BİFO 2018 – 2019 Sezon Açılış Konseri (4 Ekim 2018)

0

Borusan İstanbul Flarmoni Orkestrası Sezon Açılış Konseri
4 Ekim 2018 Perşembe, saat: 20:00
Lütfi Kırdar Auditorium
Sascha Goetzel şefliğinde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası solist Bülent Evcil’e (flüt)eşlik ediyor.
Şef: Sascha Goetzel
Solist: Bülent Evcil (flüt)
Program:
Say Flüt Konçertosu*
Ravel La Valse, Koreografik Şiir
Respıghı Roma Çamları Senfonik Şiiri
* Dünya prömiyeri
BİFO bu sezonun açılışını bir dünya prömiyeri ile yapıyor. Fazıl Say’ın BİFO’nun usta üyelerinden Bülent Evcil için yazdığı Flüt Konçertosu, iki usta sanatçının işbirliğinin unutulmayacak anlarından biri olacak. BİFO solisti Evcil, Sir James Galway ile çalışmış ve ülkemizin ve dünyanın en prestijli orkestralarıyla Maazel, Strugala, Tabakov ve Aykal gibi şeflerle konserler vermişti. Kuşağının en iyi flütçülerinden biri olarak kabul edilen sanatçının klasik müziğin başyapıtlarından çağdaş kompozisyonlara ve tangolara uzanan çok geniş bir repertuvarı var. Türkiye’nin önde gelen senfonik topluluklarından Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), 1999 yılında Gürer Aykal tarafından kuruldu. Orkestra 2008–2009 sezonunda Sascha Goetzel ile çalışmaya başladı ve Aykal onursal şefliğe getirildi.
2000’den bu verdiği düzenli konserlerle İstanbul’un kültür yaşamının ayrılmaz unsurlarından biri haline gelen BİFO, 2003’te İKSV’nin sürekli orkestrası oldu ve İstanbul Müzik Festivali’nin açılışlarının yanı sıra etkinlik kapsamında önemli yapıtların dünya prömiyerini gerçekleştirdi. BİFO, bugüne kadar aralarında Renée Fleming, Hilary Hahn, Elīna Garanča, Angela Gheorghiu, Lang Lang, Maxim Vengerov, Juan Diego Flórez, Michel Camilo, Sarah Chang, Bryn Terfel, Ian Bostridge, Julian Rachlin, Murray Perahia, Roberto Alagna, Rudolf Buchbinder, Viktoria Mullova, Rudolf Buchbinder, Branford Marsalis, Michel Camilo, Daniel Müller-Schott, Julian Rachlin ve Nicola Benedetti’nin bulunduğu birçok yıldız sanatçıyla çalıştı.
2010’da ilk uluslararası kaydı Respighi, Hindemith Schmitt’i çıkaran orkestra, aynı yıl Salzburg Festivali’nin açılış etkinlikleri kapsamında bir konser verdi. 2012’de çıkan Music from the Machine Age ile yine olumlu eleştiriler aldı. 2014 Temmuz’unda Goetzel yönetiminde BBC Proms kapsamında verdiği ve uluslararası basında övgüyle söz edilen konserlerinin ardından Rimsky-Korsakov, Balakirev, Erkin ve Ippolitov-Ivanov’un bestelerinden oluşan üçüncü albümünün tanıtımını da gerçekleştirdi. Sascha Goetzel yönetimindeki topluluğun Nemanja Radulović’e eşlik ettiği, Çaykovski’nin yapıtlarından oluşan CD kaydı, Deutsche Grammaphon etiketiyle 2017 Eylül’ünde satışa sunuldu. 2016 Şubat’ında Vadim Repin ve Nemanja Radulovic ile başarılı bir Avrupa turnesi gerçekleştiren BİFO, 2017 Şubat’ında Hong Kong Sanat Festivali kapsamında iki konser verdi ve geçtiğimiz sezon Daniel Hope ve Vadim Repin ile başarılı bir Avrupa turnesine imza attı.
Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
Bilgi: Biletix

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.