ÇDSO:”Hacı Ömer Sabancı’yı Anma Konseri” 29 Kasım 2019

0

ÇDSO:”HACI SABANCI’YI ANMA KONSERİ”Şef: Yalçın AdıgüzelSolist: Gülsin Onay “piyano” (Devlet Sanatçısı)
Program:
L. V. Beethoven / Piyano Konçertosu No.4
A. Dvorák / Senfoni Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası her yıl geleneksel olarak, 1998’de vefat eden ve Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’na büyük emeği geçen Hacı Sabancı’nın anısına düzenlenecek olan bu haftaki konseri Azerbaycan’ın en tanınmış şeflerinden biri olan Yalçın ADIGÜZEL yönetecek.
29 Kasım 2019 Cuma, saat 20:00’de Büyükşehir Belediyesi Konser Salonu’nda gerçekleşecek olan konserin solisti, müzisyen bir ailenin üstün yetenekli çocuğu olarak piyanoya başlayan Devlet Sanatçısı Gülsin ONAY olacak.
L.V.BEETHOVEN’in öğrencisi Arşidük RUDOLPH’a adadığı ve konçerto anlayışında büyük bir devrimy aratan piyano konçertosu no.4 eserini seslendirecek.
Programın ikinci yarısında orkestra; A.DVORAK’ın 1889 yaz sonunda bestelediği, 4 bölümlü Slav Rapsodisi olarak tanımlanan ve ilk kez 1890’da Prag’da seslendirilen 8.Senfoniyi, Adanalı sanatseverlerle buluşturacak.ÇDSO:
T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak kurulan Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Devlet Senfoni Orkestrası (CSO), İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO) ve İzmir Devlet Senfoni Orkestrası (İzDSO)dan sonra kurulan dördüncü senfoni orkestrasıdır. Resmi olarak 1988 yılında kurulan orkestramız, ilk çalışmalarına 17 kişilik çok küçük bir kadroyla, 1991 yılının son aylarında başlamıştır. İlk konserini 1992 yılında, Adana’nın düşman işgalinden kurtuluş günü olan 5 Ocak’ta gerçekleştirmiştir.
Orkestra, ilerleyen yıllarda yapılan sınavlar ile müzisyen kadrosunu genişletmiştir. Aynı zamanda Çukurova Filarmoni Derneği’nin de katkılarıyla diğer Senfoni Orkestraları, Opera ve Bale Orkestraları ve Devlet Konservatuarlarından aldığı misafir sanatçılarının desteğiyle olağan konserlerini başarıyla sürdürmektedir. Bu tür çalışmaların yanı sıra, dönemin NATO Genel Sekreteri ve Belçika eski Dışişleri Bakanı Willy Claes, özel bir konserin ilk bölümünde orkestrayı yönetmiştir.
Adana 6.Kolordu Komutanlığı’nın desteği ile Çaykovski’nin 1812 Uvertürünü, Çukurova Üniversitesi Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçek top atışları eşliğinde seslendirmiştir. ÇDSO kurulduğu günden bu yana birçok yurtiçi ve yurtdışı turneleri gerçekleştirmiştir, bunlardan bazıları; Tarsus, İskenderun, Diyarbakır, Malatya, Trabzon, Mersin, Gaziantep, Antalya Aspendos Antik Tiyatrosu, Ankara, İstanbul, Elazığ, Kıbrıs, Suriye, Almanya, Azerbaycan ve Japonya turneleridir. Japonya turnesi esnasında Çaykovski’nin 1. Piyano Konçertosu ve 5. Senfonisinin CD kaydını gerçekleştirilmiştir.
Side Uluslararası Müzik Festivali, Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Xheki Uluslararası Müzik Festivali (Azerbaycan), Bellapais Uluslararası Müzik Festivali (Kıbrıs), Bodrum D-marin Uluslararası Müzik Festivali, Adana Altın Koza Film Festivali ve Adana Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı gibi birçok festivalde başarılı konserler gerçekleştirmiştir. ÇDSO her sezon çeşitli özel haftalarda zengin klasik batı müziği repertuvarının yanı sıra, pop müzik, klasik Türk müziği ve film müziği repertuvarlarını da içeren konserlere yer vermektedir.
Her sezon programını özenle hazırlayıp, Adanalı izleyicilere çok sesli evrensel müziği tanıtıp sevdirebilmek için çalışmalarını büyük bir özen içinde gerçekleştiren ÇDSO ayrıca birçok eserin Dünya’da ve Türkiye’de ilk seslendirilişleri gerçekleştirilmiştir.
2000-2006 yılları arasında, Mayıs ve Eylül aylarında Antalya Aspendos açık hava tiyatrosunda yerli ve yabancı turistlere düzenli olarak konserler vermiştir. “Hacı Sabancı’yı Anma” konseri gibi her sezon düzenli olarak yapılan özel konserleri de Adana izleyicisine sunmaktadır. ÇDSO’nun klasik müziği sevdirmek ve halka tanıtmak amacı ile gerçekleştirdiği eğitim konserlerine birçok okul İl Milli Eğitim Müdürlüğü vasıtası ile davet edilerek, öğrencilere enstrüman tanıtımı yapılmakta ve çok sesli müzik anlatılmaktadır.
Konserleri izleyeme imkânı olmayan sanatseverlere ulaşmak ve yine çok sesli müziği tanıtabilmek amacıyla ÇDSO sezon içerisinde çeşitli köy ve ilçe okullarına, cezaevi personel ve hükümlülerine ve pamuk tarlalarında çalışan işçilere eğitim konserleri düzenleyerek çok sesli müziği konser salonlarının dışına taşımaktadır.
Elazığ türkülerinin senfonik olarak düzenlenmesi ile “Harput Senfonisi” adı altında turne konserini ilk olarak Elazığ’da gerçekleştiren ÇDSO, bu konserin tekrarını Ankara ve İstanbul turneleriyle devam ettirmiştir.
ÇDSO’nun bir başka büyük projesi olan “İlahi Senfonisi” birçok şehirde halkla buluşturulmuş ve çok beğeni kazanmıştır. Ç.D.S.O. hava şartlarının elverişsizliğine rağmen Türkiye’de ilk kez Nemrut Dağı’nda konser vererek bir ilki gerçekleştirmiştir.
2015 yılında gerçekleştirilen Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında gerçekleştirilen kapanış konserini yaklaşık 100.000 kişi izlemiş ve çok büyük övgüler alarak bir rekora imza atılmıştır.
Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Mustafa Kemal Atatürk’ün “TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN TEMELİ KÜLTÜRDÜR” düşüncesi ışığı altında, O’na layık olma yolunda konserlerini sürdürmektedir.Çok güzel, coşkulu bir konser oldu Adana’da..
Şef Yalçın Adıgüzel yönetiminde Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ile Beethoven’in 4. Piyano Konçertosu ve ardından Dvorak 8. Senfoni harikaydı, tebrikler, teşekkürler..
Coşkulu Adana dinleyicisi her zamanki gibi muhteşemdi, bis olarak Beethoven Ayışığı Sonatı ve Chopin Nocturne op.9 no 2 çaldım, müziğin güzel dünyası hepimizi sarmaladı, tek nefes olduk adeta Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
Haber İçerik: Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası web sitesi

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.