17. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali Start Verdi

 
17. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali Start Verdi

 
17. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali’ne Katılım Başvuruları 17 Eylül 2012 Tarihinde Sona Erdi. 122 Tiyatro 134 Etkinlik ile Festivale Katılım Başvurusunda Bulundu.

            Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf (TAKSAV) tarafından, “Yaşanılır bir dünya için sanat” temasıyla 1996 yılında yola çıkan Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali’nin 17.si 16-26 Kasım 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.


Hindistan

Tiyatro ve tiyatrocuların cendere içine alındığı günümüz koşullarında, Ankaralı sanatseverlere soluklanma fırsatı veren Ankara Tiyatro Festivali bu yıl 17. yaşına girdi. Tiyatro sanatını tanıtmak, sevdirmek, alternatif tiyatro  anlayışlarını  tanıtmak, özel ve amatör tiyatro topluluklarını desteklemek ve motive etmek, farklı ulusların tiyatro anlayışlarını ve tiyatro sanatı üzerindeki deneyimlerini  topluma ve  tiyatro sanatçılarına, yapımcılarına aktarmak, toplumla tiyatro sanatı arasındaki bağı güçlendirmek amacıyla düzenlenen festival başvuruları 17 Eylül 2012 tarihinde sona erdi.

Tiyatro severlerin merakla beklediği ve her yıl birbirinden renkli grupların başvuruda bulunduğu festivale,  ulusal ve uluslararası 122 tiyatro topluluğu 134 etkinlik ile başvuruda bulundu. Yurt dışından 8 farklı ülkenin 11 oyunla, yurt içinden de üniversite, belediye özel ve amatör tiyatrolardan 114 toplulukla toplam 123 oyunun başvuruda bulunduğu festivale, 7 çocuk oyunu, 4 adet de seminer ve atölye başvurusu yapıldı.
Seçmelerin önümüzdeki günlerde yapılacağı festivale bu yıl yurtdışından Azerbaycan, Gürcistan, Yunanistan, Sierra Leone, Mısır, Hindistan, İran ve İtalya’dan tiyatro toplulukları başvuru yaptı. Yurtiçinden ise; İstanbul, İzmir,  Ankara, Isparta, Balıkesir, Adana, Bursa, Samsun, Erzurum, Manisa, Muğla, Aydın, Diyarbakır, Kocaeli, Ordu, Trabzon, Eskişehir, Bartın, Çorum, Kütahya, Bitlis, Mersin’den tiyatro toplulukları başvuruda bulundu.

Aralarında Müjdat Gezen Sanat Tiyatrosu (Müjdat Gezen), Ankara Sanat Tiyatrosu (Yücel Erten), Semiha Berksoy Opera Vakfı (Zeliha Berksoy), Tiyatro Duru (Emre Kınay),  Hayal Kumpanyası (Muzaffer İzgü-Musa Arslanali), Mehmet Esen (Mehmet Esen), Sadri Alışık Tiyatrosu (Gökhan Erarslan-Naşit Özcan) ve Tiyatro Kare (Nedim Saban) gibi özel tiyatrolarında olduğu gruplar, festivalde Ankara seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Üniversite topluklarından ise bu yıl; Ankara, Gazi, Boğaziçi, Mimar Sinan, Manisa Celal Bayar, İstanbul, Muğla Sıtkı Koçman, Isparta Süleyman Demirel, Batman, Ege ve Uludağ Üniversitelerinden başvuru yaptılar.


Samsun Düşevi Oyuncuları

Başvuru yapan tiyatro grupları arasından hangilerinin festivale katılacağı, Festival Komitesi tarafından değerlendirilecek ve Danışma Kurulunun görüşü alındıktan sonra Ekim ayının ilk haftasında kamuoyuna açıklanacaktır. Tüm tiyatro ve sanat dünyasına, gösterdikleri ilgiden dolayı; Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat için Vakıf, Festival Komitesi, Festival Danışma Kurulu ve Festivali destekleyen kurumlar adına teşekkür ederiz.
Yener Aksu
Festival Yönetmeni
 
İletişim:
Festival Ofisi: +90 0312 231 06 33
Yener Aksu: 0532 494 80 90


İstanbul Üniversitesi

   


Bi teatral

Haber Kaynak ve görseller: ankaratiyatro festivali berna.ankaratiyatrofestivali@gmail.com
Haber düzenleme: Tevfik Yalçın evetbenim
evetbenim@gmail.com

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir