Bülent Evcil, Yossi Arnheim ve Çağatay Akyol Konseri

Bülent Evcil, Yossi Arnheim ve Çağatay Akyol Antik Taş Ocağında konser verdi
Denizbank ana sponsorluğunda düzenlenen 13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Flüt sanatçıları Bülent Evcil, Yossi Arnheim ve Arpist Çağatay Akyol’u tarihi taş ocağında konuk etti.
bevcilkonser6Bocsh ana sponsorluğunda düzenlenen Taşta Klasik Konserlerine konuk olan Bülent Evcil, Yossi Arnheim ve Çağatay Akyol üçlüsü, programda J.S. Bach, C.W. Gluck, J. Ibert, M. Miyagi, A. Piazzola ve M. Ravel gibi bestecilerin eserlerini seslendirdi.
bevcilkonser4Eğitimi süresince üstün derecelerle diplomalar alan ve sanat yaşamı boyunca birçok ödüle layık görülen, Sir James Galway tarafından neslinin en iyi flütçülerinden biri olarak tanımlanan Bülent Evcil, geçtiğimiz yıl festival sahnesinin konuğu olmuşu. Bülent Evcil, festival programında yaşanan bazı sanatçı iptalleri sonrasında Koyunbaba Antik Taş Ocağında İsrail Filarmoni Orkestrasının baş flütçüsü ve Kudüs Müzik Merkezinin üflemeli çalgılar başkanı Yossi Arnheim  ve yurtiçinde ve yurt dışında birçok orkestrayla sahne alan, Salzburg Müzik Festivali, Wien Modern, BBC Prohms, Amsterdam Mahler Festivali gibi birçok festivale davet edilen Arpist Çağatay Akyol ile izleyici karşısına çıktı. 
bevcilkonser3Festivalin Koyunbaba Antik Taş Ocağı sahnesinde, yıldızların altında gerçekleşen konser, klasik müzikseverlerin yoğun ilgisiyle karşılandı. Konser öncesi bir konuşma yapan Bülent Evcil, festival programında yer aldığı için Yossi Arnheim’e teşekkür ederek, “Yossi Arnheim, tek bir telefonumuzla bizi kırmayıp, davetimizi kabul etti. Kendisine teşekkür ediyoruz” dedi.
bevcilkonser5Flüt sanatçısı Bülent Evcil ve Arpist Çağatay Akyol, ilk olarak J.S. Bach’ın “Sicilliano” ve C.W. Gluck’ın “Orfeu e Euridice” başlıklı eserini seslendirdiler.
yeniafis1Ardından Bülent Evcil sahneyi Flüt sanatçısı Yossi Arnheim’e bıraktı. Akyol, Arnheim ikilisi, J. Ibert’ten “Entracte” ve M. Miyagi’den “Haru no Umi” adlı eserleri seslendirdiler. Daha sonra tekrar sahneye gelen Bülent Evcil, Çağatay Akyol’la bir A. Piazzola yapıtı olan “Bordel 1900”u seslendirdi. İkili, bu eserin ardından bir üçleme yaparak, Nihavent Longa, Katibim ve Şehnaz Longa adlı eserleri yorumladılar.
bevcilkonser1Program aradan sonra Bülent Evcil ve Çağatay Akyol’un P. Morlacchi’den seslendirdikleri “Il Pastorale Svizzero” adlı eserle devam etti. İkili bu eserden sonra P. Coulter’ın “The Battle of Kinsale”; M. Ravel’in “Habanera”; A. Piazzola’nın “Oblivion/Night Club 1960” ve G. Briccialdi’nin “Venedik Karnavalı” adlı yapıtlarını seslendirdi. Programın sonunda sahneye hep birlikte çıkan Evcil, Arnheim ve Akyol üçlüsü, Albert Doppler’den “Andante Rondo op.25” başlıklı eserle geceyi sonlandırdı. Festival izleyicisinin alkışlarıyla tekrar sahneye gelen sanatçılar, bis yaparak sahneden ayrıldı. 
Festivalin sponsorları;
13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivaline ana sponsor olarak destek veren Denizbank’ın yanı sıra Bridgestone, Kumda Gitar konserlerinin; Bosch ise Taşta Klasik konserlerinin ana sponsorluğunu üstleniyor. Norveç Büyükelçiliği etkinlik sponsoru olarak festivale destek veriyor. T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum Belediyesi ve BODTO, festivalin kurumsal sponsorları arasında yer alırken; THY, festivalin resmi ulaşım sponsorluğunu; Roots of Highlife ve Cactus Hotels ise konaklama sponsorluğunu; Piernet sosyal medya sponsorluğunu üstleniyor. Ayrıca Uludağ İçecek, Türkmen Çiçekçilik, Sibel Senna Landscape Design, Music Norway, Mas Matbaa, Mimoza, Limon Gümüşlük, Umurbey Wineyards, Permisan Perde, Julius Meinl Coffee ve Çıngıloğlu festivalin servis sponsorları arasında yer alıyor.
Antik Taş Ocağında gerçekleşecek Taşta Klasik konserlerinin başlama saati 21:15; diğer konserler 20:30’da başlayacaktır.
Biletler, Festival Merkezi, Gümüşlük sahili ve Biletix'den temin edilebilir.
Bilet iletişim: 0 537 040 37 40
www.gumuslukfestival.org
info@gumuslukfestival.org
www.facebook.com/gumuslukfestival13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinde sonraki konserler:
UGKMF, “Avrupa’nın en seçkin festivalleri, EFFE 2015 – 2016” etiketiyle onurlandırılmıştır.
5 Ağustos – Emin Fındıkoğlu + 12, “big band”- Konser öncesi emektar cazcı İlham Gencer’e “Yaşam boyu onur ödülü” verilecek. (Suda Caz)
9 Ağustos – Kristin Asbjørnsen and Olav Torget – etnik caz/Norveç (Suda Caz)
10 Ağustos – Kapanış: Gülsin Onay & Eren Levendoğlu – piyano düet (Taşta Klasik)
11 Ağustos – GFA Flüt konseri (Toprak ev)
evetbenim sanat güneşi logo

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
İleti Haber: 13.Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalievetbenim4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir