DEVLET TİYATROLARI NDAN YENİ SEZONA ERKEN MERHABA

TİYATROLARDAN YENİ SEZONA ERKEN MERHABA 
 
“Moliere’in Osmanlı Yaşam Tarzına Uyarlanan Oyunu 
 
‘Meraki’ Aşkabat Yolcusu”
 22-26 Eylül 2014

 
Yeni sanat sezonuna, yeni oyunlar ve yeni projelerle hazırlanan Devlet Tiyatroları geçtiğimiz yıla damgasını vuran oyunlarından ‘Meraki’ ile sezon öncesi Aşkabat’a gidiyor. Ahmet Vefik Paşa’nın, ünlü Fransız yazar Moliere’in ‘Hastalık Hastası’ eserini Osmanlı yaşam tarzına uyarladığı ‘Meraki’ oyunu 23 Eylül’de Türkmen seyirciyle buluşuyor.
 
Türkmenistan Türk Kültür Günleri etkinliklerinde sahnelenecek oyun, Aşkabat’ın Alpaslan Tiyatrosunda 800 seyirciye perde açacak. 
 
Geçtiğimiz Sezon Erzurum’un En Beğenilen Oyunlarından Hastalık ve ölüm korkusu nedeniyle çevresine ve kendisine hayatı zindan eden bir insanın içerisine düştüğü gülünç durumu Osmanlı motifleri ve içten bir anlatımla sahneye taşıyan ‘Meraki’, Erzurum Devlet Tiyatrosunda geçtiğimiz sezon ilk kez sahnelendi. Rejisörlüğünü Ömer Naci Topçu’nun yaptığı oyun 2013-2014 sanat sezonunda yüzde yüze yakın doluluk oranıyla toplam 22 bin 160 seyirci tarafından izlendi.
 
Devlet Tiyatroları daha önce de Trabzon Devlet Tiyatrosunun ‘Deli Dumrul’, Konya Devlet Tiyatrosunun ‘Suskunlar Kapısı’ ve Adana Devlet Tiyatrosunun tek perdelik romantik komedisi ‘Matruşka’ isimli oyunlarla Türkmenistan’da çeşitli festivallere katılmış ve Türkmen seyircinin büyük beğenisini toplamıştı. 

 

 
Türkmenistan Türk Kültür Günleri
 
Devlet Tiyatrolarının da aralarında bulunduğu Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı sanat kurumları ‘Türk Kültür Günleri’ ile Türkmen sanatseverlere sanat dolu bir hafta Türkmenistan’da 22-26 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek ve Devlet Tiyatrolarının ‘Meraki’ isimli oyunuyla ilk kez katılacağı haftada farklı sanatsal etkinlikler de Türk kanun sanatçısı Tahir Aydoğdu ile ekibinin müzik dinletisi ve İzmir Türk Dünyası Devlet Dans ve Müzik Topluluğunun gösterisiyle başlayacak sanat günleri, geleneksel sanatlardan tiyatroya, müzik, dans ve baleden sinemaya Türkiye’nin sanat yaşamından eşsiz örnekleri Türkmen sanatseverlerle buluşturacak. 
 
Ebru, gümüş işçiliği, bakırcılık, çinicilik, cam boncuk işleme sanatlarından örneklerin sunulacağı geleneksel el sanatları sergisi ile Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek ‘Harem Balesi’ ise bu etkinliklerden bazıları. 
 
İzmir Türk Dünyası Devlet Dans ve Müzik Topluluğu ‘Türk Kültür Günleri’ süresince farklı gün ve şehirlerde farklı temsillerle seyirci karşısına çıkarken, Aşkabat sinema salonu ise iki gün boyunca film günleriyle Türkmen sanatseverleri ağırlayacak. 
 
 
Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü 06050 Ulus/ANKARA
 
Telefon:(+90 312) 309 39 20 @: basin@devtiyatro.gov.tr
 
Telefon/Fax:(+90 312) 311 95 19 twitter.com/devtiyatro
 
Web: http://www.devtiyatro.gov.tr/ https://www.facebook.com/devlettiyatrolari

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir