28. İzmir Avrupa Caz Festivali ( 16 Eylül – 29 Eylül 2021)

28. İZMİR AVRUPA CAZ FESTİVALİ (16 – 29) Eylül 2021) BAŞLIYOR
İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV), İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlediği 28. İzmir Avrupa Caz Festivali 16-29 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacak.
İzmir İtalya Konsolosluğu, İzmir Fransız Kültür Merkezi, İsviçre İzmir Fahri Konsolosluğu, Goethe Enstitüsü İzmir, İstanbul DimitrieCantemir Romen Kültür Merkezi, Institutfrançais Türkiye – İzmir ve Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve İzmir Fahri Konsolosluğu işbirliğiyle düzenlenen Festival, 16 Eylül 2021 Perşembe günü saat 21.00 de Gündoğdu Meydanında “Sokakta Caz” Turkish Jazz Band konseri ile başlayacak. Festivalin açılışı 17 Eylül 2021 Cuma Akşamı AASSM Açık Alanda yapılacak “Carlo Lomanto – Blues in mySoul” konseriyle yapılacak. Konser öncesi 19. Caz Afişi yarışması kazananları katılım belgelerini alacak. Sergilenmeye değer bulunan afişler Festival sonuna kadar AASSM Açık Alanda görüşe açık olacak.
“Sokakta Caz” Turkish Jazz Band
Turkish Jazz Bandülkemizin ve özellikle İzmir’imizin köklü sanat kurumlarının (İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, İzmir Devlet Opera ve Balesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Eskişehir Büyükşehir Belediye Senfoni Orkestrası ) Bakır Nefesli Çalgılar sanatçılarından 28. İzmir Avrupa Caz Festivali için özel olarak oluşturuldu. Kenan Gökkaya’nın Genel Sanat Yönetmenliği, Hikmet Çokağır’ın Sanat Koordinatörlüğünde oluşturulan Turkish Jazz Band, 16 Eylül 2021 saat 21.00’de Alsancak Gündoğdu Meydanında halka açık ve ücretsiz gerçekleştirilecek konserde caz müziğinin gelişim sürecini örnekleyen çok geniş kapsamda ve yelpazede zengin bir repertuar sunacak.
Bir scat ustası: Carlo Lomanto
Vokalist, gitarist, besteci ve öğretmen kimliğiyle tanınan veSalerno Konservatuarı’nda Caz Şarkıcılığı üzerine öğretmenlik yapan Carlo Lomanto, sekizinci albümü “Blues in mysoul” ile 17 Eylül 2021 Cuma akşamı 21.00’de AASSM Açık alanda 28. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin Açılış Konserini gerçekleştirecek. İzmir İtalya Konsolosluğu işbirliği ile yapılacak konserde, otuz beş yıllık müzik yaşamını caz müziğine adayan Lomanto, scat tekniğinin inceliklerini gösterecek. Carlo Lomanto’yaMarioNappi, piyano &keyboards /AldoCapasso, double bas &electric bas ve DarioGuidobaldi, davul eşlik edecek.
Crosswinds ile müzikal yolculuk
Efsanevi perküsyon ustası ve baterist Okay Temiz’in, insani ve müzikal deneyimlerini Fransa, Macaristan ve İsviçre’den gelen yetenekli müzisyenlerle paylaştığı Croswinds Project konseri 21 Eylül 2021 Salı akşamı 21.00 de AASSM Açık Alanda yapılacak. İsviçre izmir Fahri Konsolosluğu işbirliği ile yapılacak konserde PhilippeEhinger (basklarnet ve klarnet) Yannick Barman (trompet)François Lindemann(piyano/MatyasSzandai, kontrbas/el. Bas)CyrilRegamey (davul) ve Okay Temiz (çeşitli perküsyon) her bir üyenin orijinal bestesinden yola çıkarak, solo ve düetlerde doğaçlama sekanslarla bağlanmış müzikal bir gösteri sunacak.
Eva KlesseQuartett
Evgeny Ring (alto saksafon), Philip Frischkorn (piyano), Stefan Schönegg (kontrbas)Eva Klesse’den (davul) oluşan Eva KlesseQuartett, İzmir Goethe Enstitüsü işbirliği ile 22 Eylül 2021 Çarşamba saat 21.00 de AASSM Açık alanda konser verecek. İkinci albümleri Obenland’in ardından Avrupa caz sahnesindeki yerini sağlamlaştıran Dörtlü,aldıkları mükemmel değerlendirmeleri takiben, pek çok festivalde ve uluslararası konser turlarında yetkinliğini kanıtladı. Eva Klasse Quartet ana akımdan çok uzak müziği ile 28. İzmir Avrupa Caz Festivali’nde İzmirlilerle buluşacak. Quartet 21 Eylül 2021 saat 14.00 de İKSEV’de bir atölye çalışması da yapacak.
Romanya’nınölümsüzsesi: Luiza Zan
28. İzmir Avrupa Caz Festivali 24 Eylül 2021 Cuma günü saat 21.00 de AASSM Açık Alanda sıra dışı sesi ve tekniği ile Avrupa caz sahnelerini sallayan Luiza Zan’ı (vokal) ağırlayacak. İstanbul DimitrieCantemir Romen Kültür Merkezi işbirliği ile yapılacak konserde; henüz dört yaşında ülkesinin en prestijli gençlik ödülüyle başladığı kariyerini ulusal ve uluslararası pek çok ödülle taçlandıran Luiza Zan’a Michael Acker (basgitar) ve Albert Tajti (piyano) eşlik edecek.
Vokal cazın usta ismi Pierre de Trégomain Quartet
2006 yılında kurulan ve ilk albümü My ColdSong ile Avrupa Caz listelerini sallayan Pierre de Trégomain Quartet, InstitutfrançaisTürkye-İzmir işbirliği ile 28. İzmir Avrupa Caz Festivali’nde iki konserle yer alacak. 27 Eylül 2021 Pazartesi günü saat 21.oo de AASSM Açık Alanda sahne alacak Dörtlü 28 Eylül 2021 Salı günü saat 21.00 de İnstitutfrançaisTerkey – İzmir bahçesine konuk olacak. Caz müziğinin pop, klasik müzik veya Fransız şansonları gibi çeşitli etkilerin buluşma noktası olarak yer aldığı evrensel bir dil arayışını sürdüren Pierre de Trégomain QuartetFransızca ve İngilizce bestelerden oluşan üstün bir repertuvar ile çeşitli festivallere katılıyor ve Institutfrançais aracılığıyla tüm dünyada konserler veriyor.
ArturDutkiewicz
28. İzmir Avrupa Caz Festivali, 29 Eylül 2021 Çarşamba günü saat 21.00 de AASSM AASSM Açık alanda sıra dışı bir caz piyanistini ağırlayacak. Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve İzmir Fahri Konsolosluğu işbirliği ile yapılacak konserde piyanist ve besteci Arthur Dutkiewiczözel bir repertuar sunacak.Jazz Forum dergisi Aralık 2012 sayısında “Polonya cazının büyükelçisi”, “yurtdışındaki en etkin Polonyalı caz müzisyenlerinden biri” olarak nitelendirilen
Piyanistbestelerinde modern caz doğaçlamasını Polonya halk müziği unsurlarıyla birleştiriyor. 28. İzmir Avrupa Caz Festivali dünyaca ünlü piyanistin konseriyle sona eriyor.
19. Caz Afişi Sergisi
İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV) açtığı “19. Caz Afişi Yarışması” nı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü üçüncü sınıf öğrencisi Aygen İncel’in çalışması kazandı.
Prof. Dr. Hakan Ertep, Cihangir Elmaskaya, Maksude Kılıç, Kutsal Lenger, Hüseyin Ekinciler, Okan Özgen ve Ayşe Tatari’den oluşan seçici kurul, ikinciliği Ege Üniversitesi, İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü mezunu Ozan Şenel, üçüncülüğü ise Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Bölümü öğrencisi Carilla Karahan’ın çalışmasına verdi. 19. Caz Afişi yarışmasına Türkiye’nin hemen her yerinden 111 Afiş katıldı. Üç afiş şartnameye uymadığı gerekçesi ile diskalifiye edildi. Ödüllü afişlerle birlikte toplam 27 Afiş 28. İzmir Avrupa Caz Festivali süresince AASSM Açık Alanda sergilenecek.
Ümit Tunçağ – Müzikli Söyleşi–Cazın Erkek Sesleri
Türkiye’de cazı en iyi bilen isimlerden biri olan, uzun yıllar TRT’de yaptığı nitelikli müzik programlarıyla da tanınan Ümit Tunçağ, 17 Eylül 2021 Cuma günü saat 18.00 de İKSEV’de “Cazın Erkek Sesleri”ni anlatacağı müzikli bir sohbet yapacak. Tunçağ’a Türkiye’nin en iyi seslerinden Sedat Yüce ve parlak bir kariyere sahip piyanist Zafer Çebi müzikleriyle eşlik edecek.
Nihat Özdal ile Edebiyat ve Caz Atölyesi
Tanınmış şair, edebiyatçı Nihat Özdal 23 Eylül 2021 Perşembe günü saat 15.00’de Edebiyat ve Caz konulu atölye çalışmasını yönetecek. Edebiyat ve cazla ilgilenenler, edebiyatçılar ve müzisyenlere yönelik atölyenin katılım formuna www.iksev.org sitesinden ulaşmak mümkün.
Eva KlesseQuartet Workshop
Caz atölyeleri 21 Eylül 2021 salı günü saat 14.00’de İKSEV’de Eva Klesse Quartet Caz Atölyesi ile başlayacak. Goethe Enstitüsü İzmir işbirliği ile yapılacak bu atölyenin katılım formuna www.iksev.org sitesinden ulaşmak mümkün.
ArturDutkiewicz Workshop
21 Eylül 2021 Salı günü saat 11.00 de İKSEV’de Polonyalı caz piyanisti ve besteci Arthur Dutkiewicz’in atölyesi var. Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve İzmir Fahri Konsolosluğu işbirliği ile yapılacak atölyenin katılım formuna www.iksev.org sitesinden ulaşmak mümkün.
Biletler Biletix’te
28. İzmir Avrupa Caz Festivali biletleri 13 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren Biletix’ten ve AASSM’deki ana gişeden alınabilecek.SOKAKTA CAZ
16 Eylül 2021 Perşembe• Gündoğdu Meydanı•21.00
TURKISH JAZZ BAND
Tevfik Kulak, piccolo trompet-trompet-Büğülü
Bahtiyar Matniyazov, piccolo trompet-trompet
Burak Kulak, trompet
Tarık Sezer Aydın, korno
Selim Cihan Uzun, korno
Mümtaz Öfkeli, trombon
Erdem Delibaş, trombon
Berke Buğra Gökkaya, F-tuba
Kenan Gökkaya, Sib. bas tuba
Bora Peynirci, perküsyon
Efecan Kalaycı, perküsyon
Hikmet Çokağır, Sanat Koordinatörü17 Eylül 2021 Cuma • AASSM Açık Alan • 21.00
Açılış Konseri
Blues in my soul
CARLO LOMANTO
Carlo Lomanto, vokal & gitar
Mario Nappi, piyano & keyboards
Rolando Maraviglia, double bas & electric bas
Dario Guidobaldi,davul21 Eylül 2021 Salı • AASSM• 21.00
CROSSWINDS PROJECT
Philippe Ehinger, bas klarnet ve klarnet.
Yannick Barman, trompet.
François Lindemann, piyano.
Matyas Szandai, kontrbas/el. Bas
Cyril Regamey, davul.Okay Temiz, çeşitli perküsyon.22 Eylül 2021 Çarşamba • AASSM•21.00
EVA KLESSE QUARTETT
Evgeny Ring, alto saksafon
Philip Frischkorn, piyano
Stefan Schönegg, kontrbas
Eva Klesse, davul24 Eylül 2021 Cuma • AASSM• 21.00
LUIZA ZAN
Luiza Zan, vokal
Michael Acker, basgitar
Albert Tajti, piyano27 Eylül 2021 Pazartesi • AASSM•21.00
28 Eylül 2021 Salı •İzmir Fransız Kültür Merkezi Bahçesi • 21.00
PIERRE DE TRÉGOMAIN QUARTET
Arnaud Gransac, piyano
Benoist Raffin, davul
Blaise Chevallier, kontrabas
Pierre de Trégomain, vokal29 Eylül 2021 Çarşamba • AASSM• 21.00
ARTUR DUTKIEWICZ
Artur Dutkiewicz, piyano
YAN ETKİNLİKLER
Sergi – AASSM Açık Alan
16 – 29 Eylül 2021
19.Caz Afişi Yarışması Sergisi17 Eylül 2021 • İKSEV • 18.00
ÜMİT TUNÇAĞ – MÜZİKLİ SÖYLEŞİ
CAZIN ERKEK SESLERİ
Sedat Yüce, vokal
Zafer Çebi, piyano23 Eylül 2021 Cuma •İKSEV• 15.00
EDEBİYAT VE CAZ
Nihat Özdal yönetiminde21 Eylül 2021 • İKSEV • 14.00
Eva Klesse Quartet Workshop28 Eylül 2021 • İKSEV • 11.00
Artur Dutkiewicz WorkshopOnur ACIMAZ
İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı
Basın ve Halkla İlişkiler Danışmanlığı
MÜZİKSEV Atatürk Cad: No: 458
Alsancak-İZMİR
T: (232) 463 03 00
F: (232) 482 34 22
GSM: 0 531 218 30 26Sayfa Düzeni: Tenise Yalçın evetbenim/İleti Haber: İKSEV Basın Danışmanlığı- Onur ACIMAZ İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı Basın ve Halkla İlişkiler Danışmanlığı  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir