BBDSO, Uzun Yıllar Unutulmayacak bir Cumhuriyet Konseri ile Karşınızda

0

Şef
Murat Cem ORHAN
Solistler
Gülgün Akagün SARISÖZEN (Viyolonsel)
Altuğ DİLMAÇ (Anlatıcı)
Koro
Mert Motör Korosu
Program
Robert SCHUMANN “Viyolonsel Konçertosu, Op:129”
Tolga TAVİŞ “Sensin Atatürk”BBDSO, UZUN YILLAR UNUTULMAYACAK BİR CUMHURİYET KONSERİ İLE KARŞINIZDA!
Atatürk’ün Türklük Bilinci ve Türk Gençliği konusunda bir hikayesi…
Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, 31 Ekim 2019 Perşembe akşamı, sanatseverleri müzikle örülmüş, Atatürk’ün Türklük bilinci, Türk gençliği ve insansı erdemlerini öykülendiren harika bir yolculuğa çıkarıyor.Bariton ve Anlatıcı Altuğ Dilmaç’ın yer alacağı, besteci ve şef Murat Cem Orhan’ın yönetiminde gerçekleşecek konserde, Viyolonsel sanatçısı Gülgün Akagün Sarısözen de solist olarak yer alıyor.
R.Schumann Viyolonsel Konçertosunu, özellikle ruh sağlığının çok kötü olduğu bir dönemde, 2 hafta içinde bestelemiştir. Hayal, duygu, tazelik ve mizah dolu olan bu güzel konçertoyu Viyolonsel sanatçısı Gülgün Akagün Sarısözen’in yorumuyla dinleyeceğiz.Mert Motör Korosu, Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Lisans, Yüksek Lisans ve mezunlarından oluşan bir korodur. Tolga Taviş’in “Sensin Atatürk “ eseri için kurulan koro, ilk konserini 10 Kasım 2018 yılında İzmir’de vermiştir. D.E.Ü. Devlet Konservatuvarı Gençlik Korosu ismini, yapmış oldukları ilk konserin ardından elim bir kaza sonucu kaybettikleri okul arkadaşları Mert Motör’ün ismi ile değiştirmişlerdir.
Bu özel gecede, Besteci ve orkestra şefi Tolga Taviş’in “Sensin Atatürk” adlı eseri, Altuğ Dilmaç’ın anlatımıyla, Bursa’da ilk kez seslendirilecek. Eserde yaklaşık 16 kişilik Mert Motör Korosu, Türk Gençliğini temsil eder. Anlatıcı ise “Türklük bilinci” olarak özetlenen bir olguyu canlandırır. Atatürk’ün insansı erdemlerinin anektodlarla anlatıldığı bu sıradışı akşamı kaçırmayın !
Gelin Cumhuriyetimizin 96. Yıldönümünü birlikte kutlayalım!
Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Konseri, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Filarmoni Derneği ve Uludağ Premium’un katkılarıyla 31 Ekim 2019 Perşembe akşamı saat 20:00’de Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşecektir.T.C.KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
BURSA BÖLGE DEVLET SENFONİ ORKESTRASI
Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası (BBDSO) ülkemizin ilk ve tek “bölge” devlet senfoni orkestrasıdır.
1995 yılında dönemin Uludağ Üniversitesi Rektörü prof. Dr. Ayhan Kızıl’ın desteği ile üniversite bünyesinde, Eğitim Fakültesi Müzik Bölümünde görev yapan Azerbaycanlı sanatçı eğitmenler ve Türk öğretim görevlilerinin katılımıyla oluşan bir “yaylı çalgılar oda orkestrası” kurulmuştur. 1996 yılında da dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Erdem Saker’in desteğiyle “Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı” nın finanse ettiği “nefesli ve vurma çalgılar topluluğu” kurulmuştur. Birer yıl arayla kurulan bu iki topluluk Üniversite ve Belediyenin desteği ve ortak kararı ile birleştirilerek 1998 yılında “Bursa Senfoni Orkestrası” adını almıştır. Bu orkestra Azerbaycanlı besteci Hasan Adıgüzel’in yönetiminde düzenli olarak konserler vermeye başlamıştır.
1998 yılında orkestra şefi Devlet Sanatçısı prof. Hikmet Şimşek’in girişimi ve özverili çalışmaları sonucunda, 23 Eylül 1998 tarihli resmi gazetede yayınlanarak Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde “Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası” resmen kurulmuştur. Ülkemizin 6. Devlet senfoni orkestrası olan BBDSO ‘ya CSO kuruluş yasası gereğince sanatçı giriş sınavı açılmış ve yine resmi gazetede yayınlanarak yurt genelinde sanatçı alımı yapılmıştır. Daha önceki Bursa Senfoni Orkestrasının sanatçılarının da girdiği sınavda kazananlarla birlikte oluşturulan BBDSO 1999-2000 sanat sezonunda faaliyete geçmiştir. Orkestra şefliğine prof. Hikmet Şimşek’in önerisiyle Orhan Şallıel getirilmiştir. Yine prof. Hikmet Şimşek’in önerisi ve dönemin Kültür Bakanı İstemihan Talay’ın onayıyla, orkestranın kurucu müdürlüğüne de CSO ‘da çok uzun yıllar bürokratik hizmeti ve tecrübesi bulunan Ahmet Borova getirilmiş, Borova gerekli idari yapılanmayı tamamladıktan sonra 2003 yılında emekliye ayrılmıştır.
BBDSO kuruluşundan hemen sonra 3-4 yıl gibi kısa bir süre içerisinde sanatsal açıdan hızla gelişerek birçok uluslararası festivalde yer almıştır. Uygarlıklar Beşiği Anadolu 2000 (Kapadokya),İstanbul Uluslararası Gitar Festivali açılış konseri ,Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı Bursa Uluslararası Festivali (1999 yılından bu yana geleneksel olarak her yıl açılış konseri BBDSO tarafından yapılmaktadır. ),Hattuşaş (Boğazkale) 1. Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali,1.Side Uluslararası Festivali açılış konseri, KKTC “Bellapais festivali” bunlar arasında sayılabilir.
BBDSO çalışmalarını 2009 yılına kadar orkestra şefi Orhan Şallıel ile,2009-2014 yılları arasında Türkiye’nin ilk kadın orkestra şefi İnci Özdil ile sürdürmüş, ardından 2014-2015 yıllarında şef ve besteci Oğuzhan Balcı ile devam etmiştir. 2017 yılında Dağhan Doğu BBDSO ‘da orkestra şefliği görevine getirilmiştir.
Çocuklara ve genç kuşaklara yönelik ücretsiz eğitim konserleri de veren BBDSO, 2009-2011 yılları arasında 16.000 çocuğa ücretsiz ulaşan, sanatçıların aynı zamanda oyunculuk da yaptığı “Yaramaz Notalar” adlı senfonik oyunu sergilemiştir ve izleyicilerin olumlu tepkisiyle karşılanmıştır. BBDSO, eğitim konserlerini düzenli olarak sürdürmeye devam etmektedir.
Orkestra 2012 yılında bir başka başarıya imza atmış, Andante Dergisi tarafından düzenlenen Donizetti Klasik Müzik Ödülleri kapsamında, Türkiye’nin dört bir yanından gelen 200’ün üzerinde profesyonelin oylarıyla Yılın Orkestrası Ödülü’ne layık bulunarak, bu ödülü kazanan ilk ve tek “devlet” orkestrası olmuştur.
İlklerle dikkat çeken bu sıradışı orkestra bugüne dek, pek çok dünya çapında sanatçıyı ağırlamıştır. Bu isimler arasında E.TABAKOV, A.RUDIN, B.FROMANGER, T.STRUGALA, H.GRIFFITHS, G.AYKAL, R.GÖKMEN gibi birçok ünlü şef, S.KAN, F.SAY, İ.BİRET, A.ERDURAN, A.SARICA, A.BARAN, G.ONAY, Y.KENTER, M.KENTER, G.ERKAL gibi uluslararası platformdaki çok değerli sanatçılarımız, ayrıca Valerie OİSTRAKH, Shlomo MINTZ, Vanessa MAE, Alexander MARKOV, Gilles APAP, Soyoung YOON, Roman KIM, Petr WAGNER, Wenzel FUCHS, Rafael WALLFISCH, Stefan SCHILLI, Maurice STEGER, Isabella Van KEULEN, Roby LAKATOS, Klazz Brothers, George DALARAS, The SWINGLE SINGERS, The GLASS DUO, JANOSKA ENSEMBLE, gibi önemli ve ödüllü uluslararası solistler göze çarpar.
Başarılarıyla markalaşan Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası yurtiçinde yaptığı turneler ve “Bölge” konserleri kapsamında Çanakkale, Balıkesir, Muğla, Nevşehir, Çorum, Konya, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Eskişehir, Kütahya, Yalova, Kocaeli gibi illerde konserler vermiş; Polonya, Suriye, Yunanistan, Bulgaristan, KKTC, Malta gibi uluslararası turnelerle yurtdışında da ülkemizi başarıyla temsil etmiştir.Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
Haber İçerik: Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası web sitesi

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.