Hayal Gücü Hırsızları

          Hayal Gücü Hırsızları

   Küçükken oyunlarım vardı. Legolarım, çoraptan yapılmış toplarım, ezilmiş kola kutularım… Muhabbet kuşum vardı sarı yeşil, bir de oyuncak ayım Mıstık.

   Legolarımla uzay gemisi yapar, galaksiyi keşfe çıkardım. En sevdiğim gezegen ''Jupiter''di, o en büyüktü. En gizemlisi de "Uranüs", oraya gitmeye korkardım. Orada dinozorlar vardı "T-Rex"ler, "Raptor"lar. Kısacası çocuk yiyen canavarlar… Tabi bunların hepsi sırdı. Ben çevremde kimsenin bilmediği sırları bilirdim. Mesela çoraptan sağlam top nasıl yapılırdı. Babaannemin kitaplığındaki ansiklopedilerde yazmazdı bu bilgi. Ama ben bilirdim ve yapardım. Çünkü anneler evde normal topla onamaya izin vermezlerdi; mobilyalar zarar görür, vazolar kırılırdı. İkili koltuk bir kaleydi, diğer kale kitaplık. Formamı da giydiğim zaman maç için herşey hazır olurdu. En gollü derbi maçları bizim salonda oynanırdı. Ve sonunda hep Fenerbahçe kazanırdı. Fenerbahe kazanırdı, ben mutlu olurdum. Ben bir de uçarken mutlu olurdum. Annemin siyah eşarbını boynuma dolar, yarasaadam olur, uçardım. Koltukların tepelerinin yırtıldığı gün, bir daha uçmama izin vermedi ailem. Sorun değildi. Çünkü oyun bitmezdi. Ezilmiş kola kutularına vurmaktan ayakkabılarım eskirdi. Babam kızardı. Ama oyun bitmezdi. Sadece değişirdi. Kışın sokakta karla oynardım, yazın denizde kumla. Ben çok iyi kumdan kale yapardım. Diğer çocukların aksine kap kullanmazdım. Ellerimle tek tek, ölçüp biçerek yapardım kumdan kalemi. Onlar uğraşmayı sevmezdi, ben severdim. Ben hiçbir çocuğun sevmediği birşeyi, yat saatini severdim. En esrarengiz dünyam yorganın altıydı. Kötü adamları kovalar, at sürer, ok atardım. Ve orada, yorganın altında daha nice maceralarım vardı.

   Benim oyunlarım vardı. Legolarım, çoraptan yapılmış toplarım, ezilmiş kolakutularım… Muhabbet kuşum vardı sarı yeşil, bir de oyuncak ayım Mıstık. Şimdi bunların hiçbirine sahip değilim. Onları benden çaldılar. Çalan zaman değil hırsızlar, hayal gücü hırsızları. Kumdan kale kaplarını icat edenlerle bilgisayar oyunlarını bulanlar aynı adamlar. Onlar hayal gücü hırsızları, bizlerse ne yazık ki başkalarının hayal gücünde oyunlar oynayan zavallılarız. Bizler ve çocuklarımız…

Arda Arel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir