Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi Etkinlikleri


Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi
http://www.zorlucenterpsm.com/tr

 

ZORLU CENTER PERFORMANS SANATLARI MERKEZİ
AÇILIŞ KONSERİ
09.10.2013 Çarşamba, saat: 20:30

 

Naci Özgüç : Şef /Cond.
Bülent Külekçi: Tenor
M.Otilia Radulescu İpek: Soprano
Kevork Tavityan : Bariton
İstanbul Devlet Opera Balesi Orkestrası ve Korosu
 
 

Hüseyin Likos, M.Otilia Radulescu İpek, şef/ Naci Özgüç, Murat Güney
İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, ve Korosu
Zorlu Center Performans Sanatleri Merkezi Özel Açılış Konseri

 

Hakkımızda
 
İstanbul'un kalbinde sanatın yeni buluşma noktası…
Sanatın çeşitli dallarına ev sahipliği yapmak üzere çok amaçlı sanat merkezi olarak tasarlanan Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi (PSM), Londra – West End'den sonra Avrupa'da dünyaca ünlü müzikallerin yeni adresi oluyor.
50.000 m² kapalı alana sahip Zorlu Center PSM'nin, biri zenginleştirilmiş akustik özelliğe sahip 2.262 kişi kapasiteli; diğeri doğal akustik donanımla tasarlanan 738 kişi kapasiteli iki salonu, müzikallerin dışında cazdan klasik müziğe, dans gösterilerinden aile şovlarına, tiyatrodan stand-up gösterilerine kadar birçok etkinliğe ev sahipliği yapacak.
Özel tiyatroların sahnelenebileceği, basın toplantılarının düzenleneceği, sanatçılarla tanışma günlerinin olacağı 112 kişilik Stüdyo'da ise, film müzik kaydından senfonik orkestra kaydına kadar her türlü kayıt işlemi yapılabilen, dünya standartlarında bir kayıt stüdyosu bulunmaktadır.
Zorlu Center PSM'de ayrıca 250 kişilik VIP Salonu ve senfoni orkestrasının prova yapabileceği tam donanımlı bir prova odası mevcuttur. Ayrıca farklı katlarda her türlü ihtiyaca yönelik toplam 5.200 m² fuaye alanında sergi, kafe ve mağazalar yer almaktadır. Tüm katlardaki bağlantılar sayesinde, rezidanslardan alışveriş merkezine hatta kompleksin diğer kısımlarına kolayca ulaşım sağlanabilmektedir.
İşletmeciliğini 100 yıllık deneyimi ile dünyada 30'un üstünde Broadway tiyatrosu yöneten Amerikalı Nederlander Worldwide Entertainment'ın yaptığı Zorlu Center PSM, eğlence anlayışınıza yeni bir boyut kazandıracak.
Çok yakında dünyaca ünlü gösterilerde, ayrıcalıklı bir deneyim yaşamaya hazır olun!
 
ZORLU CENTER PSM
YÖNETİM EKİBİ
ÜST YÖNETİM
Raymond Swift Cullom
Genel Müdür
 
Berna Özbilen
Yönetim Asistanı ve İK Yöneticisi
 
DİREKTÖRLER
Atıl Ferit Aykar
Satış ve Pazarlama Direktörü
 
Cemil Demirok
Programlama Direktörü
 
Ersin Çetinel
CFO
 
George Andreou
Genel Müdür Yardımcısı & Operasyon ve Prodüksiyon Direktörü

 
Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi İlk Etkinlikleri
 
Ludovico Einaudi Ensemble – Klasik ve deneysel müziğin yaşayan en büyük bestecilerinden Ludovico Einaudi Türkiye'de!
Eleştirmenlerce "Modern çağın Mozart'ı" olarak adlandırılan Ludovico Einaudi, İtalyan, Alman ve Fransız film festivallerinde "en iyi film müziği" dalında aldığı birinciliklerle tanınan bir isim. Oskar adaylığı bulunan 18 film müziğine imza atan Einaudi, Fransa gişe tarihinde en yüksek satışı elde eden "The Intouchables" (2011) film müziğinin de yaratıcısı. 600 bini aşkın satış başarısıyla bir fenomen haline gelen 'Divenire' (2007) albümü, müzik listelerinde birinciliğe ulaşmıştı. Einaudi'nin müzikleri Black Swan, The Reader, J. Edgar, This Is England gibi Hollywood'un gişe rekorları kıran filmlerinin yanı sıra dünyanın birçok prestijli markasının reklam filmlerinde de sıkça kullanılıyor.

 

 

The Kavafis Project: George Dalaras & Okan Bayülgen – "Yeni bir ülke bulamazsın, başka bir deniz bulamazsın. Bu şehir arkandan gelecektir"

2013, ünlü Yunanlı şair Kavafis'in 150'inci doğum yıldönümü olması sebebiyle, Yunanistan'da "Kavafis Yılı" olarak kutlanıyor. Büyük şairin dünyaca ünlü şiirleri, Yunan müziğinin en önemli elçisi, 75 albüme imza atmış George Dalaras&
#39;ın şarkıları, ünlü Yunanlı besteci Alexandros Karozas'ın besteleri ve Okan Bayülgen'in okumaları eşliğinde İstanbul'da ses getirecek.

 

Cirque Eloize – 36 ülke, 436 şehir, 4000'e yakın gösteri
Sirk sanatına farklı bir tarz getiren Cirque Éloize, 1993'ten beri izleyicilere büyüleyici anlar yaşatıyor. Birçok prestijli uluslararası festivalde yer alan ve 2007'den bu yana sergiledikleri "Rain" adlı şovla dünyayı kasıp kavuran Cirque Éloize, Broadway'in sihrini bu sefer "ID" isimli şovuyla İstanbul'a taşıyor.
 
 
Moskova Klasik Balesi / Fındıkkıran – 20 yıldır kapalı gişe oynuyor. Fındıkkıran, Rus besteci Çaykovski'nin, 1891 yılında bestelediği son balesi. Küçük Alman kız Clara Stahlbaum'un yeni yıl hediyesi olarak aldığı fındıkkıran oyuncağıyla ilgili rüyalarını konu alan büyü-masal tarzı bu eser, ilk defa 1892'de St. Petersburg'da sahnelendi. Yeni yıl kutlamalarıyla özdeşleşen Fındıkkıran Balesi, 45 yıl boyunca 30 ülkede sergilendi. Gösteri ABD'de 20 yıldır kapalı gişe oynuyor.
Classical Spectacular: Klasik müzik konseri hakkındaki ezberleri bozan iki muhteşem şov
Classical Spectacular'ın muhteşem gösterisini seyrettikten sonra hiç kimse klasik müziğin sıkıcı olduğunu söyleyemez. Günümüze dek 2 milyon seyirci tarafından izlenen Classical Spectacular, klasik müziğin en iyi eserlerini, günümüz teknolojisinin ışık, lazer koreografileriyle bir arada sunan, klasik müzik konseri hakkındaki ezberleri bozan etkileyici bir şov.
Classical Spectecular programın birinci konserinde her bir eser için özel tasarlanan farklı efektler ve rengarenk lazer ışıklarıyla, Bizet, Ravel, Verdi, Tchaikovsky, Haydn ve Handel'in en sevilen eserlerinden oluşan yepyeni repertuvarıyla izleyicilerin karşısında olacak.
Classical Spectacular programının ikinci konserinde ise, modern çağın en önemli ve popüler senfonik film müziği bestecilerinden John Williams'ın Harry Potter, Starwars, Jurassic Park, Jaws, ET gibi filmler için bestelediği ünlü film müzikleri repertuvarını yine muhteşem bir görsel şov eşliğinde dinleyebilirsiniz.
 
 
2Cellos – "Gidin ve onları canlı dinleyin, çünkü gerçekten hayret vericiler! 60'larda Jimi Hendrix'in canlı performansından sonra bana bu kadar heyecan veren başka birşey hatırlamıyorum." Elton John
Yetenekli genç Hırvat müzisyenler Luka Sulic ve Stjepan Hauser'den oluşan 2 Cellos, çelloya kattıkları yorumları ve farklı müzik türlerini harmanlayan performanlarıyla kısa zamanda çok sayıda hayran topladılar. Michael Jackson'ın "Smooth Criminal" parçasına çelloyla yaptıkları cover, Youtube'da fenomen haline geldi. Bu sayede albüm çıkaran, Elton John, Red Hot Chili Peppers, George Michael and Leona Lewis ile sahne alan grup İstanbul'da unutulmaz bir gece yaşatacak.

 

 
Cats – Müzikaller tarihinin en çok sevileni…
Lloyd Webber Cats müzikalini, ünlü yazar ve şair Thomas S. Elliout'ın "Yaşlı Sıçanın Pratik Kediler Kitabı"ndaki (The Old Possum's Book of Practical Cats) şiirlerden esinlenerek kurgulamış. Müzikalin öyküsü kediler arasında geçse de, aslında sergilenen yaşamın ta kendisi. Ana karakter Grizabella'nın "Jellicle Kedileri"ni terk edip dünyayı tanımayı tercih etmesiyle başlayan hikâye, hayal kırıklığına uğramasıyla sürüyor. Cats, Broadway tarihinin en uzun süre gösterimde kalan ikinci, West End'in ise en uzun soluklu dördüncü müzikali olma başarısını gösterdi. Müzikal bugüne kadar 20'den fazla ülke ve 250'yi aşkın şehirde, 11 farklı dilde sergilenmiş ve 50 milyondan fazla izleyiciye ulaşmış. Cats en iyi müzikal dalında üstün başarı ödülü de olmak üzere gösterildiği Londra, New York, Fransa, Kanada ve Japonya'da 20'yi aşkın farklı ödül kazandı.

 

 
Forever Tango – Göçmenlerin tutkulu aşklarının müziği…
Luis Bravo'nun dünyaca ünlü dans şovu Forever Tango, ilk olarak 1990 yılında San Diego'da sergilenmeye başladı. Luis Bravo'ya göre Tango "sürekli göç eden, fakat kendine ait bir vatan bulamayan göçmenlerin tutkulu aşklarının müziği". Forever Tango'yu izlerken dansçıların yüzlerinde ve bedenlerinde bu tutkulu aşkı görmek mümkün. Gösterildiği her ülkede basın tarafından övgüyle bahsedilen Forever Tango, İstanbul'da da tutkulu bir performans sergileyecek.
 
 
Ennio Morricone – Film müziklerinin efsane bestecisi
60 yılı aşkın yıllık müzik kariyerine 500'den fazla film müziği sığdırmış olan Ennio Morricone, son 10 yıldır dünya çapında 150 konserde şeflik yapıyor. Besteleri 40'dan fazla ödüllü filmde yer alan sanatçının en bilinen eserleri arasında "The Good The Bad and The Ugly", "Once Upon a Time in
America", "The Mission", "Cinema Paradiso","Lolita" ve "The Untouchables" gibi ünlü filmlerin müzikleri yer alıyor.70 milyon kayıt satan, Oskar Onur ödülü sahibi Ennio Morricone veda turnesi kapsamında ilk defa İstanbullu müzikseverlerle buluşacak.
Alıntı: Basın Duyurusu/ http://www.zorlucenterpsm.com/web/36-44-1-1/zorlu_psm_-_tr/zorlu_center_psm/basin_bultenleri/zorlu_center_performans_sanatlari_merkezi_ilk_

 
 
ETKİNLİKLERDEN SEÇKİLER

 

 
 
 

 

ETKİNLİK TAKVİMİ
 

23 Ekim, 2013
Ana Tiyatro / Klasik
In a Time Lapse Tour
"Modern çağın Mozart'ı." 
"Atmosferika'nın mucidi." 
The Telegraph

Klasik, rock, elektronik ve diğer dünya müziklerinin bileşenlerini kendine çeken, benzersiz bir müzikal simya yaratan Ludovico Einaudi günümüzde dünyanın en iyi bilinen ve sevilen kompozitörlerinden.

Sanatçının özellikle "Le Onde" bestesi film müziği kariyerinin fitilini ateşledi. "This Is England" (2006) ve aynı filmin televizyona uyarlanan dizisi Ludovico'ya BAFTA adaylığı getirdi ve müziğini geniş kitlelere tanıttı. 2011'de bir diğer övgü alan "Intouchables" filminde de bu müzik kullanıldı.
Sanatçı son olarak 2012 yılında, bestelenmesi iki yıldan fazla süren ve Verona yakınlarında bir manastırda kaydedilen "In a Time Lapse" albümünü çıkardı. "Divenire" gibi epik ve duygusal, "Nightbook" gibi deneysel ve maceraperest olan "In A Time Lapse", farklı müzikal dünyaları harmanlayan yeni dokular ve aranjmanlar keşfederek bir adım daha ileri gitti.
"In a Time Lapse" albüm turnesi kapsamında Türkiye'ye ilk kez konuk olacak Ludovico Einaudi'nin piyanosundan yayılacak sesleri duyan herkes, kendisini onun benzersiz büyüsüne kaptıracak.
Alıntı: 
http://www.zorlucenterpsm.com/web/62-478-1-1/zorlu_psm_-_tr/etkinlikler___biletler/etkinlik_takvimi_yeni/ludovico_einaudi___ensemble
 

26 Ekim, 2013 saat: 21:00
Ana Tiyatro / Klasik

KAVAFİS Projesi 
George Dalaras & Okan Bayülgen
"Alexandros Karozas'ın Konstantin Kavafis'in manzumeleri için yaptığı beste göz kamaştırıcı müzikal bir başarıdır." 
Mikis Theodorakis
2013 yılı, ünlü Yunan şair Kavafis'in 150. doğum yıldönümü olması sebebiyle, Yunanistan'da Kavafis yılı olarak kutlanıyor. Büyük şairin dünyaca ünlü şiirleri, ünlü Yunanlı besteci Alexandros Karozas'ın besteleri, Yunan müziğinin en önemli elçisi George Dalaras'ın yorumu ve Okan Bayülgen'in şiir okumaları eşliğinde İstanbul'da yankılanacak. 40 kişilik koro ve Şef Hakan Şensoy yönetimindeki senfoni orkestrası bu özel gecede sahnede olacak.
Tıpkı besteci Karozas gibi, şair de kendi geçmişini ne inkar eden ne de yücelten bir göçmenin bakış açısına sahip. Bu tarafsızlık, Alexandros Karozas'a kendi Kavafis yorumlarını, geleneksel Yunan müziğinin köklerinden bütünüyle kopmadan batı ve klasik müzik stillerinde oluşturma imkanı sağlıyor.
"Kavafis Projesi" felsefenin aklını müziğin sezgileri ile birleştiren bir başyapıt. İstanbul'da, PSM sahnesinde bu muhteşem birleşmenin şahidi olmaya hazırlanın.
 

31 Ekim, 2013 saat: 20:00
Ana Tiyatro / Caz
"Regina Carter nefes kesici derecede cesur bir müzik yaratıyor… Dinleyiciyi cazın geleceğine taşıyor."
Time
"Carter muazzam yetenekli, doğaçlamalarına bir blues hassasiyeti getiriyor."
The New York Times
Amerikalı caz kemancısı Regina Carter albümleri, ardı arkası kesilmeyen turneleri, misafir sanatçı olarak defalarca yer aldığı programlar ve ortaklaşa yürüttüğü çalışmalar ile daha önce görülmeyen bir müzik kişiliği geliştirdi.
Carter, Niccolo Paganini'nin ünlü Guarneri "Cannon" kemanını çalan ilk caz sanatçısı oldu. Dünyanın her yerinde tekrarladığı turnelere çıktı, çeşitli senfoni orkestralarında solist olarak yer aldı. Carter, Aretha Franklin, Lauryn Hill, Billy Joel, Kenny Barron ve Mary J. Blige gibi efsane isimlerle performanslar sergiledi. Afrika halk müziği ezgilerini ve enstrümanlarını çağdaş caz ve popun enerjisi ile birleştiren "Reverse Thread" isimli son albümü tüm dünyada övgüler aldı.
Amerika caz listelerinde pek çok defa bir numara olan Regina, meydan okuyan müziğiyle İstanbul'da sizlere eşsiz bir deneyim yaşatacak.

Alıntı: http://www.zorlucenterpsm.com/web/62-488-1-1/zorlu_psm_-_tr/etkinlikler___biletler/etkinlik_takvimi_yeni/regina_carter_quartet

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
tenise.yalcin@gmail.com
 Kaynak:  http://www.zorlucenterpsm.com/tr

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir