2.Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali (22 Ağustos – 3 Eylül 2019)

0

2.Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali, 22 Ağustos’ta bir dünya starının konseri ile başlıyor.Dünyanın önde gelen sanatçılarından Yunanlı tenor Mario Frangoulis, 22 Ağustos 2019 Perşembe günü saat 21.00’da Çeşme Açıkhava Tiyatrosu’nda sanatseverlerle buluşuyor.Beş etkinliğin yer aldığı 2.Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali, 22 Ağustos – 3 Eylül 2019 tarihlerinde yapılacak. 2.Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali kapsamında sunulacak ilk gösteri Mario Frangoulis Konseri olacak. Konserde konuk soprano Aliki Chrysochou, Mario Frangoulis’e eşlik edecek. Yunanlı şef Lukas Karytinos’un yöneteceği konser İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde sunulacak. Konser programında, dünyanın her coğrafyasında çok sevilen müzikaller ve şarkılar yer alıyor.
24 Ağustos’ta Bornova Kültür ve Sanat Merkezi’nde Antalya Devlet Opera ve Balesi’ni konuk ediyoruz. Nikolay Rimsky Korsakov’un Şehrazat balesi, Armağan Davran’ın libretto ve koreografisiyle sunulacak. Bujor Hoinic bestecinin Şehrazat bale süitinin yanı sıra diğer eserlerinden bölümler ekleyerek iki perdelik bir müzik düzenlemesi yaptı. Şef Hakan Kalkan yönetiminde sahnelenecek olan eserde Doğu masallarının motifleri kullanılmıştır. Balenin, kostüm tasarımı Gazal Erten, ışık tasarımı Fuat Gök ve dekor tasarımı ise Savaş Camgöz imzasını taşıyor.
28 Ağustos’ta İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin İspanyol Renkleri adlı gösterisini Antik Efes Ticaret Agorasında sunacağız. On dört ayrı zarzuela konuk İspanyol koreograf Carlos Vilan tarafından yeni bir reji ve koreografiyle sahneye aktarıldı. İZDOB solistleri, orkestrası, korosu ve balesi görev aldığı gösteriyi şef Tulio Gagliardo yönetiyor. Dekor tasarımları Çağda Çitkaya, kostüm düzenlemeleri Sevcan Yenihayat Horozgil tarafından hazırlandı. Koro şefliğini Orhan Öner Özcan üstlendi; ışık tasarımları da Müfit Özbek’e ait.
31 Ağustos’ta, ülkemizin genç opera sanatçılarının konuk olacağı Genç Opera Yıldızları Konseri sunulacak. İbrahim Yazıcı yönetimindeki İZDOB Orkestrası eşliğinde sunulacak olan konsere hem ülkemizde hem ülkemiz dışında kariyer yapmaya başlayan sopranolar; Ekin Su Paker, Melis Sağlam, mezzosoprano Ezgi Karakaya, kontrtenor Tolga Siner, tenor Emre Akkuş ve basbariton Murat Gökçen solist olarak katılıyorlar. Konserde dünya opera repertuvarının en seçkin eserlerinden bölümler seslendirilecek.
2.Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali 3 Eylül’deki La Traviata prömiyeri ile sonlanacak. Festival temsilinde Rus operasının üç önemli solisti konuk olacak. Violetta rolünü Oxana Shilova, Alfredo rolünü Suren Maksutov, Germont rolünü de Pavel Yankovsky üstlenecek. Dünyanın her yerinde sahnelenen operalar arasında en çok tercih edilen Verdi’nin La Traviata operası şef Tulio Gagliardo yönetiminde ve Carlos Vilan rejisi ile sunulacak. Dekor tasarımları Kaan Güreşçi, kostüm tasarımları Gülay Korkut Dinç tarafından hazırlandı. Koro şefliğini Orhan Öner Özcan, ışık tasarımcılığını da Müfit Özbek üstlendi.2.Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali biletleri, www.biletiva.com internet sitesinde, İzmir’de Elhamra gişesinde, Bornova Kültür ve Sanat Merkezi gişesinde satışa sunulmuştur. Ayrıca; 12 Ağustos’tan başlayarak Çeşme’de ve Alaçatı’da 13.00-21.00 saatlerinde, 15 Ağustos’tan başlayarak Selçuk Efes Müzesi’nde, Karşıyaka Mavibahçe Alışveriş ve Yaşam Merkezi gişesinde 15.00-21.00 saatlerinde satışa sunulacaktır.MARİO FRANGOULİ KONSERİ-İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası
Soprano Aliki Chrysochou, Orkestra şefi: Lukas Karytinos
22 Ağustos 2019 Cuma, saat: 21:00 Çeşme Açıkhava TiyatrosuTenor MARIO FRANGOULIS
Afrika’da doğdu, Yunanistan’da büyüdü. Eğitim hayatı,Sanatçı’yı, Londra’dan New York’a, İtalya’dan İspanya’ya götürdü; efsanevi tenor AlfredoKraus v e mezzo soprano Marilyn Horne ile çalıştı.
Kariyeri Londra West End’de başladı ve Sir Cameron Mackintosh tarafından keşfedilerek Sefil-ler’de Marius’u canlandırdı ve Sir Andrew LloyrdWebber – Operadaki Hayalet müzikalindeki Raoul rolü için teklif aldı. Kayıt kariyeri ise Peter Gelb -Sony Classical New York – tarafından keşfedildiğinde başladı. Bugün Mario, 20’den fazla kişisel albüme, ABD televizyonuna özel 10 programa, çeşitli türden müzisyenler ilegerçekleştirilmiş- rock müzik sanatçısı KlausMeine(Scorpions), klasik müzik sanatçısı Angela Gheorghiu, Placido Domingo ve JoseCarreras, operatik pop sanatçısı Sarah Brightman, pop mü-zik sanatçısı Lara Fabian vb. –çeşitli çalışmalara sahiptir.
Mario dünya çapında the Boston Pops, Chicago Senfoni, İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, Tokyo Filarmonisi, Moskova Novaya Operası ve Londra Filarmoni Orkestrası gibi önemli orkestralar ile çalışarak ün salmıştır. Birçoğu ile kayıt yaparak 6 kere Grammy ödülüne layık görülen Maestro, Aranjör ve YapımcıJorgeCalandrelli, EugeneKohn ve KeithLockhart gibiönde gelen orkestra şefleriyle çalışmış-tır.
Günümüzde operatik pop tarzında önde gelen sanatçılardan biridir; hayranlarına ve seyirci kitlesine ben-zersiz projeler sunmayı ve yeni akımlar yaratmayı amaçlar. Temiz vokal yorumları, 5 farklı dilde parça seslendirebilmesi, klasik-çağdaş eserleri karma yorumlaması ve müzik türlerini birbirlerine kombine etmeyi sevmesi ile tanınmaktadır (opera, pop, rock, halk müziği, R&B, dünya müziği).
2018 – 2019 senesinde Mario, Sarah Brightman tarafından “Hymn” filminde Hayalet rolünü canlandırması ve Carpe Diem düetini seslendirmesi için davet edildi. Film dünya çapında gösterimlere girdi ve Latin Amerika’da tur düzenlendi. Sonrasında Frangoulisiki yeni albüm çıkardı. İlki, 10 yeni kompozis-yon içeren Yunanca albümü GalaziaLimnive ikincisi 31 Ağustos’ta the American Song kitabındaki parça-lardan oluşan canlı CD’si P.S. I LoveYou oldu.
Mario, sevenleri tarafından yalnızca sesiyle ilgili değil; insani yönleriyle de takdir edilmektedir. 25 yılı aşkın süredir sahnelerde olan sanatçı, hümanizm konusunda; özellikle çocukların korunması konusunda oldukça hassastır. Yıllar boyunca desteklediği hayır kurumları ve yardımseverlik girişimlerinin listesi uzundur.
Mario der ki:“Sonuç olarak, hayatımızın ve gayemizin iyi olanı korumaya; barış ve merhamet için emek harcamaya ve bunu müzik ve aşka dayanan bir bağlılıkla yapmaya dayanması gerektiğine inanıyorum. Tüm benliğinizi, karakterinizi ve samimiyetinizi ortaya koyun. Ruhunuzdaki umudu serbest bırakın; işte benim müziğim aslında bunun hakkında… Kısaca, insan olmanın ne anlama geldiği hakkında.
Elbette yetenekli bir sanatçı olarak anılmak isterim. Ancak hepsinden öte, bu dünyayı daha iyi bir yer haline getirebilmek adına görevini yerine getirebilmiş bir insan olarak hatırlanmak isterim.”Soprano Aliki Chrysochou
Uluslararası çapta tanınan genç soprano,2013’te Britain’sGotTalent televizyon programının 7. sezonundaki başarısından sonra küresel müzik camiasına adım attı.
Piyano ve şan eğitimi aldığı Sheffield Üniversitesi’nden Müzik Lisans derecesiyle mezun oldu. Aliki daha sonra HB Studio’da Müzikal Tiyatro ve Drama çalışmak üzere New YorkCity’e taşındı ve JuilliardOkulueğitmenleri ve koçlarıyla; Metropolitan Opera’nın orkestra şefleriyle klasik müzik üzerine çalışmalarını sürdürdü.
İlham dolu hikâyesiyle, küresel çaptaki hayır projelerinde de aktif ve öncü bir rol üstlendiği Dünya Ensefalit Topluluğu’nun, Küresel Onur Elçisi oldu ve birçok ülkenin çeşitli şehirlerinde konser verdi.
2016 senesinde Aliki’nin seçkin klasik eserlerden oluşan debut albümü “Reflections” yayımlandı ve Prag Filarmoni Orkestrası’nın eşliğiyle kaydı yapıldı.Orkestra Şefi: Lukas Karytinos
Yunanistan’da doğan Sanatçı, Atina Konservatuarı’nda Müzik; Atina Üniversitesi’nde Hukuk eğitimi aldı. Müzik onun için hep bir tutku olmuştu ve böylece Batı Berlin Sanat Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdürürken, aynı zamanda Salzburg’daki Mozarteum’da şeflik seminerlerine katıldı. Sonrasında Almanya’da orkestra şefi olarak çalışmalarına devam etti.
1985 senesinde Yunanistan’a geri döndü ve Yunan Ulusal Operası’nda orkestra şefi, müzik direktörü ve sanat yönetmeni olarak çalıştı.
Orkestra şefi olarak, Yunanistan’daki tüm orkestralarla çalıştı ve Cologne, Monte Carlo, Salzburg, Modena, Cagliari, Seoul, Detroit’in devlet operaları gibi dünyanın birçok operasından ve festivallerinden davetler almaktadır. Eleştirmenler tarafından Verdi operalarını en iyi yöneten şeflerden biri olarak tanımlanmaktadır.
Atina Golden Medal of Honorve İtalya Başbakanı tarafından verilen “İtalyan Dayanışma Yıldızı Nişanı”dâhil olmak üzere birçok ödüle layık görüldü.ŞEHRAZAT24 Ağustos’ta Bornova Kültür ve Sanat Merkezi’nde Antalya Devlet Opera ve Balesi’ni konuk ediyoruz. Nikolay Rimsky Korsakov’un Şehrazat balesi, Armağan Davran’ın libretto ve koreografisiyle sunulacak. Bujor Hoinic bestecinin Şehrazat bale süitinin yanı sıra diğer eserlerinden bölümler ekleyerek iki perdelik bir müzik düzenlemesi yaptı.Şef Hakan Kalkan yönetiminde sahnelenecek olan eserde Doğu masallarının motifleri kullanılmıştır.Balenin, kostüm tasarımı Gazal Erten, ışık tasarımı Fuat Gök ve dekor tasarımı ise Savaş Camgöz imzasını taşıyor.İSPANYOL RENKLERİ28 Ağustos’ta İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin İspanyol Renkleri adlı gösterisini Antik Efes Ticaret Agorasında sunacağız. On dört ayrı zarzuela konuk İspanyol koreograf Carlos Vilan tarafından yeni bir reji ve koreografiyle sahneye aktarıldı. İZDOB solistleri, orkestrası, korosu ve balesi görev aldığı gösteriyi şef Tulio Gagliardo yönetiyor. Dekor tasarımları Çağda Çitkaya, kostüm düzenlemeleri Sevcan Yenihayat Horozgil tarafından hazırlandı. Koro şefliğini Orhan Öner Özcan üstlendi; ışık tasarımları da Müfit Özbek’e ait.GENÇ OPERA YILDIZLARI KONSERİ
31 Ağustos 2019 Cumartesi, saat: 21:00
Efes Antik Celsus KütüphanesiİBRAHİM YAZICI, orkestra şefi
İbrahim Yazıcı şeflik kariyerine 1995 yılında Ankara Devlet Opera ve Bales’inde başladı ve kısa süre içinde Lucerne Symphony Orchestra, Deutsche Symphonie Orchester, WDR Köln Orchester ile konser yapmak üzere davet aldı.
1970 yılında Ankara’da doğan İbrahim Yazıcı’nın müziğe olan ilgisi ve yeteneği çok küçük yaşlarda kendini gösterdi. Ancak ailesinin klasik bir eğitim alması için ısrarcı olmasından dolayı müzik eğitimine ancak onaltıyaşında sınavlarına gizlice girdiği Ankara Devlet Konservatuarı’nda başlayabildi. Bir yıllık yarı zamalı eğitimden sonra hocalarının da teşvikiyle tam zamanlı öğrenci olarak aynı okula kabul edilerek Nimet Karatekin ile piyano, Nevit Kodallı ve İstemihan Taviloğlu ile kompozisyon, Hikmet Şimşek ve Rengim Gökmen ile orkestra şefliği çalıştı ve bu okuldan yüksek lisans derecesi ile mezun oldu. Çalışmalarını Daniel Tosi ile orkestra şefliği ve Claude Phillippe Durand ile piyano çalıştığıConservatoire National de RégionPerpignan’da sürdürdü ve üç “Premier Prix” alarak bu okulu bitirdi. Ayrıca Gilbert Varga ile çalışıp asistanlığını yaptı ve pek çok ustalık sınıfına katıldı.
Ahmed Adnan Saygun, Fazil Say, Muammer Sun ve Turgay Erdener’in ve daha birçok Türk bestecisinin eserinin CD ve DVD kayıtlarını yaptı.
Sanatçı 2002 yılında Hacettepe Üniversitesi Sanat Teşvik Ödülü ve 2005 yılında İtalya Cumhurbaşkanı tarafından verilen “Cavaliere dell’ Ordine della Stella d’Italia” nişanına layık görüldü.
Hacettepe, Bilkent, Anadolu ve Dokuz Eylül Üniversitelerinde ders verdi. 1998-2007 yılları arasında Devlet Çoksesli Korosu’nun şefliğini yaptı ve bu toplulukla yurtiçi ve yurtdışında çok geniş bir repertuarı kapsayan sayısız konser yönetti. 2007-2012 yılları arasında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Müzik Direktörlüğü, 2013-2015 arasında Mersin Devlet Opera ve Balesi’nde orkestra şefliği görevlerini yaptı.
Çok yönlü bir müzisyen olmasıyla dikkat çeken Yazıcı şefliğin yanısıra piyanist, eğitimci ve sonzamanlarda da besteci olarak renkli bir kariyere sahiptir. Dört Şarkı başlıklı eseri geçtiğimiz sezon kendi yönetiminde soprano Selva Erdener ve Olten Filarmoni Orkestrası tarafından ilk kez seslendirildi. Bu sezon da Bilkent Senfoni ve Olten Filarmoni Orkestraları tarafından yeni birer senfonik eseri seslendirilecek olan sanatçı 2018 yılı içinde koro için halk türküleri ve bir keman piyano sonatı yazmıştır. Öte yandan kemancı Erman Türkeli ve çellist Çağ Erçağ ile kurdukları Trio Brio ile oda müziği çalışmalarını sürdürmekte ayrıca soprano Selva Erdener ve genç kemancı Berfin Aksu ile ikili olarak konser yapmaktadır.
2018 Ekim ayında İzmir Devlet Opera ve Balesindeki görevine dönen Yazıcı 2014 yılından buyana Olten Filarmoni Orkestrasının müzik direktörlüğünü de yapmakta olup yoğun konser temposu yanında düzenli olarak piyano ve şan masterclassları düzenlemekte ve Olten Filarmoni Sanat okulunda ders vermektedir. Soprano Ekin Su Peker
1994 yılında doğan Ekin Su’nun, küçük yaşlarda sanata olan ilgisi bale ve piyanoyla başlamış, henüz İzmir Özel Tevfik Fikret Fen Lise’sinde öğrenciyken şef Erol Erdinç’in yönetiminde İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile İzmir Fuar Açık Hava Sahnesi’nde ve İzmir Oda Orkestrası ile Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde solist olarak sahne almış, henüz 10 yaşındayken Alman Rathenow Senfoni Orkestrası ile solist piyanist olarak Bursa Festivali kapsamında çeşitli konserlerde yer almıştır.
İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Prof.Güzin Gürel’in şan sınıfından Opera Anasanat dalı bölüm birincisi olarak mezun olmuştur Şuan Graz Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi Opera Stüdyosu’nda şan çalışmalarına Univ.Prof. Mag.art. Dr.phil. UlfBästlein ile devam etmektedir. Bunun yanısıra “Belcanto” üzerine Eva Mei ve “Recitativo” üzerine de Alfonso Antoniozzi ile çalışmaktadır.
2019’da rejisör Olivier Tambosi yönetimindeki La Fedelta Premiata Operası’nda Celia rolünü sahnelemiş, 2018 yılında rejisör Katharina Thoma yönetimindeki Les Dialoguesdes Carmelites Operası’nda Blanche rolünü sahnelemiştir.
Geçtiğimiz senelerde Londra’da Woodhouse Festivali’nde L’incoronazionediPoppea operasında Poppea, Salzburg Oper im Berg festivalinde L’elisirD’amore operasında Adina ve aynı zamanda Giannetta olarak sahne almıştır. Almanya Music Theater Bavaria’daDieFledermaus Opereti’nde Adele rolünü sahnelemiş, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı prodüksiyonu olan; rejisör Aytaç Manizade ve şef Paolo Villa yönetimindeki DieLustigen WeibervonWindsor Operası’nda Anna rolünü Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde; yine rejisör Aytaç Manizade ve şef Murat Cem Orhan yönetimindeki Cosi fan Tutte Operası’nda Despina rolünü, İstanbul Süreyya Operası’nda sahnelemiştir.
Lisans eğitimi süresince şef İbrahim Yazıcı’nın, şef ve tenor Giuseppe Sabbatini’nin (Lingue e Canto Akademisi); David Gowland’ın (Royal Opera House Jette ParkerYoungArtists Programı Direktörü-MIAM) ve Barbara Bonney’nin (MozarteumSummer Academy) masterclasslarına katılmıştır.
Önümüzdeki sezon Graz MUMUTH ‘ta gerçekleşecek olan şef Frank Cramer ve rejisör Alexander Irmer’in yönetimindeki Orphéeaux Enfers Opereti’nde Eurydice rolünü sahneleyecektir. 2019 Ekim döneminde gerçekleşecek olan Uluslararası NEUE STIMMEN yarışması’nda yüzlerce kişi arasından Final elemelerine bu yıl seçilmiş tek Türk olmuştur.Tenor Emre Akkuş
1989 yılında Ankara’da doğdu. İlk müzik eğitimine 10 yaşında polifonik korolar derneğinde şarkı söyleyerek başladı.2007-2008 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Kontrbas sanatçısı Burak Noyan’la konservatuvar sınavları için hazırlığa başladı.
2009 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Opera-Şan Ana Sanat Dalı’nı kazanmıştır. Öğrenciliğinde Ankara Devlet Opera ve Balesi bariton solist sanatçısı Çetin Kıranbay ile çalışmaya başlamıştır. Yine Ankara Devlet Opera ve Balesi bas solist sanatçısı Tuncay Kurtoğlu ile çalışmış, son olarak İstanbul Devlet Opera ve Balesi tenor sanatçısı Caner Akın ile 4 yıl opera ve şan üzerine çalışmıştır.
Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve Cem’i Can Deliorman yönetiminde Anadolu Senfoni Orkestrasıyla 2013 Yılında ‘EmmerichKalman’ınCardasFürstin isimli eserinde Edwin isimli rolü seslendirmiştir. Yine Anadolu Üniversitesinde Hayal’opera isimli eserde tenor solist olarak sahne almıştır.
Henüz öğrenciliği devam ederken 2013 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde yapmış olduğu dinleti neticesinde misafir sözleşmeli sanatçı olarak göreve başlamıştır. Burada bulunduğu süre içinde Guiseppe Verdi La Traviata operasında AlfredoGermont, GaetanoDonizetti’nin Aşk İksiri’ndeNemorino, George Bizet’ninCarmen operasında Ramendado, Johann Strauss’un Yarasa (DieFledermaus) operetinde ‘Alfred’ rolünü seslendirmiştir.
Sanatçı görevine halen Ankara Devlet Opera ve Balesinde misafir sanatçı olarak devam etmektedir.Mezzo Soprano Ezgi Karakaya
1989 yılında Ankara’da doğdu. Müzik eğitimine 2005 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Opera Anasanat Dalı’ nda başladı. Burada birçok konser ve projede görev aldı. 2010 yılında yüksek onur öğrencisi olarak, birincilikle mezun oldu. Aynı yıl Ekim ayında başlayan sanat sezonunda Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde görev yapmaya başladı.
2016 yılının Şubat ayında İzmir’de gerçekleşen 9. Ulusal Genç Solistler Yarışması – Profesyonel Kategori birincilik ödülüyle birlikte bir de özel ödül alarak jüri üyesi EijaTolpo tarafından 2016 yazında bir masterclass programına katılmak üzere Savonlinna Music Academy’e davet edildi. Burada Prof. Konrad Jarnot ile tanıştı ve ustalık sınıfı çalışmaları yaptı.
2017 yılında BBC Cardiff Dünyanın En İyi Şarkıcısı Yarışması’nda (BBC Cardiff Singer of the World 2017) son yirmiye kalarak, tüm dünyada seçmeleri yapılan bu yarışmanın finalinde Türkiye’yi temsil etme hakkı kazandı. Burada dünyaca ünlü Amerikalı mezzo soprano GraceBumbry’den davet alarak kendisiyle ustalık sınıfı çalışmaları yaptı.
2018 yılı Haziran ayında Semiha Berksoy Opera Vakfı tarafından ‘En İyi Genç Kuşak Opera Sanatçısı’ ödülüne layık görüldü.
2018 yılı Eylül ayında düzenlenen 9. Uluslararası Leyla Gencer Şan Yarışması’nda (International Leyla Gencer Voice Competition) birincilik ödülü kazanmanın yanında, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Özel Ödülü ve salondaki seyircilerin oylarıyla belirlenen Leyla Gencer Halk Ödülü’nün de sahibi oldu.
2019 yılı Nisan ayında Arnavutluk’ta düzenlenen 17. Uluslararası Marie Kraja Şan Yarışması’nda ikincilik ödülü kazandı.
Sanatçı şan ve yorumculuk çalışmalarına vokal koçu Lidya Pronina ile devam etmekte, Ankara Devlet Opera ve Balesi´nde görevini sürdürmektedir.Soprano Melis Sağlam
Melis Sağlam 1995 yılında Samsun’da doğdu ve burada ilk ve orta öğrenimini tamamladı. Eğitimine Samsun’daki İlkadım Güzel Sanatlar Lisesi’nde devam etti. Bu dönemde Costa Barcelona Music Festival’a katıldı. Samsun Devlet Operası Gençlik Korosu’na katıldı ve burada dört sene şarkı söyledi. Melis Sağlam ilk resitalini 19 yaşında verdi. Eskisehir SenfoniOrkestrası, Istanbul Devlet Opera ve Balesi, Hacettepe Üniversitesi Senfoni Orkestrası, İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve Avrasya Filarmoni Orkestrası olmak üzere önemli orkestralarla Türkiye’de solist olarak konserler verdi. Operada ilk kez Johann Strauss’un Çingene Baron operasından “Saffi”rolünü seslendirdi. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’ndan “Yüksek Onur” derecesiyle mezun oldu. Çalışmalarını Maia Mari CHIKRADZE. 2018 yılında Sağlam, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nı birincilikle kazandı. Ayrıca şan kategorisinde Çağdaş Eğitim Vakfı’ndan burs alan tek kişi oldu. Kısa zaman önce, 12. Ulusal Genç Solist Yarışması Profesyonel Kategori’de birincilik ödülünü kazandı. Çağdaş Eğitim Vakfı Genç Yetenekler Projesi kapsmında ve QNB Finansbank sponsorluğunda çalışmalarını sürdürmeye devam etmektedir.
Bas-Bariton Murat Göçken
1987’de Antakya’da doğdu. 9 yaşında müzik eğitimi almaya başladı. 2001 yılında Bedii Sabuncu Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü’nü kazandı. 2009 yılında Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü’nü kazandı. Öğrenimi süresince Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin özel korosunda hem solist hem de korist olarak görev aldı. 2014 yılında dereceyle mezun oldu ve Samsun Devlet Opera ve Balesi’nin açmış olduğu sınavı kazanarak profesyonel müzik hayatına başladı. Burada Dulcamara (Aşk İksiri), Don Pasquale (Don Pasquale), Gasparo (Rita), Le Podestad (Doktor Mucize), Dancairo ve Escamillo (Carmen), Signor Bruschino (IlSignor Bruschino), Silvano (Maskeli Balo), Homonay (Çingene Baron), Süleyman (Arşın Mal Alan) rolleriyle sahne aldı.
Elde ettiği yarışma başarıları arasında 2018 Leyla Gencer Uluslararası Şan Yarışması’nda geçmiş olduğu Türkiye elemesi, 2019 İzmir Ulusal Genç Solist Şan Yarışması’ndaki ikincilik ödülü bulunmaktadır.
Çalışmalarına koroda ve solo roller alarak Samsun Devlet Opera ve Balesi’nde devam etmektedir. Kontrtenor Tolga Siner
1992’deTürkiye’dedoğanşarkıcı, 2006 yılında müzik hayatına başladığı Aydın YükselYalova Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde piyano, çello,koro ve temel müziğe giriş dersleri gördü. 2008 ve 2010 yılları arasında okul orkestrasında başçellist olarak yer aldı. Bu liseden mezun olduğu yıl birincilikle kazandığı Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Sahne Sanatları – Opera bölümünde çalışmalarına Amerikalı Soprano Prof.Jeanette Thompson ile başladı ve İzDOB sanatçısı Soprano Doç.Linet Şaul’un öğrencisi olarak 2016’da mezun oldu. 2017 yılında Salzburg Mozarteum Üniversitesi Master bölümünü kazanarak yaşamını Avusturya’da sürdürmeye başladı. Çalışmalarına Mezzo-Soprano Prof. Elisabeth Wilke’nin Şan ve Bariton Prof.Wolfgang Holzmair’nında Lied sınıfında başladı. Genç şarkıcı opera sınıfına geçiş yaptıktan sonra söylediği roller arasında, Britten’ın “A Midsummer Night’s Dream” operasından Oberon, Telemann’ın “Don Quichotteauf der Hochzeitdes Comacho” operasından Comacho, Mozart’ın “BastienundBastienne” operasından Bastien ve Haydn’ın “IlMondodellaLuna” operasından Ernesto yer alır.
2011 yılında Ulusal Genç Solist Yarışması “Üniversite” alanında mansiyon ödülü kazandı ve bu sayede İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde 2011-2012 sezonunda Narciso rolünüseslendirdi. 2013 yılındaUlusal Genç Solist Yarışması’nda 3.lük ödülüne layık görüldü. Aynı yıl içerisinde Arjantinlişef Tulio Gagliardo’nun şefliğinde G. F. Handel’in “Messiah”sında alto partisini seslendirdi. 2014 yılında Siemens Opera Yarışması’nda mansiyon ödülü ve bu ödül sayesinde Karlsruhe Handel Festivali’ne davet edildi ve burada Peter Kooij ile çalışmalar yaptı. 2015 yılında Sedat Gürel-Güzin Gürel Bilim ve Sanat Vakfı Şan Yarışması’nda mansiyon ödülü ve Siemens Opera Yarışması’nda 3.lük ödülüne layık görüldü. Aldığı 3.lük ödülü sayesinde 6 haftalık Salzburg Yaz Akademi’sini burslu kazanarak burada Helena Scheiderman, Helen Donath, Wolfgang Holzmair, Marjana Lipovsek ve Elisabeth Wilke gibi önemli isimlerle çalıştı.Karlsruhe Müzik Akademisi’nde yaptığ ıdinleti sonrasında Monteverdi’nin“L’incoronazione di Poppea” operasından Arnalta rolünüs öylemeye hak kazanmıştır. 2016 yılında İstanbul Barok Sesler Yarışması’nda 1.lik, Ulusal Genç Solistler Yarışması’nda 2.lik ödülüne ve 2017 yılında yine ayni yarışmada 3.lük, ayrıca jüri özel ödülüne layık görüldü.
Repertuarında “Giulio Cesare Mısır’da” operasından Giulio Cesare, “Imeneo” operasından Tirinto, “Agrippina” operasından Narciso,“Ezio” operasından Ezio, “Tancredi” operasından Tancredi, “IlMondodellaLuna” operasından Ernesto, “Rinaldo”operasından Rinaldo, “Rodelinda” operasından Bertarido, “Alcina” operasından Bradamante, “A MidsummerNight’s Dream” operasından Oberon rolleri yer almaktadır.LA TRAVİATA
3 Eylül 2019 Salı, saat 21:00
Bornova Kültür ve Sanat Merkezi
İzmir Devlet Opera ve Balesi
Orkestra Şefi:Tulio Gagliardo/Koro Şefi: Orhan Öner Özcan
Dekor tasarım: Kaan Güreşçi, kostüm tasarım: Gülay Korkut Dinç, ışık tasarımcılığı: Müfit Özbek
Soprano Oxana Shilova
Rus soprano Oxana Shilova, St. Petersburg’daki Mariinsky Theatre’da asil ve Moskova’daki Bolshoi Theatre’da misafir solist sanatçı olarak görev yapmaktadır. Valery Gergiev, Plácido Domingo, Pablo Heras-Casado, Gianandrea Noseda, Vladimir Fedoseev, Vasily Petrenko, Tugan Sokhiev, Mickhael Güttler, Nikolay Znaider, Constantine Orbelian, Mikhail Tatarnikov, Fabio Mastrangelo, Yuri Bashmet, Mikhail Agrest ve Alexandr Titov gibi şeflerle ve çalışmıştır.
Metropolitan Opera Palau de les arts Reina Sofia, Théâtre du Capitole Toulouse, Opéra National de Montpellier, Opéra National de Bordeaux, De Nederlandse Opera ve Bergen National Opera gibi uluslararası boyutta prestijli sahnelerde rol almış; Charles Roubaud, Alain Maratrat, Francesca Zambello, Stephen Lawless, Michael Mayer, Isabella Bywater, Claudia Solti, Andrea De Rosa ve Vasily Barkhatov gibi rejisörlerle çalışmıştır.
Oxana Shilova 2018/2019 sezonunda Violetta (La Traviata), Mrs. Alice Ford (Falstaff), Madame Cortese (Il Viaggio a Reims), Helena (The Midsummer Night’s Dream) ve Donna Anna (Don Giovanni) rolleriniMaiinsky ve Bolshoi Theatre’dasergilemiştir. RepertuvarındaayrıcaElvira (I puritani), Lucia (Lucia di Lammermoor), Norma, Anna Bolena, Countess Almaviva (Le Nozze di Figaro),Leila (Les Pêcheurs de Perles), Manon (Massenet), Nedda (I Pagliacci), Iolanta, Antonia (Les Contes d’Hoffmann) and Marguerite (Faust) eser ve roller de bulunmaktadır. 2019/2020 sezonu içinTeatr Wielki Opera Narodowa’da Violetta (La Traviata) rolünde sahne alması ve Bergen National Opera’da solo resital düzenlemesi planlanmaktadır.Bariton Pavel Yankovsky
2006 senesinde St. Petersburg Rimsky-Korsakov Konservatuvarı şan bölümünden mezun oldu.
2004-2008 yılları arasında St. Petersburg Konservatuvarı Opera ve Balesi’nde solist olarak çalıştı ve burada EugeneOnegin’de ilk rolünü aldı. Bu kurumda ayrıca Valentin (Faust), Giorgio Germont (La Traviata), Robert (Iolanta), Gryaznoi (Tsar’sBride) rolleriyle de sahne aldı.
2005-2008 yılları arasında Mariinsky Academy of YoungSisters’da solist olarak çalıştı. Burada şef Valery Gergiev ile Washington Kennedy Center, Teatro Real Madrid, Tokyo BunkaKaikan gibi sahnelerde Ilviaggio a Reims ve TheLovefor Three Oranges eserleri için gerçekleşen turneler aracılığıyla rol aldı.
Şan yeteneğini Elena Obraztsova, Vladimir Atlantov ve Mati Palm ile Mikkeli’de düzenlenen International Summer Academy ustalık sınıflarıyla pekiştirdi. Ayrıca NeilShicoff, Paolo de Napoli ve StefanoGibellato tarafından düzenlenen ustalık sınıflarına da katıldı.
Novosibirsk Opera and Ballet Theatre’a 2010 senesinde solist olarak başladı ve burada yirmiden fazla rol aldı. Ayrıca Novosibirsk State Academic Opera and Ballet Theatre ile birlikte Tayland (La Boheme, 2010) ve Güney Kore (Prens Igor, 2010) turneleri gerçekleştirdi.
2017’den beri ise Yankovsky MariinskyTheatre’da misafir solist sanatçı olarak düzenli olarak sahneye çıkmaktadır.
Misafir solist sanatçı olarak Opernhaus Wuppertal, theVlaamse Opera, the Theater Basel, theLithuanian National Opera and BalletT heatre ve the Bolshoi Theatre of Belarus kurumları sahne almakta olduğu kurumlardır.
Figaro (Il Barbieredi Siviglia), Jago (Otello), Amonasro (Aida), Rigoletto (Rigoletto), Rodrigo (Don Carlos), Renato (Un ballo in maschera), Germount (La Traviata), Ford (Falstaff), Scarpia (Tosca), Marcello (La Boheme) başlıca rollerdir.
Yankovsky, Belorussian National Stanisław Moniuszko Competition (2000) ve International Irina Bogacheva Competition (2007) yarışmalarında ödüle layık görülmüş ve Luciano Pavarotti Competition (Modena, Italy, 2008) yarışmasında finalist olarak yarışmıştır.
İki adet Paradise tiyatro ödülü sahibidir: Iolanta (2011) operasındaki Robert ve Faust (2012) operasındaki Valentin rolüyle “Operada En İyi Erkek Rolü” adaylığını kazanmıştır.Tenor Suren Maksutov
2003 yılında deniz subayı olarak çalışmalarını bitirip 2004’de Kiev’deki Tchaikovsky National Music Academy’de Gennady Kabka ile şan çalışmalarına başladı 2010’da buradan mezun oldu. Öncesinde, tenor National Opera Kiev ve National Philharmonic Orchestra’da solist olarak görev almaya başladı.
2011 Nisan ayında Danimarka’da misafir sanatçı olarak görev almaktayken; G. Puccini’nin La Boheme eserindeki Rodolfo rolünü canlandırdı. Ayrıca repertuvarında Lensky (Eugene Onegin), Vakula (Cherevicki), Rinuccio (Gianni Schicchi), Alfredo (La Traviata) ve Rodolfo (La Boheme) rolleri de bulunmaktadır.
2011 senesinde kuvvetli rakiplerine rağmen Operalia Comptetition Moscow’da yarı finalist olma başarısı elde etmiş; Placido Domingo ve tüm uluslararası jüriyi sesiyle etkilemiştir.
Opera de Limoge, National Opera Lithuania, National Opera Kazan konuk sanatçı olarak rol almakla beraber, VladimirSpivakov, Vladimir Jurowski, Thomas Netopil, Nicholay Dyadyura gibi şeflerle ve NeilShicoff ve Elena Obraztsova gibi sanatçılarla çalışmıştır.
2012’de girdiği Mikhailovsky Opera Company’de halen çalışmakta; G. Verdi’nin La Traviata operasından Alfredo rolünü sahnelemektedir. Ayrıca Bolshoi Theatre’da Iolanta operasından Count Vaudémont rolünü seslendirmeyi sürdürmektedir.Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
İleti Haber: Erdoğan Öztürk/İzmir DOB Basın

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.