İSTANBUL DEVLET TİYATROSU’NDA BU HAFTA 22 – 27 Kasım 2016

Logo DT

İSTANBUL DEVLET TİYATROSU’NDA BU HAFTA ( 22 – 27 Kasım 2016 )

İstanbul Devlet Tiyatrosu Kasım ayının dördüncü haftasında 6 yetişkin oyunu ve bir de çocuk oyunla seyirci karşısına çıkıyor.

22-27 Kasım 2016 tarihleri arasında sahnelenecek oyunlar şöyle; Sessizliğin İçinden, Eğer Bu Bir Film Olsaydı, Erkek Parkı, MedeaKali, Huzur, Erkek Arkadaş ile çouk oyunu LayLayLom.

Sessizliğin İçinden Cevahir Salon 1'de

 Ünlü oyun yazarı Mark Medoff'un 1970'li yıllarda yazdığı, işitme engelliler ve işitenler dünyası arasındaki iletişim kopukluğunu ele alan Sessizliğin İçinden Faik Ertener rejisiyle sahneye taşınıyor. Beyhan Karadağ'ın çevirisini yaptığı oyunda, Dekor Tasarımı Şirin Dağtekin Yenen'e, Giysi Tasarımı Mihriban Oran'a, Işık Tasarımı ise Önder Arık'a ait. İşitme engellilere özel eğitim veren bir okulda öğretmenlik yapan James Leeds, öğrencileriyle iyi bir iletişim kurmuştur. Ancak aralarında biri vardır ki onunla iletişim kurmakta oldukça zorlanır. Sarah, aldığı eğitim süresince dudak okumayı reddetmiş ve şimdilerde okulda temizlik görevlisi olarak çalışmaktadır. James Leeds, iletişim kurmakta zorlandığı bu güzel ama inatçı kıza çok geçmeden aşık olur. Ancak Sarah'ın kalbine ulaşmak için önce onun öfkesini yenmelidir.  Oyunda, Ebru Aytürk, Cem Zeynel Kılıç, Müge Mertson, M.Coşkun Ülgen, Tuncay Koçal, Canan Maktal, Elvan Boran, Yasin Yiğit, Bingül Utsukarcı, Side Balaban, Zehra Gül Yiğit ve Gizem Gür rol alıyor. Oyun, 22-27 Kasım tarihlerinde Cevahir Salon 1 Sahnesi'nde seyirciyle buluşuyor.

Erkek Parkı Küçük Sahne'de

 Erkek Parkı izleyicileriyle buluşmaya devam ediyor. Sevilen oyun Küçük Sahne'de 22-27 Kasım tarihlerinde gösterimlerine devam ediyor.  KristofMagnusson'un kaleme aldığı, Sibel Arslan Yeşilay'ın çevirisini yaptığı oyunu Saydam Yeniay yönetirken, dekor tasarımı Behlüldane Tor, kostüm tasarımı Mihriban Oran, ışık tasarımı Önder Arık üstlendi. Oyunda Senem Cevher yönetmen yardımcısı, Günay Ertekin ise dramaturg olarak görev aldı.

Eşlerinin alışveriş tutkusundan bunalan erkekleri ele alan oyunun konusu kısaca şöyle:

"Üç arkadaş, bir alışveriş merkezinin kazan dairesinde her cumartesi buluşarak kafa dağıtmaya çalışır. Çok geçmeden aralarına bir acil güvenlik elemanı da katılınca bulundukları yer, tam bir erkek mahzenine dönüşür. Dört evli erkeğin eşlerini, eşlerinin alışveriş tutkularını ve onlardan nasıl sıkıldıklarını dillendirdikleri bu korunaklı mekanda bir süre sonra erkek dünyasının da ne menem bir şey olduğunu gözler önüne sermeyi başarırlar. Pizza, bira ve futbol tutkularının keyfini sürerlerken, erkeksi hırsları yüzünden işler karışır." 

 Eğer Bu Bir Film Olsaydı Cevahir Salon 2'de

 Yugoslavya'da 1992 yılında yaşanan savaşı anlatan "Eğer Bu Bir Film Olsaydı" adlı tiyatro oyunu, 4 Mart 2015'teki prömiyerinin ardından gösterimlerine devam ediyor. Bosna Hersek'in bağımsızlığını ilan ettiği, Saraybosna'nın kuşatma altında olduğu dönemi yaşayan Ziriç ailesinin hikayesinin ele alındığı oyun, Cevahir Salon 2'de izleyiciyle buluşacak.

Bu çarpıcı oyunu, Almirİmsireviç yazarken Bilge Emin çevirdi ve de yönetti. Dekor Tasarımını Nurettin Özkönü'nün, Giysi Tasarımını Nalan Alaylı'nın, Işık Tasarımını Serhat Akın'ın ve  Müziğini de Çağrı Beklen'in yaptığı oyunda Burak Şentürk, Mine Tüfekçioğlu, Burak Altay, Gönen Aykaç, Barış Bağcı, Berk Sezenler, Emre Yeşilöz ve Gürşen Eren rol alıyor. Eğer Bu Bir Film Olsaydı 22-27 Kasım tarihleri arasında Cevahir Salon 2'de izlenebilir.


Huzur Kozyatağı Kültür Merkezi'nde

 Tiyatro sanatçısı Kenan Işık'ın, yazar Ahmet Hamdi Tanpınar'ın aynı adlı romanından uyarladıgı Huzur, gösterimlerine devam ediyor.  Üsküdar Stüdyo Sahnesi'nde 4 Ekim 2016'da prömiyer yapan oyunun Yönetmeni Nurullah Tuncer. Oyunda, Nimet İyigün Nalbant, Selen Nur Sarıyar, Ozan Özcan, Burak Çağlar, Göze Şenol, Yusuf Can Sancaklı, Kıvanç Kürkçü, Necmettin Amaç, Gökhan Türkal, Burcu Bahar Aydın, Rana Büyükyılmaz, Tolga Kortunay, Damla Ece Dereli, Kubilay Karslıoğlu, Hakan Elmasoğlu ve Orkun Gülşen rol alıyor. Ozan Demir ve Hasan Kiriş'in sokak çalgıcılarını canlandırdığı oyunun Dekor Tasarımını Behlüldane Tor, Kostüm Tasarımını Şirin Dağtekin, Müziğini Orhan Enes Kuzu, Koreografi İlyas Odman, Işık Tasarımını ise Önder Arık  üstleniyor. 

Uluslararası 5. Geleneksel Tetova Tiyatrosu Festivali'nde M. Nurullah Tuncer'in en iyi yönetmen ödülünü kazandığı ve  Damla Ece Dereli'nin de en iyi kadın oyuncu ödülünü kucakladığı bu çarpıcı oyunda, İkinci Dünya Savaşının çıkmasına saatler kala hasta yatağında yatmakta olan kuzeni İhsan’ın ilaçlarını yaptırmak üzere dışarı çıkan ve  ilaçların hazırlanmasını beklerken girdiği eskici dükkanında, geçirdiği son bir senenin olaylarının canlandığı Mümtaz'ın  huzuru arayışı konu ediliyor.  Huzur 22-27 Kasım tarihleri arasında Kozyatağı Kültür Merkezi'nde izlenebilir.

MedeaKali Üsküdar Stüdyo Sahnesi'nde

 MedeaKali Üsküdar Stüdyo Sahnesi’nde izleyiciyle buluşmaya devam ediyor. LaurentGaude’nin kaleme aldığı “MedeaKali” adlı oyununun rejisörlüğünü Musa Uzunlar üstleniyor. Oyunu H. Zeynep Utku Türkçe’mize kazandırırken,  oyunun Dekor Tasarımı Aytuğ Dereli, Kostüm Tasarımı Fatma Aslı Akıncı, Işık Tasarımı Enver Başar, Yönetmen Yardımcılığı Ülkü Duru, Yönetmen Asistanlığı Yusuf Can Sancaklı, Müzik Direktörülüğü ise Mehmet Fırıl tarafından gerçekleştirildi. Gorgonların en korkuncu, göz göze geldiği her şeyi taşlaştıran Medusa ve Hindu mitindeki yaratan ve yok eden, koruyucu ana Tanrıça Kali kadın arketipleriyle harmanlanarak LaurentGaude tarafından yeniden ele alınan Medea efsanesinin anlatıldığı oyunda   H. Zeynep Utku, Musa Uzunlar, Diren Coşkun rol alıyor. 28 Ocak 2016 Üsküdar Stüdyo Sahnesi’nde ilk gösterimini yapan oyun,  aynı sahnede 22-27 Kasım tarihleri arasında gösterimlerine devam ediyor.


Erkek Arkadaş Küçükçekmece Sahnesi'nde

 Erkek Arkadaş 27 Kasım 2015'teki prömiyerinin ardından tiyatroseverlerle buluşmaya devam ediyor. Sandy Wilson'ın yazdığı oyunu FahrünnisaKadıbeşegil Türkçe'mize kazandırırken, oyunu Ebru Kara yönetiyor. Dramaturg olarak Volkan Taha Şeker imzası bulunan oyunun dekor tasarımını Aytuğ Dereli, giysi tasarımını Candan Tuna Günay, ışık tasarımını ise Enver Başar yaptı. Bu eğlenceli oyunda, Ali Ersin Yenar, Tuğba Yüksel, Yeşim Alıç, Barış Arman, Çiçek Üstün, Merve Gizem Berger, Halil İbrahim Irklı, Aykut Söyük, Nezahat Seza Yeğin, Ayça Akça, Aydan Güneş, Melis Altın, Melih Şengider, Cem Çelik, Taner Tunçay, Alper Aksoy, Fuat Mert Başol, Başak Ova rol alıyor. Erkek Arkadaş, 25,26 ve 27 Kasım'da Küçükçekmece DT Sahnesi'nde izlenebilir.

ÇOCUK OYUNU

 LayLayLom Bahçelievler ve Çatalca'da

 Çocuk oyunu LayLayLom kent içi çocuk etkinliklikleri kapsamında Çatalca ve Bahçelievler'de minik tiyatroseverlerle buluşuyor.  Sevgi Sakarya Cengiz'in yazdığı oyunu Ece Okay yönetiyor. Oyunun kostüm ve dekor tasarımını Candan Günay, ışık tasarımını ise Akın Yılmaz yaptı. Dans düzenini  İnesKiremitçi'nin yaptığı oyunun oyuncu kadrosunda Engin Delice,  Bengisu Karahan, Merve Çağla Kuru, Yıltan Kahraman, Vehbi Akıntürk, Alparslan Aydın, Handan Ölçener, Dinçer Simsar, Hakan Dülger, Ezgi Baykal, Meriç Akay,  LalizerKemalooğlu, Tilbe Taşlı, Erdem Sazak ve Gökçe Aktaş rol alıyor. LayLayLom adlı oyunumuz 9 Nisan'daki prömiyerinin ardından 23-24 Kasım'da Bahçelievler ve 26-27 Kasım'da da Çatalca'da küçük izleyicilerimize keyifli anlar yaşatacak..

 


DEVLET TİYATROLARI İSTANBUL
İstanbul Devlet Tiyatrosu <basin@bulten.istdt.gov.tr>
evetbenim4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir