Adil Ocak'ın "Gönlümün Arka Bahçesi" resim sergisi: 23 Aralık 2015-23 Ocak 2016

logo idil galeri

Adil Ocak

“Gönlümün Arka Bahçesi”Resim Sergisi

23 Aralık 2015 – 23 Ocak 2016

Adil Ocak 1

ADİL OCAK  (1951 Trabzon)
 1977’de Gazi Eğitim Resim-Grafik Bölümünü bitiren sanatçı resimlerinde “var olanın değil de ona göre var olması gerekenin peşine takılarak kendine özgü fantastik dünyalarını yaratır”
Eserleri ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Yunanistan, Japonya, Dubai,İsviçre gibi yurtdışı ve yurtiçi koleksiyonlarda yer alan ve çok sayıda karma etkinliklere katılan sanatçı “Gönlümün Arka Bahçesi” isimli 51.Kişisel Sergisiyle Galeri İdil’de sanatseverlerle buluşuyor  .Adil Ocak için ışık tüm insanları içine ayırt etmeden alan çok geniş kapsamlı sevginin ifadesidir. Bu anlamada ‘IŞIK’ herkese ait, herkes içindir. Adil Ocak’ın sevecen ve zengin dünyasında hepimiz varız.

“Sanatçının esin kaynağı “Doğa Ana” “Işık Baba” ile birleşince fantastik bir gerçekçilik soyutlama alanına girmiş olursunuz.. Apayrı bir dünyasınız artık; sevgiyi, dostluğu, derinden yaşayacaksınız, ‘İnsan’ olmanın tadını çıkaracaksınız,. “İyi ki varım” diyeceksiniz. Sanatçıyı anlamak için bazen bir anahtar sözcük ararsınız.. “İnsan sevgisi” olmaz mı acaba bu? Sevginin binlerce imgesi var, ülkesi var. Bizim Adil Ocak’ta sevgi bir ışık..”   
  Prof.Dr.Neriman Samurçay

                                                                                                                   

Adil Ocak 2

“Adil OCAK’ın doğa resminde yoğunlaşmasında en büyük etken  olan köklerinin  olmasının yanında  yaşam tarzını oluşturan  kendine has   yaşam coşkusunun etken olduğu düşüncesindeyim. Sanatçı; resmini izleyen sanatseveri sadece  resme bakmakla sınırlı  olan pasif seyircilikten alıp, adeta resminin içine çekerek kompozisyon-renk-ışık  gezintisine çıkararak aktif hale getirmektedir.  Onun resmi sanatçı-sanatsever ve sanatçı-doğa arasında iletişim kurmaya zemin hazırlayacak duygularla yüklendiği için; anlaşılması kolaydır.  Resmi incelemeye başlayan izleyici kademe kademe yüklenmiş duygu zenginliğinin içinde kendisini bulur ve resimle kendisini bütünleştirir.  Resimlerindeki bu  üçlünün uyumundaki mükemmellik onu özgünlük boyutuna çıkarmıştır.  Renk ve kompozisyon  planlamasındaki  ustalığını  her resminde açıkça vurgulamakta olup,  tecrübesi ve ulaştığı sanata bakışı  ile resminde  kesinlikle tesadüfe yer vermemektedir.

Resminin kolay anlaşılır olmasının  temelinde fantastik doğa ressamı olması yatmaktadır.  Zaman zaman Adil OCAK resmi ile karşılaşan  “Naiv Resim” özelliği olduğunu vurgulayan  bazı sanatseverler olsa da; sanatçının resimlerindeki mükemmel perspektif, ışık ,  çok rengi bir arada uyum içinde  kullanımı vb.  göz önüne alındığına  “Fantastik Resim” Kavramının Adil OCAK resmini anlatmak için daha doğru ve gerekli olduğu düşüncesindeyim.

Her resminde bulutların arasındaki  belli-belirsiz Kırmız-Beyaz çizginin    göz görgüsü gelişmiş sanatseverlere “”Gâh çıkarım gökyüzüne, seyrederim âlemi… Gâh inerim yeryüzüne, seyreder âlem beni"” mesajı için bir araç olarak kullanılması onun duygu derinliğinin ifadesi olarak algılanmalıdır.”
 Vecdi UZUN

                                                                                                                                      
            HABER KAYNAK:            
Galeri İdil
ALİ ABBAS KORKMAZ

abbas@galeriidil.com.tr
Valikonağı Cad.No:45-47 Nişantaşı-İst.
Tel:0212 283 23 83 e-mail:info@galeriidil.com.tr

evetbenim4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir