İSTANBUL DEVLET TİYATROSU ÖDÜLLERİ TOPLADI…

 

Logo DT siayah beyaz

                                                                                                                                                                İSTANBUL DEVLET TİYATROSU ÖDÜLLERİ TOPLADI

2015/2016 tiyatro sezonuna sayısız adaylıkları ve kazandığı ödüllerle İstanbul Devlet Tiyatrosu damgasını vurdu. Ödül alan oyuncular, Taksim’de bulunan İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü'nde, İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürü Zafer Kayaokay ile başarılarını kutlamak için bir araya geldi. İstanbul Devlet Tiyatrosu oyuncularının adaylıkları ve kazandıkları ödülleri ise şöyle:

Ebru Aytürk Evren Afife adayı

Sahneye çıkan ilk Müslüman Türk kadını olan Afife Jale onuruna düzenlenen ve Türk tiyatrosunun en önemli ödüllerinden biri sayılan  Afife Tiyatro Ödülleri'nde Ebru Aytürk Evren "Sessizliğin İçinden" adlı oyunundaki başarılı performansıyla Yılın En Başarılı Kadın Oyuncu Adayı oldu.

'Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri’nde 3 adaylık

Ebru Aytürk Evren yine, 1995 yılında yaşamını yitiren değerli oyuncu Sadri Alışık adına düzenlenen ‘Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri’nde Drama dalında Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu'na Sessizliğin İçinden adlı oyunuyla aday oldu. ‘Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri’nde  ayrıca Canan Maktal da Drama dalında "Sessizliğin İçinden" oyunundaki göz dolduran oyunculuğuyla Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu adaylığını kazandı. İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun duayen ismi Ayşen İnci de İkinci Bölüm adlı oyundaki müthiş performansıyla ‘Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri’nde üçüncü adaylığı Komedi, Müzikli Oyun ya da Müzikal Dalında Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu dalında getirdi.

Direklerarası Seyirci Ödülleri'nde 3'te 3

İstanbul Devlet Tiyatrosu, 2015/2016 Direklerarası Seyirci Ödülleri'nde 3 adaylıktan 3'ünü de kazanarak büyük bir başarı elde etti. Jüri Özel Ödülü'nü Faik Ertener'in rejisörlüğünü yaptığı "Sessizliğin İçinden" oyunu alırken, Tasarım Ödülleri'nde de Candan Günay, "Erkek Arkadaş" oyunundaki kostüm tasarımıyla, Yeşim Alıç da yine aynı oyun ile Koreografi dalında ödüle layık görüldü.

'İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri'nde 4 ödül

Gazeteci, Yazar ve Eleştirmen Hayati Asılyazıcı’nın Seçici Kurul Başkanlığı’nı sürdürdüğü, Nilgün Serimoğlu, Oya Gökberk, Şerif Köyan ve Turgay Oğuz’dan oluşan “İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri Seçici Kurulu” 2015-2016 tiyatro döneminde sahnelenen oyunlar arasında yaptığı değerlendirme sonucunda ödülleri belirledi. Bu özel ödüllerde İstanbul Devlet Tiyatrosu da 3 ödül kazanarak büyük bir başarı elde etti. En İyi Giysi Tasarımı Ödülü, Boğaç Babür Turna ve Gülebru Turna’nın birlikte yazdığı, Gülebru Turna’nın yönettiği "Bersisa" adlı oyundaki başarılı giysi tasarımı nedeniyle Derya İnci’ye,  En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Orhan Kemal’in yazdığı Elif Erdal’ın yönettiği "Tersine Dünya" adlı oyundaki başarılı oyunuyla Özlem Güveli Türker’e, İsmet Küntay Tiyatro Özel Ödülü, Mark Medoff’un yazdığı Faik Ertener’in yönettiği "Sessizliğin İçinden" adlı yapıma verildi. Nadide Küntay Emek Ödülü ise Suna Selen'e          verildi.

'2015-2016 Rotary Tiyatro Ödülleri'nde İstanbul DT ödülleri topladı

2015-2016'nın en iyilerini belirleyen Taksim-Bebek Rotary Kulübü "2015-2016 Rotary Tiyatro Ödülleri" sahiplerini buldu. Ödüllere, birçok ödül kazanan İstanbul Devlet Tiyatrosu damga vurdu.

Yılın Emek Ödülleri

Betül Çankaya

Nihal Çalışkan

Resul Çalgın

Mahmut Gündoğdu

Yılın Onur Ödülü

Ayşen İnci

Yılın Tiyatro Hizmet Ödülü

Zafer Kayaokay

Yılın Yönetmenleri

Bilge Emin- Eğer Bu Bir Film Olsaydı

Faik Ertener- Sessizliğin İçinden

Yılın Kadın Sanatçıları

Yeşim Alıç- Erkek Arkadaş

Gönen Aykaç- Eğer Bu Bir Film Olsaydı

Ebru Aytürk Evren- Sessizliğin İçinden

Veda Yurtsever İpek- İkinci Bölüm

Simay Tuna- Cehennem

Mine Tüfekçioğlu- Eğer Bu Bir Film Olsaydı

Yılın Erkek Sanatçıları

Eray Cezayirlioğlu- Bersisa

M. Lebip Gökhan- İkinci Bölüm

Murat Karasu-Sersem Kocanın Kurnaz Karısı

Cem Zeynel Kılıç- Sessizliğin İçinden

Alptekin Serdengeçti- Bülbül Susturulduğunda

Burak Şentürk- Eğer Bu Bir Film Olsaydı

Fikret Urucu- Tersine dünya

En İyi Dekor

Ethem  İzzet Özbora- İkinci Bölüm

Yeni Tiyatro Dergisi 4. Emek ve Başarı Ödülleri'nde 5 ödül

Yeni Tiyatro Dergisi 4. Emek ve Başarı Ödülleri'nde kazananlar belli oldu. Sonbaharda 10. yılına girecek olan ve şu anda aylık olarak çıkan Türkiye’deki hakemli tek tiyatro dergisi olan Yeni Tiyatro Dergisi, 4. yılına girdiği Emek ve Başarı Ödülleri törenleriyle de alanındaki onlarca tiyatro sanatçısını, düşünürünü ve hocasını ödüllendirdi. Bu güzel ve anlamlı ödüllere 5 ödül kazanan İstanbul Devlet Tiyatrosu damga vurdu. İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun kazandığı ödüller şöyle: 

Yılın Yapımı

Sessizliğin İçinden

Yılın En İyi Yönetmeni

Faik Ertener – Sessizliğin İçinden

Yılın En İyi Dramaturgu

Günay Ertekin – Sessizliğin İçinden

Yılın Yardımcı Rolde Erkek Oyuncusu

Tuncay Koçal – Sessizliğin İçinden

Yılın Dans Düzeni

Yeşim Alıç – Erkek Arkadaş

4. Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri – Koreografi Yeşim Alıç

4. Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri sahiplerini buldu. Ekin Yazın Dostları seçici kurulu, bu yıl seçkiye katılan 40 tiyatronun 76 oyununu izledi ve değerlendirdi. Seçici Kurulunda bu yıl Nevzat Yıldıran, Gülseren Bektaş, Seray Anıl Sağlam, Aydın Ergil, Aysel Sakarya, Nurdan Ergil'in yer aldığı 4. Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri'nde İstanbul Devlet Tiyatrosu da bir ödül kazandı.

Yeşim Alıç "Erkek Arkadaş" oyunundaki başarılı Koreografisi ile bu yıl kazandığı sayısız ödülün yanına '4. Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri'nde Koreografi ödülünü de ekledi.

4. Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri, 30 Mayıs 2016 Pazartesi akşamı 20:30’da Akatlar Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir törenle verilecek.

 


HABER KAYNAK:
İstanbul Devlet Tiyatrosu
basin@bulten.istdt.gov.tr

evetbenim4

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir