UMUT GERMEÇ Resim Sergisi ÇEKİP KÖKLERİMİ GİDERİM 15-28 Ekim Düş Yolcusu Sanat Durağı

"ÇEKİP KÖKLERİMİ GİDERİM"
 
        UMUT GERMEÇ
 
         Resim Sergisi
 
          15-28 Ekim

Düş Yolcusu Sanat Durağı
 

 
 
Düş Yolcusu Sanat Durağı
 
Bağdat Cad. Plaj Yolu. Haldun Taner Sok. No: 16/B Caddebostan
 
www.dusyolcususanatdurağı.com   0216 386 99 03
 
Galerimiz Pazartesi dışında hergün 11.oo – 19.oo arası gezilebilir.
 
 
 

UMUT GERMEÇ
 
 
1963 Tokat’ta doğdu. 
1982 – 87 MSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü, Neşet Günal, Neş’e Erdok, Devrim Erbil Atölyeleri’nde eğitim gördü. Gravür Atölyesinden sertifika aldı. 
1987 – 90 MSÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü, Resim Bölümünde Yüksek Lisans yaptı. Yüksek Lisans Programı içinde Litografi Atölyesinde baskı çalışmaları yaptı. 
1990 MSÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü, Grafik Bölümü Gravür Atölyesinde Sanatta Yeterlik öğrenimine başladı. 

Öğreniminin yanısıra 1981 yılından başlayarak yalnızca şiir kitapları yayımlayan bir yayın kuruluşunda 1991 yılına kadar çalıştı. Yayın alanında kitap kapakları, afiş, desenleme gibi işler yaptı. 
1998 İstanbul Eczacı Odası üyelerinin katılımıyla ’Atölye Gece’yi kurdu. Bilsak’ta başladığı sanat eğitimciliğini burada sürdürdü.

Çeşitli nedenlerle ara verdiği Sanatta Yeterlik çalışmasını 2002 yılında, AĞAÇLAR “Ağacın Konu ve Teknik Bağlamında, Resim Sanatı İçerisinde Yeri ve Önemi” başlığıyla tamamladı.
2003, Beyoğlu’nda Sanatodası adlı galeriyi sahipleriyle birlikte kurdu, adını koydu ve bir dönem
danışmanlığını yaptı.
 
2006-2009 arası MSGSÜ, Resim Bölümü Gravür Atölyesinde ve Temel Eğitim Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. 2009, ÇOMÜ, G.S.F. Resim Bölümü  Öğretim Üyesidir. İTÜ. G.S.B. Gravür Atölyesinde de Kazı Resim dersini vermektedir.
 
Doğadaki bütünselliğin, insanın içini oluşturmasında ve anlatmasında yeterliğidir, sanatçının altını çizdiği. Şiirsel olanın açıkta bırakmaksızın kavrayışıyla… “Elmanın kokusu yitmişse, resimden, edebiyattan, dilden, kültürden de yitirilmiştir…” der. Resim kadrajındaki doluluk ondaki doğa imgesinin taşmasıdır. Tuvallerinde üst üste yağan renk tuşlarıyla devinerek kendi lirik doğasını oluşturur. 

Şiir, Umut Germeç’in sanatsal eylemini besleyen öteki kaynaktır. Cumhuriyet Dergi, Varlık Dergisi, İnsancıl, Evrensel Kültür, Berfin Bahar gibi değişik süreli yayınlarda şiirlerini ve sanat üzerine yazılarını yayımladı. 

Haber Kaynak: Mehmet Kına dusyolcususanatduragi@gmail.com
Haber düzenleme: Tevfik Yalçın evetbenim

bilgi@evetbenim.com

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir