17.Zeka Oyunları Ödül Töreni

Türkiye 17. Zeka Oyunları Yarışması dün TBMM’de yapılan ödül töreniyle sona erdi.

Türkiye 17. Zeka Oyunları Yarışması “OYUN 2012”nin son aşaması olan final sınavı ve ödül töreni dün (22 Aralık 2012) gerçekleştirildi. 3500 kişiyi geride bırakarak derece alan yarışmacılar için dün TBMM Tören Salonunda bir tören düzenlendi.

Üç ayrı kategorinin birincileri şöyle; 14 yaş altı kategorisinde 600 puanla Uğur Kumcu, 14-21 yaş arası kategorisinde 900 puanla Fatih Atalı, 21 yaş üstü kategoride ise 918 puanla Aziz Ateş.

Üç yaş kategorisinde ve eğitim sınırlaması olmadan gerçekleştirilen yarışmanın final sınavında 23 yarışmacı mücadele etti. 14 yaş altı kategoride Ufuk Demiray üçüncü, Mustafa Hilmi Barut ikinci oldu. 14-21 yaş arasında İhsan Mert Atalay üçüncü, Semih Oral ikinci oldu. 21 yaş üstü kategoride ise Sadık Eser üçüncü, Salih Alan ikinci oldu.

 TBMM Başkanı Cemil Çiçek “Bu çatı altında yapılmış en anlamlı tören…”

TBMM Başkanı Cemil Çiçek de konuşmasında, bugüne kadar Meclis çatısı altında çok toplantı yapıldığını belirterek, ''Samimi olarak ifade edeyim ki bu toplantı, bu mütevazı tören en anlamlı, en önemli toplantıdır. Aranızda bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Bu kadar zamandır siyasetin içindeyim; konuşurken hiç teklemedim, bacaklarım titremedi. Ama bu kadar zeki insanların karşısında konuşmanın kolay olmadığını biliyorum'' dedi.

Derece alan yarışmacılar ödüllerini, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Üstün Yeteneklileri Araştırma Komisyonu Başkanı, AK Parti İstanbul Milletvekili Halide İncekara ve Türkiye Zeka Vakfı Başkanı ve CHP Ankara Milletvekili Emrehan Halıcı’nın elinden aldılar. Yarışmacılara 9 Cumhuriyet altını ödül olarak verildi.


Emrehan Halıcı

Emrehan Halıcı ''Anlama kadar anlamak da çok önemlidir. Verimsizliklerin, anlaşmazlıkların, çatışmaların sebebi genellikle anlama ve anlatmadaki başarısızlıklarda ve yetersizlikte gizlidir.”

Türkiye Zeka Vakfı Başkanı ve CHP Ankara Milletvekili Emrehan Halıcı, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin; düşünen, araştıran, sorgulayan, bilim, teknoloji ve sanat üretimine yatkın insanların oluşturduğu bilgi toplumuna dönüşmesi için çaba sarf ettiklerini ifade etti. Türkiye'nin geleceğini belirleyecek stratejilerin arasına bilgi ve zekanın da girmesini hedeflediklerini anlatan Halıcı, umut verici gelişmeler gördüklerini vurguladı.

Halıcı, TBMM'de ilk kez kurulan Üstün Yetenekli Çocuklar Araştırma Komisyonu'nun uyumlu ve verimli çalışma sergilediğine işaret ederek, ''Gelişmeler çok olumlu, çok sevindirici ancak bir yandan da çok dikkatli olmamız gerekiyor. Çok değerli bir kavram olan zeka, aynı zamanda suiistimallere de çok açık durumda. Üstün yetenek, üstün zeka adı altında faaliyet göstermeyi planlayan kurumların çok ciddi biçimde onay ve denetim mekanizmalarına tabi tutulması gerekir. Çocukları için her şeyini feda etmeye hazır aileler, yanlış yönlendirmelere karşı yalnız bırakılmamalı'' dedi.

Zekayı ''anlama ve anlatma yeteneği'' olarak tanımlayan Halıcı, her şeyin bir anlamı olduğunu ancak anlamanın çok kolay olmadığını dile getirdi. Sağlıklı zekaya sahip olmanın önemine işaret eden Halıcı, şöyle konuştu: ''Anlama kadar anlamak da çok önemlidir. Verimsizliklerin, anlaşmazlıkların, çatışmaların sebebi genellikle anlama ve anlatmadaki başarısızlıklarda ve yetersizlikte gizlidir. Kendimizi, çevremizi, dünyamızı, çelişkilerimizi, sorunlarımızı ve çözümlerimizi iyi anlamalı ve iyi anlatmalıyız. Böyle yapabilirsek farklı kesimler arasında hoşgörüyü ve uzlaşmayı sağlayabiliriz. Böyle yapabilirsek öğrencilerimizin dövülmediği, üniversitelerimizin ve öğretim üyelerimizin aşağılanmadığı bir Türkiye'ye sahip olabiliriz. Böyle yapabilirsek eşitliğin, adaletin, özgürlüğün sınırlarını genişletebilir, ülkemizi ve dünyamızı değiştirebilir, daha olumlu, mutlu ve yaşanır hale getirebiliriz.''

Amaç İnsanların Düşünme Alışkanlıklarını Geliştirmek…

Türkiye Zeka Vakfı tarafından düzenlenen ve Milli Eğitim Bakanlığı, ODTÜ, TOBB ve TÜBİTAK tarafından desteklenen OYUN 2012’nin amacı; insanların düşünme alışkanları ve yeteneklerini geliştirmeye katkıda bulunmak…

Her yıl binlerce kişinin yarıştığı Türkiye Zeka Oyunları Yarışması’na; yaş, cinsiyet ve eğitim gibi sınırlamalar olmadan zekâsına güvenen herkes katılabiliyor. Yarışma üç aşamadan oluşuyor: Eleme sınavı, yarı final ve final. Katılımın ücretsiz olduğu OYUN 2012’nin her aşamasında sorular Türkiye Zeka Vakfı Başkanı Emrehan Halıcı tarafından hazırlanıyor.

Katılımcıların %68’i erkek

İlk elemesi 16 Eylül’de başlayan yarışmaya bu yıl 3500 kişi katıldı. Bu 3500 kişiden sadece 398’i tüm sorulara doğru yanıt verebildi, hiç bir soruya doğru yanıt veremeyenler de oldu; 600 kişi eleme sınavından hiç puan alamadı. Bu yıl yarışmaya en fazla katılımın olduğu ilk dört şehir sırasıyla İstanbul, Gaziantep, İzmir ve Ankara’ydı. Tüm katılımcıların büyük çoğunluğunu %68’lik bir oranla erkekler oluşturdu. Bayan yarışmacılardaki %32’lik oranın final sınavındaki tek temsilcisi 14 yaş altı kategorisinden Ayşe Betül Bozdağ oldu. Bu yıl da katılımcıların büyük bir kısmını %77’lik bir oranla öğrenciler oluşturdu.

Haber Kaynak: Nihal Sandıkçı nihalsandikci@tzv.org.tr
Görseller: Türkiye Zeka Vakfı web sitesi
Haber Düzenleme: Tevfik Yalçın
evetbenim

 www.tzv.org.tr / Bilgi için: 0 312 210 00 20

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir