25.İzmir Avrupa Caz Festivalinde Son Hafta

0

                                                          25.İzmir Avrupa Caz Festivalinde Son Hafta
İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın(İKSEV), İzmir Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla düzenlediği 25. İzmir Avrupa Caz Festivali kapanış haftasına girdi. 22 Mart 2018 Perşembe günü bitecek Festivalin son haftasında iki konser, bir atölye var.
                                              Çağdaş Caz Sahnelerinin İdolü Max Ionata Hammond Trio
25. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin sondan bir önceki konserini 20 Mart 2018 Salı günü AASSM Küçük Salonda Max Ionata Hammond Trio yapacak. İzmir İtalya Konsolosluğu işbirliği ile Festival’e katılan saksafoncu Max Ionata, çağdaş caz sahnesinin önde gelen ve dünyanın en çok talep edilen müzisyenlerinden biri olan tanınıyor.  Max Ionata, Mayıs ayında dördüncü kaydı "Rewind"ı yayınladı. Sanatçı için yepyeni bir dönüm noktası olan  "Rewind" den sonra Ionata kendisini tamamen farklı bir topluluğun başında yeniden konumlandırdı,  bir Hammond üçlüsü. Grup, uluslararası öneme ve olağanüstü bir yetenek yelpazesine sahip; org sanatçısı Luca Mannutza ve davul ustası Adam Pache’dan oluşuyor.
Kapanış Konseri Gençlerden
İzmir İtalya Konsolosluğu işbirliği ile 25. İzmir Avrupa Caz Festivali’ne katılacak Max Ionata Hammond Trio, 21 ve 22 Mart 2018 günleri geleneksel Açık Caz Orkestrası Atölyesini de yönetecek. Tema; Caz müziğinde ve birliktelikte doğaçlama teknikleri olarak belirlendi. Atölyeye katılacak genç cazcılar ve Trio 22 Mart 2018 Perşembe günü 20.00’de AASSM Küçük Salonda Açık Caz Orkestrası Final Konseri ile sahnede olacak. 25. İzmir Avrupa Caz Festivali bu konserle sona erecek.
                                                                                                        17.03.2018
İnaki Sandoval'dan Rengârenk Bir Konser
İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın(İKSEV)İzmir Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla düzenlediği 25. İzmir Avrupa Caz Festivali’nde sahne sırası Piyanist IñakiSandoval’ındı.İspanya ve Estonya Büyükelçilikleri işbirliği ile yapılan konserde Sandoval, Estonya’nın insanları, gelenekleri, kültürü, güzel doğası, ormanları, gölleri, nehirleri, sakinliği, kışı, yalnızlığı ve sessizliğini yorumladığıkendi bestesi “Estonian Suite: Live in Tallinn”i seslendirdi. 
Ülkesi İspanya’da ve aynı zamanda eğitimci olarak görev yaptığı Estonya’da caz müzisyenleri arasındaki ayrıcalıklı bir yere sahip olan IñakiSandova, bu yerini hak ettiğini kanıtlayan performansı ile övgü topladı.
                                                                                       15.03.2018
                                                               25.İzmir Avrupa Caz Festivali'nde Big Band Coşkusu
                                                               VEIN Feat. Aarhus Jazz Orchestra'dan Sympohonic
25. İzmir Avrupa Caz Festivali’nde İsviçre İzmir Fahri Konsolosluğu işbirliği ile yapılan ikinci konserde caz severler bigband coşkusu yaşadı. Michael Arbenz (piyano), Thomas Lähns (kontrbas), FlorianArbenz’den (davul) oluşan ve TheGuardian’dan John Fordham’a göre “Avrupa’nın en heyecan verici topluluklarından biri” olarak tanımlanan VEIN Trio, Avrupa’nın önde gelen caz orkestrası Aarhus Jazz Orchestra ile bir araya geldi ve dinleyenlerine “Symphonic Bop” ile seslendi.
15 Mart 2018 akşamı AASSM Küçük Salonu tamamen dolduran izleyiciler, caz festivalinde pek sık görmedikleri bir sahne ile karşılaştı. Piyano, davul ve kontrbastan oluşan VEIN Trio ile sahnede on üç bakır üflemeliden oluşan Aarhus Jazz Orchestra da vardı. Piyanist Michael Albenz yönetiminde çağdaş caz ritimlerini bigband’inzengin tınılarıyla birleştiren Topluluk, yaratıcı ve orijinal bir estetik sundu. Senfonik mimariye sahip klasik repertuarı, enerjik ve karakteristik caz ritimleri ve doğaçlamayla zenginleştiren müzisyenler, virtiöziteleriyle de takdir topladı. Ravel’inBolero’sunun caz düzenlemesi konserin zirvesiydi.
25. İzmir Avrupa Caz Festivali, 17 Mart 2018 Cumartesi saat 14.00’de İKSEV’de yapılacak Go Atölyesi ve 20 Mart 2018 Salı günü yapılacak MaxIonataHammond Trio konseri ile devam edecek.
                                                                                               14.03.2018
Mükemmele Uzanan Yolda 22 Yıllık Deneyim
Bconnected Jazz Band 
Dinleyicileri ile buluşmalarını hem kendileri hem de dinleyenleri için unutulmaz bir deneyime dönüştüren bconnected Jazz Band, 13 Mart 2018 akşamı AASSM’de verdikleri konserle 25. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin unutulmazları arasına girdi. 
Eugene Montenero(gitar), Fred Lopez (davul), Ivan De Luca (bas),Dominique Favre(klavye, piyano) ve Philippe Sellam’dan(saksafon) oluşan bconnected Jazz Band,caz müziğinin köklerinden kaynaklanan, geçmiş büyük ustalarından etkilenen müzikleriyle salonu tamamen dolduran izleyicilerine 22 yıllık deneyimlerinin en güzel örneklerini sundu. Caz- funk ezgilerle salonu coşturan bconnected Jazz Band sahnede, seyirciler ise salonda dans edip tempo tutarak unutulmaz bir gece yaşadı. 
25. İzmir Avrupa Caz Festivali’nde 15 Mart 2018 Perşembe günü AASSM Küçük salonda İsviçre İzmir Fahri Konsolosluğu işbirliği ile yapılacak VEIN Feat. Aarhus Jazz Orchestra konseri ile devam edecek.
                                                                                             13.03.2018
“SINIRSIZ YARATICILIĞIN SESİ” LEÏLA MARTIAL TRIO
25. İzmir Avrupa Caz Festivali’nde Leïla Martial Trio Deneyimi

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV) İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlediği 25. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin izleyicileri 12 Mart 2018 akşamı AASSM’de olağanüstü bir müzik deneyimi yaşadı. İzmir Fransız Kültür Derneği işbirliği ile yapılan LeïlaMartial Trio konserinde, sesini eşi benzeri olmayan bir enstrüman gibi kullanan LeïlaMartial, dinleyenlerini mest etti. Pierre Tereygeol'in ateşli gitar soloları ve EricPerez'in kontrollü bir şelaleye dönüşen ritimleri ile eşlik ettiği LeïlaMartial, ikinci albümleri Baabel’denparçalar seslendirdi. Çılgınlıktan huzura doğru ustaca seyreden ve beklenmedik dönüşlerle dinleyenlerini büyüleyen üç müzisyenin uyumlu birlikteliği ortaya unutulmaz bir konser çıkardı. Dinmeyen alkışlara insan sesinin ulaşılmaz güzelliğini kanıtlayan bir solo ile teşekkür eden LeïlaMartial, konser sonunda albümlerini imzaladı, dileyicileri ile sohbet etti.
Saygıyla duyurulur.
İKSEV Basın Danışmanlığı

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
İleti Haber: İzmir Kültür Sanat Eğitim Vakfı/ Onur Acımaz

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.