Band-O-Neon Tango Orkestrası İstanbul da

 

BAND-O-NEON Gran Orquesta Típica de Tango
ve Gustavo Guerrero İdaresinde Walter Ríos Tango Dansçıları

12 Nisan 2013  Çarşamba, saat: 20:00
Cemal Reşit Rey Konser Salonu

 

 

Okumak için görselleri tıklayınız….

.
 

Arjantin’in tanınmış koreograf, dansçı ve dans direktörlerinden olan Gustavo Guerrero dansçıları ile veya kendi partneri ile ağırlığı Amerika ve Avrupa ülkelerinde olmak üzere uluslarası bir üne sahiptir. Ülkemizde de tanınan ünlü bandoneoncu Walter Ríos’un uluslararası takdir kazanmış Büyük Tango Show Topluluğu'nda baş koreograftır. Arjantin’in değişik kesimlerinden gelen dansçıların hepsi profesyonel dansçı olup yoğun bir sanatsal çalışma içerisindedirler. Bazıları ülkemizde daha önce etkinliklere katılmışlardır. 
 
Orkestra
Kemanlar: Serkan Gürkan, Roland Herret, Engin Yafet, Can Yafet, Alex Nantschev
Viyolonsel: Konstantin Zelenin
Bandoneonlar: Ertuğrul Sevsay, Algy Wu, Chen-Chung Lee, Ortaç Aydınoğlu
Piyano: Gernot Schedlberger
Kontrabas: Maximilian Ölz
Solistler: Besra Alaca Pummer, Tanju Yıldırım
 
Dansçılar: 
Ana Lucia Carena – Gustavo Fabian Guerrero
Francina Antonela Pedrini – Martín José Beligni
Angeles María Celeste Carrion – Jesús Luis Paez
Koreografi: Gustavo Guerrero
Aranjmanlar: Ertuğrul Sevsay
Tonteknik: Benjamin Wuthe
Video/Film: Christoph Czernin
 

 

Hayati Asılyazıcı
CRR'de Tango Gecesi

Hayati Asılyazıcı

Haftasonu 12 Nisan 2013 Cuma günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda (CRR) bir tango gecesi gerçekleştirildi. Geceye ışık tutan sanatçıların yorumladıkları, söyledikleri her tangonun müziksel anlatımı anlamlı ve etkiliydi. Program da Gustavo Guerrero yönetiminde Walter Rios Tango Dansçıları her tangoya eşlik etti. Yani burada hikayesi gerçeğe uygun biçimde anlatılan her tango parçasının yorumunu orkestra eşliğinde danslarla anlatıldı. Tango, Arjantin kökenli bu ülkenin yaşam biçimini belirleyen danstır. Her ezginin ya da her şarkının içeriği anlatılması ve canlandırılması güçlüklerle dolu olan dans türüdür. Mutluluğun, mutsuzluğun, acı çekmenin yaşamın bütün inişli çıkışlı yollarını tango kadar anlatan bir dans türü. Bu dans türünü örneklemek çok güçtür. Sözleri, ezgileri zaman zaman tragedyaya dönüşür. Bu nedenle anlatılması, yorumlanması yazı dilinde kolay değildir.

Önceki gece izlediğimiz tangolar salondaki izleyicileri sarıp sarmaladı ve büyük ölçüde hepimizi derinden duygulandırdı. Duygunun hangi boyutu olursa olsun insanla yaşamı birleştiren tango, zaman zaman perdeleri karartır, zaman zaman da perdeleri ışığa boğar. Yaşamın her boyutuna tango kadar derinden seslenen dans biçimi çok ender görülür. Onun için tango türü çok özeldir.

Program da sunulan tango parçalarının her birinin ayrı bir hikayesi vardır. Sunulan her tangonun müzik ve dansın hikayesinde bir kompozisyon olarak ortaya çıkışında yaşamın giz'ini görürüz. Bu konser programında tangoların isimleri yerine Ertuğrul Sevsay tarafından aydınlatıcı bilgi verildi. Bu bilgileri dinledikten sonra müzik ve dansların ilgi çekici biçimde aynı sözlerle örtüştüğünü gördük. Bu da doğal olarak tangonun gücüydü. Arjantin kökenli tangolar ve ülkemizde 30'lu ve 40'lı yıllarda alabildiğine gelişme gösteren Türk bestecilerin yaratmış oldukları tangoları dinledik. Önce Arjantin tango rüzgarı unutulmaz güzelliklerle dolu müzik ve dansla sunuldu. Bizim Cumhuriyet dönemimizin tangolarını bu program içinde dinletmeleri görsel ve işitsel nitelikleriyle bizleri etkiledi. Ve kendi payıma büyük bir nostalji yarattı.

19. yüzyıla baktığımızda 2. Mahmut ile başlayan &
ccedil;ok sesli müzik Donizetti Paşa ile oldukça yaygınlık kazanmıştı. 1914'de kurulan Darülbedayi (Güzellerevi) Tiyatro ve Müzik Konservatuarı olarak açılan bu kuruluş (1914) sanatımıza bir ivme kazandırdı.

Atatürk'ün kurulmasını sağladığı Musiki Muallim Mektebi (1924) 1934'de Ankara Devlet Konservatuarı'na dönüştürüldü. Tiyatro, opera ve müzik bölümlerinde yetişen gençler Cumhuriyet Aydınlanması'nın ışıkları oldular. Çok sesli müzik çağdaş uygarlığın gereği olarak tüm sanat dalları ile birlikte yaygınlık kazandı.

Tango Atatürk'ün öncülüğünde düzenlenen baloların simgesi oldu. Cumhuriyetle birlikte gelişti ve büyüdü. Orkestra, kemanlar, viyolonsel, bandoneonlar, piyano, kontrabas, solistler, dansçılar, koreografi, aranjmanlar tango gecesine olağanüstü güzellikler kattı. Konser salonunda yapılan 4 bis CRR'yi unutulmaz bir geceye dönüştürdü.

Hayati Asılyazıcı
hayatiasilyazici@yahoo.com
Aydınlık Gazetesi alıntı: 13 Nisan 2013

 

BAND-O-NEON Gran Orquesta Típica de Tango

Görsel Seçkiler
 

 

 
Bilet Fiyatları:
1. Kategori – 53.50 TL
2. Kategori – 43.50 TL
3. Kategori – 33.50 TL
4. Kategori – 23.50 TL
 
Biletix:
http://www.biletix.com/etkinlik/PCR46/DIGER/tr


 

     

Sanatseverler, Band-O-Neon Tango Orkestrasının konser biletlerini;  Cemal Reşit Rey  gişelerinden ve Biletix’ten alabilirler.
 

İleti Haber: Biletix: www.biletix.com/etkinlik/PCR46/DIGER/tr
Görseller: Engin Demirkollu
Haber düzenleme: Tevfik Yalçın evetbenim
evetbenim@gmail.com

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir