6. ESKİŞEHİR OPERA VE BALE GÜNLERİ BAŞLIYOR 3-13 Mayıs 2016

0

6. ESKİŞEHİR OPERA VE BALE GÜNLERİ BAŞLIYOR!
3-13 Mayıs 2016

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ile Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın işbirliğiyle ilki 2011 yılında başlatılan  “Eskişehir Opera ve Bale Günleri” bu yıl, altıncısı ile yine sanatseverlerle birlikte!

Opera Bale Eskişehir günle3ri

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, 2016 sanat sezonu içinde seyirci tarafından beğeni ile takip edilen ve temsillerini kapalı gişe oynayan opera ve bale eserlerini 3- 13 Mayıs 2016 tarihleri arasında Eskişehir’de sahneleyecek.

6. Eskişehir Opera ve Bale Günleri’nin açılışı, 3 Mayıs 2016 Salı akşamı, Atatürk Kültür ve Sanat Kongre Merkezi’nde, İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen, Yekta Kara’nın sahneye koyduğu, Guiseppe Verdi’nin “Rigoletto”    operası ile olacak.

İki bale eseri ile seyircinin karşısına çıkacak 6. Eskişehir Opera ve Bale Günleri; 6 Mayıs Cuma akşamı Samsun Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneye konacak, Nevit Kodallı’nın bestesi, Oytun Turfanda’nın koreografisi olan  “Hurrem Sultan” balesi ile 10 Mayıs Salı akşamı, İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından Yekta Kara’nın sahneye koyduğu, Gioacchio Rossini’nin bestelediği “Külkedisi” operası ile devam edecek.

Etkinliğin kapanışı 13 Mayıs Cuma akşamı, Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek, müzikleri Çaykovski’ye ait, Yaroslav İvanenko’nun koreografisi ile  Yevgeni Onyegin balesi ile olacak.
Eskişe3hir 2

TÜRKSOY tarafından önerilerek kabul edilen “2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti” ve UNESCO tarafından “Somut Olmayan Kültürel Miras Başkenti” seçilmesiyle bir “kültür şehri” kimliği kazanan Eskişehir’de; toplumun tüm bireylerine,  evrensel müzik, opera ve bale yapıtlarını sergilemek, Türk bestecilerin yeni eserler üretmesini teşvik etmek, Türk opera ve bale eserlerinin daha çok seslendirilmesini sağlamak amacıyla hizmetlerini sürdüren Devlet Opera ve Balesi de hizmetleriyle katkı sağlamakta, ülkemizin yerelde evrensele uzanan sanat yolcuğunda bu verimli işbirliği kurumsallaşma adımları atmaktadır.

  6. Eskişehir Opera ve Bale Festivali ( 3-13 Mayıs 2016)

Manşet foto Eskişehir Bal.Opera

Eskişehir, opera bale prog.

HABER KAYNAK: Peykan Demirkaya
peykandemirkaya@gmail.com

evetbenim4

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.