Bir Gülsin Onay klasiği

0

Bir Gülsin Onay klasiği

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO), 13 Kasım 2015 Cuma günü Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda konser gerçekleştirdi. James Judd’un yönettiği orkestra, uluslararası ünlü piyano virtüozümüz Gülsin Onay’a eşlik etti. Doğal olarak orkestra Judd’un yönetiminde ‘Fidelio Uvertürü Do Majör, No.3’ (Op.72) ile konseri açtı. Ardından ünlü piyano sanatçımız Gülsin Onay, Schumann’ın (1810-1856) ‘Piyano Konçertosu La Minör’ (Op.54) eserini görsel ve işitsel düzeyde dorukta yorumlayıp seslendirdi. Gülsin Onay’ın repertuvarında yerli ve yabancı bestecilerin yoğun olarak yer aldığını biliyorum. Doğal olarak 19. yüzyılın romantikleri neredeyse sonsuzluğa kadar uzanır repertuvarında. Sevgisi bu bestecilerde tutkuya dönüşür. Soluklu yorumlarında bu sözünü ettiğim sevgi ve tutkunun engin güzelliklerinde izleyici ile buluşur. Bununla birlikte beş kıtada konser veren sanatçı hemen birçok programlarında Türk bestecilerine yer verir. Bu cümleden olarak Almet Adnan Saygun’un neredeyse bütün yapıtlarını değişik programlarında değerlendirmiştir. Saygun’un 1. ve 2. Piyano Konçertoları romantik besteciler düzeyinde yorumunda yer alır. Ahmet Adnan Saygun hocası idi. Onun yapıtları özel ve öznel bir yer tutar repertuvarında. Saygun’un nice piyanoya ilişkin yapıtı varsa bilinmeli ki onlarda Gülsin Onay’ın repertuvarında özenle yerlerini korurlar. Bu konserinde de A. Adnan Saygun’un 2. Prelüd (4 ve 12.), Chopin’den Nocturne (No.2 Op.48) adlı parçaları büyük istek karşısında bis olarak sevgi dolu yürekle seslendirdi.
Gülsin Onay, sadece romantik bestecilerle bağlantılı değildir. Romantikler özel bir tutkudur onun için. Geniş repertuvarında piyano edebiyatının yıllarla bağlantılı bestelerini de aynı düzeyde ve başarıda yorumlayıp seslendirdiğini yakından izleyenlerdenim. Bir çağdaş yorumcunun piyano edebiyatıyla ilgili nice besteleri bilmesi onları seslendirmesi, Gülsin Onay’ın kişisel yetenekleri içerisindedir. Bütün bunlar, onun ne denli görkemli ve boyutlu piyano sanatçısı olduğunu göstermektedir.

3. SENFONİ’Yİ SEVER MİSİNİZ?
İDSO, James Judd yönetiminde şefin başarısına ortak oldu. Iyi şef, iyi orkestra söylemi bu konserde ortaya çıktı. Şef Judd hem orkestra hem de Gülsin Onay ile orkestrasal iletişimi baştan sona başarı ile götürdü. Piyano uvertürü ve Schmann’ın Piyano Konçertosundan sonra Ludwig van Beethoven’ı (1770-1827) 3. Senfoni’sini (Mi Bemol Majör, Op.55) sever misiniz sorusunu sorarken çok ilginç bir senfoni oluşu nedeniyle böyle bir ara başlığı kullandım. Bana kalırsa izninizle Beethoven’in bütün bestelerinin dinleme olanağına sahip olduğumdan hiçbir yapıtını ayırdını buraya koyamam. Her bestenin görkemi kendi içindedir. 3. Senfoni de bunlardan biridir. Ve bu senfoniyi de şef James Judd’un yönetiminde İDSO kendi başarısına artı olarak katmış oldu.

MERAKLISI İÇİN NOT:
Notre Dame de Sion Fransız Lisesi ve Yarışma Başkanı Yann de Lansolut, Jüri Başkanı Vahan Mardirossion ile Gülsin Onay’ın da aralarında bulunduğu jüri üyeleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’deki Fransız Kültür Merkezi, ve TRT’nin katkılarıyla bugün (22 Kasım 2015) saat 15.00-19.00’da 2. Uluslararası Piyano Yarışması Finali ile Gala Gecesi ve Ödül Töreni gerçekleşecek.

Hayati Asılyazıcı
[email protected]
Alıntı: Aydınlık Gazetesi
 22 Kasım 2015, 13:14

evetbenim

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Artvinde doğdu. Kastamonu Lisesini bitirdi.

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.