Akbank Sanat Piyano Günleri


http://www.akbanksanat.com/

Akbank Sanat Piyano Günleri
04.11.2014 – 27.11.2014
Akbank Sanat Çok Amaçlı Salon

Mertol Demirelli 
04.11.2014 Salı, saat: 20:00
Akbank Sanat-Çok Amaçlı Salon
 
Mertol Demirelli 
1996 yılında Ankara'da doğdu 2010'da, Belçika'daki Queen Elisabeth Music Chapel'e burslu olarak kabul edildi. Abdel Rahman El Bacha ile 4 yıl çalıştı. 6 yaşında ilk ödülünü aldı. 7 yaşında Sicilya'da düzenlenen 2003 IBLA Grand Prize'da çeşitli ödüllere layık görüldü. 2004 yılında Newcastle (İngiltere), New York ve Arkansas-Little Rock (ABD)'da, içlerinde Carnegie Hall, New York ve Arkansas Üniversiteleri' nin de bulunduğu yerlerde konserler verdi. 10 yaşında, 2006 Onay Sanat Piyano Güzellemesi 7-15 yaş kategorisinde birinci oldu.
2005 yılında Dışişleri Bakanlığı'nın daveti üzerine Ürdün (Amman), 2008'de Litvanya (Kaunas, Vilnius), İsviçre (Cenevre) ve Almanya'da (Münih) konserler verdi. 2008'de Moskova'da Spivakov Festivali'nde, 2009 da Bratislava Yaz Kültür Festivali'nde Türkiye'yi temsilen çaldı. Kasım 2010'da Belçika Kraliyet Sarayı'nda bir dinleti sundu. Ekim 2012'de Vexin (Paris) Festivali'nde resital verdi.
2011'de İstanbul'da, Queen Elisabeth Musical Voyage açılış konserinde, Jean-Claude Casadesus yönetiminde Varşova Senfoni Orkestrası ile birlikte, Mendelssohn'un Keman ve Piyano için Konçertosu' nu (Op.17) seslendirdi.
8 yaşında; Mozart' ın 11. ve 12. Piyano Konçertoları'nı,10 yaşında; İstanbul Müzik Festivali 35. Yıl Açılış Konserinde İdil Biret ile birlikte, J.S.Bach' ın Do Minör İki Piyano Konçertosu' nu seslendirdi. 11 yaşında; Mozart' ın 23. Piyano Konçertosu' nu çaldı, Cenevre' de BM Binası' nda resital verdi. 12 yaşında Mozart' ın No.10 İki Piyano Konçertosu' nu Bankalar Birliği 50. Yıl Konseri' nde Hüseyin Sermet ile seslendirdi. Beethoven Üçlü Konçertosu' nu Münih' te çaldı.U.Cemal Erkin' in Sinfoniettası'nı piyanoya uyarladı. 13 yaşında Ferit Tüzün' ün Esintiler' ini iki piyanoya uyarladı. 14 yaşında, 23 Mart 2011 de Mozart' ın Keman ve Piyano için Konçertosu (KV Anh. 56) Belçika ilk seslendirilişini yaptı. 15 yaşında, Liszt 1. Piyano Konçertosu' nu Münih'te çaldıktan sonra, Antalya, Bursa Bölge, Çukurova ve İstanbul DSO, Bilkent SO, Borusan İstanbul FO, CSO, Doğuş Çocuk SO, Eskişehir BBSO, Kaunas(Litvanya) SO, Valonya Kraliyet Oda (Belçika) gibi orkestralar ve Augustin Dumay, Kevin Griffiths, Modestas Pitrenas  gibi şeflerle çaldı. Ekim 2014'ten itibaren, Maria J.Pires yönetiminde piyano çalışmalarını sürdürecektir.
Program:
Beethoven, Chopin, Prokofiev
 
Bilet Fiyatları: Tam: 20 TL Öğrenci: 10 TL
 

 
"JØKLEBA" 
06.11.2014 Perşembe, saat: 20:00
Akbank Sanat-Çok Amaçlı Salon

 
Per Jørgensen: Trompet, vokal, perküsyon, flüt
Audun Kleive: Perküsyon
John Balke: Piyano, tuşlu çalgılar, perküsyon
 
"Çok az sayıda serbest doğaçlama grubunun müziği Jokleba'nınki kadar odaklıdır. Soyut izlenimcilikten funka, hatta gospel baladlarına benzersiz bir şekilde uzansa da…" 
John Kelman (all.about.jazz)
Grup 1990'da kuruldu ve kısa sürede kendini İskandinav sahnesinin en heyecan verici ve şaşırtıcı gruplarından biri olarak kabul ettirdi. Jøkleba, doğaçlama tekniklerini bestelenmiş müzikle birleştirerek tam anlamıyla özgür bir müzik yarattı. Böylelikle, ritmikten aritmiğe, soyuttan somuta, müzikleri farklı boyutlara yönelebildi. 1991'de Odin Records için "On and On", 1993'te Norsk Plateproduksjon için "Jokleba!" , 1995'te Curling Legs için "Jokleba! Live!" albümlerini kaydetti. Jøkleba 2005'te kariyerine ara verdi, 2011 Baharı'nda Vossajazz'da tekrar bir araya geldi ve "Jøkleba/Nu Jøk ?" başlıklı double CD'lerini piyasaya sürdü.
 
Per Jørgensen, farklı yetenekleriyle, her performansında seyircileri büyüleyen bir müzik büyücüsü, çok değerli bir müzisyen. İskandinavyalı müzisyenler Pierre Dorge, Marilyn Mazur, Anders Jormin'la olduğu kadar, Michael Mantler ve Jack Bruce'la da ortak çalışmalar yaptı. Audun Kleive, kısa sürede İskandinavya'nın en iyi davulcuları arasında yerini aldı ve Terje Rypdals Chasers, Oslo 13, Marilyn Mazurs Future Song, Charles Lloyd Group gibi grupların soundlarına önemli katkıda bulundu. Jon Balke, 70ler, 80lerden bu yana pek çok Norveçli ve diğer İskandinav grupta yer almış bir besteci, piyanist ve grup lideri. 
ECM Records için "Nonsentration" ,"Further" ve "Kyanos" kayıtlarını yapan sanatçı, 1993 yılından beri Avrupa, Amerika ve Japonya'daki pek çok festivale katılmış olan ve 8 müzisyenden oluşan MAGNETIC NORTH ORCHESTRA'nın da lideridir. ECM için "Statements" and "Say and play" albümlerini yapmış olan Batagraf isimli perküsyon topluluğunun da lideri olan Balke, 2007'de, Arap Dünyası'ndan müzisyenlerle, Avrupalı barok müzik müzisyenlerini bir araya getirdiği "Siwan" isimli
topluluğu kurdu.
 
Proje Hakkında
Jøkleba bu konseri Jøkotour başlıklı turne kapsamında verecek. Jøkotour çevreye duyarlı Norveçli sanatçıların ve şehircilik uzmanlarının işbirliğinden doğmuş bir projedir. Jøkleba grubu, kurulduğu ilk günden beri müzikal arayışını dinamik kavramlarla birleştirmeye çalışmaktadır. Bu turne ile de sürdürülebilir mimari ve şehircilik konularındaki vizyonlarını müzikseverlerle paylaşacaklar.
Turne Norveç'in kutuplara yakın kenti Bodø'den başlayıp İstanbul'a kadar uzanacak, oradan Fransa üzerinden İngiltere'ye gidilecek ve topluluk oradan gemi ile ülkeleri Norveç'e dönecek. Turnenin tüm ulaşımı ya hiç CO2 tüketmeyen veya çok düşük miktarda tüketen taşıtlarla yapılacak. Elektrikli tren veya elektrikli başka bir taşıtla ulaşılamayan şehirler turne programına alınmayacak. Jøkleba, karbondioksit tüketmeden yaşamak, çalışmak, seyahat etmek ve tüm bunların müziklerine olan doğrudan etkisini deneyimlemeyi arzu etmektedir.
 
Bilet Fiyatları: Tam: 20 TL Öğrenci: 10 TL
 
RGG Trio
13.11.2014 Perşembe, saat: 20:00
Akbank Sanat-Çok Amaçlı Salon

Lukasz Ojdana – piyano

Maciej Garbowski – kontrbas
Krzysztof Gradziuk – davul
 
" RGG trionun müziğini deneyimlemek, Frederic Chopin'in zamanından günümüze dek Polonya müziğinin niçin her zaman takdir gördüğünü bana çok açık bir şekilde hissettirdi."
Thomas Gustafsson
" Sonuç olağanüstü. Başka herhangi bir ECM albümüyle rahatça rekabet edebilecek düzeyde. Dolayısıyla, hangi açıdan bakılırsa bakılsın,bu albüm, bir ECM, Keith Jarrett Trio albümüyle eş değerde. Bundan daha iyi olamazdı…"
 
Adam Baruch ("Szymanowski" albümü için)
RGG, 2001 yılında, Katowice Müzik Akademisi Caz Fakültesi'nin üç öğrencisi tarafından kuruldu: Przemysław Raminiak (piyano), Maciej Garbowski (kontrbas), Krzystof Gradziuk (davul). Bielska Zadymka Caz Festivali Yarışması'nı kazanmaları sonucunda, ilk albümleri "Scandinavia"yı 2003'te yayınlama fırsatını buldular. Doğaçlama müziğe İskandinav yaklaşımına duydukları sevgiyi ortaya koyan bu albüm Katowice Radyosu'nda kaydedildi.
Bu albümün hemen ardından, tarihlerinin en büyük projesini, bir üçleme yaparak gerçekleştirdiler.
"Straight Story" (David Lynch'in aynı adlı filminden esinlenerek), "Unfinished Story – Remembering Mieczysław Kosz" (1970ler'de zamansız bir şekilde 29 yaşında ölen, olağanüstü yetenekli Polonyalı piyanistin anısına) ve projeyi sonlandıran ve grubun stilinin iyice belirginleştiği "True Story – In Two Acts". Özgürce doğaçlama yapılan akustik cazın katmanlarını keşf ettikten sonra, RGG elemanları 'daha organize ve yazılmış' müziğe dönüş yaptılar. "One" isimli albümleri, üçlemenin bir özeti olarak nitelendi. Bu albüm, birlikte çalan doğaçlamacılar olarak grubun tüm potansiyelini gösterirken, çağdaş müzik ve oda müziğinden de esintiler içeriyordu. Free jazzın kurucularından olan Cecil Taylor'a gönderme yapan hızlı ve dinamik C.T gibi besteler içeren albüm, daha planlı ve dinamik bir albümdü. 2013'te, RGG trio'nun 12. yılında, piyanist Przemysław Raminiak gruptan ayrıldı, yerine, üçlüye yeni bir soluk getiren genç yetenek Łukasz Ojdana gruba dahil oldu. Grubun 2013'te yayımladığı 6. albümü "Szymanowski" insanı 
düşünmeye sevk eden bir müzik içeriyor. Sadece Karol Szymanowski'nin eserlerini çok iyi bilenlere değil, bilimsel bir analize girmeden, melodi ve armoninin güzelliğini keşfedebilen herkese hitap ediyor. Mazurkalar, çeşitlemeler, prelüdler ve diğer formlardan oluşan parçalar, RGG'nin müziğiyle birleşip çok katmanlı eserlere dönüşüyor. 
 
Bilet Fiyatları: Tam: 20 TL Öğrenci: 10 TL
 
 
20.11.2014 Perşembe, saat: 20:00
Philipp Kopachevsky
Akbank Sanat-Çok Amaçlı Salon
 
"Parlak bir başarı… Bu çok genç Rus piyanist, hayret verici bir duyarlılık ve olgunluk gösterdi !" (Classica FM)
1990 yılında Moskova'da doğan Philipp Kopachevsky, Moskova Merkez Müzik Okulu'ndan ve Moskova Devlet Çaykovski Konservatuvarı'ndan mezun oldu. Halen Moskova Konservatuvarı'nda Sergei Dorenski ile eğitimini sürdüren Kopachevsky, İngiliz Oda Orkestrası, Moskova Filarmoni Orkestrası, Moskova Novaya Opera Orkestrası, Rus Ulusal Orkestrası, Rusya Ulusal Filarmoni Orkestrası, Devlet Akademik Senfoni Orkestrası ve Novaya Rossiya Senfoni Orkestrası gibi orkestralarla solist olarak çaldı. Mstislav Rostropoviç, Mihail Pletnev, Vladimir Spivakov ve Maxim Vengerov gibi dünya çapında müzisyenlerle de birlikte çalan Kopachevsky, Hollanda Enschede Genç Müzisyenler için Uluslararası Piyano Yarışması, İtalya'da Le Muse Yarışması, Dortmund'da Schubert Uluslararası Piyano Yarışması ve Vladimir Krainev Genç Piyanistler Yarışması'nda birincilikler kazandı. 2006 yılında Jose Iturbi Uluslararası Yarışması'nda Yamaha Özel Ödülü'nü kazanan Kopachevskiy, Nizhny Novgorod Andrei Saharov Festivali, Novosibirsk Vera Lotar-Şhevchenko 
Festivali, Steinway Piyano Festivali ve Bakü Mstislav Rostropoviç Festivali gibi festivallere katıldı. Bugüne kadar İngiltere, Almanya, A.B.D., Japonya, Hollanda, Fransa, Yunanistan ve Polonya'da konserler veren Philipp Kopaçevsky, son olarak Japon NHK TV ile bir Chopin CD'si kaydetmek için anlaştı.
Kopachevsky, Moskova Devlet Akademik Filarmoni Orkestrası'nın "21. Yüzyılın Yıldızları" projesine dah
il edilmiştir. Bu albümün hemen ardından, tarihlerinin en büyük projesini, bir üçleme yaparak gerçekleştirdiler.
Program:
Schumann, Tchaikkovsky, Schubert-Liszt, Chopin
Bilet Fiyatları: Tam: 20 TL Öğrenci: 10 TL
 
 
27.11.2014 Perşembe, saat: 20:00
Anjelika Akbar
Akbank Sanat-Çok Amaçlı Salon
 
Anjelika Akbar, piyano
 
400'den fazla bestesi bulunan Anjelika Akbar Kazakistan'da dünyaya geldi. 2,5 yaşında nota biliyor ve piyano çalabiliyordu Anjelika Akbar, Moskova Tchaikovsky Devlet Konservatuarı bünyesindeki harika çocukların okuduğu okula kabul edildi. Okul öğrencilerinden dünyaca ünlü Alexei Sultanav ve Stanislav Yudenich gibi, Anjelika Akbar da en iyi öğrenciler arasında yerini aldı. Rusya Besteciler Kurulu, Anjelika Akbar'ı "En İyi Genç Besteci" olarak seçti. Bestecilik ve Orkestra Şefliği yüksek lisansını UNESCO üyesi olarak geldiği ve sonrasında da yerleştiği Türkiye'de, Hacettepe Devlet Konservatuar'ında "Sanatta Yeterlilik Derecesi" (Doktora) almaya hak kazandı. Anjelika Akbar, ayrıca Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nın ilk kurucu öğretim üyesi oldu. 
1993 yılında Türk Vatandaşlığına geçen Anjelika Akbar'ın 1999 yılında kendi prelütlerinden oluşan ilk albümü "Su" çıktı. 2002 yılında çıkan Vivaldi'nin "Dört Mevsim" keman konçertolarının dünyada ilk kez solo piyano uyarlaması, Sony Music International etiketiyle çıktı ve Sony Classical kataloguna girerek, bu katalogdaki ilk Türk Klasik Müzik albümü oldu. 2002 "bir'den Bir'e" isimli albümünü çıkardı. 2003 yılında çıkan ve Bach'ın eserlerini Doğu enstrümanları ile harmanladığı "Bach A L'Oriantale" albümü.yer aldı.Ardından "Bir Yudum Su" isimli albümü 2005; "Raindrops by Anjelika" albümü 2009, "İçimdeki Türkiyem" albümü 2010 ve "Likafoni" albümü 2011 yılının Şubat ayında ve son olarak Beni Unutma Filmi için Anjelika Akbar tarafından yapılan "Beni Unutma Orijinal Film Müzikleri" albümü 2011 yılı Kasım ayında çıktı.
10. Uluslararası CRR (Cemal Reşit Rey) Piyano Festivali açılış konserinde kendisine ait "Sevgi Çemberi" adlı "1" no'lu Piyano Konçertosu'nu dünya prömiyeri olarak seslendirdi. "Kutsal İmler" isimli Senfonik Orkestra ve Hint Enstrümanlar Grubu için bestelenmiş Senfonik Şiiri, AKM'de A. Pirolli yönetiminde dünya prömiyeri olarak seslendirildi. Şef Rengim Gökmen yönetiminde "Güneşin Doğduğu Ufuk" isimli Atatürk'e ithaf ettiği bestesi 'Senfonik Orkestra ve Piyano için Rapsodi' ise İzmir'de dünya prömiyeri olarak seslendirildi. Senfonik Orkestra ve Oda Orkestrası ile koro, piyano ve diğer enstrümanlar için bestelere sahip olan Anjelika Akbar, Rusya, Fransa, Almanya, Baltık Cumhuriyetleri, Orta Asya, Hindistan, KKTC, Katar ve Türkiye'de sayısız konserler verdi. Piyano için bestelediği 12 eserden oluşan, "Gençlik Albümü" (Anjelika Akbar- Rosenbaum Album Pour La Jeunesse) EMR Paris tarafından 2006 yılında Fransa'da nota olarak yayınlandı. Anjelika Akbar ayrıca pek çok ulusal ve uluslar arası ödülün de sahibidir. 
Anjlika Akbar'ın "Üç Cemre, Üç Aşk" adlı enstrümantal bestesi 2013 yılında Devlet Opera ve Balesi sanatçıları ile sahneye konuldu. Son olarak 2013 yılında Anjelika Akbar'ın "Bach A L'Orientale" albümü üzerine Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneye konulan "Bach Alla Turca" adlı bale projesi gerçekleştirildi. 
Tam: 20 TL Öğrenci: 10 TL

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim

tenise.yalcin@gmail.com
Haber içerik: Akbank Sanat
http://www.akbanksanat.com/
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir