14.Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Ilya Itin Konseri

Gümüşlük’ten Rus piyanist Ilya Itin geçti
Gümüşlük’te, Bosch’un etkinlik sponsorluğuyla izleyici karşısına çıkan Rus piyano virtüözü Ilya Itin, klasik müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşattı.
DenizBank ana sponsorluğunda 4 Eylül’e kadar devam edecek olan 14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, dünyanın en iyi piyanistleri arasında gösterilen Rus Ilya Itin’i tarihi taş ocağında konuk etti. 
Bodrum’da sanat ve tarih dendiğinde ilk akla gelen yer olan Gümüşlük’te festival son hızıyla devam ederken, ‘Taşta’ konserleri serisinde sahne alan Rus piyanist Ilya Itin, 2500 yıllık tarihi taş ocağında izleyicisine Franz Schubert ve Sergei Rachmaninov’un birer eserini seslendirdi. 
Gecenin ilk yarısına Franz Schubert’ten seslendirdiği, “Sonata in D major D 850” adlı eserle başlayan Ilya Itin, bu eserde yer alan I. Allegro vivace; II. Con moto; III. Scherzo. Allegro vivace ve IV. Rondo başlıklı bölümlerle izleyici karşısında idi.
Ardından gecenin ikinci yarısında Sergei Rachmaninov’un, “Sonata in D minor number 1 op. 28” adlı eserine yer veren Rus piyanist, bu eserden de şu bölümleri seslendirdi: I. Allegro moderato; II. Lento ve III. Allegro molto. 
Konser öncesinde bir konuşma yapan festivalin sanat danışmanı Piyanist Gülsin Onay, izleyicilere program hakkında bilgi verdi ve bir sonraki akşam gerçekleşecek olan 4. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışmasında dereceye girecek yarışmacıların Toprak Ev’de vereceklere konsere davet etti.
Festivale dördüncü kez katılıyor
Bodrumlu klasik müzikseverlerin büyük merakla beklediği konser geniş bir katılımcı önünde gerçekleşirken, Piyanist Ilya Itin de, Bodrumlu sanatseverlerin ilgisinden memnundu. Bodrum’u çok sevdiğini söyleyen sanatçı, daha önce de üç kez festivalin konuğu olmuş, 2011 yılında Piyanist Gülsin Onay’la sahneyi paylaşarak doğumunun 200. yıl dönümünde F. Liszt’in konçertolarına yer verdikleri bir piyano düeti gerçekleştirmişlerdi. Dünyanın en büyük şef ve orkestraları önünde solist olarak yer alan, birçok performansı kayıt edilerek yayınlanan ve kazandığı sayısız ödülle, yabancı müzik yazarlarının olumlu eleştirilerini alan Ilya Itin, festivalin davetlisi olarak bir hafta boyunca Gümüşlük’te olacak. Sanatçı, bu süreç içersinde halen devam etmekte olan 4. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışmasında jüri üyeliği yapmasının sanı sıra, GFA bünyesinde de bir piyano ustalık sınıfı açmış bulunuyor. 
Genç piyanistler sahneye çıkacak
Bosch’un eğitim sponsorluğunda organize edilen Gümüşlük Festival Akademisi, 15 – 25 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek piyano masterclassına katılan genç yetenekleri ağırlıyor. 11 gün sürecek olan piyano masterclassına katılan 18 öğrencinin, iki ayrı grup halinde verecekleri konserlerin ilk 20 Ağustos Pazar akşamı; ikincisi 25 Ağustos Cuma akşamı saat 20:30’da festival merkezindeki Toprak Ev’de gerçekleşecek.  
DenizBank ana sponsorluğunda devam etmekte olan 14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivaline konuk olan dünyanın en iyileri arasında gösterilen dört piyano virtüözü, genç yeteneklerimize eğitim veriyor. Ülkemizden Gülsin Onay, Rusya’dan Ilya Itin, Küba’dan Mauricio Vallina ve İtalya’dan Romano Pallottini’nin Gümüşlük Festival Akademisi bünyesinde düzenledikleri piyano masterclassına yaşları 11 ile 22 arasında değişen ülkemizin çeşitli okullarından 18 piyano öğrencisi katılıyor.  20 Ağustos Pazar akşamı Gümüşlük sahilindeki Toprak Ev’de.

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
İleti Haber: Gümüşlük Festivali <gumuslukfestivalihaber@gmail.com>

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir