13.Gümüşlük Klasik Müzik Festivali Konserleri devam ediyor.

Gümüşlük’te Kumda Gitar Konserleri eski Bodrum’u hatırlattı
1970’lerin, 80’lerin Bodrum’unu aratmayan bir atmosferde gerçekleştirilen Kumda Gitar konserleri, Gümüşlük’te ilgi görüyor. Kumların üstünde, günbatımında başlayan ve yıldızların altında devam eden gitar dinletilerinde ünlü gitaristler birer konser verdi. Bölgenin sit alanı olması nedeniyle ve çevreye duyarlılık adına festival alanını bölgedeki doğal yaşama ve eko sisteme zarar vermeden ve doğal yapısına uygun düzenleyen festival komitesi, izleyicilere eski Bodrum’u yaşattı.Bridgestone ana sponsorluğunda düzenlenen Kumda Gitar konserleri, genç ve başarılı gitarist Ayşegül Koca, ödüllü film müzikleriyle tanınan Cenk Erdoğan ve Polonya’nın en üretken besteci ve gitaristi olarak gösterilen Marek Pasieczny ile devam etti.
akocaGitarist Ayşegül Koca’dan Gümüşlük’te muhteşem konser
Ana sponsorluğunu Denizbank’ın üstlendiği 13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Kumda Gitar sahnesine 21 Temmuz Perşembe akşamı konuk olan ve bir konser veren genç gitarist Ayşegül Koca, yorumlaması oldukça güç bir eser olan Carlo Domeniconi’nin “Koyunbaba” gitar konçertosunu seslendirdi. 
Bridgestone ana sponsorluğunda devam eden Kumda Gitar serisinde Ayşegül Koca’nın verdiği konser, gitar meraklılarını bir araya getirdi. Programda Ricardo Moyano düzenlemesi ile “Yemen Elleri” adlı türküyü de seslendiren Ayşegül Koca, izleyicilerden alkış aldı. Türkiye'nin en umut veren klasik gitaristlerinden biri olarak gösterilen Ayşegül Koca, Avrupa’daki birçok ülkede ve Meksika’da konserler verdi ve festivallere davet edildi. Sanatçı, 27 Temmuz’a kadar sürecek olan GFA Gitar masterclass programında da gitar öğrencilerine ustalık dersleri verecek.
cerdoganCenk Erdoğan, perdesiz gitarı ile büyüledi
Ana sponsorluğunu Denizbank’ın üstlendiği 13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında Bridgestone’un ana sponsorluğunda gerçekleşen Kumda Gitar Konserlerinde, 22 Temmuz Cuma akşamı film ve dizi müzikleriyle adını duyuran Gitarist Cenk Erdoğan sahneye çıktı. Türkiye’nin en üretken ve başarılı müzisyenlerinden biri olan Cenk Erdoğan, çok yönlü bir müzisyen olarak dikkat çekiyor. 
Festival sahnesinde çoğunlukla kendi eserlerini seslendiren Cenk Erdoğan, programda birkaç uyarlamaya da yer verdi. Sempatik müzisyen, çaldığı her parçanın hikayesini izleyicilerle paylaşırken, performansıyla da beğeni topladı. İki saati aşkın bir süre sahnede kalan sanatçı, Gümüşlük’te konser vermekten çok mutlu olduğunu, “burada, bu sahilde konser vermek şaka gibi bir şey, bir müzisyene bu atmosferde konser ver deseler, şaka yapıldığını zanneder” diyerek dile getirdi.
 Yurt içi ve yurt dışı konserlerine çeşitli projelerle devam etmekte olan, bir diğer yandan albüm prodüktörlüğü ve film müziği besteciliği de yapan Cenk Erdoğan, Kumda Gitar serisinin diğer misafirleri gibi GFA kapsamında düzenlenen Gitar Masterclass’ına eğitmen olarak katılacak.
mareckMarek Pasieczny; Polonya’nın en üretken müzisyenlerinden biri
Kumda Gitar serisinin bir sonraki gün konuğu olan gitarist ve besteci Polonyalı Marek Pasieczny, sayısız kompozisyonun altına imza atmış, kariyeri ödüllerle dolu bir sanatçı. Etkin çağdaş gitar bestecilerinden biri olarak da bilinen Pasieczny  Kumda Gitar sahnesinde sergilediği performansla festival izleyicisi tarafından beğeniyle karşılandı. 
Programda kendi eserlerinin yanı sıra kendi uyarlamalarını da seslendiren Polonyalı virtüöz, çağdaş bestecilerin ve birçok ülkenin farklı bestecilerinden derlediği uyarlamalarla başladığı konserinde ilk olarak Estonyalı minimalist besteci ve piyanist Arvo Part’ın bir eserine yaptığı uyarlamaya yer verdi. Pasieczny, her eser öncesi çalacağı eser hakkında bilgi verdi. Yıldızların altında gerçekleşen bir konserde daha hafif ezgiler çalmak istediğini söyleyen sanatçı, daha sonra İskoçya, Kanarya adaları gibi farklı ülkelerden etnik eserler seslendirdi.
Festivalin sponsorları;
13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivaline ana sponsor olarak destek veren Denizbank’ın yanı sıra Bridgestone, Kumda Gitar konserlerinin; Bosch ise Taşta Klasik konserlerinin ana sponsorluğunu üstleniyor. Norveç Büyükelçiliği etkinlik sponsoru olarak festivale destek veriyor. T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum Belediyesi ve BODTO, festivalin kurumsal sponsorları arasında yer alırken; THY, festivalin resmi ulaşım sponsorluğunu; Roots of Highlife ve Cactus Hotels ise konaklama sponsorluğunu; Piernet sosyal medya sponsorluğunu üstleniyor. Ayrıca Uludağ İçecek, Türkmen Çiçekçilik, Sibel Senna Landscape Design, Music Norway, Mas Matbaa, Mimoza, Limon Gümüşlük, Umurbey Wineyards, Permisan Perde, Julius Meinl Coffee ve Çıngıloğlu festivalin servis sponsorları arasında yer alıyor.
Antik Taş Ocağında gerçekleşecek Taşta Klasik konserlerinin başlama saati 21:15; diğer konserler 20:30’da başlayacaktır.
Biletler, Festival Merkezi, Gümüşlük sahili; Roots of Highlife – Ortakent (0 542 443 50 10) ve Biletix'den temin edilebilir.
Bilet iletişim: 0 537 040 37 40
www.gumuslukfestival.org
info@gumuslukfestival.org
www.facebook.com/gumuslukfestival
13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinde sonraki konserler:
UGKMF, “Avrupa’nın en seçkin festivalleri, EFFE 2015 – 2016” etiketiyle onurlandırılmıştır.
24 Temmuz – Erkan Oğur – Cenk Erdoğan – gitar (Kumda Gitar)
25 Temmuz – Gülsin Onay – piyano (Toprak ev)
26 Temmuz – Kumda Gitar Final Konseri (Taşta Klasik)
27 Temmuz – GFA Gitar konseri (Kumda Gitar)
29 Temmuz – Stephane Blet & Ayla Erduran – piyano (Taşta Klasik)
30 Temmuz – Stephane Blet – piyano/Fransa (Toprak ev)
1 Ağustos – Muğla Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası – Şef: Nail Yavuzoğlu (Taşta Klasik) 
2 Ağustos – Muğla Büyükşehir Belediyesi Caz Orkestrası – Şef: Hakan Erakgün, Solist: Teoman Aras/Gümüşlük İskelesi (Suda Caz)
3 Ağustos – GFA Keman konseri (Toprak ev)
4 Ağustos – Bülent Evcil, Çağatay Akyol, Philip Moll – Flüt/Arp/Piyano (Taşta Klasik)
5 Ağustos – Emin Fındıkoğlu + 12, “big band”- Konser öncesi emektar cazcı İlham Gencer’e “Yaşam boyu onur ödülü” verilecek. (Suda Caz)
9 Ağustos – Kristin Asbjørnsen and Olav Torget – etnik caz/Norveç (Suda Caz)
10 Ağustos – Kapanış: Gülsin Onay & Eren Levendoğlu – piyano düet (Taşta Klasik)
11 Ağustos – GFA Flüt konseri (Toprak ev)
evetbenim sanat güneşi logo

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
İleti Haber: 13.Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalievetbenim4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir