Bülent Evcil & Raffaele Trevisani Flüt İkilisi Gümüşlük’te konser verdi

Muğla’nın Bodrum ilçesinde DenizBank ana sponsorluğunda devam etmekte olan 14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivaline konuk olan flüt ikilisi Bülent Evcil ve Raffaele Trevisani, antik taş ocağında muhteşem bir konser verdi. Bosch’un etkinlik sponsorluğunu üstlendiği konserde İtalyan piyanist Paola Girardi eşlikçi olarak yer aldı.
Flütün büyük üstadı İrlandalı Sir James Galway’in iki gözde öğrencisi, Türk flütçümüz Bülent Evcil ve İtalyan flütçü Raffaele Trevisani, Gümüşlük’te ‘Taşta’ Konserleri serisinde verdikleri konserde flüt için yazılmış klasik eserlere yer verdiler.
2500 yıllık tarihi mekanı dolduran çok sayıdaki klasik müzikseverin karşına R. Galli, P. Morlacchi ve L. Hugues’in bestelerinden derlenmiş bir repertuarla çıkan flüt ikilisi, konser sonunda alkış yağmuruna tutuldu.
Bodrumlu klasik müzikseverden büyük ilgi
Flütün iki büyük ismi Bülent Evcil ve Raffaele Trevisani, Gümüşlük’te antik taş ocağının sahnesinde seyirci önüne ilk olarak Raffaello Galli’nin, “Capriccio on Linda di Chamounix by Donizetti, Op.46” adlı eseriyle çıktılar. Bu eserin ardından sahnede yerini alan ve solo performans sergileyen Bülent Evcil, Pietro Morlacchi’den, “Il Pastore Svizzero for flute and piano” adlı eseri seslendirdi.
Gecenin ilk yarısında son eser, flüt ikilisinin birlikte yorumladıkları, Franz Doppler’in, “Rigoletto Fantasie” adlı yapıtı idi. Aradan sonra Evcil ve Trevisani flüt ikilisi, yine Raffaello Galli’nin, “Capriccio on La traviata by Verdi, Op.48” adlı eseriyle sahneye geldi.

Bu eserin ardından Raffaele Trevisani, Pietro Morlacchi’in, “Fantasia sull'opera Mosè di Rossini” adlı yapıtıyla sahnede solo performans sergiledi. Konser, ikilinin birlikte icra ettikleri Luigi Hugues imzasını taşıyan “Grande Fantasia ‘Un ballo in maschera’ by Verdi” adlı eserle son buldu.
Ancak izleyicinin yoğun alkışları ile sahneye geri gelen ikili, bu defa bis yaparak sahneden ayrıldı. Konserde tüm eserlere, Raffaele Travisani’nin bütün konserlerinde eşlikçilik yapan, aynı zamanda sanatçının da hayat arkadaşı olan ödüllü İtalyan piyanist Paola Girardi eşlik etti.

Sir James Galway’in iki gözdesi öğrencisi
Flüt sanatçımız Bülent Evcil’in, Sir James Galway’in 1992 yılında Dublin’de düzenlediği flüt seminerindeki “Best Performer” (en iyi yorumcu) yarışmasında aldığı ikincilik, ona 1992‐99 yılları arasında ünlü İrlandalı üstadın öğrencisi olma fırsatını sağladı. Sir Galway tarafından neslinin en iyi flütçülerinden biri olarak tanımlanan Bülent Evcil, hocasının davetleri ile birçok seçkin konserde yer aldı. Diğer yandan üstattan benzeri yorumlar alan İtalyan Trevisani de, Galway’in gözde öğrencilerinden biri oldu. "Raffaele güzel tonu, mükemmel tekniği ve kendini müziğe adamış kişiliğiyle günümüzün en iyi flütçülerinden biridir" diyerek övdüğü Trevisani, Sir James Galway’in, çok az sayıdaki öğrencilerinden biri olma şansını yakaladı. İtalyan flütçü, dinleyiciler ve eleştirmenlerden sürekli olarak stili ve müzikalitesi hakkında övgüler aldı ve bu özelliğiyle yıllarca hocası Sir Galway’le çalışma fırsatı bularak, büyük flüt üstatları Jean Pierre Rampal, Julius Baker ve Maxence Larrieu'nun takdirlerini topladı. 
Festivalin kapanış konserini Gülsin Onay verecek 
14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 4 Eylül Pazartesi akşamı, saat 21:15’te antik taş ocağında Liba Laboratuarları sponsorluğunda gerçekleşecek kapanış konseri ile son bulacak. Kapanış konserinin konuğu ise dünyaca meşhur piyanistimiz, Devlet Sanatçısı Gülsin Onay olacak.
Festivalin sponsorları:
14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin ana sponsoru DenizBank. Kumda ve Suda konserlerinin sponsorluğunu Uludağ Premium üstlenirken, etkinlik ve eğitim sponsorluğunu üstlenen Bosch, Gümüşlük Festival Akademisi konserlerine destek veriyor. Liba Laboratuarları A.Ş., etkinlik sponsoru olarak festivalin açılış ve kapanış konserlerine katkı sağlıyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi, festivalin kurumsal sponsorları arasında yer alırken; THY, festivalin resmi ulaşım sponsorluğunu; Arion Resort Hotel konaklama sponsorluğunu; Çağdaş Holding, festival merkezi sponsorluğunu ve Piernet ise sosyal medya sponsorluğunu üstleniyor. Ayrıca Julius Meinl Coffee, Mas Matbaa, Off Gümüşlük ve Soğan Sarmısak, festivalin servis sponsorları arasında yer alıyor.  
Antik Taş Ocağında gerçekleşecek Taşta konserlerinin başlama saati 21:15; diğer konserler 20:30’da başlayacaktır.
Biletler, Festival Merkezi, Gümüşlük sahili (iletişim: 0 537 577 85 07 – 0 252 394 41 61) ve Biletix'den temin edilebilir. 
www.gumuslukfestival.org
info@gumuslukfestival.org
www.facebook.com/gumuslukfest
14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali 2017 Programı
26 Temmuz – Gilles Apap – Keman & Myriam Lafargue – Akordeon (Fransa) – Taş Ocağı
28 Temmuz – GFA Keman Konseri – Toprak Ev
29 Temmuz – Dilbağ Tokay – Viyolonsel & Eren Levendoğlu – Piyano (Türkiye) – Taş Ocağı
31 Temmuz – Viyolonsel GFA Konseri – Toprak Ev
1 Ağustos – Tord Gustavsen (Norveç) – Festival merkezi, sahil
4 Ağustos – Begoa Ensemble (Türkiye) – Taş Ocağı
8 Ağustos – Emin Fındıkoğlu Quartet – Festival merkezi, sahil
10 Ağustos – Alp Ersönmez ‘Yazısız’ feat Erik Truffaz – Eklisia  
15 – 19 Ağustos – 4. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması – Toprak Ev
18 Ağustos – Ilya Itin – Piyano (Rusya) – Taş Ocağı
20 Ağustos – GFA Piyano Konseri – Toprak Ev
22 Ağustos – Romano Pallottini – Piyano (İtalya) – Taş Ocağı
24 Ağustos – Mauricio Vallina – Piyano (Küba) – Taş Ocağı
25 Ağustos – GFA Piyano Konseri – Toprak Ev
26 Ağustos – Erdem Sökmen & Hasan Meten – Gitar Duo (Türkiye) – Toprak Ev
27 Ağustos – Egberto Gismonti – Gitar (Brezilya) Toprak Ev
28 Ağustos – Ebgerto Gismonti – Piyano (Brezilya) Taş Ocağı
30 Ağustos – Derek Gripper – Gitar (Güney Afrika) Toprak Ev
31 Ağustos – GFA Flüt Konseri – Toprak Ev
01 Eylül – Bülent Evcil (Türkiye) & Raffaele Trevisani (İtalya) – Flüt Duo & Paola Girardi – Piyano (İtalya) – Taş Ocağı
04 Eylül – Gülsin Onay – Piyano (Türkiye) – Taş Ocağı

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
Bilgi: Gülsin Onay
İleti Haber: gumusluk festivali <gumuslukfestivalihaber@gmail.com>

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir