Bedri Baykam a bıçaklı saldırı. BEDRİ BAYKAM A YAPILAN SALDIRIYI ŞİDDETLE KINIYORUZ! UPSD Bildirisi…

Bedri Baykam'a bıçaklı saldırı.

Aynı olayda Tuba Kurtulmuş'da bıçaklı saldırıda yaralandı… 

 

Sayı: 1865/
 
 
ULUSLARARASI PLASTİK SANATLAR DERNEĞİ BAŞKANI BEDRİ BAYKAM’A YAPILAN SALDIRIYI ŞİDDETLE KINIYORUZ!
 
 
18.04.2011 de Akatlar Kültür Merkezi’nde Mehmet Aksoy’un ‘İnsanlık Anıtı’ ile ilgili yapılan basın toplantısı bitiminde, UPSD Başkanı Bedri Baykam ve Baykam’ın sahibi olduğu Piramid Sanat’ın Koordinatörü Tuba Kurtulmuş  bıçaklı  saldırıya  uğramışlardır.
 
‘Gördüm, Duydum, Şahidim İnsanlık Anıtı İle İlgili Gelişmeler Bilgilendirme ve Eylem Planı’  adlı basın toplantısına Aksoy’u desteklemek amacıyla konuşmacı olarak katılan Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Başkanı Bedri Baykam ve Piramid Sanat’ın Koordinatörü Tuba Kurtulmuş, toplantı sonrasında aracına binmek üzereyken, vahşi bir saldırıya uğramışlardır.
 
Ülkemizde son zamanlarda sıkça görülen sanata, sanatçıya ve aydınlara karşı yürütülen yıldırma, baskı ve saldırılara bir yenisi daha eklenmiştir. Bu kez saldırıya uğrayan Atatürkçü, Cumhuriyetçi ve çağdaş düşünce savunucularından ressam Bedri Baykam olmuştur.
Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Başkanı Bedri Baykam’a yapılan bu sinsi ve çirkin saldırıyı Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği  yönetim kurulu olarak şiddetle kınıyoruz..
 
 
 
 
 
Bahri Genç
Başkan Yrd.

UNESCO – AIAP
Türkiye Ulusal Komitesi
Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği

Safiye Mine Erdurak
Berna Erkün
Hülya Küpçüoğlu
Melik İskender
Murat Havan
 
 

UPSD den yapılan açıklamada: "Başkanımız Bedri Baykam'a ve Arkadaşımız Tuba Kurtulmuş'a bıçaklı saldırı. Kendileri şu an Maslak Acıbadem Hastahanesinde. Doktorlar açıklama yapacak. Hayati bir tehlike görünmüyor."

 

"Akatlar Kültür Merkezi çıkışında Bedri Baykam ve asistanı Tuğba Kurtuluş'a bıçakla saldıran kişi izini kaybettirdi.

Baykam ve Kurtuluş, kültür merkezinde bulunduğu sırada saldırganın yaklaşık yarım saat boyunca dışarıda beklediği öğrenildi. Oldukça düzgün giyimli, 30-35 yaşlarında, 1.70 boylarındaki saldırgan önce kültür merkezinin otoparkçısının dikkatini çekti.

Bir ara kültür merkezinin girişine kadar gelen saldırganın güvenlik kamerasına takıldığı öğrenildi. Polis, kameranın kaydının yapıldığı bilgisayarın kasasını incelemek için götürdü. Tekrar otopark kısmına geçen saldırgan, Baykam ve Kurtuluş araçlarına binerken harekete geçti. Baykam ve Kurtulmuş'a yönelen saldırganın ikiliye " konuşabilir miyiz" dediği, Baykam kabul etmeyince de harakete saldırıyı gerçekleştirdiği bildirildi. Saldırganın önce Tuğba Kurtulmuş'u bıçakladığı, kendisine müdahale eden Bedri Baykam'a da bıçak salladığı öğrenildi. Tuğba Kurtulmuş kanlar içinde yerde kaldı, Baykam da aldığı bıçak darbesiyle caddeye çıkıp yardım istedi. Baykam, kendi imkanlarıyla taksiye binerken, otoparkta yardım bekleyen Kurtulmuş'a ilk müdahaleyi olay yerine gelen ambulans yaptı. "

Yapılan açıklamada: "Bedri Baykam'ın "Kesici ve delici alet ile yaralanması sonucunda karın bölgesinde kalın bağırsağı, 12 parmak bağırsağı ve karaciğerinde yaralanmalar meydana gelmiştir. Yaralanma sonucu ciddi kanaması olan Bedri Baykam'ın ameliyatı 4 saat sürmüştür. Ameliyat sonrası yoğun bakım ünitesine alınmıştır.”

 

Daha sonra polise teslim olan Mehmet Ç.'nin sorgusu devam etmektedir.

Basından

 

Bedri Baykam öz geçmiş:

Bedri Baykam 1957 yılında Ankara'da CHP milletvekili Dr. Suphi Baykam ve Yüksek Mimar Mühendis Mutahhar Baykam'ın ikinci çocuğu olarak doğdu. İki yaşında resim yapmaya başladı. Altı yaşında Ankara, Bern ve Cenevre'de ilk eserlerini sergiledi. Harika çocuk olarak tanımlandığı 1960'lı yıllarda Avrupa ve Amerika'nın birçok sanat merkezinde sürekli olarak sergiler açtı, büyük ilgi gördü. İstanbul Fransız Lisesi'ne devam eden Bedri Baykam 1975 yılında Paris'e taşındı. Sorbonne Üniversitesi'nde işletme ve ekonomi tahsili yapan Baykam, bu fakülteden master aldı. Paris'te aynı süreç içinde L'Actorat isimli özel okulda aktörlük tahsili de yaptı. Baykam 1970'li yıllar boyunca aynı zamanda Türkiye Şampiyonaları'nda önemli dereceler alan ünlü bir tenisçi oldu.

1980 yılında Amerika'ya taşınan sanatçı, 1984'e kadar California College of Arts and Crafts'de resim ve sinema eğitimi gördü. 1987 yılına kadar Amerika'da kalan Baykam, bu süre içinde de San Francisco, New York, İstanbul ve Paris'te birçok sergiler açmaya devam etti.

1987'de atölyesini İstanbul'a taşıyan Baykam, bugüne kadar 100 kişisel sergi açtı, birçok grup sergisine katıldı, birçok kısa metrajlı film ve video filmleri çekti, kısa ve uzun metrajlı filmlerde aktörlük yaptı. Baykam'ın yayınlanmış 21 kitabı bulunuyor.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği'nin aktif üyelerinden olan sanatçı, aynı zamanda UNESCO'ya bağlı Uluslararası Plastik Sanatlar Dernegi'nin de kurucularından ve halen bu örgütün Türkiye ulusal komitesi başkanı. Sosyal demokrat üç partinin birleşmesini sağlamak amacıyla kurulan Taban Operasyonu hareketini, çesitli demokratik kitle örgütleri başkanları ile beraber örgütleyen ve yönlendiren Baykam, 1995 yılı CHP kurultayında, CHP Parti Meclisi Üyeliğine seçildi ve bu göreve üç sene boyunca devam etti. Daha önce Güneş, Tempo, Siyah-Beyaz, Aydınlık ve Aksam'da köşesi olan, üç yıl boyunca "Dönemin Rengi" isimli bir kültür tartışma programını Prima TV'de hazırlayan ve sunan, 2 yıl boyunca Artist-Skala sanat dergisinin genel yayın yönetmenliğini yapan Baykam, ayrıca Cumhuriyet Gazetesinde siyasi ve diğer sanat dergileri i&ccedi
l;in de sanatsal makaleler yazıyor.

Yeni Dışavurumculuk akımının öncülerinden olan ve ayrıca yaptığı multi-medya enstalasyonları (Livart) ve kolajli siyasi sanat eserleriyle de tanınan Baykam, sürekli kabuk değiştirmeyi seven bir sanatçı. 80'lerin başından bu yana birçok 16mm kısa film yönetti ve çesitli uzun metrajli filmlerde oyuncu olarak rol aldı.
1999 Aralık ayında, 40 yıllık sanat serüvenini ele alan retrospektif sergisi İstanbul'da, AKM'de açıldı. Amerikalı yönetmen Stefan R. Svetiev'in "This Has Been Done Before" isimli filmi, sanatçının tüm kariyerini ve siyasi yaşamını ele alan bir belgesel olarak aynı süreçte tamamlandı. Boyut Yayın Grubu aynı vesileyle Baykam'ın tüm dönemlerini biraraya getiren 480 sayfalık, "I'm Nothing But I'm Everything" isimli geniş monografiyi yayınladı.
2003 yılında CHP kurultayında Parti'nin Genel Başkan adaylarından olan ve "Yurtsever Hareket"in kurucusu ve yönlendiricilerinden olan Bedri Baykam, yıllardır ülkemizde siyaset sahnesinin ortasında yer alan aydınlardan biri.

Baykam ayrıca merkezi İstanbul'da bulunan Piramid Film Prodüksiyon Yapımcılık ve Yayıncılık şirketi ile Piramid Sanat'ın kurucusu.
1997 Mayıs ayında gazeteci Sibel (Yağcı) Baykam ile evlendi. Ocak 1999'da çiftin Suphi adını verdikleri oğulları oldu. 

 

 

 evetbenim sitemiz olarak bu alçak saldırıyı kınıyor, Bedri Baykam ve Tuba Kurtulmuş'a esenlikler diliyoruz…

 Fotoğraflar: Tenise Yalçın –  evetbenim.com/arşiv

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir