temmuz – Emre Yavuz – piyano (Toprak evde)
10 Temmuz – Emre Şen – piyano (Taşta Klasik)
11 Temmuz – Nils Petter Molvær – etnik caz grubu+trompet – Norveç (Suda Caz)
12 Temmuz – Simin Tander – etnik caz/solist – Almanya/Afganistan (Suda Caz)
14 Temmuz – GFA Piyano konseri (Toprak ev)
15 Temmuz – Ilya Kondratiev & Emre Yavuz – piyano (Taşta Klasik)
16 Temmuz – Ilya Kondratiev – piyano – Rus (Toprak ev)
18 Temmuz – GFA Piyano 2. Konser (Toprak ev)
19 Temmuz – Håkon Kornstad – etnik caz/saksafon – Norveç (Suda Caz)
20 Temmuz – Derek Gripper – etnik müzik – G.Afrika (Kumda Gitar)
21 Temmuz – Hasan Meten & Erdem Sökmen – düet gitar (Kumda Gitar)
22 Temmuz – Guy Buttery – özgün/G.Afrika  (Kumda Gitar)
23 Temmuz – Marek Pasieczny – özgün/Polonya (Kumda Gitar)
24 Temmuz – Naqsh Duo: Golfam Khayam & Mona Matbou – etnik müzik/İran (Kumda Gitar)
25 Temmuz – Gülsin Onay – piyano (Toprak ev)
26 Temmuz – Kumda Gitar Final Konseri (Taşta Klasik)
27 Temmuz – GFA Gitar konseri (Kumda Gitar)
29 Temmuz – Stephane Blet & Ayla Erduran – piyano (Taşta Klasik)
30 Temmuz – Stephane Blet – piyano/Fransa (Toprak ev)
1 Ağustos – Muğla Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası – Şef: Nail Yavuzoğlu (Taşta Klasik) 
2 Ağustos – Muğla Büyükşehir Belediyesi Caz Orkestrası – Şef: Hakan Erakgün, Solist: Teoman Aras/Gümüşlük İskelesi (Suda Caz)
3 Ağustos – GFA Keman konseri (Toprak ev)
4 Ağustos – Bülent Evcil, Raffaele Trevisani, Philip Moll & Paola Girardi – Flüt/piyano (Taşta Klasik)
5 Ağustos – Emin Fındıkoğlu + 12, “big band”- Konser öncesi emektar cazcı İlham Gencer’e “Yaşam boyu onur ödülü” verilecek. (Suda Caz)
9 Ağustos – Kristin Asbjørnsen and Olav Torget – etnik caz/Norveç (Suda Caz)
10 Ağustos – Kapanış: Gülsin Onay & Eren Levendoğlu – piyano düet (Taşta Klasik)
11 Ağustos – GFA Flüt konseri (Toprak ev)
evetbenim sanat güneşi logo

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
İleti Haber: Gümüşlük festivali/ <gumuslukfestivalihaber@gmail.com>evetbenim4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir