ÇDSO: Birsen Ulucan-Ozan Tunca-Özcan Ulucan Konseri

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Konseri
12.12.2014 Cuma, saat: 20:00
Orkestra Şefi: Antonio Pirolli
Solistler:
Birsen Ulucan/ piyano
Ozan Tunca/ çello
Özcan Ulucan/ keman

Adana Büyükşehir Belediyesi Konser Salonu

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, şef:  Antonio Pirolli yönetiminde, Birsen Ulucan/piyano, Ozan Tunca/ çello, Özcan Ulucan/keman solist olarak katılımıyla; 12.12.2014 Cuma, saat: 20:00'de Adana Büyükşehir Belediyesi Konser Salonu'nda sanatseverlerle buluşuyor.

Program
L.van BEETHOVEN Üçlü Konçerto Op.56
Concerto for Piano,Violin and Cello,op.56 * Piyano,Keman ve Çello Konçertosu,op.56
Valsler ve Polkalar

 
 

Antonio Pirolli
Roma’da doğan Antonio Pirolli, Santa Cecilia Konservatuvarı’nın (Roma) piyano, kompozisyon, koro ve orkestra yönetimi bölümlerinden pekiyi dereceyle mezun oldu. Zoltan Pesko, Vladimir Delman ve Rudolf Barshai ile çalışan Pirolli; 1987 yılında 3. Arturo Toscanini Şeflik Yarışması'nda üçüncülük ödülü kazandı. Türkiye’ye geldiğinden itibaren 1995 – 2000 yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin, 2002 – 2005 yılları arasında ise İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin Genel Müzik direktörlüğü görevini yürüttü. Çok geniş bir opera ve senfoni repertuvarına sahip olan Pirolli; dünyanın en önemli opera, senfoni orkestraları ile festivallerine davet edilmektedir. Bunların arasında Buenos Aires Teatro Colon, Lizbon Teatro Sao Carlos, Milano Teatro Alla Scala, Roma Teatro dell’Opera, Tokyo New National Theatre, Genova Teatro Carlo Felice, Wiesbaden Opera ve Berlin Deutsche Oper bulunmaktadır. 2008’de Floransa Teatro Comunale sezon açılışında Tosca;Bilbao Verdi Festivali’nde Verdi, Aroldo Operası; Catania V. Bellini Operası'yla II. Trovatore ve Ernani ile Beatrice di Tenda'yı yönetmiştir. Parma Orchestra, “A. Toscanini’’; Bucharest, “G. Enescu’’; Aida; Nabucco; Sevil Berberi; Madama Butterfly; Orchestra Palau de la Musica (Valencia); Kiev Filarmoni Orkestrası; Tokyo Senfoni Orkestrası; Tokyo Filarmoni Orkestrası; Aspendos Opera ve Bale Festivali; Puccini Opera Festivali (Torre del Lago/İtalya); Split Opera Festivali (Hırvatistan); Avenches Opera Festivali (İsviçre); Santander Opera Festivali (İspanya) görev aldığı festivaller ile yönettiği opera ve senfoniler arasındadır. 
Önümüzdeki dönemde de I Puritani (Cremona Operası ile), Sevil Berberi (Floransa Operası ile) ve Madama Butterfly (Lizbon Sao Carlos Operası ile) operalarını yönetmek için davet edilmiştir. Türkiye’de Ankara başta olmak üzere İstanbul, İzmir, Antalya, Mersin operalarındaki çeşitli eserlerin orkestra şefliğini üstlenmiş olup Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası; İstanbul, İzmir, Bursa, Adana ve Antalya Devlet Senfoni orkestraları ile hersene düzenli olarak konserler vermektedir. Antonio Pirolli, operaya olan tutkusunun yanı sıra geç romantik senfoniler ve modern müzik repertuvarında da başarısını kanıtlamıştır. Sanatçı yurtdışında da şeflik kariyerine devam etmektedir.
Alıntı: http://www.aassm.org.tr/Etkinlik_Bilgi/Antonio%20Pirolli/139

 
Birsen Ulucan
Piyano


Bulgaristanda doğan Birsen Ulucan, piyano eğitimine 7 yaşında başladı. 1984 yılında Varna Dobri Hristov Müzik Okulu’na, Ekaterina Tsetkova’nın piyano sınıfına kabul edildi. 1982 yılında Ulusal “Svetoslav Obretenov Müzik Yarışması”nda ikincilik; 1983′te Bulgaristan’da düzenlenen “Ulusal Radio Yarışması”nda icra dalından birincilik, kompozisyon dalında ikincilik; 1988′de Bulgaristan’da katıldığı “Bulgar ve Rus Bestecileri Yorumculuğu” yarışmasında ikincilik kazandı. Orkestra ile ilk konserini, 12 yaşında, Mendelssohn’un Re Minör Konçertosu ile Şumen Filarmoni Orkestrası eşliğinde gerçekleştirdi. 1989′da buradan mezun oldu ve aynı yıl ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç etti. İstanbul Devlet Konservatuarı’nda lisans eğitimini Prof. Meral Yapalı ile 1 yılda tamamlayarak, dört yıl öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1992′de İtalya’da düzenlenen Uluslararası “R. Lipizer Keman Yarışması”nda, kardeşi Özcan Ulucan ile birlikte En İyi Beethoven Sonat Yorumu ödülünü keman-piyano ikilisi olarak paylaştı. Sanatçı eğitimini Londra’da Guildhall Müzik Okulu’nda, Joan Havill’in sınıfında sürdürdü. 1996′da bu okuldan Lisansüstü ‘Solistlik Diploması’nı aldı. Aynı yıl Oxford’da düzenlenen “Smith Kline Beecham Müzik Yarışması”nda birincilik ödülünü kazanan Birsen Ulucan bu şehirde konserler verdi. 1997- 99 yılları arasında City University of London’dan Yüksek lisans diploması ile mezun oldu ve Londra’nın en prestijli konser salonlarından St. John Smith Square’de Lizst Piyano Konçertosunu seslendirdi.


Sanatçı, 2000 – 2004 yılları arasında, Almanya’nın Saarbrücken Müzik Akademisi’nde, dünyaca ünlü kemancı Maxim Vengerov’un sınıfında piyanist olarak görev alarak Piyano- Keman repertuvarının en önemli yapıtlarını inceleme ve çalışma fırsatı buldu. Ayrıca Salzburg Mozarteum (1996), Uluslararası İstanbul Festivali (1992 ve 1993), Fransa Uluslararası Flain Müzik Festivali (1996), Kıbrıs Bellapais Müzik Festivali gibi festivallerde konserler verdi. Birsen Ulucan, 2004′ün Eylül- Aralık ayları arasında Miami’de (Florida – ABD) çeşitli oda müziği ve solo resitalleri verdi. “Miami Üniversitesi’nin Konçerto Yarışması”nı kazanması sonucunda ise Senfoni Orkestrası ile konserler vermeye hak kazandı. Bulgaristan, Türkiye, Almanya, İngiltere, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, İtalya, Fransa, Avusturya, İsrail ve Portekiz’de konserler veren piyanist halen solo ve oda müziği konserlerine devam etmektedir.


Kaynak: www.birsenulucan.com 

 
Özcan Ulucan
keman –  viyola
Bulgaristan'da doğan Özcan Ulucan, ailesinin sanat sevgisi etkisiyle, altı yaşında müzik eğitimine başladı.1989 yılında ailesiyle birlikte Türkiye'ye göç eden sanatçı önce İstanbul Üniversitesi Konservatuarı sonra Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuarında öğrenim gördü ve 1993 yılında buradan mezun oldu. Ayni yıl Türk Eğitim Vakfı bursunu kazanarak Londra'ya gitti. Guildhall Müzik Okulu'nda Yfrah Neaman ile iki yıl solistlik eğitimi gördü ve 1995'te buradan mezun oldu.
1995 – 1998 yılları arasında Ankara Devlet Konservatuarı'nda Rus Kemancı Viktor Pikaizen ile çalışarak Yüksek Lisans -"Master" diploması aldı. Bunu takiben Eczacıbaşı Vakfı'nın burs desteği ile Almanya'ya gitti.
Burada 1998-2004 yılları arasında önce Joshua Epst ein ile çalışarak "Konser Diploması"(Konzertreife), bunu takiben Maxim Vengerov ile keman ve viyola çalışarak "Solistlik Diploma" aldı. Aynı dönemde klarnetçi Eduard Brunner ile oda müziği, jazz piyansti Georg Ruby ile jazz doğaçlama çalıştı.
Özcan Ulucan'ın kazandığı ödüller arasında "S. Obretenov Yarışması" ikincilik ödülü (Bulgaristan), "J. Kocian Yarışması" iki birincilik ödülü (Çekoslovakya), "R. Lipizer Yarışması" En İyi Beethoven Sonat ödülü (İtalya), "W. Gieseking Yarışması" birincilik ödülü (Almanya) sayılabilir.
Sanatçı bugüne kadar Türkiye, Bulgaristan, İngiltere, Almanya, Macaristan, Avusturya, Romanya, Çek Cumhuriyeti, Fransa, İsviçre, İsrail, ABD ve Güney Kore'de konserler verdi. Sanatçı solistliği yanısıra kızkardeşleri piyanist Birsen Ulucan ve kemancı Aysen Ulucan'la üçlü konserler vermektedir.
Özcan Ulucan 2002 yılından itibaren kemancı Maxim Vengerov ile beraber dünyanın ünlü konser salonları ve festivallerinde (Konzerthaus – Berlin, Royal Albert Hall – Londra, Ludwigsburger Schlossfestspiele -Almanya, Wels Festivali – Avusturya)konserler verdi. 2004'te ünlü çellist ve orkestra şefi M. Rostropoviç ve M.Vengerov ile beraber Amsterdam Concertgebouw Salonunda konser verdi. Aynı dönemde piyanist Fazıl Say ile İstanbul ve İzmit'te resitaller veren sanatçı, 2005´te İngiliz Oda Orkestrası ile "The Music Cruise" Akdeniz Turnesinde Solo ve Oda müziği konserleri yaptı.
2007'de 35.İstanbul Müzik Festivaline davet edilen sanatçı, Açılış Konserine Ayla Erduran,İdil Biret ve Cihat Aşkın'la solist olarak katıldı. Aynı festivalin A.Adnan Saygun'u Anma Konserinde, Gülsin Onay ile birlikte solist olarak yer aldı.
2009'da Türkiye'de konserleri yanısıra, Almanya ve İngiltere'de, Rus piyanist Evgenia Startseva ve İrlanda'dan Edinburgh Quartett ile konserler verdi.
2010 yılında Evgenia Startseva&Edinburgh Quartett konserlere devam eden Özcan Ulucan, aynı yıl müzisyen dostları Ulrich Mertin, Ellen Jewett ve Michael Elison ile beraber Yeni Müzik topluluğu Hezarfen Ensemble'ı kurdu ve bu topluluğu konser faaliyetlerine dahil etti.
Solistlik ve Oda Müziği yanısıra, eğitmenliğe de önem veren Özcan Ulucan, Datça Yaz Müzik Akademisi&Festivali ve Klasik Keyifler Müzik Akademisi& Festivaline eğitmen ve icracı olarak yer almaktadır.
2011'de Hezarfen Ensemble ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasıyla konserleri yanısıra, Şubat 2011'de Macar Franz Liszt Oda Orkestrasını İstanbula davet ederek CRR Konser Salonunda kızkardeşleri Piyanist Birsen Ulucan ve Kemancı Ayşen Ulucan ile sözkonusu orkestranın eşliğinde, genç nesil Türk bestecilerinden Evrim Demirel'in kendileri için yazdığı Üçlü konçerto ile E.Chausson'un op.21 Konçertosunu içeren bir programla Budapeşte ve Istanbul'da konserler verdi.
Özcan Ulucan bugüne kadar Ivan Vulpe,Gürer Aykal, Alexander Rahbari, Cem Mansur, Antonio Piroli, Dorian Wilson, Burak Tüzün, Naci Özgüç, Rengim Gökmen, Emil Tabakov, Mstislav Rostropoviç, Sascha Goetzel gibi şeflerin yönetiminde Cumhurbaşkanlığı Senfoni, Borusan Filarmoni, Bilkent Senfoni, Londra Filarmoni, Philharmonia, Viyana Oda Orkestrası, Amsterdam Sinfonietta, Franz Liszt Oda Orkestrası gibi orkestraların solisti olmuştur.
İstanbul'da yaşayan Özcan Ulucan, yurtdışı ve yurtiçi solistlik kariyeri yanısıra oda müziği ve eğitmenlik yapmaktadır.
Özcan Ulucan, ustası bilinmeyen 19.yüzyıla ait bir kemanla çalmaktadır.
Kaynak: http://www.ozcanulucan.com

 
Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenimtenise.yalcin@gmail.com


Bilgi: Özcan Ulucan
Afiş Görsel: Şükrü Demir/ Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir