CHP’den VAZGEÇMEK Mİ?

 

10425086_10153471113308706_4475271547460208233_n5

Engin Demirkollu Sarıkartal

1919 yılında, Mustafa Kemal,  İstanbul’dan çıkmadan önce düşündüğü ve Samsun’da  Anadolu’ya  ayak basar basmaz uygulamasına

başladığı kararı vermeseydi  eğer;

“Gerçekte,  içinde bulunduğumuz durum o tarihte, Osmanlı Devleti’nin temelleri çökmüş, ömrü tamamlanmıştı. Osmanlı memleketi tamamen parçalanmıştı. Ortada bir avuç Türk’ün barındığı bir ata yurdu kalmıştı. Son mesele bunun da bölüşümünü sağlamaya çalışmaktan ibaretti.

Osmanlı Devleti, onun bağımsızlığı, padişah, halife, hükûmet, bunların hepsi anlamı kalmamış bir takım boş sözlerden ibaretti. Neyin ve kimin dokunulmazlığı için kimden ne gibi bir yardım sağlanmak isteniyordu.

O halde ciddi ve gerçek karar ne olabilirdi?

Efendiler, bu durum karşısında bir tek karar vardı. O da milli egemenliğe dayanan kayıtsız şartsız, bağımsız yeni  bir Türk Devleti kurmak!..”

Evet, eğer Mustafa Kemal o zaman o kararı vermemiş ve uygulamaya başlamamış olsaydı, bugüne yeniden canlandırmaya çalıştıkları Osmanlı kalır mıydı?..

Anlamını yitirmiş  bir devleti, onun bağımsızlığını ve hükûmetini kurtarmaya, padişahını, halifesini korumaya çalışsaydı eğer, bugüne elimizde ne kadarlık bir vatan toprağı kalırdı?…

O büyük adam, 1919 yılından bakıp bugünleri görebildiği için, çürümüş, kokuşmuş, tükenmiş değerlerle uğraşıp, her şeyi kaybetmektense, tertemiz, yepyeni ve güçlü yeni bir devlet kurmayı yeğlemiş….

Bugün O yok!.. Ama O’nun gibi düşünmemize ve uygulamamıza hiçbir engel de yok!..

Tıpkı cumhuriyet düşmanlarının, bölücülerin ve emperyalistlerin yaptıkları gibi. Onlar ben Kemalistim diyen bizlerden çok, O’nun gibi düşünen ve O’nun gibi uygulayan insanlar oldular…O’nun vatan, bağımsızlık ve laik cumhuriyet için izlediği yolu, onlar kendi çıkarları için emperyalizmin desteği ile birlikte uyguladılar. Ve epey yol aldılar…

2023 boş bir hedef değil!.

2023, Atatürk Cumhuriyeti’nin yıkılışı ve emperyalizmin önderliğinde kurulacak yeni devletin ilan edileceği yıl..Adını günü geldiğinde onlar koyacaklar..

Şimdi biz diyoruz ki!..

Chp ayağa kalkmadan Türkiye ayağa kalkmaz!.. Chp kurtarılmadan, Türkiye kurtarılmaz !..

Doğrudur..Ama Mustafa Kemal olsaydı buna ne derdi? Düşünmemiz gerekir..

Mustafa Kemal yanlışın üstünde ısrarcı olsaydı, çürümüş, tükenmiş, bitmiş bir devlet, padişah ve halife için uğraşırdı. Ama yapmadı. Olmayacak duaya amin demedi. Enerjisini, gücünü olabilecek hedeflere yönlendirdi…

Chp’ye Mustafa Kemal’in mirası olarak bakıp, ona dört elle sarılmanın ve onu kuruluş değerlerine döndürmeye çalışmanın doğruluğuna bakmak gerek…

Ya, O’da Osmanlı’ya böyle baksaydı?. Düşünmek bile kabus gibi!..

O halde bugün, biraz gözü kara olmak, biraz Mustafa Kemal gibi düşünmek, karar vermek lazım. Biraz bir şeylerden vazgeçmek ama, vatanın birlik ve bütünlüğünden, tam bağımsızlığından asla vazgeçmemek lazım….

Chp mi? Vatan mı?.

Bu soruyu kendimize sorup? Cevabını dürüstçe vermemiz lazım..

O’nun kurduğu, kurtuluş savaşı süresinde en önemli rolü üstlenen ve devrimleri başlatan Chp’si bugün, tıpkı 1919’un çürümüş, yıpranmış ve tükenmiş Osmanlı’sı gibi, bitmiş, çürümüş ve değerleri tükenmiş durumunda..

Bugün O olsaydı, Chp den vazgeçerdi. Neden mi?

Vatan, Chp’den daha önemli, daha değerli olduğu için !…

Chp bugünkü yapısıyla, kirlenmiş,kuruluş ideolojisinden uzaklaşmış ve vatana ihanet edenlerle işbirliği içine girmiştir. Bugün Chp  örgütleri, menfaat ilişkilerinin kol gezdiği bir çete haline dönüşmüştür..

“Vatan mevzubahis ise, gerisi teferruattır” sözü, bugün Chp örgütlerinde, parti yönetiminde ve genel başkanlık merciinde unutulmuştur!..

O halde, bu çürümüş, tükenmiş, bitmiş Chp örgütünü ayağa kaldırmak yerine, yeni bir milli örgüt kurmanın zamanı gelmiştir…

Tıpkı Mustafa Kemal’in verdiği karar gibi;

“O halde ciddi ve gerçek karar ne olabilirdi?

Efendiler, bu durum karşısında bir tek karar vardı. O da milli egemenliğe dayanan kayıtsız şartsız, bağımsız yeni  bir Türk Devleti kurmak!..”

Ne dersiniz? Doğrusu bu olamaz mı?

Yeni bir milli örgütle,  yeniden Atatürk’ün Laik Türkiye Cumhuriyeti’ni inşa etmeye;

Var mısınız?….

Engin Demirkollu Sarıkartal

25 Kasım 2015

default14

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir