Dibeklihan Kültür Sanat Köyü: Arpist Şirin Pancaroğlu-soprano Ece İdil Konseri

0


Bodrum Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü etkinliklerinde; Arpist Şirin Pancaroğlu, soprano Ece İdil “Arp’ın Tınısında” 25 Temmuz 2018 Çarşamba, saat: 21:30’da Bodrum’da sanatseverlerle buluşuyor.


Türkiye’nin en tanınmış arp sanatçısı olan Şirin Pancaroğlu’nu ilk bakışta farklı kılan, arpla nasıl bir müzik yapılabileceği konusuna yaklaşımıdır. Yorum yeteneği ve çok yönlü müzisyen kişiliği ile müzik çevrelerinde kendisine ayrı bir yer edinen sanatçı, arpın çoğul bir kimlik geliştirmesi yönünde önemli bir katkı sağlamıştır. Farklı zeminlerden gelen yorumcular ve bestecilerle gerçekleştirdiği işbirliklerinde klasik müziğin yanı sıra çeşitli geleneksel müziklere de el atan sanatçı, bir yandan arpla daha önce denenmemiş değişik buluşmalara kapı açarken diğer yandan da kendisi için yazılan çağdaş yapıtları arp repertuvarına kazandırmıştır. Mesleki formasyonu, “Renie” ve “Jamet” olarak bilinen iki ayrı Fransız arp ekolünden beslenen Pancaroğlu, 1968 yılında Ankara’da doğdu. Avrupa’daki eğitimini Cenevre Konservatuvarında, ABD’deki eğitimini ise Indiana Üniversitesi Müzik Fakültesinde yüksek lisans derecesiyle tamamladı. The Washington Post’un “uluslararası kalibrede büyük bir yetenek” olarak övdüğü
Pancaroğlu, 1998 yılında ilk albümü Hasret Bağı’nın yayınladı. Bunu, 2000’de Kuyruklu Yıldız Altında (Doublemoon Records), 2005’te Barokarp (Triolila) 2009’da Telveten (Kaf Müzik), 2010’da Eski Dünya, Yeni Dünya (AK Müzik) ve İstanbul’un Ses Telleri (Kalan), 2011’de Elişi (Kalan) ve Resonating Universes (Sargasso) izledi. Fransa’da Printemps des Arts, Festival de la Harpe en Avesnois, Berlioz, Trièves ve Chirens Festivalleri ve Villeveyrac Müzik Haftalarında; ABD’de Millenium Stage, Imagine New Music Festival, Ebb and Flow Arts Festivallerinde; Festival del Centro Historico de la Cuidad de Mexico, Uluslararası Belgrad Arp Festivali, Uluslararası Rio de Janeiro Arp Festivali, Uluslararası Kudüs Ud Festivali ve Üsküp Yaz Festivali’nde solist olarak yer aldı. Pancaroğlu, 2010 yılının son çeyreğinde “İstanbul ve Arp”, “Alem-i Aks’i Seda” ve “Cafe Tango” gibi büyük ölçekli işbirlikleri içeren albüm ve konser çalışmalarının dünya prömiyerleri hayata geçirdi ve Türk bestecilerle gerçekleştirdiği çalışmalarla dikkat çekti . 2011 yılında ise; farklı bir müzikal yaklaşımla ortaya çıkardığı; Anadolu türkülerinin arpla buluştuğu son albümü “Elişi”nin prömiyerini gerçekleştirildi. 2007 yılında Arp Sanatı Derneğini kuran sanatçı halen ASD’nin başkanlığını yürütmektedir. Şirin Pancaroğlu 2008 yılında ODTÜ Rektörlüğü tarafından Orta Doğu Teknik Üniversitesi Senato Takdir Ödülüne layık görülmüştür. Dünya Arp Kongresi Yönetim Kurulu Üyesi olan Pancaroğlu; 2012 yılı Samsun 19 Mayıs Üniversitesi 2. OMU ödülleri’nde en iyi virtüoz dalında halk arasında yapılan bir anketle birincilik almıştır.

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın
Bilgi: http://dibeklihan.com/soylesiler/konser-2018-5b39ec9383c80

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.