Gümüşlük’te genç flütçüler konser verdi

0

Muğla’nın Bodrum ilçesinde DenizBank ana sponsorluğunda düzenlenen 14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, genç flütçülerin Gümüşlük’teki Toprak Ev’de verdikleri konserle devam etti.
Bosch’un eğitim sponsorluğu ile 26-31 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen Gümüşlük Festival Akademisi (GFA) Flüt ustalık sınıfına katılan öğrenciler sertifikalarını, eğitmenleri Bülent Evcil ve Raffaele Trevisani’nin de katıldıkları törende, festival Sanat Danışmanı Piyanist Gülsin Onay’ın elinden aldı.
Dünyaca ünlü Flüt sanatçımız Bülent Evcil ve İtalyan flütçü Raffaele Trevisani’nin eğitmen olarak katıldıkları ustalık sınıfına bu yıl yaşları 14 ile 23 arasında değişen ülkemizin farklı okul ve konservatuarlarından 22 ve Bulgaristan’dan 4, Zimbabwe’den de 1 genç flütçü katıldı.
Altı gün süren yoğun eğitimin ardından genç yetenekler, Toprak Ev’in sahnesinde sırayla yer alarak, W.A. Mozart, J.Haydn, G.F. Handel, J.S. Bach ve G. Faure gibi önemli klasik müzik bestecilerinin eselerine yer verdi. Konsere piyanistler Paola Girardi ve Zümrüt Alieva eşlikçi, olarak katıldılar.
Seslendirdikleri eserler
Flüt ustalık sınıfının Toprak Ev’de verdiği konserde sahneye çıkan 24 genç yetenek sırayla şu eserlere yer verdi;
İmge Yağmur Tiryaki, Johann Sebastian Bach, “’Sarabande’ La minör Partita’dan”; Sena Anlı, Joseph Haydn, “Serenade”;
Yaprak Tuana Camkıran, Georg Philipp Telemann, “Flüt Sonatı, 1. Bölüm”; Aslıhan Türkü Şahin, Gabriel Fauré, “Sicilienne”; Zeynep Yıldırım, George Frideric Handel, “Flüt Sonatı No. 4, 1. Bölüm”; Aleksandrina Plamenova Aleksandrova, Ernesto Kohler, “İspanyol Valsi Op. 57”; Ece Başak Silare, Philippe Gaubert, “Madrigal”; Nazlı Özcan, Johann Sebastian Bach, “Flüt Sonatı Si bemol BWV 1030”; Mısra Bozyel, Albert Franz Doppler, “Macar Fantazisi”; Gentiana Ahmeti, Pyotr Ilyich Tchaikovsky, “Lenski's Aria from the Opera Eugene Onegin”; Plamena Penova, W. A. Mozart, “Re majör 3rd Movement”; Eleonora Plamenova Tsvetanova, Giulio Briccialdi, “Venedik Karnavalı Op. 78”; Çağla Yılmaz, François Borne, “Carmen Fantezi”; Melis Nur Çiçek, W. A. Mozart, “Re majör Flüt konçertosu 1. Bölüm”; Hannah 
Taylor, Jules Mouquet, “Pan et Les Bergers”; Ege Özdalyan, Francis Poulenc, “Flüt Sonatı Allegretto Malincalico”; Aygül Yeniev, Louis Ganne, “Andante ve Scherzo”; Berkay Diker, Albert Périlhou, “Ballade”; Ekin Özdemir, Charles-Marie Widor, “Flüt Süiti’nden 1. ve 2. Bölüm”; Sinem Perçin, Saverio Mercadante, “Flüt konçertosu 3. Bölüm”; İlayda Erten, Pietro Morlacchi, “Il Pastore Svizzero”; Zeynep Bölük, Paul Taanel, “Andante Pastorale et Scherzettino”; Hüseyin Akın, Carl Reinecke, “Flüt konçertosu 1.bölüm” ve Venüs Kovancısoy, George Enescu, “Cantabile et Presto”.
İlk defa 2006’da düzenlenmeye başlanan ve her yıl giderek daha çok genç yeteneğin ilgi gösterdiği ve yüksek seviyede eğitmenlerce düzenlenen GFA ustalık sınıfları bu yıl 5 ayrı dalda gerçekleştirildi. Keman, viyolonsel, 2 dönem piyano, flüt ve gitar masterclasslarına bu yıl katılan 100 civarındaki genç müzisyen sertifika sahibi olurken, konserlerden elde edilen bilet gelirleri ise önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da bir sonraki yılın öğrenci burs fonuna aktarıldı. 
Festivalde son iki konser
Türk flütçü Bülent Evcil ve İtalyan flütçü Raffaele Trevisani, bu akşam (1 Eylül Cuma) antik taş ocağı sahnesinde Bosch’un etkinlik sponsorluğunda saat 21:15’te ‘Taşta’ Konserler serisinde izleyiciyle buluşarak bir konser verecekler. Konsere İtalyan piyanist Paola Girardi eşlikçi olarak katılacak. Festival, 4 Eylül akşamı dünyaca ünlü devlet sanatçımız Piyanist Gülsin Onay’ın Liba Laboratuarları sponsorluğunda saat 21:15’te vereceği kapanış konseri ile son bulacak.Festivalin sponsorları:
14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin ana sponsoru DenizBank. Kumda ve Suda konserlerinin sponsorluğunu Uludağ Premium üstlenirken, etkinlik ve eğitim sponsorluğunu üstlenen Bosch, Gümüşlük Festival Akademisi konserlerine destek veriyor. Liba Laboratuarları A.Ş., etkinlik sponsoru olarak festivalin açılış ve kapanış konserlerine katkı sağlıyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi, festivalin kurumsal sponsorları arasında yer alırken; THY, festivalin resmi ulaşım sponsorluğunu; Arion Resort Hotel konaklama sponsorluğunu; Çağdaş Holding, festival merkezi sponsorluğunu ve Piernet ise sosyal medya sponsorluğunu üstleniyor. Ayrıca Julius Meinl Coffee, Mas Matbaa, Off Gümüşlük ve Soğan Sarmısak, festivalin servis sponsorları arasında yer alıyor.  
Antik Taş Ocağında gerçekleşecek Taşta konserlerinin başlama saati 21:15; diğer konserler 20:30’da başlayacaktır.
Biletler, Festival Merkezi, Gümüşlük sahili (iletişim: 0 537 577 85 07 – 0 252 394 41 61) ve Biletix'den temin edilebilir. 
www.gumuslukfestival.org
[email protected]
www.facebook.com/gumuslukfest
14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali 2017 Programı
26 Temmuz – Gilles Apap – Keman & Myriam Lafargue – Akordeon (Fransa) – Taş Ocağı
28 Temmuz – GFA Keman Konseri – Toprak Ev
29 Temmuz – Dilbağ Tokay – Viyolonsel & Eren Levendoğlu – Piyano (Türkiye) – Taş Ocağı
31 Temmuz – Viyolonsel GFA Konseri – Toprak Ev
1 Ağustos – Tord Gustavsen (Norveç) – Festival merkezi, sahil
4 Ağustos – Begoa Ensemble (Türkiye) – Taş Ocağı
8 Ağustos – Emin Fındıkoğlu Quartet – Festival merkezi, sahil
10 Ağustos – Alp Ersönmez ‘Yazısız’ feat Erik Truffaz – Eklisia  
15 – 19 Ağustos – 4. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması – Toprak Ev
18 Ağustos – Ilya Itin – Piyano (Rusya) – Taş Ocağı
20 Ağustos – GFA Piyano Konseri – Toprak Ev
22 Ağustos – Romano Pallottini – Piyano (İtalya) – Taş Ocağı
24 Ağustos – Mauricio Vallina – Piyano (Küba) – Taş Ocağı
25 Ağustos – GFA Piyano Konseri – Toprak Ev
26 Ağustos – Erdem Sökmen & Hasan Meten – Gitar Duo (Türkiye) – Toprak Ev
27 Ağustos – Egberto Gismonti – Gitar (Brezilya) Toprak Ev
28 Ağustos – Ebgerto Gismonti – Piyano (Brezilya) Taş Ocağı
30 Ağustos – Derek Gripper – Gitar (Güney Afrika) Toprak Ev
31 Ağustos – GFA Flüt Konseri – Toprak Ev
01 Eylül – Bülent Evcil (Türkiye) & Raffaele Trevisani (İtalya) – Flüt Duo & Paola Girardi – Piyano (İtalya) – Taş Ocağı
04 Eylül – Gülsin Onay – Piyano (Türkiye) – Taş Ocağı

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
Bilgi: Gülsin Onay
İleti Haber: gumusluk festivali <[email protected]>

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.