Baharın Renkleri: Keman ve Arp Dinletisi


Süreyya Operası
http://www.sureyyaoperasi.org/HaberDetay.aspx?id=351

 
BAHARIN RENKLERİ Fuaye Konseri
15.05.2013 Çarşamba, saat: 18:00
Kadıköy Süreyya Operası Fuaye Salonu
 
 
Erman TÜRKİLİ, keman
Meriç DÖNÜK, arp
 
 
 

 
 
 

Dr. Erman Türkili
1995 yılında Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarında keman eğitimine Dania Kainova ile başlayan Erman Türkili, Ortaokul, Lise ve Üniversite eğitimini aynı Üniversite’de tamamlamıştır. Erken yaşta orkestra solistliği deneyimine sahip olan sanatçı, Türkiye’nin birçok şehrinde solo ve oda müziği konserleri vermeye devam etmiştir.
2005 yılında, Amerika’da bulunan Pittsburgh State University’den aldığı asistanlık teklifi üzerine, Lisansüstü çalışmalarını değerli Türk keman sanatçısı ve akademisyeni olan Prof. Selim Giray ile devam etti. İlk gittiği yıllardan itibaren, katıldığı yarışmalarda birincilik ve ikincilik ödüllerinin sahibi olan Türkili, son olarak Amerika’da ASTA (American String Teachers Association) kuruluşunun düzenlediği yarışma sonucu Amerika’da seçilen 52 kemancıdan biri oldu.
Lisansüstü çalışmalarının hemen ardından doktora eğitimini tamamlaması için Florida State University’den en yüksek dereceden verilen asistanlık teklifini kabul eden sanatçı Doktora çalışmalarını New York Filarmoni, Dallas Senfoni gibi önde gelen Amerikan orkestraların başkemancısı olan Prof. Eliot Chapo ile tamamladı. Doktora eğitimini 3,5 sene gibi çok kısa bir sürede bitiren sanatçı, 26 yaşında Doktor unvanına sahip oldu.
Eğitim alanında yaptığı araştırmalar neticesinde, 2009 senesinde keman ve genel anlamda müzik eğitiminde kullanılabilecek daha önce yapılmamış yenilikçi bir eğitim metoduna imza atarak, Amerika’da kendi kurduğu eğitim merkezlerinde, keman da eğitimi 2,5 yaşına kadar indirerek, erken yaşta yüzlerce çocuğun klasik müzik eğitimine başlamasını sağlamıştır. Halen, çalışmalarını Amerika ve Türkiye’de sürdüren, Dr. Erman Türkili, Ekim 2011 tarihinden itibaren İstanbul’da konser ve eğitim çalışmalarını sürdürmektedir.

Kaynak: http://www.kugusanat.com/ogretmenlerimiz/muzik/dr_erman_turkili.html

Meriç Donuk
 
Türkiye ve yurt dışında pek çok festival ve yarışmaya katılan arpist Meriç Dönük, 2004 yılında Makedonya’da düzenlenen Genç Yetenekler Uluslararası Arp Yarışması’nda ikincilik ödülü, yine aynı yıl “Avrupa Birliği Teşvik Ödülü”, 2007 yılında Slovenya’da düzenlenen Uluslararası Arp Yarışması’nda iki ayrı kategoride ikincilik ödülleri kazandı. Türkiye’de solo konserlerin yanı sıra, Şirin Pancaroğlu, Rüdiger Oppermann, Kamil Erdem, Sema, Yıldız Teknik Üniversitesi Jazz Ensemble ile farklı projelerde konserler verdi.
 
Dönük, 1996’da girdiği Mersin Devlet Konservatuvarı Arp Bölümü’nü birincilik ile bitirdikten sonra, Yıldız Teknik Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü, Arp Dalı’nda Şirin Pancaroğlu ile lisans çalışmalarına başladı. İrlanda, İngiltere, Hollanda, Almanya, Brezilya, Makedonya, İspanya ve Slovenya’da solo performanslar sergileyen Dönük, 2008 yılında Amsterdam’da gerçekleştirilen 10. Dünya Arp Kongresi’nde, Mehmet Ali Uzunselvi’nin “Çengir” başlıklı yapıtının dünya prömiyerini gerçekleştirerek Türkiye’yi temsil etti. 2008 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra disiplinler arası çalışmalara da yer veren Meriç; caz, deneysel çalışmalar, Türkiye ve farklı coğrafyalara ait geleneksel ezgileri arp için düzenleme çalışmalarında arpın sahip olduğu zengin “efekt” yelpazesini irdelemektedir. Meriç, çalışmalarına halen İstanbul’da devam etmekte, aynı zamanda 2005 yılından beri “Dünya Arp Kongresi Türkiye Gençlik Elçiliği” ve 2007 yılından beri de “Arp Sanatı Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği” görevlerini sürdürmektedir.
 
Meriç Dönük  2010 yılında Kalan Müzik’ten çıkan “Ceren Necipoğlu…Bir Kitap Gibi” albümünde Amerikalı besteci Garrett Brynes’ın “Alacakaranlık Görünümleri” başlıklı yapıtını seslendiren Dönük, çalışmalarını ‘Meriç Dönük Caz Quartet’, ‘ On the Edge’ gibi alternatif topluluklar ile sürdürmekte, solo ve oda müziği çalışmalarına devam etmekte ve İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Konservatuvarı’nda Türk Müziği Teorisi üzerine yüksek lisans yapmaktadır.

 

"BAHARIN RENKLERİ" Erman Türkili/ keman, Meriç Dönük/ arp FUAYE KONSERİ
Görsel Seçkiler

  


Meriç Dönük/ arp, Erman Türkili/ keman

Oradaydım. Tenise Yalçın evetbenim/ 15.05.2013
Kadıköy Süreyya Operası
 

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
tenise@evetbenim.com
Kaynak: İleti Duyuru/ Süreyya Operası – http://www.sureyyaoperasi.org/HaberDetay.aspx?id=351

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir