ÇDSO 2018 Kadınlar Günü Konseri (9 Mart 2018)

0

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Klasik Müzik Konserlerine devam ediyor. Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası (ÇDSO), kadınlar gününü özel bir programla kutluyor. 9 Mart 2018 Cuma, saat: 20:00'de gerçekleşecek olan konseri; başarılı İskoç orkestra şefi Monica BUCKLAND yönetecek.

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Piyano Anasanat Dalı Profesör piyanist Hande DALKILIÇ solist olarak yer alacak ve C.SCHMAN’ın Türkiye’de ilk kez seslendirilecek “Piyano Konçertosu”nu Adanalı sanat severlerin beğenisine sunacak.
ÇDSO, programın ikinci yarısında yine Türkiye’de ilk, Dünya’da ikinci seslendirilecek E.MAYER’in  Senfoni no.3 “Askeri” adlı eseri sanat severlere sunacaklar.
İlklerin yaşanacağı kaçırılmaması gereken bu konserin programı, 09 Mart 2018 Cuma akşamı saat 20.00’de Büyükşehir Belediyesi Konser Salonu’nda izlenilebilecek.
ÇDSO:
Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası 1988 yılında kurulmuştur.17 kişilik küçük bir kadroyla çalışmalarına başlayan ÇDSO,Adana’nın düşman işgalinden kurtuluş günü olan 5 ocak 1992 tarihinde ilk konserini vermiştir. Daha sonra sanatçı sayısı 46 kişiye ulaşan orkestra, Çukurova Filarmoni derneğinin katkıları ile konserlerini gerçekleştirmektedir. Bugün dışardan ek takviyeler ile 70 ‘e ulaşan sanatçısıyla topluma klasik müzik sevgisi aşılayan ÇDSO, enerjisini salonların dışına taşıyarak, köylerde,  cezaevlerinde, hatta göçebe çadırlarında  klasik müzik konserleri vermektedir. ÇDSO uluslararası turnelerde de Türkiye’yi dünyada başarıyla temsil etmektedir.
Hande Dalkılıç Özgeçmiş
Ankara’da doğan sanatçı ilk piyano derslerini özel olarak Prof. Güherdal Karamanoğlu Çakırsoy’dan aldı. 1989’da akademik müzik eğitimine Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde başladı. Erken yaşlarda olgunlaşmaya ve seçkinleşmeye başlayan müzikal formasyonunu sanatta yeterlik (doktora) düzeyine kadar bu fakültede Prof. Ersin Onay’ın sınıfında geliştirdi. Bu süreçte ve sonrasında György Sandor, Sebastian Benda, ve Prof.Georg Sava gibi önemli piyanist-pedagoglarla çalışıp müzik fikirleri paylaştı.
Dalkılıç, yüksek lisans çalışmaları süresince Ahmed Adnan Saygun‘un eserlerine ağırlık verdi. Bestecinin birçok piyano eserini repertuarına aldı, seslendirdi. Bu çerçevede, Saygun’un solo piyano eserlerinden oluşan ve bestecinin 1990 yılındaki ölümünden önce tamamladığı son eseri Op.76 Piyano Sonatı’nın ilk seslendirmesini de içeren CD kaydı 2000 yılı başında BMP etiketiyle yayınlandı. Hande Dalkılıç’ın ayrıca editörlüğünü yaptığı el yazması olan Saygun op.76 Sonatı’nın nota basımı Peer Music Classical (Hamburg) yayınevi tarafından gerçekleştirildi. Ahmed Adnan Saygun’un 100. doğum yılı olan 2007’de BMP tarafından yeni bir kapak ve kitapçıkla ikinci kez basılan CD’sinin yanı sıra sanatçı, yine Ahmed Adnan Saygun’un Op.34, 1. Piyano Konçertosu’nu (BMP), Muammer Sun’un ilk kez bir CD’de seslendirilen piyano solo için dört defterden oluşan ‘Yurt Renkleri’ Albümünü (BMP ve KALAN), Cemal Reşit Rey’in Piyano ve Orkestra için ‘Bir İstanbul Türküsü üzerine Çeşitlemeleri’ni, Ulvi Cemal Erkin’in tüm solo piyano 
eserlerini CD’ye (KALAN) kaydetmiştir. Sanatçının son CDsi, “Yukarı Fırat Ezgileri” Doğu-Batı Kültür ve Sanatını buluşturmak amacıyla Çetin Işıközlü’nün ilk kez solo piyano için yazdığı ve Hande Dalkılıç’a ithaf ettiği Doğu Anadolu bölgemize ait türkülerden oluşmakta, KALAN Müzik etiketiyle yayınlanmaktadır. Dalkılıç’ın dünya prömiyerini yaptığı Saygun’un Op.76 Piyano Sonatı ve diğer kayıtlarında olduğu gibi Türk bestecilerinin bazı yapıtlarının ilk icralarını gerçekleştirmesi onun özenle biçimlediği mesleki çizgisinin bilinçli yönelimine işaret etmektedir.
Hande Dalkılıç, yurt içinde ve yurt dışında A.B.D., Almanya, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti ,Estonya, Etiyopya, Fransa, Güney Afrika, Hollanda, İngiltere, İsrail, İsviçre, İtalya, Kanada, Kenya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Letonya, Mısır, Norveç, Pakistan, Polonya, Romanya, Tunus, Ukrayna gibi ülkelerde yaptığı solo resitaller ve oda müziği konserlerinin yanı sıra Camerata Salzburg’un da içlerinde yer aldığı yabancı orkestralar ile Türkiye’deki tüm devlet senfoni orkestraları ve özel orkestralarla konserler gerçekleştirmiş, özellikle konser programlarında Türk bestecilerinin eserlerinin de yer almasına özen göstermiştir. Sanatçının katıldığı bazı önemli festivaller arasında 34. Uluslararası Sofya Müzik Festivali, Uluslararası Kartaca Festivali (Tunus 2002), 18., 22. 27. Ve 33. Uluslararası Ankara Müzik Festivali, 5. Uluslararası Antalya Piyano Festivali, 9.ve 14. Uluslararası Bellapais Festivali ( K.K.T.C.), D-Marin Turgutreis 5.Uluslararası Klasik Müzik Festivali, 30.Uluslararası 
''Sarajevo Winter Festival'', "Piano Echos'' 14.Uluslararası Monferrato Piyano Festivali (İtalya),11. Uluslararası Talin Oda Müziği Festivali, 5. Uluslararası “Marile Serate Musicale” Oda Müziği Festivali, (Romanya) yer almaktadır.
Mart 2006’da doçent ünvanını alan Hande Dalkılıç, Kasım 2013’de Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano Anasanat Dalı’na profesör ünvanıyla atanmıştır. Aynı zamanda Epta (European Piano Teachers Association) Türkiye temsilcisi olan sanatçı solistlik kariyerini yurt içinde ve yurt dışında yaptığı resital ve konserlerle birlikte radyo ve TV yayınlarıyla sürdürmekte, virtüozitesini oluşturan güçlü teknik, derinlikli ve özgün yorumları her geçen gün daha geniş bir kitleye ulaşmaktadır.
DISCOGRAPHY
Çetin Işıközlü, Tunes of theUpper Euphrates            Kalan Music
Ulvi Cemal Erkin Complete Works for Solo Piano     Kalan Music
Cemal Reşit Rey Variations on an Istanbul Folk Song
Ahmed Adnan Saygun – 2nd Edition                          BMP
Ahmed Adnan Saygun                                                BMP
Muammer Sun Country Colors                                    Kalan Music
Muammer Sun Country Colors                                    BMP
Ahmed Adnan Saygun Concerto                                 BMP
https://handedalkilic.com/tr/biyografi/

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
İleti Haber: Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Basın Bülteni

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz *Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.