Ordu Filarmoni Derneği – Gülsin Onay Piyano Resitali(25.06.2024)

Ordu Filarmoni Derneği GÜLSİN ONAY Piyano Resitali
25 Haziran 2024 Salı, saat: 20:00
Ordu Üniversitesi
Morfoloji Salonu


“Türkiye’nin Karadeniz kıyısında, yeşilin her tonunu bünyesinde barındıran Ordu, doğal güzellikleri ve misafirperver insanları ile bilinir. Bu sevimli şehir, konuklarını tarihi dokusu ve zengin kültürel mirasıyla karşılar. Ordu, fındık bahçeleriyle ünlü olup, bu altın rengi meyvenin dünya üzerindeki en büyük üreticisidir. Ayrıca, Boztepe’den şehri ve Karadeniz’i panoramik olarak izleme fırsatı, ziyaretçilere eşsiz bir deneyim sunar.
Böylesine özel bir yerde, yeni kurulan Ordu Filarmoni Derneği’nin davetiyle bir ilki gerçekleştirecek olmanın heyecanı içindeyim. 25 Haziran’da, şehrin kültürel hayatına yeni bir soluk getirecek bu konserde siz değerli dostlarımı aramızda görmekten büyük mutluluk duyacağım. Ordu Filarmoni Derneği’nin öncülüğünde gerçekleşecek bu müzikal buluşmaya beklerim dostlarımı.”
GÜLSİN ONAY

“Filarmoni Derneği kurucuları arasında eski Kültür ve Turizm  Bakanı Ertuğrul Günay’da yer alıyor. Avukat Kenan Çebi’nin başkanlık yaptığı  Ordu Filarmoni Derneği Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Karlıbel, Avukat Sinem Cansu Kır, Aslı Poyraz, Mehmet Albayrak, Tamer Şensoy, Orkun Gönül tarafından kuruldu.
Ordu Filarmoni Derneği Başkanı Avukat Kenan Çebi, “Filarmoni, konserler düzenleyen, müzik sanatının gelişmesini ve yaygınlaşmasını teşvik eden müzik topluluğudur. 
Filarmoni dernekleri, genç müzisyenlerin tanıtımına ve sanatsal gelişimine katkıda bulunur, diğer ülkelerdeki konser organizasyonları ile sanatsal ilişkiler kurar. Bu amacı da gerçekleştirmek için   Ordu’da, dolayısıyla ülkemizde “Uluslararası Sanat Müziği” kültürünün gelişmesine ve geniş halk kitlelerine yayılmasına katkıda bulunmak için çalışmalar yapar.” dedi.
Dernekçe  sürdürülecek çalışma konuları ve biçimleri  şöyle belirlendi;
Müzikolojik araştırmalar yapar, yaptırır.
Resital, oda müziği, koro, orkestra konserleri, bale, opera, operet, müzikli tiyatro gibi müziksel etkinlikler düzenler.
Opera binası, konser salonu ya da kültür merkezi gibi müziksel mekânların oluşturulması, geliştirilmesine, bunların gereksinimlerinin giderilmesine çalışır.
Orkestra, koro, opera, bale gibi müzik topluluklarının ve müzik öğretim kurumlarının kurulmasına çalışır.
Müziğe yetenekli öğrencilerin, yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olur; onları korur, destekler ve bu amaçla yurt içinde ve yurt dışında burslar verir.
Amacına uygun konularda ve 5680 sayılı Basın Kanunu ile 2527 sayılı Kanunun hükümlerine uymak koşuluyla süreli yayınlar (gazete, dergi, bülten vb), kitaplar çıkarır.
Müzik kursları, konferans, seminer vb etkinlikler düzenler
Uluslararası Sanat Müziği alanındaki değerli Türk sanatçılarını (besteci, yorumcu vb.) ve onların eserlerini korur, destekler.için maddi yardım; yurt dışı burs sağlama gibi katkılarda bulunur.
Yurt dışında eğitim veren öğretim kurumlarından  Ordu’ya öğrenci davet eder ve o kurumlara  Ordu’dan öğrenci gönderir.
Müziksel etkinlikler gerçekleştirmek amacıyla yurt dışında sanatçı, öğretim elemanı, bilim adamı getirir.
Müzik Kütüphanesi, müzik müzesi kurar ve geliştirir.
Müziksel yayın yapmak üzere televizyon, radyo vb. Yayın istasyonları kurar internet gibi teknolojik olanaklardan yararlanır.
Yönetim Kurulu, bu etkinlikleri gerçekleştirebilmek için, iş bölümü yaparak Dernek Genel Kurulu’ndan üyelerin de içinde bulunduğu bazı çalışma komiteleri kurar, bu komiteler aracılığı ile geniş kesimin katılmasına, bunların iyi bir koordinasyon içinde yürütülmesine özen gösterir. Müzik yarışmaları düzenler ve başarı gösterenlere çeşitli ödüller vererek onları destekler
Uluslararası Sanat Müziği eğitimi veren müzik öğretim kurumları öğretim elemanlarının gelişmesi
Diğer sivil toplum örgütleriyle ortak etkinlikler gerçekleştirebilir ve bu amaçla bir koordinasyon kurulu oluşturabilir.
Dernek, belirtilen çalışmaları gerçekleştirmek amacıyla, Mesleki kuruluşlardan işçi veya işveren sendikalarından maddi yardım kabul edebilir ve anılan kurumlara maddi yardımda bulunabilir.
 Ordu Filarmoni Derneği belirlenecek bir Devlet Senfoni Orkestrası ile karşılıklı dayanışma içinde bulunur, gerekli durumlarda maddi katkıda bulunur, avans verir, bağış yapar ve alır. Dernek faaliyetlerini gerçekleştirmek için kadrolu personel çalıştırabilir.
Kültür, sanat ve müzik alanında etkinliklerde bulunan kamu ve özel kuruluşların çalışmalarına gerektiğinde maddi katkıda bulunur, avans verir, bağış yapar ve alır.
Dernek amaçları doğrultusunda federasyonlara üye olabilir.
Derneğin amacı ile ilgisi bulunan ve kanunlarla yasaklanmayan alanlarda, diğer derneklerle veya vakıf, sendika ve benzeri sivil toplum kuruluşlarıyla ortak bir amacı gerçekleştirmek için plâtformlar oluşturmak,
Derneğimizin Faaliyet Alanı; klasik batı müziği alanında yurt içinde ve dışında faaliyet göstermektir…
Her ay farklı müzik konserleri izleyeceğiz. Mayıs ve Haziran Ayları ile Atamızın  Ordu‘ya gelişlerinin yıldönümü olan 19 Eylül’de düzenleyeceğimiz festivalin organizesi için gerekli çalışmalara başladık… Hafta sonuna kadar sizlere bazı konserlerimizin açıklamasını yapacağız…(Gazete Ordu haber:(Editör: Nuh Kırca)
@orduniversitesi2006 @ordufilarmonidernegi @tckulturturizm @sensoy_tamer @kenan.cebi.5

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın/ tenise.yalcin@gmail.com – Haber içerik: Gülsin Onay facebook sayfası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir