4. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışmasında ödüller sahiplerini buldu

4. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışmasında ödüller sahiplerini buldu
Denizbank ana sponsorluğunda devam eden 14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali bünyesinde düzenlenen 4. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışmasının final gününde yapılan elemelerden sonra ödüller sahiplerini buldu. İki ayrı grupta yarışan genç yeteneklerden dereceye girenler ödüllerini jüri başkanı Gülsin Onay’ın elinden aldı.
Cumhuriyet tarihimizin en önemli bestecilerinden Ahmed Adnan Saygun adına düzenlenen yarışma bu yıl 15 – 19 Ağustos tarihleri arasında Bodrum’un Gümüşlük mahallesindeki festival merkezinde gerçekleşti.
Bodrum Klasik Müzik Derneğinin, festival kapsamında iki yılda bir düzenlediği Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışmasına 18 yaş üstü A sınıfından katılan Tolga Atalay Ün ve Özgür Deniz Akalın birinciliği paylaşırken ikincilik ve üçüncülüğe değer performans bulunamadı. 
8 yaş altı B sınıfında yarışan genç yeteneklerden Tuna Bilgin, elemelerde sergilediği performansla birinciliğe layık bulunurken, yarışmanın bu kategorisinde de ikiciliğe ve üçüncülüğe değer performans bulunamadığı açıklandı.
Genç yarışmacı Tuna Bilgin ayrıca “En İyi Saygun Yorumcusu” ödülünün de sahibi oldu.
Dereceye giren yarışmacılar bir de konser verdi
Gümüşlük sahilinde yer alan festival merkezinde sabah saatlerinde başlayan son tur elemelerden sonra öğlen saatlerinde jüri üyeleri dereceye girenleri belirlemek üzere toplandı. Akşam saat 20:30’da ise Toprak Ev’de sonuçların açıklanmasının ardından dereceye giren yarışmacılar, sahneye gelerek birer performans sergilediler. Yarışmanın jüri başkanı Gülsin Onay yaptığı konuşmada; “Çok güzel bir yarışma oldu. Hepsi de aslında çok yetenekli ve değerli gençler. Sonuçta üç tane de nur topu gibi birincimiz oldu. Bundan sonra yolları açık olsun; gündemleri hep müzik olsun” dedi.  Dereceye giren üç yarışmacı verdikleri mini konserde şu eserleri seslendirdi: Tuna Bilgin, Ahmed Adnan Saygun’dan, “Sonatina Op.15”; Tolga Atalay Ün, L.van Beethoven’dan “Piyano sonatı Op.110, No.31, La bemol majör” ve Özgür Deniz Akalın, Igor Stravinsky’den üç bölümden oluşan “Firebird”.
A sınıfında birinciliğe layık görülen Londra Kraliyet Müzik Koleji öğrencisi 21 yaşındaki Tolga Atalay Ün ve Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencisi 18 yaşındaki Özgür Deniz Akalın 5.000’er TL ile ödüllendirilirken, Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali konser programında yer almaya ve İstanbul Orchestra'Sion’la bir konser vermeye de hak kazanmış oldular. B sınıfında yer alan ve performansı birinciliğe değer görülen Özel Bilkent Lisesi öğrencisi 14 yaşındaki Tuna Bilgin ise 3.000 TL para ödülünün sahibi oldu. 
Jüride ünlü isimler yer aldı
Büyük bestecimiz Saygun’un adını yaşatmak ve gençleri teşvik etmek amacıyla gerçekleştirilen yarışmanın jüri üyeleri arasında dünyaca ünlü piyanistler yer aldı. Jüri başkanlığını Devlet Sanatçısı Gülsin Onay’ın yaptığı yarışmanın jüri üyeleri arasında İtalya’dan Romano Pallottini; Küba’dan Mauricio Vallina ve Rusya’dan Ilya Itin yer aldı. Yarışmanın sanat yönetmenliğini ise Piyanist Eren Levendoğlu üstlendi. 
Festivalin sponsorları:
14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin ana sponsoru DenizBank. Kumda ve Suda konserlerinin sponsorluğunu Uludağ Premium üstlenirken, etkinlik ve eğitim sponsorluğunu üstlenen Bosch, Gümüşlük Festival Akademisi konserlerine destek veriyor. Liba Laboratuarları A.Ş., etkinlik sponsoru olarak festivalin açılış ve kapanış konserlerine katkı sağlıyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi, festivalin kurumsal sponsorları arasında yer alırken; THY, festivalin resmi ulaşım sponsorluğunu; Arion Resort Hotel konaklama sponsorluğunu; Çağdaş Holding, festival merkezi sponsorluğunu ve Piernet ise sosyal medya sponsorluğunu üstleniyor. Ayrıca Julius Meinl Coffee, Mas Matbaa, Off Gümüşlük ve Soğan Sarmısak, festivalin servis sponsorları arasında yer alıyor.  
Antik Taş Ocağında gerçekleşecek Taşta konserlerinin başlama saati 21:15; diğer konserler 20:30’da başlayacaktır.
Biletler, Festival Merkezi, Gümüşlük sahili (iletişim: 0 537 577 85 07 – 0 252 394 41 61) ve Biletix'den temin edilebilir. 
www.gumuslukfestival.org
info@gumuslukfestival.org
www.facebook.com/gumuslukfest
Bodrum Klasik Müzik Derneğinin, Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali bünyesinde iki yılda bir düzenlediği Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışmasının 4.’sü, bu yıl 15 – 19 Ağustos tarihleri arasında Bodrum’un Gümüşlük mahallesindeki festival merkezinde yer alan Toprak Ev’de gerçekleştirilecek.  
Cumhuriyet tarihimizin en önemli bestecilerinden biri olan Ahmed Adnan Saygun adına düzenlenen ilk yarışma olma özelliğine sahip etkinlik, genç piyanistlerin ufkunu açarak, kariyerlerinde bir dönüm noktası oluşturmak, Saygun’un eşsiz dünyasıyla yakınlaştırmak ve bestecinin müziğini gençlerle yaşatmak amacını taşıyor. DenizBank ana sponsorluğunda devam etmekte olan 14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali bünyesinde düzenlenen yarışmanın jürisinde ise İtalya’dan Romano Pallottini; Küba’dan Mauricio Vallina; Rusya’dan Ilya Itin ve ülkemizden Gülsin Onay ve İbrahim Yazıcı gibi piyanonun virtüözleri yer alacak. Yarışmanın sanat yönetmenliğini ise Piyanist Eren Levendoğlu üstleniyor.
Ahmed Adnan Saygun Piyano yarışması arşiv görsellerGenç yetenekler Saygun için yarışacak
Büyük ustaya saygı duruşu niteliğindeki yarışma bu yıl da iki ayrı kategoride düzenlenecek.  18 yaş üstü yarışmacılar A sınıfında yer alırken; 18 yaş altı gençler ise B sınıfında hünerlerini sergileyecek. Yarışma öncesinde katılım sırasını belirlemek üzere kura çekilişi yapılacak ve ardından katılımcıların sıra listesi ve prova için piyano tahsisi çizelgesi ilan edilecek. İlk dört gün, iki tur halinde yapılacak elemelerin ardından yarışmanın son gününde, 19 Ağustos Cumartesi günü, önce B sınıfı son eleme, sonrasında A sınıfı son eleme gerçekleşecek. Yarışma sonunda kazananlar açıklanacak ve saat 20.30’da ödül seremonisine geçilerek yarışmada dereceye giren yeteneklere ödülleri, jüri başkanı Gülsin Onay tarafından takdim edilecek.

Ahmed Adnan Saygun Piyano yarışması arşiv görsellerÖdüller
A sınıfında birincilik ödülüne layık görülen yarışmacı, 5.000 TL ile ödüllendirilirken, Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali konser programında yer almaya ve İstanbul Orchestra'Sion’la bir konser vermeye de hak kazanacak. Yarışmanın A sınıfı ikincisi, 3.000 TL; üçüncüsü ise 2.000 TL ile onurlandırılacak. B sınıfında dereceye girecek olan yarışmacılardan birinciye 3.000 TL para ödülünün yanı sıra Gümüşlük Festival Akademisinden de masterclass bursu verilecek. Yarışmanın B sınıfı ikincisi 2.000 TL; üçüncüsü ise 1.000 TL ile ödüllendirilecek. 

İki yarışmadan ortak proje
Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması kapsamında, Notre Dame de Sion Uluslararası Piyano Yarışması ile ortak bir proje başlatılacak. Buna göre 4. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması birincisi, İstanbul Orchestra'Sion’la bir konser verecek. Aynı şekilde Notre Dame de Sion Uluslararası Piyano Yarışması birincisi de Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında bir konser vermeye hak kazanacak.

Festivalin sponsorları:
14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin ana sponsoru DenizBank. Kumda ve Suda konserlerinin sponsorluğunu Uludağ Premium üstlenirken, etkinlik ve eğitim sponsorluğunu üstlenen Bosch, Gümüşlük Festival Akademisi konserlerine destek veriyor. Liba Laboratuarları A.Ş., etkinlik sponsoru olarak festivalin açılış ve kapanış konserlerine katkı sağlıyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi, festivalin kurumsal sponsorları arasında yer alırken; THY, festivalin resmi ulaşım sponsorluğunu; Arion Resort Hotel konaklama sponsorluğunu; Çağdaş Holding, festival merkezi sponsorluğunu ve Piernet ise sosyal medya sponsorluğunu üstleniyor. Ayrıca Julius Meinl Coffee, Mas Matbaa, Off Gümüşlük ve Soğan Sarmısak, festivalin servis sponsorları arasında yer alıyor.  Antik Taş Ocağında gerçekleşecek Taşta konserlerinin başlama saati 21:15; diğer konserler 20:30’da başlayacaktır.
Biletler, Festival Merkezi, Gümüşlük sahili (iletişim: 0 537 577 85 07 – 0 252 394 41 61) ve Biletix'den temin edilebilir. 
www.gumuslukfestival.org
info@gumuslukfestival.org
www.facebook.com/gumuslukfest
14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali 2017 Programı
 26 Temmuz – Gilles Apap – Keman & Myriam Lafargue – Akordeon (Fransa) – Taş Ocağı
28 Temmuz – GFA Keman Konseri – Toprak Ev
29 Temmuz – Dilbağ Tokay – Viyolonsel & Eren Levendoğlu – Piyano (Türkiye) – Taş Ocağı
31 Temmuz – Viyolonsel GFA Konseri – Toprak Ev
1 Ağustos – Tord Gustavsen (Norveç) – Festival merkezi, sahil
4 Ağustos – Begoa Ensemble (Türkiye) – Taş Ocağı
8 Ağustos – Emin Fındıkoğlu Quartet – Festival merkezi, sahil
10 Ağustos – Alp Ersönmez ‘Yazısız’ feat Erik Truffaz – Eklisia  
15 – 19 Ağustos – 4. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması – Toprak Ev
18 Ağustos – Ilya Itin – Piyano (Rusya) – Taş Ocağı
20 Ağustos – GFA Piyano Konseri – Toprak Ev
22 Ağustos – Romano Pallottini – Piyano (İtalya) – Taş Ocağı
24 Ağustos – Mauricio Vallina – Piyano (Küba) – Taş Ocağı
25 Ağustos – GFA Piyano Konseri – Toprak Ev
26 Ağustos – Erdem Sökmen & Hasan Meten – Gitar Duo (Türkiye) – Toprak Ev
27 Ağustos – Egberto Gismonti – Gitar (Brezilya) Toprak Ev
28 Ağustos – Ebgerto Gismonti – Piyano (Brezilya) Taş Ocağı
30 Ağustos – Derek Gripper – Gitar (Güney Afrika) Toprak Ev
31 Ağustos – GFA Flüt Konseri – Toprak Ev
01 Eylül – Bülent Evcil (Türkiye) & Raffaele Trevisani (İtalya) – Flüt Duo & Paola Girardi – Piyano (İtalya) – Taş Ocağı
04 Eylül – Gülsin Onay – Piyano (Türkiye) – Taş Ocağı

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
Bilgi: Gülsin Onay
Haber içerik: Gümüşlük Festivali gumuslukfestivalihaber@gmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir