Caner Şengünalp: İstanbul solo heykel sergisi

CANER ŞENGÜNALP

“İSTANBUL”

20 Aralık 2013 – 19 Ocak 2014

Galeri İlayda  20 Aralık 2013 – 19 Ocak 2014 tarihleri arasında Caner Şengünalp’in  “İstanbul”  isimli  solo heykel sergisine ev sahipliği yapacak.

Bu serginin ana ekseni, İstanbul’un aldığı göçle sosyo kültürel ve kentsel anlamda geçirdiği süreç üzerine oturtulmuştur. Her geçen gün daha da kalabalıklaşan ve buna paralel daha çok yaşam alanı ve konut ihtiyacı duyan kent, şiddetli bir biçimde kentsel dönüşüm projeleriyle yeniden inşa edilmektedir. Ancak insanların yaşam mekanlarına yönelik yenileme ya da dönüşüm gibi demokratik katılım kanallarının açık olması gereken bir mekânsal düzenleme süreci, bırakın yerel halkın ve ilgili çevrelerin katılımını sağlamayı, bölge halkının itirazlarını dikkate almadan gerçekleştirilmektedir. Hatta onları kendi mülklerinden ederek bir anlamda yerlerinden etmektedirler.

Birbirinden yüksek yapılarda vaat edilen lüks yaşamlar, duvarlarla çevrili, güvenlik görevlilerinin koruduğu izole yaşantılar, insanlar arasındaki sosyal bağları ve kültürel gelenekleri zayıflatarak onları birer maket insana dönüştürmektedir. Kentin pazarlanmasında ve şekillenmesinde büyük rol oynayan etkin güçler, insanların yaşam biçimlerini ve alışkanlıklarını, tıpkı konut projelerinin maketlerinden sattıkları, önceden kurgulanmış ve paketlenmiş yaşamlar gibi belirlemektedirler.

Sanatçı sergideki çalışmalarını bu söylemler üzerinden ele almıştır. “Maket” ölçeğine indirgenmiş figürler, büyük bir tiyatro sahnesi gibi düşünülen, her gün daha da büyüyen ve dönüşen İstanbul’un birer aktörleri olarak bu dev sahnede yerlerini almaktadırlar.

Göçün tetiklediği sosyo kültürel ve toplumsal değişimlerin sonuçları ve neden olduğu durumları bronz, taş, ahşapla biçimlenerek 3 boyutlu anlatıma dönüştürecek olan Caner Şengünalp’in solo heykel sergisi 19 Ocak 2014’e dek Galeri İlayda’da sanatseverlerle buluşacak.

PRESS RELEASE

CANER ŞENGÜNALP
“İSTANBUL”
December 20th, 2013 – January 19th, 2014

Galeri İlayda will be hosting Caner Şengünalp’s solo sculpture exhibition named “Istanbul” between December  20th,  2013 – January 19th, 2014.

The main axis of this exhibition nests on the socio-cultural and urban process that Istanbul goes through as a result of rural exodus. The city is being fiercely re-constructed with urban transformation projects due to the growing living space and residence needs in paralel with overcrowding of the city. However, the urban restructuring and transformation process that is supposed to be  open to the democratic participation channels, is being implemented without any consideration to rejections of the inhabitants let alone purveying participation of local residents and pertinent circuits. In fact, the process routs them out by divesting them of thir own properties.

The promise for luxirious accomodation in these high buildings, surrounded with walls and isolated lives protected by security guards weakens socials ties and traditions among people and turn them into some kind of mock-up humans. The effective authorities that play an important role in the marketing and shaping of the city, determine the life styles and habits of people as some kind of pre-packed, edited lives to sell from the scale models of their residence projects.
 
The artist undertakes his work of art in this exhibition with consideration to these expressions. Scale model figures take their places on this stage as the actors of Istanbul that is considered as a big theatre stage that grows and transforms day by day.

Caner Sengunalp’s solo sculpture exhibition will express  the results of socio-cultural and communal transformation triggered by rural exodus and the situations it causes in a 3 dimensional verbalism shaped with bronze, stone and wood and will meet artlovers at Galeri Ilayda until January 19th 2014. 

For further information, high resolution visuals and interview requests;

Galeri İlayda
Şebnem Kutal

Hüsrev Gerede Cad.
No:37
Teşvikiye
Tel    : 0.212.227 92 92
e-mail:info@galleryilayda.com
www.galleryilayda.com

Galeri Pazar günleri hariç, her gün 10:00 ile 19 :00 arasında açıktır. Galerimizin altında ve karşısında otopark mevcuttur.

hüsrevgeredecad. no:37 teşvikiye 34330 istanbul – türkiye
tel:+90 212 227 92 92 e-mail: info@galleryilayda.com
web: www.galleryilayda.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir