2015 UPSD/DÜNYA SANAT GÜNÜ ONUR ÖDÜLLERİ, Basın Onur Ödülü Hayati Asılyazıcı ya verildi

2015 UPSD/DÜNYA SANAT GÜNÜ ONUR ÖDÜLLERİ

 

 
Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği ve Beşiktaş Belediyesi'nin birlikte düzenlediği 'Dünya Sanat Günü Ödül Yemeği' dün gece (16 Nisan 2015, Perşembe)  Ortaköy'de Feriye Lokantası'nda düzenlendi.
 
 
Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın da katılımıyla gerçekleşen Ödül Yemeğine, aralarında eski Kültür Bakanı ve CHP Kültür Sanat Platformu Başkanı Ercan Karakaş, PEN-Türkiye Başkanı Zeynep Oral, Yahşi Baraz, Orhan Alkaya, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, Erol Aksoy, Emre-Maide Kurttepeli, Vural Gökçaylı, Mahmut Nüvit, İnci Aksoy, AİCA Başkanı Evrim Altuğ, Billur Tansel, Galericiler Derneği Başkanı Doğan Paksoy, Murat Pilevneli, Emin Çetin Girgin, Hüseyin Latif, Vecdi Sayar, Ender Merter ve Erol Özmandıracı gibi isimlerin de bulunduğu sanat, siyaset ve değişik platformlardan 200’e yakın kişinin katıldı.


Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Hayati Asılyazıcı ve Bedri Baykam ödül töreni 

 
2011 yılında Meksika'nın Guadalajara kentinde düzenlenen 17. Dünya Sanat Birlikleri (UNESCO/AIAP) Genel Kurulu'nda Türkiye temsilcisi UPSD'nin başkanı Bedri Baykam tarafından önerilen Leonardo da Vinci'nin doğum günü 15 Nisan, Dünya Sanat Günü olarak belirlendi. 4 senedir tüm dünyada kutlanan bu özel günde şimdiye kadar 2012 yılında Komet ve Adnan Çoker'e, 2013'te Özdemir Altan'a, 2014'te ise Kayıhan Keskinok ve Prof. Dr. İsmail Tunalı'ya onur ödülleri verilmişti.
 

   

2015 Onur Ödüllerini alanlar ise şu şekilde:
Sanatçı Onur Ödülü
Tomur Atagök
Orhan Taylan
 
Sanat İnsanı Onur Ödülü
Prof. Dr. Şahin Yenişehirlioğlu
Beral Madra
 
Basın Onur Ödülü
Hayati Asılyazıcı
 
Yılın Sanat Kurumu Ödülü
İstanbul Kültür Sanat Vakfı


 
Hayati Asılyazıcı Kimdir?
 
Artvin'e bağlı Arhavi ilçesinde dünyaya gelen Hayati Asılyazıcı, Arhavi'de başlayan ilk ve ortaöğretim hayatını Sivas'a bağlı Divriği ilçesinde tamamlamış ve ardından Kastamonu Lisesi'ni bitirmiştir. 1953 yılında başladığı yüksek öğretim hayatında da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni ve İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü'nü tamamlayarak mezun olmuştur.
 
1954 yılında başladığı gazetecilik yaşamı boyunca pek çok yayın organında Genel Yayın Yönetmenliği, Yazı İşleri Müdürlüğü, Kültür ve Sanat Servisi Yöneticiliği, Köşe Yazarlığı ve Televizyon Programcılığı gibi pek çok alanda görev almıştır. Çeşitli eğitim kurumlarında yönetici ve eğitimci kimliğinide ortaya koyan yazar, meslek hayatı boyunca kurum ve şirketler içinde kültür ve sanat ayrıca basın danışmanlığı hizmetini gerçekleştirmiştir.
 
Yazar; Kim Dergisi, Ortam Dergisi, Tiyatro 70 Dergisi, Varlık Dergisi, Yazko Edebiyat Dergisi, Orkestra Dergisi, Aydınlık Dergisi, Hürvatan Gazetesi, Hareket Gazetesi, Dünya Gazetesi, Yön Gazetesi, Yeni Ortam Gazetesi, Akşam Gazetesi, Cumhuriyet Gazetesi, Bizim Gazete, Somut Gazetesi, Aydınlık Gazetesi gibi birçok dergi ve gazetede görev aldı. 
 
Hayati Asılyazıcı tarafından 1971 yılında kuruluşu gerçekleştirilen Sinan Yayınları bünyesinde birbirinden değerli 44 kitap yayımlanmıştır. Sinan Yayınları, günümüzün en önemli yazarlarından biri kabul edilen Oğuz Atay'ı ve “Tutunamayanlar” adlı unutulmaz romanını Çağdaş Türk Edebiyatı'na kazandırmıştır. Oğuz Atay ile başlayan serüven, Nadir Nadi gibi pek çok değerli yazara ait kitapların geniş kitlelere ulaşmasını sağlamıştır.
 
1977 yılında  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İ.B.B) bünyesinde “Kültür ve Sanat Danışmanlığı” görevine getirilen Hayati Asılyazıcı, 1978 yılında ise dönemin Belediye Başkanı Aytekin Kotil tarafından  İ.B.B. Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği görevine getirildi. 12 Eylül 1980 tarihinde ülke genelinde ordunun yönetime el koymasının ardından gazetecilik mesleğine geri döndü.
 
Yazar aynı zamanda Polonya, Rusya (Sovyetler Birliği), Çekoslovakya, Bulgaristan, Türk Cumhuriyetleri ve Doğu Almanya gibi ülkelerde edebiyat, tiyatro, opera, bale, müzik dallarında araştırma ve incelemelerde bulundu. Bu dallarda çok sayıda konferanslar verdi, aynı zamanda yazı ve incelemeleri yayımlandı.
 
Hayati Asılyazıcı Türkiye'de kültür ve sanat alanında kurumsallaşma noktasında ihtiyaç duyulan pek çok kurum ve kuruluşun oluşum sürecinde ön sıralarda yer almıştır. Ulusal ve uluslar arası tiyatro, opera, bale ve müzik ödüllerinde seçici kurul başkalığı ve üyeliği görevlerinde bulunmuştur. 
 
Türkiye'nin en eski tiyatro ödülleri olan İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri'nin 40 yıldır seçici kurul başkanlığını yürütmektedir. Türkiye'nin en eski ikinci ödülleri olan tiyatro, opera, bale, müzik ve medya dallarında ödül veren Beşiktaş Çırağan Lions Kulübü, Türkan Kahramankaptan Özel Ödülleri'nde ise 21 yıldır seçici kurul başkanlığını yürütmekted
ir.
 
Hayati Asılyazıcı, 2000 yılında yayın hayatına başlayan Ulusal Kanal'da, kuruluşundan bugüne kadar geçen 15 yılda “Sahne Sanatları” adlı programı hazırlayarak başarıyla sunmaya devam etmektedir. Bunun yanısıra 2000 yılında yazar kadrosuna davet edildiği Aydınlık Dergisi bünyesinde ve 2011 yılında Aydınlık Gazetesi olarak yayın hayatına devam eden basın kuruluşunun “Kültür ve Sanat Servisi Yöneticiliği”ni sürdürmektedir.
 
Yazarın 1990 yılında Broy Yayınları imzası ile basılan “Glasnost Sonrasında Sovyetlerde Sanat” ve 2012 yılında Kaynak Yayınları tarafından basılan “Savaşın Küllerinden Doğan Soprano: Remziye Alper” adlı kitapları bulunmaktadır.
 
1954 yılında kültür ve sanat alanında kaleme aldığı yazı ve eleştirilerle başladığı gazetecilik yaşamı içinde, başlangıcından bugüne kadar aralıksız 60 yıldır kültür ve sanat yazıları yazan tek gazeteci olma ayrıcalığını taşımaktadır. Türkiye'nin, ulusal ve uluslar arası platformlarda tanınmış, çalışmalarından dolayı bir çok ödüle layık görülmüş en önemli gazeteci, yazar ve eleştirmenlerinden biridir.
 
 
Ulusal ve Uluslararası Kurum ve Kuruluşlar:
 
Uluslararası PEN Yazarlar Derneği Kurucu Üye
Uluslararası Eleştirmenler Birliği (UNESCO) Üye
Türkiye Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Kurucu Üye, Yönetim Kurulu Üyeliği
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üye
Türkiye Yazarlar Sendikası Üye, Genel Sekreterlik,Yönetim Kurulu Üyeliği
İstanbul Filarmoni Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği
 
 
Kültür ve Sanat Etkinlikleri Yarışma ve Ödül Seçici Kurul Başkanlığı:
 
İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri Seçici Kurul Başkanlığı (40 Yıl)
Türkan Kahramankaptan Özel Ödülleri Seçici Kurul Başkanlığı (21 Yıl)
ASSITEJ Uluslararası  Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Seçici Kurul Üyeliği
 
Hayati Asılyazıcı, gazetecilik yaşamı boyunca birçok ulusal ve uluslararası yarışmalarda seçici kurul üyeliği yapmıştır.
 
Ulusal ve Uluslararası Kazandığı Ödüller:
 
En İyi Yabancı Tiyatro Eleştirmeni 1976 Polonya Kültür Bakanlığı
Hayati Asılyazıcı, Polonya Tiyatrosu hakkında gözlem ve değerlendirme yazıları yazarak Polonya Tiyatrosu'nun uluslar arası alanda tanınmasına katkıda bulunan ilk yabancı gazeteci ve eleştirmen olmuştur.
 
Tiyatro Özel Ödülü 2006 Ordu Belediyesi
Anadolu'da gerçekleştirilen tiyatro çalışmalarının tanıtılması ve desteklenmesi konusunda gerçekleştirdiği hizmetler nedeniyle ödüle layık görülmüştür.
 
Dostluk ve Tiyatro Ödülü 2007 Rusya Federasyonu Kültür Bakanlığı
 
Burhan Felek Hizmet Ödülü 2007 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti
Gazetecilik mesleğinde aralıksız 50 yıl hizmet etmiş gazetecilere verilmekte olan bir ödüldür. Hayati Asılyazıcı bu alanda 50 yıl sadece kültür ve sanat yazıları yazarak bu ödülü kazanan ilk ve tek gazetecidir.
 
Bene Merito Şeref Nişanı 2014 Polonya Devlet Başkanlığı
Türkiye ve Polonya ilişkilerinin 600. yılı kutlamaları kapsamında, Polonya'nın uluslar arası alanda tanıtılmasına yaptığı katkılarından dolayı 'Bene Merito Şeref Nişanı'na layık görüldü.
 
 
Yazara Ait Basılmış Kitaplar:
 
Glasnost Sonrasında 
Sovyetlerde Sanat 1990 Broy Yayınları
 
Savaşın Küllerinden Doğan Soprano:
Remziye Alper 2012 Kaynak Yayınları
 
Anılar ve İzlenimler (Cilt 1) 2015 Kaynak Yayınları

Haber Kaynak: 
Öykü Eras
Genel Koordinatör
oyku.piramid@gmail.com

PİRAMİD SANAT
 
Feridiye Cad. No.23 Taksim 
34437  İstanbul TR

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir