BBDSO: "Öğretmenler Günü Konseri"

BBDSO-logo

"ÖĞRETMENLER GÜNÜ KONSERİ"
26.11.2015 Perşembe, saat: 20:00
Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi-Merinos
Şef: Lorenzo Castriota Skanderbeg
Solist: Emre Elivar/ piyano
Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası

Atatürk-başöğretmenŞef, Lorenzo Castriota Skanderbeg yönetimindeki Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, solist: piyanist Emre Elivar'ın katılımıyla gerçekleşecek "Öğretmenler Günü Konseri" 26.11.2015 Perşembe, saat: 20:00'de Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde sanatseverlerle buluşuyor.

Şef: Lorenzo Castriota Skanderbeg
Solist: Emre Elivar (Piyano)

Program:
M.Ravel '"Ölmüş bir Prenses için Pavane”
W.A.Mozart  "Piyano Konçertosu Nr:23 K488"
J.Brahms "Senfoni Nr.3 Op.90"

 

evetbenim2arkas_trio_03Emre Elivar/ piyano
Ağustos 1976’da Ankara’da doğan Emre Elivar piyano öğrenimini, 5 yaşından itibaren Hacettepe Konservatuvarı Piyano Ana Sanat Dalı bölümünü sınıflar atlayarak birincilikle bitirinceye kadar Prof. Kamuran Gündemir ile sürdürdü. Parlak mezuniyetinin ardından en önemli Alman devlet bursu DAAD’yi (Alman Akademilerarası Değişim Bursu) kazanan Elivar, 1996 yılı Ekim ayında Dresden "Carl Maria von Weber" Müzik Akademisi’nde Prof. Peter Rösel ile çalışmalarını sürdürdü ve Ocak 1999’da "master" derecesini birincilikle tamamladı. Aynı akademide başladığı virtüözite doktorasını Ekim 1999‘dan itibaren Berlin "Hanns Eisler" Müzik Akademisi’nde Prof. Georg Sava ile sürdüren sanatçı, bu eğitimini Şubat 2005’de 80 yıllık okul tarihinin en iyi derecesini alarak birincilik ile tamamladı.

Emre Elivar genç yaşlarından itibaren çeşitli uluslararası piyano yarışmalarında kazandığı ödüllerle yeteneğini kanıtladı. Bunların en önemlileri arasında üç büyük ödül aldığı 1999 Uluslararası Bremen Piyano Yarışması, bronz madalya kazandığı 1999 "Cidado do Porto" ve 2000 "World Piano Competition" yarismalari, 2001 Steinway Ödülü, 2002 Arthur-Schnabel Ödülü ve birincilik aldığı 2003 Vendôme-Prize Piyano Yarışması sayılabilir.

Sanatçı 2005 yılında değerli dostu piyanist Özgür Aydın ile hazırladığı proje doğrultusunda, İstanbul Uluslararası Müzik Festivali kapsamında J. S. Bach’ın her birinde 24er prelüd ve fügün yer aldığı iki defterden oluşan "Das Wohltemperierte Klavier" isimli dev eserinin birinci defterini üstlenerek üç saatlik bir resitalde Türkiye’deki ilk seslendirilişini gerçekleştirdi. Sanatçının diğer önemli konserleri arasında 2008 İstanbul Uluslararası Müzik Festivali kapsamında verdiği ve F. Mendelssohn (Variations Sérieuses op. 54), J. Brahms (Paganini-Varyasyonları op. 35/her iki defter) ve L. v. Beethoven’in (Diabelli-Varyasyonları op. 120) eserlerinden oluşan "Romantik Varyasyonlar" resitali, Haziran 2009’da Washington DC’de verdiği ve R. Schumann ve F. Chopin’in görece ender çalınan eserlerinden oluşmuş Amerika debü konseri ile Shostakovich (Aforizmalar op. 13 ve 2. Sonat op. 61) ve Prokofjew (Visions Fugitives op. 22, Sarkazmlar op. 17 ve 2. Sonat op. 14) programı sayılabilir. Elivar solist olarak Borusan Istanbul Filarmoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, Konzerthausorchester Berlin, Nordwestdeutsche Philharmonie, Dortmunder Philharmoniker, Staatsorchester Kassel, Anhaltische Philharmonie Dessau, Orquestra Nacional do Porto, Lithuanian Chamber Orchestra gibi orkestralarla sürekli konserler vermektedir.
Elivar, henüz konservatuarda iken TRT Kurumu için birçok çağdaş Türk bestecisinin piyano eserlerinin kayıtlarını yaptı. Almanya’da da Radio Bremen ve Deutschlandradio Berlin için kayıtları bulunan sanatçının Necil Kazım Akses’in piyano yapıtlarından oluşan CD’si Cord Aria firması tarafından yayınlanmıştır. Elivar’ın İtalya’da Fazioli Konser Salonu’nda gerçekleştirdiği ve L. v. Beethoven’in opp. 109, 110 ve 111 Son Üç Sonatı ile op. 120 Diabelli Varyasyonları’nın yer aldığı iki CD’den oluşan kaydın yanı sıra, Radio Berlin Brandenburg – Sony Almanya ortak projesi olan F. Schubert D 946 Üç Piyano Parçası ve R. Schumann’ın op. 13 Senfonik Etüdler kaydı Mart 2009’da piyasaya çıkmış olup, uluslararası eleştirmenler tarafından beğeni ile karşılanmıştır. Sanatçının Haziran 2010’da R. Schumann’ın 200. doğum günü şerefine verdiği ve bu büyük bestecinin iki büyük sonatını birden kapsayan resitali Avrupa Radyo Yayıncılığı Birliği (European Broadcast Union) üyesi 50’den fazla radyo tarafından canlı olarak yayınlanmıştır.
Emre Elivar Berlin’de yaşamaktadır.
Emre'yle Gökhan'ı Dinlerken
Sahnede iki piyano, iki Steinway piyano…Birinde Emre Elivar, ötekinde Gökhan Aybulus…
Kayıtlar:
Bremer Klavierwettbewerb'99 ve In Memoriam – Necil Kazım Akses adlı piyasaya çıkmış albümler ve kayıtlar.
Bremer Klavierwettbewerb'99
J. S. Bach
Fransız Süiti No.3 Si minör BWV 814
F. Liszt
Piyano Konçertosu No.1 Mi bemol Majör
In Memoriam – Necil Kazım Akses
Özgür Aydın (Piano)
Beş Piyano Parçası (1929)
Aylin Çakıcı (Piano)
Sonat (1930)
Emre Elivar (Piano)
Minyatürler (1936)
Emre Elivar (Piano)
On Piyano Parçası (1964)
Alıntı: Sanatçı özgeçmiş ve görsel/ – http://www.emreelivar.com/
logo-güneş

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
Haber İçerik: BBDSO – http://www.bursasenfoni.gov.tr/tr/concerts/detail/con_id/11

evetbenim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir