16.Uluslararası Bodrum Bale Festivali

0

16. Uluslararası Bodrum Bale Festivali, 1-15 Ağustos 2018 tarihleri arasında, Bodrum Antik Tiyatrosu’nun tarihi atmosferinde gerçekleştirilecek.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından on altı yıldır düzenlenen ve tatil kültürüne bambaşka bir boyut getiren “Uluslararası Bodrum Bale Festivali”, 1 – 15 Ağustos 2018 tarihleri arasında, özenle seçilen seçkin bale yapıtlarıyla, Bodrum Antik Tiyatrosu’nun tarihi atmosferinde izleyicilerin beğenisine sunulacak. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün, sanatsal kalitesine, zengin repertuvarına, ulusal ve uluslararası sanatsal arenada ulaştığı başarılarına güvenle 2003’den beri kesintisiz her yıl, büyük bir sevgi ve disiplinle düzenlediği ve Bodrum’a armağan ettiği “Uluslararası Bodrum Bale Festivali”, bu yıl da Bodrum gecelerinde, yıldızları sahneye indirecek.

Açılış Dünyaca ünlü “Zorba” İle… Bale sanatının uluslararası arenada başarılı temsilcilerini yakından izlemenin mümkün olduğu festivalin 01 Ağustos 2018 Çarşamba akşamı gerçekleştirilecek açılışı; dünyanın en beğenilen bale eserlerinden biri olan ve 35’ten fazla ülkede sergilenen “ZORBA” balesi ile gerçekleşecek. Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen Nikos Kazancakis’in dünyaca ünlü başyapıtı, Mikis Theodorakis’in müziği, Lorca Massine’nin metni ve koreografisi ile hayat buluyor. Festivalin Vazgeçilmezi Flamenko Rüzgarı 03 Ağustos 2018, Cuma akşamı Bodrumlu sanatseverler Flamenko rüzgarı ile coşacak. İspanya’dan gelen ve üç kardeşin Rosario, Ricardo, José Castroromero’nun kurduğu “Castroromero Flamenco” topluluğu, kendi müzikleri ve koreografileriyle “ESENCIA FLAMENCA” adlı performanslarını sahneye taşıyacaklar. Balenin Yıldızları Bodrum’da Sahnede Olacak 08 Ağustos 2018, Çarşamba akşamı “BALE YILDIZLARI AKŞAMI” ile festival devam ediyor. Viyana Devlet Opera Balesi Birliği “BALENİN EN İYİLERİ” ile klasik balenin en güzel örneklerinden bir performans sahneleyecekler. Birçok klasik baleyi sahneye taşıyan ünlü koreograf Marius Petipa’nın adımlarını sahneye koyan koregraf Mihail Sosnovschi imzası taşıyan performans baleseverlere beyaz balenin büyülü kapılarını açacak. Yeldeğirmenleriyle Dans Yine klasik bale ile devam eden festivali, 11 Ağustos 2018, Cumartesi akşamı İstanbul Devlet Opera ve Balesi bale sanatçıları tarafından sahnelenecek “DON KİŞOT” balesi ile devam ediyor. Miguel de Cervantes’in aynı adlı romanından hareketle Marius Petipa’nın koreografisini Ayşem Sunal Savaşkurt sahneye koyor. Ludwig Minkus’un müzikleri ile estetiğin en rafinesi balenin büyüsünü sahneye taşıyacak eser Don Kişot’un sıradışı hikayesi ile festivalde. Kapanış Frida ile Festivalin kapanış gecesinin Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu tarafından, 2015-2016 DOB sanat sezonunda dünya prömiyeri gerçekleştirilen ve seyirciden büyük ilgi alan “Frida” seyirci karşısına çıkacak. 15 Ağustos 2018, Çarşamba akşamı sahnelenecek bu eserin müzikleri Arturo Marquez, Jose Pablo Moncayo, Aksel Akın’a, koreografisi ise Özgür Adam İnanç’a ait. Ülkemizin nadide tatil beldesi Bodrum’da bu yıl on altıncısı gerçekleştirilecek “Uluslararası Bodrum Uluslararası Bale Festivali”, sanatseverlerin yoğun talebi sayesinde her geçen yıl güçlenen sanatsal niteliği ile yoluna devam etmektedir. www.operabale.gov.tr adresinden ve diğer satış noktalarımızdan bilet satışlarımız yapılmaktadır.

ZORBA
​​Ankara Devlet Opera ve Balesi ​
Küçük bir Yunan kasabasına John isimli bir Amerikalı gelir. Etkilendiği ve parçası olmak istediği geleneklerin cazibesine kapılarak güzel bir dul olan Marina’ya aşık olur. Marina’dan da karşılık bulur. Üstelik Marina, köyün yakışıklı delikanlısının aşkını da yok saymıştır. Yabancı birine aşık olduğu için Marina’ya köylüler karşı çıkar. Ancak John ile Marina’ya, John’un dostu Zorba sahip çıkar. Çift, kimsesi olmayan, ancak güçlü ve özgür bir adam olan Zorba’nın sayesinde aşklarını yaşama fırsatı bulurlar… Köylüler birlik ve geleneklerini korumak gayretindedir. Zorba, zavallı John´u köylülerin elinden zor da olsa kurtarırken sevgilisi Marina, intikam peşinde koşan kalabalığın kurbanı olur. Yaşama küsen Zorba, sirtaki oynayarak teselli bulurken, John ve diğerleri de bu dansa katılır. Herkes yeni bir yaşam için teselli, af ve dayanma gücü arayışı içindedir… ​​
CAST:
Müzik: Mikis THEODORAKIS
Libretto ve Koreografi: ​Lorca MASSINE​
Koreografi Asistanları: Anna KRZYSKOW JAGODZINSKA
Dekor ve Kostüm Tasarım: Gürcan KUBİLAY
Işık tasarım: Fuat GÖK​
​Zorba: Burak KAYIHAN, Eren KELEŞ, David KHOZASHVILI
John: Eren KELEŞ, İlhan DURGUT
Marina: Mine İZGİ, Özge ONAT, Nazmiye KHOZASHVILI
Manolioes: İlhan DURGUT, David KHOZASHVILI, Emre GÜLER
Madame Hortance: Sanem SUBAYGİL, Ayşegül AYDEMİR
Solist Sanatçı: Ferda YETİŞER, Selva ERDENER
​KIZLAR: Sevim BAŞOL, Müge GÖKTAN, Defne Devrim DİNÇER, Evrim BAKIRCI, C. Ezgi ODABAŞI, Şelale POLATKAN, Bleda ÖZLEM, Özge UYAL, Aslıhan K. BAYSAK, Bahar KELEŞ, Güleycan KOCABEY, Ezgi SARIOĞLU, Asena ÇELİK, Gökçe AKSU, Gizem TUNCEL, Cansın İRAVUL, Kardelen BÜYÜKAKGÜL, Esra BÜYÜKKAYIKÇI, Sultan MENTEŞE, Lara TÜRKOĞLU, Tilbe ÇETİN, Beril BAŞTÜRK.
​​​ORYANTAL KIZLAR: Güleycan KOCABEY, Gökçe AKSU, Ezgi SARIOĞLU, Cansın İRAVUL, Asena ÇELİK, Sultan MENTEŞE, Lara TÜRKOĞLU, Gizem TUNCEL, Tilbe ÇETİN, Beril BAŞTÜRK.
​​​ERKEKLER: Taner OĞUZHAN, Kadir OKURER, Uluç AYTAN, Cem ŞENOĞLU, Aralcan KOCABEY, Volkan ALTUNEL, Bilal KILIÇASLAN, Berkay SARAÇOĞLU, Etkin YÜZER, Kutay YAŞAR, Murat ROMANER, Umut Can ARZUMAN, Anıl H. ACAR, B. Buğrahan ALNIAÇIK
​​​Repetitörler​: S. Zeynep SUNAL ÖNGÜN, A. Hakan ODABAŞI, Almula ÖZLEM, Özge AY, Özge BAHARDOĞAN
Bale Notatörü: Aslı ÖNGÖREN
Kondüvit: Işınsu YAPICI

​ESENCIA FLAMENCA
​​CASTROROMERO FLAMENCO ( İspanya )​
KONU
​1. OPIUM
Ritm: Zorongo, Fandango, Bulería
Müzik: Miguel LINARES, Daniel MONGE
2. CANELA EN RAMA
Ritm: Cancion Buleria
Müzik: Adaptacion tema de zenet, Sonar Contigo
3. AZAHAR
Ritm: Siguiriya
Müzik: Miguel LINARES, Daniel MONGE
Dansçılar: Marina Ana Del REY, Cristel MUÑOZ, José CASTROROMEO, Fran ALCANTARA
4. CLAVELES
Ritm: Inspirado en recuerdos de la Alhambra de Francisco tarrega, con aires de guajira
Müzik: Miguel LINARES, Daniel MONGE
Dansçılar: Ricardo CASTROROMERO
5. SÁNDALO
Ritm: Farruca
Müzik: Miguel LINARES, Daniel MONGE
Dansçılar: Ricardo CASTROROMERO
ARA
6. ROMERO
Ritm: Solea por buleria
Müzik: Miguel LINARES, Daniel MONGE
Dansçılar: Rosario, Ricardo, José CASTROROMERO
7. ROSA DE MAYO Enstrümantal
Müzik: Miguel LINARES, Daniel MONGE
8. ESPLIEGO
Ritm: Martinete
Müzik: Miguel LINARES, Daniel MONGE
Dansçılar: Ricardo CASTROROMERO
9. PERFUME DELICADO
Ritm: Petenera
Müzik: Miguel LINARES, Daniel MONGE
Dansçılar: Ricardo CASTROROMERO
10. YEBRA BUENA
Ritm; Alegrias y buleria inspirada en “leyanda” de Isaac Albeniz
Müzik: Miguel LINARES, Daniel MONGE
Dansçılar: Tüm Topluluk
CAST
Koreografi: Rosario CASTROROMERO, Ricardo CASTROROMERO, José CASTROROMERO
Gitaristler: Jesus HEREDIA, Daniel MONGE
Viyolonsel: José Inés GUERRERO
Dekor ve Kostüm Tasarım: Gürcan KUBİLAY
Flüt: Trinidad JIMÉNEZ
Perküsyon: José URIARTE
Ses Tasarım: Sergio DELGADO
Işık Tasarım: Juan Carlos OSUNA
Sahne Yönetmeni: David SIERRA
Baş Dansçılar: Rosario CASTROROMERO, Ricardo CASTROROMERO, José CASTROROMERO
Dansçılar: Cristel MUÑOZ, Ana Del REY, Fran ALCANTARA
Solist: Alberto FUNES

BALE YILDIZLARI AKŞAMI / BALLET STARS EVENING BALENİN EN İYİLERİ / BEST OF BALLET
​​Viyana Devlet Opera ve Balesi ​
​08 Ağustos 2018, Çarşamba akşamı BALE YILDIZLARI AKŞAMI ile festival devam ediyor. Viyana Devlet Opera ve Balesi “BALENİN EN İYİLERİ” ile klasik balenin en güzel örneklerinden bir performans sahneleyecekler.

DON KİŞOT
​​İSTANBUL DEVLET OPERA VE BALESİ​
​​PROLOG
Orta Çağ şövalye hikayelerine saplantı derecesinde meraklı olan Don Kişot, gezgin bir şövalye olmaya karar verir ve yaveri Sancho ​Panza ile birlikte şehre doğru yola çıkar. Hayalinde aşkını kazanmak istediği Dulcinea vardır.
I.PERDE
Birinci Tablo: Sevilla’da bir pazar meydanı
Hancı Lorenzo, kızı Kitri’yi zengin Gamache ile evlendirmek istemektedir. Oysa Kitri, Basilio’yu sevmektedir. Bu sırada Don Kişot ve Sancho Panza şehre gelir. Don Kişot Kitri’yi görür görmez, en sonunda Dulcinea’yı bulduğunu düşünür. Meydandaki şenliğin ortasında Kitri ve Basilio, arkadaşları Espada ve Mercedes’in yardımıyla oradan kaçmayı başarır. Don Kişot ve Sancho Panza da onları takip eder. Gamache ve Lorenzo da vakit kaybetmeden çiftin peşine düşer.
İkinci Tablo : Çingene Kampı
Don Kişot ve Sancho Panza kaçan çiftin bir çingene kampına sığındığını keşfeder. Herkes gecenin romantik atmosferinin etkisindedir. Don Kişot hayallere dalar ve Kitri’nin aslında Basilio’yu sevdiğini anlar. O sırada birden fırtına kopar. Don Kişot bir yel değirmenine saldırır; onu bir canavar olarak algılamıştır. Ancak bu çarpışmanın sonunda sefil bir halde yere yığılır ve kendinden geçer.
Üçüncü Tablo: Rüya
Don Kişot büyülü bir rüyaya dalar ve gözünün önünden olağanüstü güzellikte görüntüler geçer. Kitri’yi gene Dulcinea olarak görür. Şafağın sökmesiyle Çingene Kampı’ndan kaçan Kitri ve Basilio’yu Sancho Panza fark eder ve hemen Don Kişot’u uyandırır. O sırada kampa varan Lorenzo ve Gamache onlara Kitri’yi sorar. Genç aşıklara sempatiyle bakan Don Kişot, Lorenzo ve Gamache’ı kasıtlı olarak yanlış yönlendirir. Ancak Sancho Panza ikiliye bilinçsizce doğru yolu gösterir.
II. PERDE
Birinci Tablo: Taverna
Kitri ve Basilio her ne kadar saklanmaya çalışsa da, sonunda yakalanır. Lorenzo, kızından Gamache’ın ilgisine karşılık vermesini ister. O sırada Basilio sahte bir “intihar” sahnesi yaratır. Kitri bunun bir oyun olduğunu anlayınca, Don Kişot’a Basilio ile evlenmek istediğini söyler ve konuyla ilgili Lorenzo’yu ikna etmesini rica eder. Bir anda Basilio “hayata” döner! Düğün hazırlıkları için herkes coşkuyla oradan ayrılır.
İkinci Tablo: Düğün
Halk çiftin evliliğini kutlamaktadır. Don Kişot da çiftin evlenmesinden dolayı mutludur. Onlara samimi bir biçimde veda ederek, yeni maceralara doğru yola koyulur.
CAST
Müzik: Ludwig MINKUS
Koreografi: Marius PETIPA
Sahneye Koyan ve Düzenleyen: Ayşem SUNAL SAVAŞKURT
Dekor Tasarım: İsmail DEDE
Kostüm Tasarım: Gizem BETİL​
Işık Tasarım: Önder ARIK
Kitri: Büşra AY
Basilio: Erhan GÜZEL
Don Kişot/Don Quixote: Alkış PEKER
Sancho Panza: Ürün İNDERE
Gamache: Özerk TOZKOPARAN
Lorenzo: Kerem KURANER
Espada: Olcay TUNÇELİ
MercedesN. Melike KOPER
İki Arkadaş: Zuhal KARACA – Hüma ERSEL SÖKMEN
Rüya Kraliçesi: Zeynep SERPEN
Amor: Berfu ELMAS
Çeribaşı: Can BEZİRGANOĞLU
4 Toreador: Deniz ÖZAYDIN, Ali TÜRKKAN Ömer ERENLER, Alican GÜÇOĞLU
Çingene Kadın: Büşra YILDIRIM
Rüya Sahnesi 2 Solist: Julia HARTMANN, M. Özde EREN
Seguidilya Solist Çift: Asena ÖKTE, Can BEZİRGANOĞLU
ON KIZ: Zuhal KARACA, Hüma ERSEL SÖKMEN, Eymen ARISLI, Julia HARTMANN, Çağrı ÇEKİÇ HAZAN, Melis KALFAGİL, Asena ÖKTE, Eda YEKER, M. Özde EREN, Merve TOPALDEMİR.
​​​RÜYA SAHNESİ 12 KIZ: Ayşe ARAS, Eymen ARISLI, Hazal ÇORUK, Çağrı ÇEKİÇ HAZAN, Melis KALFAGİL, Melis KOLÇAK, Elifsu PAMUKÇU, Buket POLAT, Deniz SABAZ, Zeynep İŞÇİMENLER, Merve TOPALDEMİR, Eda YEKER
​​​SEGUIDILYA 6 ÇİFT: Eymen ARISLI, Çağrı ÇEKİÇ HAZAN, Melis KALFAGİL, Deniz SABAZ, Eda YEKER, Buket POLAT, Cem ÇELİK, Murat ÖZTEKİN, Deniz POLAT, Cenk Tan KARAYEL, Sinan KAYMAK, Çağatay ÖZMEN.
​​​Meyhaneci Kadın: Lale ATAYATA
Çingene Çift: ülin YİTİK, Natık VERAL
6 ÇİNGENE ÇİFT: Seda BORAK, Gamze HOPANOĞLU, Zeynep İŞÇİMENLER, Zeynep İŞLER, Ayşe Y. KIRAN, Melis KOLÇAK, Cem ÇELİK, Agit İŞCAN, Sinan KAYMAK, Cenk Tan KARAYEL, Murat ÖZTEKİN, Deniz POLAT
​​​4 İspanyol 1. Perde: M. Ece ERTÜRK, Emel KALKAN, Seda GÜLSOY, Ebru MIHÇIOĞLU
4 İspanyol 2. Perde: Dilvin OFLUOĞLU, Zeynep İŞÇİMENLER, Seda GÜLSOY, Gamze HOPANOĞLU​
​Rahip: Uğur İLTER​

FRİDA
​​Ankara Devlet Opera ve Balesi ​​
​Meksikalı Ressam Frida Kahlo’nun hayatından kesitler sunan, resimlerine yansıyan imgeleri sahneye taşıyan eser, küçük yaşta geçirdiği ağır sağlık sorunlarına karşın, resim yaparak hayata tutunan dirençli bir kadının öyküsünü anlatır. Henüz altı yaşındayken geçirdiği çocuk felci bacağını etkiler, ardından da genç kızlığı döneminde geçirdiği otobüs kazasıyla omurgası ömür boyu acı çekmesine neden olacak biçimde kalıcı hasara uğrar. Ancak Frida, peşinde dolaşıp duran ölüm meleğine inat, hayata büyük bir tutkuyla bağlanır. ​
CAST
Müzik: Arturo MARQUEZ, Jose Pablo MANCAYO,Can Aksel AKIN
Koreografi ve Sahneye Koyan: Özgür Adam İNANÇ​
Koreografi Asistanları: Müge GÜLEŞEN, Deniz ALP
Dekor Tasarım: Aykut ÖZ
Kostüm Tasarım: Tülay USTA
Işık tasarım: Emin SARAÇOĞLU
​Frida’nın çocukluğu ve gençliği: Aslı GÜNEŞ SÜMER
Frida: Funda METE
Diego Rivera: Kerem Ünal İNANÇ
Ölüm: Beste Üstün
Baba: Guillermo KahloAli AKABALI
Anne: Matilde Calderon GonzalezS. Zeynep OLCAYTO
Kız Kardeş Christina: İlke SAYINER
Kız Kardeş Mathilda: Nazlı DİRİN
Alejandro Gomez Arias: Emrah KESKİN
Lupe Marin: Yıldız KAPLAN
Tina Modotti: Özlem ÖZÜKAN ŞENSOY
Micklantecuhtli: Petek ÇETİNTEMEL
Quetzalcoatl: Şuayip Efe UZUN
Troçki: Göktürk ARIKAN
Breton: Oğulhan ÖZTÜRK
KIZLAR: Gülşah BAKIR, Nazlıcan FIRAT, Özlem ÖZÜKAN ŞENSOY, Petek ÇETİNTEMEL, Almina TANYILDIZ, Serap ARMAĞAN
​​​ERKEKLER: Bilal KILIÇASLAN, Oğulhan ÖZTÜRK, Göktürk ARIKAN, Umut DEDEVELİOĞLU, Volkan ALTUNEL, Sercenk YÜCEL, Şuayip Efe UZUN, Mert OKUTAN, Özgür AYYILDIZ, Selahattin YILDIRIMLAR.
​​​Repetitörler: ​S. Zeynep SUNAL ÖNGÜN, A. Hakan ODABAŞI, Almula ÖZLEM, Özge AY, Özge BAHARDOĞAN
Bale Notatörü: Aslı ÖNGÖREN
Kondüvit: Işınsu YAPICI

Sayfa Düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
Bilgi: Songül Sarıpınar/ Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Basın Bülteni

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.