2016 Beethoven Ödülü’nü tenor, Arda Doğan aldı

0

ULUSLARARASI “BEETHOVEN” ŞAN ÖDÜLÜ ARDA DOĞAN’A
Türk Tenor Arda DOĞAN, 2016 Beethoven Ödülü’nü Prag’da alarak yurda döndü
betthoven2016Arda Doğan: "European Music Academy'nin duzenlediği bu organizasyonda bulunduğum için çok mutluyum, Beethoven ödülünü aldığım için daha da çok mutluyum, mutluğumu sizinle paylaşıyorum."
emalogoPrag’da, 13.08.2016 tarihinde, “2016 European Music Academy” tarafından düzenlenen “Şan Yarışması”nda en büyük ödül olan “Beethoven” ödülünü Ankara Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı tenor Arda DOĞAN kazandı.
Tenor Arda DOĞAN, 2016-2017 sezonunda orkestralı üç konser için şimdiden Çek Cumhuriyeti’ne davet edildi.
Dünyanın seçkin opera müdürleri ve yönetmenlerinden oluşan jüri, Avrupa Müzik Akademisi “Beethoven Ödülü”ne Arda DOĞAN’ı layık gördü.
Ankaralı sanatseverler, Devlet Opera ve Balesi 2016-2017 sezonunda, yeni yıldızımız tenor Arda DOĞAN'ı “Hoffman’ın Masalları” operasında Hoffman rolüyle, “La Bohème” operasında Rodolfo rolünde izleme fırsatı bulacak. 
Saygılarımızla
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü
Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü
Koordinatör Oğuz Sırmalı
0312 231 85 99
0532 475 57 55
evetbenim2dobgmArda DOĞAN, 1980 yılında Edirne'de doğdu. 2001 yılında Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera/Koro Bölümü'ne girdi; şan çalışmalarına Oylun Erdayı ile başladı. 2004 yılında Profesyonel Ses Derneği'nin düzenlediği yarışmada ikincilik ödülü aldı. Aynı yıl, Bursa Devlet Senfoni Orkestrası ile Ludwig van Beethoven'ın 9. Senfoni'sinde tenor soloyu söyledi. 2005 yılında Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı'ndan birincilikle mezun oldu. Aynı yıl Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde solist sanatçı olarak çalışmaya başladı. Orkestra şefi Wolfgang Scheidt ile Viyana'da repertuar, Halina Andrejewska ile yorum çalıştı. 2011-2012'de New York'da Randolph Mickelson ile şan ve repertuar çalışmalarını sürdürdü. Amerikalı besteci ve piyanist Jack Brimberg ile kompozisyon çalıştı. 2011-2012 sezonunda New York, Columbia Üniversitesi'nde kaynak ve kayıt araştırması yaptı. Ankara Üniversitesi, Tiyatro Bölümü'nde, Konya Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuarı, Şan Bölümü'nde ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü'nde şan dersleri verdi.
2006 yılında, debüsünü Gianni Schicchi operasında Rinuccio rolü ile Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde yapan Arda DOĞAN, hemen ardından 2007 yılında İzmir Devlet Opera ve Balesi'nde Mozart'ın Idomeneo operasında Idomeneo rolünü söyleyerek eserin Türkiye prömiyerini yaptı. Dört yüz sayfanın üzerinde üç perdeli bol reçitatifli bu büyük eserdeki rolünü sekiz gün gibi kısa bir sürede ezberleyerek birçok müzik otoritesinin dikkatini çekti ve ardından sayısız eserde başrol aldı. Bu eserlerden bazıları, Mozart'ın Saraydan Kız Kaçırma operasında Belmonte, Cosi Fan Tutte operasında Ferrando, İstanbul ve Ankara'da Donizetti'nin Don Pasquale operasında Ernesto, Strauss'un Eine Nacht in Venedig Opereti'nde Dük, Donizetti'nin Viva La Mamma operasında Primo Tenore, Kalman'ın Çardaş Prensesi operetinde Kont Boni, 2011 Estonya Saaremaa Opera Festivali'nde, Saraydan Kız Kaçırma Operası'nda Belmonte, 2012 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde Karyağdı Hatun Operası Ankara prömiyeri Canali, 2013'de Lale Çılgınlığı Operasında Fink Van Brot, Haydn'in Lo Speziale (Eczacı) Operasında Eczacı rolünü söyleyerek eserin Türkiye prömiyerini yaptı. Bellini'nin I Puritani operasında Lord Arturo rolünü söyledi. Aspendos Opera ve Bale Festivali'nde Selman Ada'nın Ali Baba ve Kırk Adlı Operası'nda Bacaksız rolünü söyledi. Eskişehir Opera ve Bale Günleri'nde I Puritani operasında Lord Arturo söyledi. 2013'de Antonio Pirolli şefliginde ve İstanbul Senfoni Orkestrası ile Rossini'nin Stabat Mater eserinde tenor soloyu söyledi. Ludwig van Beethoven'ın Koral Fantazi eserinde tenor solo, Vasıf Adıgüzel'in Çanakkale Orotoryosu'nda tenor solo, Fazıl Say'ın Fenerbahçe Senfonisi eserinde tenor solo söyledi. İstanbul Naum Operası konserlerinde tenor solist olarak yer aldı. Bilkent Senfoni, İstanbul Senfoni, Bursa Senfoni, Eskişehir Senfoni Orkestralarıyla, birçok oda orkestrasıyla ve bandoyla yurt içi ve yurt dışında konserler verdi. Avusturya, Alman ve Polonya Büyükelçiliklerinde resitaller verdi. Çalışmalarını halen Randolph Mickelson ile sürdürmektedir.
Ankara Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı tenor Arda Doğan, '2016 European Music Academy' tarafından Prag'da düzenlenen şan yarışmasında büyük ödül olan 'Beethoven' ödülünü kazandı.
evetbenim sanat güneşi logo

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
Özgeçmiş: https://secure.dobgm.gov.tr/opera2013/wsan2013.aspx?SicilNo=455
Fotoğraflar: Arda Doğan/ https://www.facebook.com/572940862860008/photos/pcb.642800235874070/642795929207834/?type=3&theater
İleti Haber: Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğüevetbenim4

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.