Borusan Quartet: Oda Müziğinde Alman Romantizmi (29.04.2024)

Adı: ODA MÜZİĞİNDE ALMAN ROMANTİZMİ

Tarih: 29 Nisan 2024 20:00

Etkinlik: Konser

BORUSAN QUARTET

AYDIN BÜKE ve SERHAN BALİ ile konser öncesi söyleşi 19.00-19.30 / Balo Salonu

Program:

SCHUMANN        La Majör Quartet, No.3, op.41
MENDELSSOHN Kapriçyo, Mi Minör, No.3, op.81
MENDELSSOHN Fa Minör Dörtlü, No.6, op.80

Avrupa’nın tarihi boyunca son derece sistematik bir yükseliş gösteren ve nihayetinde klasik müzik evreninde zirveye ulaşan eserler bütünü, yorumculara ustalıklarını göstermeleri için mükemmel bir zemin hazırladı ve Borusan Quartet de şüphesiz günümüzde bu repertuvarı hakkını vererek seslendiren ender topluluklardan biri. Borusan Quartet, 2023/24 sezonunun son konserinde, bu sağlam külliyatın ana damarına ev sahipliği yapan, Almanya’dan çıkan iki büyük besteci, Robert Schumann ve Felix Mendelssohn’un yapıtlarından oluşan bir programla sizlerle olacak.

Zerhan Gökpınar
Konser İzlenimleri

Klasik olsun, Romantik olsun, ne dönem olursa olsun sahnede onları dinlemek hep güzel. Nitelikli ve anlamlı konserin ardından bir kez daha kalitelerine, uyumlarına hayran olduk ve varlıklarına şükrettik, bir kez daha içimizde duyduğumuz sevginin anlamını fark ettik, çok teşekkür ederiz. Daha nicelerine, birlikte
Schumann’ın duygusal iniş çıkışlarından sonra, hayran olduğu Mendelssohn tüm koyuluğuna, karanlığına rağmen ince ve zarifti. 4 kaliteli müzisyenin anlayışıyla besteciye uzanmak hep değerli. Orkestra müzisyenliği insana bütünün içinde varolmayı öğretirken, Oda Müziği müzisyene birey olmayı öğretir, oradan bütüne gidilir. Schumann’ın 1842 de yaşadığı zor dönemlerde (Clara ile evlilik-babanın karşı koyma sorunu vs.) yazdığı bir Quartet dinledik, bunlar yanılmıyorsam 3 tane, Op.41 No.3 sonuncusu, Leipzigde 14 gün gibi kısa bir sürede bestelenmiş ve hayran olduğu dostu Mendelssohn’a ithaf edilmiş. Mendelssohn’un Op.80 Fa minör 6. dörtlüsüne gelirsek, ablası Fanny Mendelssohn’un 42 yaşında beyin kanamasından ölmesinin etkilerini bir süre üzerinden atamamış ve beste yapmamış, Fanny’e ağıt olarak adlandırdığı bu eserden 6 ay sonra da kendisi vefat etmiş. Dolayısıyla besteciden alışık olunan aydınlık bir müzik değil, tüm duygularını, yaşanmışlığını, müzikteki olgunluğunu sergilediği bu Dörtlü, tüm karanlık, koyu ve hüzün dolu yansımasına rağmen çok ince ve zarifti. Borusan Quartet konserlerine gittiğinizde işte böyle bilgiler eşliğinde müzik dinliyorsunuz, konser öncesinde Sevgili Aydın Büke üst fuayede sohbet yapıyor, salonda müzik dinliyorsunuz ve evinize farklı bir duygu boyutunda dönüyorsunuz. Gidemiyorsanız da Borusan Klasik Radyo konseri canlı veriyor, bilginiz olsun.

Sayfa Düzeni Tenise Yalçın/tenise.yalcin@gmail.com – Haber İçerik: Zerhan Gökpınar Konser İzlenimleri kendisinden izin alınarak yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir