Bodrum Müzik Festivali

0

Bodrum yarımadasının tarihi dokusu ve eşsiz doğasında Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen orkestralarını, müzisyenlerini bir araya getiren Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali, 13. yılında Bodrum Müzik Festivali’ne dönüşerek Bodrum’u sahipleniyor. Bodrum Müzik Festivali, Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali mirasını devralıyor. Doğuş Grubu’nun kurucu desteğiyle bu yıl 5 günlük dolu dolu bir program sunan festivalin buluşma noktaları arasında D-Marin Turgutreis Marina’nın yanı sıra, Gümüşlük Akademisi, Şevket Sabancı Parkı, Bodrum Kalesi ve bu yıl ilk kez TED Bodrum Koleji, Bodrum Müzesi Şövalye Odası ve kuleler, Yalıkavak Marina, Bodrum Marmara Oteli, Halikarnas Mozolesi var. Bodrum yarımadasına klasik müziği yayacak festivalde Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, Alice Sara Ott, Semplice Quartet, Emma Shapplin, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İklim Tamkan, Senem Demircioğlu, Leticia Moreno, Rusya Devlet Akademi Senfoni Orkestrası, Borusan Quartet, Nil Kocamangil & Agapi Triantafyllidi, Leszek Mozdzer, Fazıl Say, İstanbul Barok Orkestrası, Kerem Görsev Trio ve Karşıyaka Oda Orkestrası (KODA) dinleyiciyle buluşacak. Sanatsal programlama ve planlamasını Pozitif’in üstlendiği Bodrum Müzik Festivali, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, sabahın ilk saatlerinden gece yarısına kadar tüm gün yaşanabiliyor. Tüm bilet gelirleri Tohum Otizm Vakfı’na ve Bodrum Sağlık Vakfı’na bağışlanan, Bodrum’un kültürel bir destinasyon olmasını sağlayacak festivalin programında klasik müzik etrafında şekillenen sinema, sanat, edebiyat, çocuk ve yemek atölyeleri gibi farklı disiplinlerden deneyimler, Bodrum’un simgesel mekanlarında klasik müzikle iç içe geçen rehberli turlar da yer alıyor.
Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası & Alice Sara Ott
Turkcell Sahnesi, D-Marin Turgutreis
12 Ağustos 2017, 20:30

Bu yıl, "Bodrum Müzik Festivali" adını alan 13. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali, Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO)'nın enerji dolu açılış konseri ile başlıyor. Doğuş Holding 'in sosyal sorumluluk projesi olarak müzik hayatımıza 2005 yılında katılan bu orkestra, güçlü bir destek ve büyük emekle bugünlere gelmiş bir oluşum. Heyecan verici hikayesi 12 yıla dayanan bu orkestra düzenlediği kamplar, vermiş olduğu konserler, yapmış olduğu turneler sayesinde Türkiye'nin tüm konservatuvarlarından gelen 11-18 yaşlarındaki özel olarak seçilmiş pek çok öğrencinin senfonik orkestra dünyasına erken yaşta adım atmasına ve ilk orkestra eğitimini almalarına olanak tanıdı. Bugüne kadar Gülsin Onay, İdil Biret, Alexander Markov, Fazıl Say, Nicola Martinucci gibi dünyaca ünlü solistlere eşlik eden orkestra Peter ve Kurt, Mozart’ın Sihirli Dünyası, Senfonik Kabare gibi müzikli çocuk oyunlarını gerçekleştirmiş birçok kentimizde onlarca konser vermiştir. Bugün Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO) ilk defa olarak değişik bir yapılanmayla karşınıza çıkıyor. Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO) bünyesinde ilk orkestra deneyimlerini yaşamış olup, 18 yaşından sonra aramızdan ayrılarak, şimdilerde yüksek öğrenimlerine yurtiçi veya yurtdışında devam eden ya da profesyonel müzik yaşantılarına atılmış olan eski öğrencilerimizin de destek verdiği bugün dinleyeceğiniz orkestranın başında yine Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO)'nın daimi şefi Rengim Gökmen bulunuyor. Bodrum Müzik Festivali’nin ilk eseri, Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO) çocukları, sayısız film ve sahne müziği yazmış besteci Yalçın Tura’nın en az 30 yıllık çalışmayla ortaya çıkardığı Toccata’sını çalacak. Hemen ardından Los Angeles Filarmoni, Gustavo Dudamel, Londra’nın Philharmonia Orkestrası, Vladimir Ashkenazy gibi dev isimlerle konserler veren Japon asıllı Alman piyanist Alice Sara Ott, Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası eşliğinde, Rus Romantik dönem bestecisi Tchaikovsky’nin 1. Piyano Konçertosu’nu seslendirmek için sahnede olacak. Konserin ikinci yarısında ise Rus Beşlerinden Mussorgsky’nin başyapıtı Bir Sergiden Tablolar seslendirilecek. Usta oyuncu Selçuk Yöntem’in anlatıcılığında çalınacak eser, ilk defa böylesine farklı bir anlayışla dinleyicilere ulaşacak.
Program
RENGİM GÖKMEN – şef
ALICE SARA OTT – piyano
SELÇUK YÖNTEM – anlatıcı
Y. Tura – Toccata
P. I. Tchaikovsky – Piyano Konçertosu, No. 1, Si bemol minör, Op. 23 
M. Mussorgsky – Bir Sergiden Tablolar, Anlatıcı: Selçuk Yöntem 

Florence Foster Jenkins
Cinemarine Açık Hava Sineması, D-Marin Turgutreis
12 Ağustos 2017, 23:00
Film Gösterimi

Stephen Frears imzalı, İngiliz yapımı film, “dünyanın en kötü şarkıcısı” olarak bilinen New Yorklu mirasyedi Florence Foster Jenkins’in duygusal, eğlenceli ve ilham verici gerçek hikayesine odaklanıyor. Florence’ın (Meryl Streep) hayattaki en büyük tutkusu müziktir ve daima ünlü bir şarkıcı olma hayali kurmuştur. Fakat önemli bir eksiği vardır: Güzel bir ses! Her şeye rağmen ilk konserini verecek Florence’ın bu zorlu yolculuğunda en büyük destekçisi ise kocası ve aynı zamanda menajeri St Clair Bayfield (Hugh Grant) olacaktır.
110 dk. / Ara yoktur / İngilizce / Türkçe altyazılı
7+, 13A, Olumsuz Örnek
Uçan Makine
TED Koleji Bodrum
13 Ağustos 2017, 13:30
Film Gösterimi

85 dk. / Ara yoktur / İngilizce / Türkçe altyazılı
Çok stresli bir işte çalışan Georgie çocuklarını "Sihirli Piyano" adlı animasyon filmi izlemeye götürür. Filme ünlü piyanist Lang Lang canlı olarak eşlik etmektedir. Filmden sonra sihirli bir olay meydana gelir ve Georgie'nin çocukları animasyon dünyasında kaybolur. Georgie de, maestro Lang Lang'ın yardımıyla çocuklarını bulmak için bu dünyanın içine dalar. Heather Graham ile klasik piyanonun fenomen ismi Lang Lang’ın rol aldığı Uçan Makine, ilhamını o sıralar doğumunun 200. yılı kutlanan Chopin’den alan film kamera çekimi ve stop-motion tekniğiyle çekilmiş animasyonla harmanlıyor.
Gün Batımı Konseri: Semplice Quartet
D-Marin Turgutreis Amfi Tiyatrosu
13 Ağustos 2017, 19:00
Konser

MURAT ANIL ERGİNOL – keman
YAREN BUDAK – keman
PINAR DİNÇER – viyola
BURAK AYRANCI – viyolonsel 
F. Mendelssohn – Yaylı Çalgılar Dörtlüsü, No. 2, Op. 13 
S. Rachmaninoff – Yaylı Çalgılar Dörtlüsü, No. 1 
B. Bartók – Romen Halk Dansları, Sz. 56 
* Program notları yakında web sitemizden açıklanacaktır. 

Emma Shapplin & Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası
Turkcell Sahnesi, D-Marin Turgutreis
13 Ağustos 2017, 21:00
Konser

Opera ve rock müziği birleştiren, sınır tanımayan sesini Orta Çağ İtalyan Edebiyatı’nın hamurunda yoğuran Fransız soprano Emma Shapplin’nin ilk albümü Carmine Meo, 25 ülkede 2,5 milyon kopya sattı. İkinci albümü Etterna’da Evanescence’ın da aranjörlüğünü yapan besteci Graeme Revell ile el ele verdi; Londra Filarmoni Orkestrası ve Korosu ile tek ses olup karanlık sislerin ve derin okyanusların içinde azad yolunu arayan perilerin hikayesini anlattı. Fransız soprano, 2010’da çıkardığı Macadam Flower’da soft rock, pop ve elektro müziğini Orta Çağ İtalyancasının yanı sıra, Fransızca ve İngilizce ile de harmanladı. Emma Shapplin, 2014’te yayınladığı Dust of a Dandy’de ise mütevazı, olgun ama yine de şiirsel imajıyla hayranlarının karşısına çıktı. Sanatçı Carmine Meo (1997) ve Etterna (2002) albümlerinden ateş, hava, su ve toprağa dokunduğu antik masallarını, Atina Akropol, Olimpiya ve Kremlin Sarayı’ının ardından bu kez Bodrum’da anlatmak için geliyor. Konser ülkemizin en önemli orkestralarından Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde, Devlet Çoksesli Korosu’nun 7 yıllık sanat yönetmeni ve şefi Cem’i Can Deliorman yönetiminde gerçekleşecek.
Dalida
Cinemarine Açık Hava Sineması, D-Marin Turgutreis
13 Ağustos 2017, 23:00
124 dk. / Ara yoktur / Fransızca, İtalyanca, İngilizce, Arapça / Türkçe altyazılı
Olumsuz Örnek, 13+

Film, henüz 23 yaşındayken Paris Olympia’da ilk konserini veren ve performanslarıyla çağının ötesine geçen, ne var ki 1987’de trajik bir şekilde aramızdan ayrılan şarkıcı Dalida’nın hikayesini anlatıyor. Yönetmen koltuğunda Lisa Azuelos oturduğu filmin senaryosu Lisa Azuleos ile Dalida’nın kardeşi ve yapımcısı Orlando’ya ait. Kahire asıllı İtalyan şarkıcı Dalida’yı Sveva Alviti’nin canlandırdığı film, onu aynı zamanda içsel bir arayışla çıktığı Hindistan yolculuğu ve disko müziğin altın yıllarına geri dönüşüyle de ele alıyor.
Miles Davis: Zamanın Ötesinde
Midtown AVM Açık Hava Sineması
13 Ağustos 2017, 23:00
Film Gösterimi

96 dk. / Ara yoktur / İngilizce / Türkçe altyazılı
Olumsuz Örnek, Cinsellik, Şiddet, 15+
Cazın belki de bir numaralı dehası Miles Davis’in hayatına eğlenceli bir bakış açısıyla yaklaşan filmde, Oscar adayı Don Cheadle hem yönetmen koltuğunda hem de başrolde kariyerinin en önemli karakterlerinden birine hayat veriyor. Steven Baigelman imzalı senaryo, Davis’in hayatının son yıllarına odaklanıyor. Onun müzik yeteneğinin uyuşturucu ve ağrı kesicilerle sekteye uğradığı bu dönemde, kurnaz müzik yazarı Dave Braden (Ewan McGregor), kendini Davis'in hayatına dahil ediyor ve ikili kendilerini, içinde Davis’in son bestelerinin bulunduğu, çalınmış bir kaydı tekrar ele geçirmeye çalışırken buluyor.
Sabah Konseri: Semplice Duo
Şevket Sabancı Parkı
14 Ağustos 2017, 07:00

Konser
Semplice Quartet, bu kez iki üyesiyle bizleri yalın bir müzik dünyasına sürüklemek için karşımızda. İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası keman sanatçısı Murat Erginol ve yine aynı orkestradan viyolonsel sanatçısı Burak Ayrancı’nın sunacağı bu sabah konserinde, Barok dönem bestecilerinden Astor Piazzolla’ya doğru uzanan bir program dinleyeceğiz.
BAROK’TAN PIAZZOLLA’YA BİR SABAH
MURAT ERGİNOL – keman
BURAK AYRANCI – viyolonsel
* Program notları yakında web sitemizden açıklanacaktır.
 http://www.bodrummuzikfestivali.com/event-detail.html?event=14-agustos-2017/sabah-konseri-semplice-duo/ce7lf
Çocuk Atölyesi: “Nesi Var, Sesi Var!”
TED Koleji Bodrum
14 Ağustos 2017, 13:30

Atölye
Sahne İstanbul’un yürüteceği “Nesi Var, Sesi Var!” adlı bu kolektif atölye çalışmasında ilk olarak çocuklara bir karakter yarattırılıyor, sonra bulundukları alandaki nesneler ve sesler aracılığıyla o karaktere hayat vermeleri ve hikayesini anlatmaları isteniyor. Nihai hedef, küçük bedenlerdeki tüm duyuları devreye sokarak onlara bir tür düşünce egzersizi yaptırmak. Atölyenin sonunda çocukların yarattığı karakterler oyun hamurlarıyla şekillenecek. 
90 dk.
Yaş aralığı: 7-12 yaş
Müzikli Sofralar
Mezzaluna Palmarina Bodrum
14 Ağustos 2017, 19:00
Gastronomi

2017 Bodrum Müzik Festivali, “Müzikli Sofralar” adlı tadım akşamlarına tüm lezzet meraklılarını bekliyor. İlk tadım akşamı, İtalyan mutfağının ön plana çıkacağı bir menüyle gerçek İtalyan lezzetlerini sunan Mezzaluna’da gerçekleşecek. Mezzaluna’nın Aşçı Başısı Fabio Brambilla’nın ev sahipliğinde gerçekleşecek tadım akşamında, pizzanın ve temel malzemesi “unun” hikayesi, klasik müzik dinletisi eşliğinde aktarılacak.
Gün Batımı Konseri: İklim Tamkan & Senem Demircioğlu
D-Marin Turgutreis Amfi Tiyatrosu
14 Ağustos 2017, 19:00

Konser 
Graz’daki öğrenim yıllarında tanışan ve 5 yıldır birlikte çalışan klasik müzik kökenli İklim Tamkan ile Senem Demircioğlu, Bodrum Müzik Festivali’ne ilk albümleri İlk Atlas ile geliyor ve yanlarında Cemal Süreya, Edip Cansever, Metin Altıok ve Behçet Aysan gibi şairlerin dizelerini de getiriyor. “Şiirli Şarkılar” konser projelerinin meyvesi bu albüm, Fazıl Say’ın desteği ve prodüktörlüğünde kaydedildi ve Fazıl Say’dan iki, Doğan Duru’dan bir, albüme adını veren “İlk Atlas” dahil Ajlan Akyüz’den 4 parça içeriyor. D-Marin Turgutreis Amfi Tiyatro’daki gün batımı konserinde, Türk kültür mirasının parçası bu şiirlerin mezzo-soprano Demircioğlu’nun puslu ve ifadeli sesinden nasıl güç aldığına ve piyanist İklim Tamkan’ın modern, doğaçlamaya açık, sıra dışı tiyatral yorumunda nasıl hikayeleştiğine tanık olacaksınız.
* Program notları yakında web sitemizden açıklanacaktır. 
http://www.bodrummuzikfestivali.com/event-detail.html?event=14-agustos-2017/gun-batimi-konseri-iklim-tamkan-senem-demircioglu/cfnhk

Bir Bodrum Hikayesi: Borusan Quartet
Bodrum Mozole Anıt Müzesi
14 Ağustos 2017, 19:30

Performans
Bodrum Müzik Festivali, bu sene ilk defa gerçekleşecek “Bir Bodrum Hikayesi” etkinlikleriyle, Bodrum’un tarihi mekanlarına müzik ve hikayelerle can vermeyi hedefliyor. “Bir Bodrum Hikayesi” serisinin ilki, UNESCO’nun Dünyanın Yedi Harikası arasına dahil ettiği Halikarnas Mozolesi’nin kazı alanında gerçekleşecek. Saffet Emre Tonguç anlatımıyla renklenecek Mozole turunun hemen arkasından Borusan Quartet dinletisi gelecek. Prof. Gürer Aykal öncülüğünde kurulan ve ICMEC Uluslararası Oda Müziği Topluluğu Yarışması birincisi 12 yıllık grup, Mozole’nin binlerce yıllık kalıntıları arasında seslendirecekleri aşk ve ölüm temalı tangolarla Bodrum’da olacaklar.
BİR BODRUM HİKÂYESİ
ESEN KIVRAK – 1. kemanOLGU KIZILAY – 2. keman
EFDAL ALTUN – viyola
ÇAĞ ERÇAĞ – viyola
Saffet Emre Tonguç ile rehberli tur, 19:30-20:00
Konser, 20:15-21.15
Meleğin Ölümü 
A. Piazzolla – Primavera Porteña / Celos / La Muerte del Angel / Jeanne Y Paul / Verano Porteño / Oblivion / Chant et Fugue / Escualo / Invierno Porteño / Otoño Porteño / Jorge Adios / Libertango
* Program notları yakında web sitemizden açıklanacaktır. 
Edebiyat Ve Müzik: Onur Behramoğlu İle Modern Türk Ve Dünya Şiirinin Müzikli Tarihi
Gümüşlük Akademisi)
Dizeleri bugüne dek, çeşitli dillere çevrilen şair, yazar Onur Behramoğlu, modern Türk ve dünya şiirinin önde gelen isimlerini anlatmak onları; resim, roman, müzik ve felsefedeki yansımalarıyla göstermek için aramızda olacak. Charles Baudelaire, Pablo Neruda, Kavafis, Füruğ Ferruhzad, Nâzım Hikmet, Victor Jara, Léo Ferré, Patti Smith, Arvo Pärt, Fazıl Say, Joseph Haydn, Pablo Picasso, Jacques Lacan ve Turgut Uyar’ın peşinde, baş döndürücü bir yolculuğa çıkmaya hazır olun.
Rusya Devlet Akademi Senfoni Orkestrası “Evgeny Svetlanov” & Leticia Moreno
(Turkcell Sahnesi, D-Marin Turgutreis)

Program Hakkında
Sahnedeki doğal karizması, çalgısındaki ustalığı ve derin yorum gücüyle izleyicileri mıknatıs gibi kendine çeken Madrid doğumlu Leticia Moreno; Szeryng, Concertino Praga, Sibirya-Novosibirsk, Sarasate ve Kreisler gibi keman yarışmalarından kazandığı ödüllerle müzik dünyasının dikkatini çekmiş, 2012 yılında Echo “Yükselen Yıldız” unvanının sahibi olmuş. Bugün Sol Gabetta, Bertrand Chamayou, Kirill Gerstein, Alexander Ghindin, Lauma Skride, Mario Brunello, Leonard Elschenbroich ve Maxim Rysanov gibi isimlerle oda müziği yapan Moreno, aynı zamanda bir Deutsche Grammophon sanatçısı. Moreno’nun Bodrum Müzik Festivali konserinde sanatçıya, 80 yıldır dünyanın en ünlü orkestralarından, Rusya Devlet Akademi Senfoni Orkestrası eşlik edecek. Tchaikovsky Perm Akademik Opera ve Balesi’nin sürekli şefi, opera uzmanı Rus asıllı Valery Platonov, akşamı Amadeus Mozart’ın Don Giovanni operası uvertürüyle açacak, Leticia Moreno ise bestecinin “konçerto içinde saklı opera” tabir edilen ve son bölümüne “Türk” adıyla seslenilen 5 No.’lu Keman Konçertosu’nu bizlerle paylaşacak.
VALERY PLATONOV – şef 
LETICIA MORENO – keman 
W. A. Mozart – Don Giovanni Uvertürü 
W. A. Mozart – Keman Konçertosu, No. 5, La Majör 
S. Rachmaninoff – Senfoni, No. 2, Mi minör, Op. 27 
* Program notları yakında web sitemizden açıklanacaktır.
http://www.bodrummuzikfestivali.com/event-detail.html?event=14-agustos-2017/rusya-devlet-akademi-senfoni-orkestrasi-evgeny-svetlanov-leticia-moreno/ce0yd
Amadeus
Cinemarine Açık Hava Sineması, D-Marin Turgutreis
14 Ağustos 2017, 23:00

Program Hakkında
Müziği filmlerinde şiir gibi işleyen usta yönetmen Miloš Forman’ın 1984’te çektiği Amadeus, 8 dalda Oscar, BAFTA ve Altın Küre dahil olmak üzere, dünya çapında toplam 40 ödül derlemiştir. Peter Shaffer’ın sahne oyunundan filme uyarlanan bu hikayeleştirilmiş biyografi, Salzburglu besteci Wolfgang Amadeus Mozart (Tom Hulce) ile çağdaşı İtalyan besteci Antonio Salieri (F. Murray Abraham) arasındaki rekabeti nükteli bir dille ele almaktadır.
160 dk. / Ara yoktur / İngilizce / Türkçe altyazılı
Program Hakkında
Film, henüz 23 yaşındayken Paris Olympia’da ilk konserini veren ve performanslarıyla çağının ötesine geçen, ne var ki 1987’de trajik bir şekilde aramızdan ayrılan şarkıcı Dalida’nın hikayesini anlatıyor. Yönetmen koltuğunda Lisa Azuelos oturduğu filmin senaryosu Lisa Azuleos ile Dalida’nın kardeşi ve yapımcısı Orlando’ya ait. Kahire asıllı İtalyan şarkıcı Dalida’yı Sveva Alviti’nin canlandırdığı film, onu aynı zamanda içsel bir arayışla çıktığı Hindistan yolculuğu ve disko müziğin altın yıllarına geri dönüşüyle de ele alıyor.
124 dk. / Ara yoktur / Fransızca, İtalyanca, İngilizce, Arapça / Türkçe altyazılı
Olumsuz Örnek, 13+
Sabah Konseri: Nil Kocamangil
Şevket Sabancı Parkı
15 Ağustos 2017, 07:00

Konser
Program Hakkında
Bodrum Müzik Festivali’nin sabah konserlerinin ikincisi, Türkiye’nin gelecek vaat eden genç viyolonselcilerinden Nil Kocamangil ile gerçekleşiyor. 1989 İstanbul doğumlu Kocamangil, Dilbağ Tokay ile başladığı viyolonsel eğitimine Köln’de Claus Kanngiesser, Paris’te ise Marc Coppey ve Gautier Capuçon ile devam etmiş. Sanatçı, oda müziğinde uzmanlaşırken çalgısını Prof. Itamar Golan ve Miguel Da Silva’nın tornasından geçirmiş. Kurumların burs vermek için birbiriyle yarıştığı ve Gabor Takacs Nagy ile birlikte çalma şansına erişmiş bu genç yetenek, eğitimine Düsseldorf Senfoni Orkestrası’nda devam ediyor. Kocamangil, sabah konserine J. S. Bach’ın Solo Viyolonsel Süitlerinden No. 2 ile başlayacak, ardından Giovanni Sollima’nın modern bestesi “Alone” ile çalgısını iki ayrı yaylı gibi konuşturacak. Katalan besteci Gaspar Cassadó’nun üç danstan oluşan süitinde ise Zoltán Kodály ve Maurice Ravel’in mirasına selam gönderecek.
VİYOLONSEL EŞLİĞİNDE SABAH HİKÂYELERİ 
NİL KOCAMANGİL – viyolonsel
J. S. Bach – Solo Viyolonsel Süiti, No. 2, Re minör, BWV. 1008
G. Sollima – Alone
G. Cassadó – Solo Viyolonsel Suiti
* Program notları yakında web sitemizden açıklanacaktır.
Çocuk Atölyesi: “İçimdeki Çocuk” (Ritim-Dans Atölyesi)
TED Koleji Bodrum
15 Ağustos 2017, 13:30

Atölye
Program Hakkında
Sahne İstanbul’un yürüteceği “İçimdeki Çocuk” adlı ritim-dans atölyesinde Schumann, Debussy veya Tchaikovsky gibi bestecilerin çocuklar için yazdıkları eserleri dinleyecek minik katılımcılar, müziklere kendi seçtikleri yöntemlerle –müzik, ritim, hikaye veya dans– yanıt verecekler.
90 dk.
Yaş Aralığı: 7 – 12
Müzikli Sofralar
Kitchenette Palmarina Bodrum
15 Ağustos 2017, 19:00
Gastronomi

Program Hakkında
2017 Bodrum Müzik Festivali, “Müzikli Sofralar” adlı tadım akşamlarına tüm lezzet meraklılarını bekliyor. İkinci tadım akşamı ise dünya mutfaklarından farklı lezzetleri misafirlerine modern ve rahat atmosferinde sunan Kitchenette’te gerçekleştirilecek. Şef Hazer Amani’nin Bodrum’un yerel tatları ile hazırlayacağı özel reçeteler tadılacak. Bu tadım deneyimi de yine klasik müzik dinletisi ile zenginleşecek.
Gün Batımı Konseri: Leszek Możdżer,piyano
D-Marin Turgutreis Amfi Tiyatrosu
15 Ağustos 2017, 19:00
Konser
Program Hakkında
Gdańsk doğumlu piyanist Leszek Możdżer, sofistike, sıra dışı ve minimalist doğaçlamaları, kimi zaman Chopin etüdleri ile mazurkalarını kimi zaman ise Polonyalı film müzikleri bestecisi Komeda’yı içine kattığı incelikli kompozisyonlarıyla Polonya cazına yeni soluk getirmiş bir sanatçı. Bugüne dek David Gilmour, Nana Vasconcelos, Marcus Miller, John Scofield, Buster Williams, Billy Harper, Joe Lovano, Tan Dun ve Pat Matheny gibi isimlerle aynı sahneyi paylaşmış; 100’ü aşkın albüm kaydında yer almış; Krzysztof Kieslowski filmlerinin bestecisi Zbigniew Preisner ile müzikal birlikteliği sayesinde adını dünyaya duyurmuş. İsveçli basçı Lars Danielsson ile birlikte yanlarına perküsyoncu Zohar Fresco’yu da alarak Kuzey cazına; The Time (2005), Between Us and the Light (2006), Live (2007) ve Polska (2013) gibi başyapıt albümler armağan etmiş. Leszek Możdżer, bu Bodrum konserinde 23 yıllık müzik hikayesini Between Us and the Light (2006), Impressions on Chopin (2009), Polska (2013), Komeda (2011) ve Uwega Uwega (2012) 
albümlerinden parçalarla özetleyecek.
Edebiyat Ve Müzik: Jehan Barbur
Gümüşlük Akademisi
15 Ağustos 2017, 19:30
Panel
Program Hakkında
Bodrum Müzik Festivali “Edebiyat ve Müzik” söyleşilerinin ikinci konuğu, İskenderunlu vokal, şarkı sözü yazarı ve şair Jehan Barbur. Bilkent Üniversitesi’nde Amerikan Kültür ve Edebiyatı bölümünü bitiren ve 5 albüm dolusu şarkısıyla Türkiye’nin gönlünü fetheden sanatçı, sinema filmleri, sahne eserleri ve diziler için de besteler kaleme almış, OT dergisinde yazmış ve Baba Öyküler adlı özel bir gerçek öyküler derlemesine imza atmıştır. İlk kitabı Çatıdaki Çimenler, Sen’e Yazılar’la edebiyat dünyasına giriş yapan Jehan Barbur, müzik ve edebiyat dolu bu hayatın gönlünde ve zihninde biriktirdiklerini bizlerle paylaşmak, dahası mini bir performans sunmak için festivalin konuğu oluyor.
Rusya Devlet Akademi Senfoni Orkestrası “Evgeny Svetlanov” & Fazıl Say
Turkcell Sahnesi, D-Marin Turgutreis
15 Ağustos 2017, 21:00
Konser
Program Hakkında
İlhamını Anadolu ve çevre coğrafyaların müziklerinden alarak Kara Toprak, Nazım Oratoryosu, Metin Altıok Ağıtı, “İpek Yolu” Piyano Konçertosu, “Harem’de 1001 Gece” Keman Konçertosu, İstanbul, Mezopotamya ve Hermias- Yunus Sırtındaki Çocuk gibi büyük çaplı bestelere imza atan; köklü Avrupa festivallerine sipariş üzerine eser yazan ve de Türk şairlerine şarkılarıyla yeniden hayat veren piyanist Fazıl Say, çağımızın klasik müzikteki en cesur sanatçılarından. Bu yıl Bodrum’a kendi besteleriyle değil, piyano repertuvarının en görkemli eserlerinden biri, “İmparator” lakaplı 5 no’lu Piyano Konçertosu’nu seslendirmek için gelecek. Geçtiğimiz 25 yılın çoğunu dünyanın en önemli virtüözlerinden biri ünvanıyla, ülke ülke gezerek geçiren Say’a bu konserinde, yine onun gibi dünyada uğramadık salon bırakmamış, 80 yıllık Rusya Devlet Akademi Senfoni Orkestrası (Evgeny Svetlanov Orkestrası) eşlik edecek. Tchaikovsky Akademisi Perm Opera ve Balesi’nin sürekli sefi, ayrıca Rusya’da yönettiği opera temsilleriyle ödüller derlemiş şef Valery Platonov, konserin ilk yarısında Alman Romantik dönemin en güçlü bestecilerinden Brahms’ın 2 No.’lu Senfonisi’ni yönetecek. Konserin ikinci yarısında ise Beethoven’ın piyanoyu teknik virtüozitenin ötesinde, tek başına bir orkestra gibi devleştirdiği “İmparator’’ lakaplı 5 No’lu Piyano Konçertosu’nu Fazıl Say farkıyla dinleyeceğiz.
VALERY PLATONOV – şef 
FAZIL SAY – piyano
J. Brahms – Senfoni No. 2, Re Majör, Op. 73 
L. v. Beethoven – “Emperor” Piyano Konçertosu, No. 5, Mi Bemol Majör, Op. 73 
* Program notları yakında web sitemizden açıklanacaktır. 
Miles Davis: Zamanın Ötesinde
Cinemarine Açık Hava Sineması, D-Marin Turgutreis
15 Ağustos 2017, 23:00
Film Gösterimi
Program Hakkında
Cazın belki de bir numaralı dehası Miles Davis’in hayatına eğlenceli bir bakış açısıyla yaklaşan filmde, Oscar adayı Don Cheadle hem yönetmen koltuğunda hem de başrolde kariyerinin en önemli karakterlerinden birine hayat veriyor. Steven Baigelman imzalı senaryo, Davis’in hayatının son yıllarına odaklanıyor. Onun müzik yeteneğinin uyuşturucu ve ağrı kesicilerle sekteye uğradığı bu dönemde, kurnaz müzik yazarı Dave Braden (Ewan McGregor), kendini Davis'in hayatına dahil ediyor ve ikili kendilerini, içinde Davis’in son bestelerinin bulunduğu, çalınmış bir kaydı tekrar ele geçirmeye çalışırken buluyor.
96 dk. / Ara yoktur / İngilizce / Türkçe altyazılı
Olumsuz Örnek, Cinsellik, Şiddet, 15+
Beatles: Eight Days A Week – Turne Yılları
Cinemaximum Midtown AVM Açık Hava Sineması
15 Ağustos 2017, 23:00
Film Gösterimi
Program Hakkında
Usta hikaye anlatıcısı, Oscar ödüllü Ron Howard’ın The Beatles’ın kurucu üyeleri John Lennon, Paul McCartney, George Harrison ve Ringo Starr üzerine çektiği belgesel film, grubun hem çığır açan hem de kargaşalar yaratan dev dünya turnelerini kendine özgü bir dille ele alıyor. “The Beatles 20. yüzyılda küresel gençlik kültürünü sonsuza dek değiştirmeyi nasıl başardı?” sorusu, orijinal söyleşiler, görüntüler, sarsıcı canlı performanslar ve Howard’ın alameti farikası haline gelen derin karakter incelemeleriyle mercek altına alınıyor.
137 dk. / Ara yoktur / Fransızca, İtalyanca, İngilizce, Arapça / Türkçe altyazılı
Çocuk Atölyesi: “İçimdeki Çocuk” (Plastik Sanatlar Atölyesi)
TED Koleji Bodrum
16 Ağustos 2017, 13:30
Atölye
Program Hakkında
Sahne İstanbul’un yürüteceği “İçimdeki Çocuk” atölye çalışmasının bu modülünde çocuklar, Schumann, Debussy ve Tchaikovsky gibi bestecilerin onlar için yazdığı eserleri dinleyip fikirlerini bu kez resim, oyun hamuru, maske veya hikaye anlatarak dile getirecek. 
90 dk.
Yaş Aralığı: 7 – 12

Gün Batımı Konseri: Nil Kocamangil & Agapi Triantafyllidi
D-Marin Turgutreis Amfi Tiyatrosu
16 Ağustos 2017, 19:00

Konser
Program Hakkında:
Prof. Claus Kanngießer, Marc Coppey ve Gautier Capucon ile viyolonsel; Itamar Golan ve Miguel Da Silva ile oda müziği çalışan, şimdi ise eğitimine Düsseldorf Senfoni Orkestrası’nda devam eden başarılı genç viyolonselcimiz Nil Kocamangil bu kez Yunan piyanist Agapi Triantafyllidi ile karşımızda. Henüz 9 yaşındayken “sihirli parmaklarıyla” gazetelere konu olan Triantafyllidi, Protoporia Konservatuvarı’nı Vladimir Krainev ve Vladimir Spivakov burslarıyla bitirmiş; Köln Müzik ve Dans Yüksek Okulu’na devam etmiş; Kremlin’de ve Bonn Beethoven Festivali’nde dinletiler gerçekleştirmiş. Kocamangil ve Triantafyllidi, gün batımı konserinde Debussy’nin şaşırtıcı ve zorlu viyolonsel-piyano sonatının ardından Geç Romantik Rus besteci Rachmaninoff’un piyanoyu merkeze koyduğu Op. 19 numaralı sonatını seslendirecek.
NİL KOCAMANGİL, viyolonsel
AGAPI TRIANTAFYLLIDI, piyano
C. Debussy – Viyolonsel ve Piyano için Sonat 
S. Rachmaninoff – Viyolonsel ve Piyano için Sonat, Op. 19
Bir Bodrum Hikayesi: İstanbul Barok Orkestrası
Bodrum Mozole Anıt Müzesi
16 Ağustos 2017, 19:30
Performans

Program Hakkında
“Bir Bodrum Hikayesi” adlı etkinlik serisinin ikinci adresi, Bodrum Kalesi. Hürriyet gazetesi, İstanbul Life ve Skylife dergilerinin ödüllü seyahat yazarı Saffet Emre Tonguç’un anlatımıyla Bodrum Kalesi’ni gezecek katılımcıları, İngiliz Kulesi’nde yer alan Şövalye Odası’nda bir dinleti karşılayacak. Kalenin surları içerisinde gerçekleşecek bu özel deneyim, İtalyan ve Fransız Kuleleri’nin arasında, bu yıl 23. yaşını kutlayan İstanbul Barok Orkestrası’nın özenle seçilmiş repertuvarı ile son bulacak.
LEYLA PINAR – klavsen ve yöneten 
KAAN BULDULAR – kontrtenor
NİHAN ATALAY – barok flüt
AYŞİN PELİN KİREMİTÇİ – barok obua
Saffet Emre Tonguç ile Mozole Turu, 19:30-20:00
İstanbul Barok Orkestrası, 20:15-21:30
J. Pachelbel – Kanon, Re Majö
A. Vivaldi – Orlando Furioso operasından “Sol da te mio dolce amore”, RV. 728
A. Vivaldi – Farnace operasından “Gemo in un punto e fremo”, RV. 711 
A. Vivaldi – Cessate Omai Cessate Kantatı’ndan “Ah, ch’infelice sempre”, RV. 684 
A. Marcello –Obua Konçertosu, Re minör, SF. Z799 – Adagio 
G. F. Handel – Flavio operasından “Rompo i lacci”, HWV. 16
G. F. Handel – Jül Sezar operasından “Va tacito e nascosto”, HWV. 17 
G. F. Handel – Org Konçertosu, Si Majör, No. 6, Op. 4, HWV. 294 – Andante ve Allegro 
N. Porpora – Polifemo operasından “Alto giove” 
J. A. Hasse – Cleofide operasından “Generoso risvegliati, o core”
J. S. Bach – Orkestra Süiti, Si minör, No. 2, BWV. 1067 – Badinerie  
* Program notları yakında web sitemizden açıklanacaktır. 
Kerem Görsev Trio & Karşıyaka Oda Orkestrası
Bodrum Kale
16 Ağustos 2017, 22:00

Konser
Program Hakkında
1961 İstanbul doğumlu Kerem Görsev, İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda piyano öğrenimi gördüğü yıllarda dinlediği Bill Evans kaydının etkisiyle katıksız cazın büyüsüne kapılır. Bu ilhamla kendi bestelerini yazmaya başlayan Görsev, çok geçmeden cebinde albümleri, Bologna’dan İslamabad’a, Marciac’tan Umbria’ya şehir şehir, festival festival gezer. Bu esnada yolu birbirinden rafine caz müzisyenleri, şarkıcılar, orkestralar ve aranjörlerle kesişir. Ed Howard, Allan Harris, Clifford Jarvis, Alvester Garnett, Can Kozlu, Volkan Hürsever, Cengiz Baysal, Kağan Yıldız, Ferit Odman, Londra Filarmoni ve Prag Filarmoni bu kişi ve topluluklardan sadece bazıları. Şimdi ise yolu İzmir’in klasik müzik yaşamına taze kan getiren orkestrası Karşıyaka Oda Orkestrası ile kesişiyor. Bodrum Kalesi’nin büyüleyici atmosferinde gerçekleşecek bu konserde Görsev’in November in St. Petersburg (2000) ile Therapy (2010) albümlerinden parçalar yer alacak.
OĞUZHAN KAVRUK – şef
KEREM GÖRSEV – piyano
FERİT ODMAN – davul 
KAĞAN YILDIZ – kontrbas
J.Gade – Jalousie
A.Piazzola – Libertango
November in St. Petersburg (2000) ile Therapy (2010) albümlerinden parçalar.
* Program notları yakında web sitemizden açıklanacaktır. 
Florence Foster Jenkins
Cinemaximum Midtown AVM Açık Hava Sineması
16 Ağustos 2017, 23:00

Film Gösterimi
Program Hakkında
Stephen Frears imzalı, İngiliz yapımı film, “dünyanın en kötü şarkıcısı” olarak bilinen New Yorklu mirasyedi Florence Foster Jenkins’in duygusal, eğlenceli ve ilham verici gerçek hikayesine odaklanıyor. Florence’ın (Meryl Streep) hayattaki en büyük tutkusu müziktir ve daima ünlü bir şarkıcı olma hayali kurmuştur. Fakat önemli bir eksiği vardır: Güzel bir ses! Her şeye rağmen ilk konserini verecek Florence’ın bu zorlu yolculuğunda en büyük destekçisi ise kocası ve aynı zamanda menajeri St Clair Bayfield (Hugh Grant) olacaktır.
110 dk. / Ara yoktur / İngilizce / Türkçe altyazılı
7+, 13A, Olumsuz Örnek
Philip Glass 80. Yıldönümü Özel Gösterimi: KOYAANISQATSI
Cinemarine Açık Hava Sineması, D-Marin Turgutreis
16 Ağustos 2017, 23:00

Film Gösterimi
Program Hakkında
Koyaanisqatsi: Dengesi Şaşmış Hayat, 1982 ABD yapımı, deneysel bir filmdir. Yönetmenliğini Godfrey Reggio’nun üstlendiği çalışmanın müzikleri Philip Glass, sinematografisi ise Ron Fricke’e aittir. Ağır çekim ve kare atlamaları eşliğinde ABD’deki şehirleri ve doğal alanları gezdirir. Kurguda ne bir diyalog ne de bir anlatıcı vardır; çünkü artık dil “yaşadığımız dünyayı tanımlamaktan aciz, hayli aşağılayıcı bir boyut almıştır.” Eserin tonunu art arda iliştirilen görüntüler ve müzikler tespit eder. Koyaanisqatsi, insan, doğa ve teknoloji arasındaki ilişkilere değişik bakış açıları sunan Qatsi Üçlemesi’nin içinden sivrilerek kültleşmiş ve ünlenmiştir.
85 dk. / Ara yoktur
Sosyal Sirk, Gaia Gallery İstanbul işbirliğiyle
The Marmara Bodrum
12 Ağustos 2017, 11:00 – 16 Ağustos 2017, 23:00
Sergi

Program Hakkında
Bodrum Müzik Festivali kapsamında The Marmara Bodrum’da gerçekleşecek “Sosyal Sirk” adlı sergi için, yeni medya başta olmak üzere, çağdaş sanatın farklı pratiklerinden beslenen Gizem Karakaş, Arda Yalkın, Berkay Tuncay, Nur Gürel, Kıvanç Martaloz gibi isimler bir araya geliyor. Çalışmalar 5 gün boyunca, içinde fotoğraf ve kinetik heykellerin de yer aldığı, mekâna entegre hikâye anlatımı tekniğiyle sunulacak. Bireyin hızlı tüketim araçları ve sosyal ağlar arasındaki varoluş savaşı ilkel, sıradan ve inanırlığın sınırlarını zorlayan kaba güldürü ögeleri kullanılarak işlenecek.

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
İleti Haber: http://www.bodrummuzikfestivali.com/festival-programme.html

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.