4. ULUSLARARASI İSTANBUL BALE YARIŞMASI VE FESTİVALİ 21 HAZİRAN: KONT DRAKULA BALESİ İLE BAŞLIYOR!

DEVLET OPERA VE BALESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN DÜZENLENEN
4. ULUSLARARASI İSTANBUL BALE YARIŞMASI VE FESTİVALİ

21 HAZİRAN CUMARTESİ GECESİ

“KONT DRAKULA”
BALESİ İLE BAŞLIYOR!

 

 

2014 Dünya prömiyeri ile dünya bale repertuvarına armağan edilen
Ölümsüz Kont Dracula’nın  öyküsü,
sahne olanaklarını zorlayan muhteşem koreografisi, dekor ve kostümleri ile sanatseverleri büyülemeye,
ruhları kendi gerçeğine çekmeye hazırlanıyor!

 

 
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından, 2008 yılından bu yana, iki yılda bir gerçekleştirilen 4. Uluslararası İstanbul Bale Yarışması ve Festivali, bu yıl 21-26 Haziran 2014 tarihleri arasında yıldızlarını ararken, bale repertuvarına armağan edilen, her temsilini seyircinin büyük beğenisi ile kapalı gişe oynayan KONT DRACULA ve BACH ALLA TURCA seyircinin nefesini kesmeye hazırlanıyor.

 
“KONT DRACULA”  ZORLU CENTER PSM ‘de…
Tarihteki tüm efsaneler, halklar tarafından, bir sonraki nesile abartılarak anlatılır ve yıllar içerisinde daha farklı biçimlere dönüşür. Latince adı “CHIROPTERA” yani gece uçarak avlanıp kan emen tek memeli hayvan olan yarasalardan gelen “vampire” kelimesi, Romen halk kültüründe, halkın kanını emdiği söylentileriyle III.Vlad Tepeş’e yakıştırılan ve günümüze kadar gelen ölümsüz lakabıdır. 19. Yüzyılda yazar Bram Stocker ‘ın Dracula romanına konu olmuş ve günümüze kadar birçok dizi ve filmlerde işlenmiştir bu efsane. Gün ışığında mezara saklanıp, gece uyanarak kan emen ve ölümsüz olduklarını söyleyen vampirler, librettosu ve müziği BUJOR HOINIC ‘e ait olan KONT DRACULA bale eserinin bestelenmesine esin kaynağı olmuştur.

Koreografisini NUGZAR MAGALASHVILI ve MEDEIA MAGALASHVILI nin yaptığı eserde ANKARA DEVLET OPERA ve BALESİ sanatçıları üstün bir performans ile efsaneyi sahneye taşıyor.
Dünya prömiyerini de Ankara Devlet Opera ve Balesi ile gerçekleştiren ve sahnelendiği günden beri kapalı gişe oynayan KONT DRACULA balesi 21 Haziran 2014 Cumartesi saat 20:00 ‘de ZORLU CENTER PSM ‘de sanatseverler ile buluşacak.

HABER KAYNAK:
peykan demirkaya peykandemirkaya@gmail.com

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir