Darüşşafaka Eğitim Kurumlarında “Bağışçılar Günü” etkinliği gerçekleştirildi

0

Darüşşafaka’nın her yıl geleneksel olarak düzenlediği Bağışçılar Günü etkinliği, 1 Aralık Cumartesi günü, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Maslak Kampüsü’nde gerçekleştirildi.Sunucu öğrenciler
Enda Marangöz – 5. sınıf
İbrahim Tugay Sağlam – 10. sınıfYönetim Kurulu Başkanı M.Talha Çamaş “Bağışçılar Günü” açılış konuşmasında Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın dünü ve bugüne değin geçirdiği evreler hakkında konuklara bilgiler verdi.
“Darüşşafaka’ya hayat veren değerli bağışçılarımız,
Sevgili Müdürlerim,
Öğretmenlerim,
Öğrencilerim,
Darüşşafakalılar ve dostlarımız,
Hepiniz Geleneksel Bağışçılar Günü etkinliğimize hoş geldiniz.
Bugün sizleri Darüşşafaka’da ağırlamaktan onur ve mutluluk duyuyoruz.
Her zaman olduğu gibi başta Büyük Atatürk’ü ve Yusuf Ziya Paşa olmak üzere kurucularımızı, Darüşşafaka’ya katkıda bulunan bağışçılarımızı, üyelerimizi, yöneticilerimizi, öğretmenlerimizi ve çalışanlarımızı şükranla anıyor, hayatta olmayanlara Allah’tan rahmet, hayatta olanlara uzun ve sağlıklı bir ömür diliyorum.
Darüşşafaka, bir okul adı değil, binlerce iyi kalpli insanın bir araya gelerek oluşturduğu büyük bir aile… 155 yıldır Darüşşafaka’yı var eden ve var etmeye devam edecek olan bu aziz toplumun insanlarına, sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır.
Birleşmiş Milletler’in tüm dünya için belirlediği 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden biri, kapsayıcı ve eşitlikçi “nitelikli eğitim”. Yoksulluğun ortadan kalktığı, her insanın barış ve refah içinde yaşadığı bir dünyaya ulaşmak için tek yol nitelikli eğitimden geçiyor. Türkiye’nin de bu hedef doğrultusunda ilerlemekten başka şansı yok.
Bir ülkenin gelişmişlik düzeyini saptayan en önemli ölçüt, nitelikli eğitime erişimde fırsat eşitliğinin ne denli yaygın olduğudur. Ülkemizin bu alandaki karnesi, hepinizin bildiği gibi, ne yazık ki parlak değil. İşte biz de Darüşşafaka olarak, her çocuğun eşit koşullarda iyi eğitim alması gerektiği inancıyla 155 yıldır bu sorunun çözümünün parçası olmak için çalışıyoruz. Sizin desteklerinizle, hep birlikte ülkemizin geleceğini değiştiriyoruz.
Belki iğneyle kuyu kazmaktır, yaptığımız… Fakat tek bir çocuğun dahi yaşamını eğitimle değiştirebildiğimiz sürece biz, iğneyle kuyu kazmaya gönüllü olduk, gönüllü olmaya da devam edeceğiz.
Darüşşafaka’nın kendisi için ne ifade ettiği sorusunu, şöyle yanıtlıyor bir öğrencimiz: “Eşsiz ve bulunmaz. Benim umut yıldızım oldu Darüşşafaka! Bizleri, Atatürk’ün beklediği bireyler gibi yetiştiriyor. İyi insanlar ve memleketin ışık kaynağı olmamıza öncülük ediyor. Bu mucize yeri çok seviyorum.” Şu an 927 çocuğumuzu sizinle birlikte memleketin ışık kaynağı olacak şekilde yetiştiriyor ve onların umut yıldızı oluyoruz.
2011 yılında “saydamlık” ve “hesap verebilirlik” ilkeleri doğrultusunda Darüşşafaka’ya katkıda bulunan değerli bağışçılarımızla yılda bir kez buluşma geleneğini başlattık.
Amacımız, bir yandan bağışlarınızın nasıl kullanıldığı konusunda sizleri bilgilendirmek diğer yandan bu kampüs içindeki yaşamı görmenizi, Darüşşafaka’daki atmosferi hissetmenizi sağlamaktı. Hani, “anlatılmaz, yaşanır” denir ya, Darüşşafaka da öyle bir yer ve sizin de burayı “yaşamanızı” istedik.
Şu an Darüşşafaka’da okuyan bir öğrencimizin bir yıllık gideri 51.500 TL.
Yani 927 öğrencimizin okulumuzdaki eğitim-öğretim faaliyetlerinin aksamadan sürmesi için bu yıl yaklaşık 48 milyon TL bağışa ihtiyacımız var.
Peki şu anki durumumuz nedir? 2018 yılının başından bu yana 63.000’i aşkın hayırsever, toplam 32 milyon 976 bin TL bağış yaparak eğitimde fırsat eşitliği misyonumuza destek verdi.
Başta Türkiye İş Bankası olmak üzere ülkemizin önde gelen 792 kurumu ise toplam 29 milyon 229 bin TL’lik destekle öğrencilerimizin yanında oldu.
Bu yıl da rezidanslarımızda yaşayan bağışçılarımız öğrencilerimizden desteklerini esirgemedi. Şu ana kadar 206 Rezidans bağışçımızdan 8 milyon 943 bin TL bağış geldi.
Ayrıca bağışçılarımız Engin Özdeniz, Bülent Sözer, Ömer Ertur, Nesrin Yılmaz ve Zerrin ile Erol Öner oluşturdukları isimli burs fonlarıyla üniversite eğitimine devam eden mezunlarımıza destek oluyor.
Geleceğe daha güvenle bakmamız ve önümüzü görebilmemiz için bizlere ışık olan düzenli bağışçılarımızın sayısı 4.500’e ulaştı. Bugün aramızda birçok düzenli bağışçımız da var. Az çok demeden her ay Darüşşafaka’ya destek olmanız bizim için çok değerli.
Öğrencilerimizin 8 yıllık eğitim yolculuğunda onların yol arkadaşı olduğunuz için çok teşekkür ediyoruz. 2019’da da yanımızda olmaya devam etmeniz en büyük dileğimiz.
Sizlerden aldığımız bu güçle 2019 yılında daha fazla çocuğumuza eğitimde fırsat eşitliği yaratmak için var gücümüzle çalışıyoruz.
Darüşşafaka’nın 155 yıllık tarihinde her zaman vasiyet bağışçılarımızın özel bir yeri vardır.
Değerli yazarımız Sait Faik Abasıyanık gibi Türkiye’nin aydınlık yarınlarına sevdalı pek çok hayırsever, varisi olarak Darüşşafaka’yı seçti ve seçmeye devam ediyor.
Şu an 466 hayırseverin, hiçbir karşılık beklemeden Cemiyetimize vasiyet ve hibe bağışı var.
Bağışçılarımız arasında öyle biri var ki, bizim için ve tüm Türk halkı için çok özel bir insan. Kurtuluş Savaşı günlerinde bağış yapmak için Darüşşafaka’yı seçen, Ulu Önderimiz Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım.
Atamızın annesinin bu seçimi, toplumumuzun 155 yıldır Darüşşafaka’yı bu denli sahiplenmesinin de bir yansıması aslında…
Zübeyde Hanım, 28 Kasım 1921 tarihinde yaptığı bağış karşılığında, aile üyeleri için her yıl Kadir Gecesi’nde hatim indirilmesini istedi. Ayrıca, yıl boyu öğrencilere mevsim meyveleri dağıtılmasını da arzu etti.
Zübeyde Hanım’ın bağışının gereklerini özenle yerine getiren Darüşşafaka Cemiyeti olarak, her yıl Kadir Günü’nde, Ulu Önderimiz Aziz ATATÜRK ve silah arkadaşları ile Darüşşafaka’nın Kurucularının, bağışçılarının, Darüşşafaka’ya hizmeti geçenlerin ve bütün şehitlerimizin aziz ruhları için mevlit okutuyoruz.
Zübeyde Hanım’ın diğer arzusunu da yerine getiriyor ve öğrencilerimize, okul koridorlarında bulunan sepetlerden diledikleri zaman meyve yiyebilme imkanı sunuyoruz.
Zübeyde Hanım’ın bağışı, toplumumuza ilham vermeye devam ediyor. Gazeteci-yazar Yılmaz Özdil’in Atatürk’ün hayatını konu alan kitabı Mustafa Kemal’in satışından elde edilen gelirin bir bölümü Darüşşafaka’ya bağışlandı. Değerli Yazar Yılmaz Özdil ve Kırmızı Kedi Yayınevi Sahibi Haluk Hepkon, Kurucu Bağışçılarımız arasında katıldı. Sayın Özdil ve Hepkon, Zübeyde Hanım’ın Darüşşafaka’ya yaptığı bağıştan çok etkilenerek bu desteği vermeye karar verdiklerini bizlere açıkladı.
Herkes bilir ki, Darüşşafaka’ya yapılan her kuruş bağış yerine ulaşır. Bu yuva, gönül rahatlığıyla yapılan bağışlarla yaşar ve yaşamaya da hep devam edecek.
Bu güveni vermek, korumak, sürdürmek Darüşşafaka Cemiyeti’nin yönetim nöbetini devralan herkesin en birincil görevidir. Birazdan Lise Müdürümüz Sayın Ayşe Görey sizlere Eğitim Kurumlarımıza ilişkin gelişmeleri sunacak. Ardından hep birlikte varsa sorularınızı yanıtlayacağız.Darüşşafaka Lise Müdürü Ayşe Görey Eğitim Kurumları’na ilişkin gelişmeleri görsel ve sayısal olarak katılımcılara sundu.
2018-2019 Ders Yılı
74 İlden 927 Öğrenci
437
Kız Öğrenci
490
Erkek Öğrenci
Ortaokul mevcudu: 474
Lise mevcudu: 453
Daimi öğrenci: 551
Evci öğrenci: 376
203 Seçkin Akademik Kadro
121 Yeni Öğrencimiz
153. Dönem Öğrencileri
Darüşşafaka Giriş Sınavı
Darüşşafaka Sınavına Başvuru Bilgileri
Potansiyel Öğrenci:
10.423
Sınav Başvuru Sayısı:
1.229
Sınava Giren Öğrenci
1.139
121 Yeni Öğrencimize İlişkin Demografik Bilgiler
40 ilden
66 erkek, 55 kız
78 daimi, 43 evci
Nasıl Bir Eğitim Veriyoruz?
24 kişilik sınıflar
Öğretmen başına 5 öğrenci
İkinci dil olarak Almanca eğitimi
Her derslikte Apple TV, laptop, akıllı tahta, ses sistemi, projeksiyon
5. sınıftan 9. sınıfa tabletle eğitim
Fizik, kimya, biyoloji, bilgisayar, 3D, maker laboratuvarları
Tekno Girişimcilik ve Gençlik Merkezi
Planetaryum ve gözlemevi
iPad ile Eğitim
STEM Eğitimi
MAKERS Eğitimi
Kodlama eğitimi
21. yüzyıl becerilerine sahip bireyler
Hedef:
Yaşam boyu öğrenen
Evrensel değerleri benimsemiş
Darüşşafakalılık değerlerini özümsemiş
Özgüvenli
Ülkesine ve topluma karşı sorumluluklarının bilincinde
Çevreye duyarlı
İngilizceye hakim (8 yılda toplam 3.300 saat İngilizce dersi)
Gelişim programları:
11.-12. sınıflar üniversite hazırlık çalışmaları,
Enstrüman eğitimi ve spor takımları
50’den fazla kulüp çalışması
Mesleki gelişim programı
Akademik ve kültürel geziler
Davranış eğitim programı
SANAT:
Fotoğraf
Resim
Seramik
Enstrüman Eğitimi
Orkestra
Film – Video
Tiyatro
Mozaik
El sanatları
Origami
Yaratıcı drama
SPOR:
Atletizm
Badminton
Basketbol
Dans
Futbol
Jimnastik
Masa Tenisi
Satranç
Voleybol
Pilates
50’den fazla kulüp çalışması:
FLL ve FRC Robot
Astronomi
3D Tasarım ve Üretim
DŞ MUN ve DŞ JMUN
Girişimcilik
Finansal Okur Yazarlık
World Scholar’s Cup
English Speaking Union
I-Earn
Destination&Imagination
Evren Hesaplamaları
Erasmus
Cooking
Kodlama
Ardunio
STEM ‘Saydamlık’ ve ‘hesap verebilirlik’ ilkeleri doğrultusunda, Darüşşafaka Cemiyeti tarafından 2011 yılında başlatılan ve bu yıl 8’incisi düzenlenen etkinlikte 100’ün üzerinde Darüşşafaka bağışçısı, kampüste öğrencilerle bir araya geldi. Darüşşafaka Bağışçılar Günü’nünden Görseller:ORADAYDIM: Darüşşafaka Eğitim Kurumları/Tenise Yalçın evetbenim

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.