İSTANBUL DEVLET TİYATROSU 2014- 2015 TİYATRO SEZONU REPERTUARI


İSTANBUL
 
İDT 2014- 2015 TİYATRO SEZONU REPERTUARI

 

 

Çöl Fırtınaları
 
İstanbul Devlet Tiyatrosu ( İDT) 2014-2015 Tiyatro sezonunda perdelerini 1 Ekim’de açıyor. İDT yeni sezonda, geçen yıllardan devam eden oyunlara ek olarak 11 yeni oyunla birlikte toplam 34 prodüksiyonla tiyatro severlerle buluşmayı hedefliyor.
 

Cimri
 
Geçtiğimiz sezon repertuarımızda önemli bir yer tutan Shakespeare’den Hamlet (yönetmen Işıl Kasapoğlu), Moliere’den Cimri (yönetmen Kenan Işık), Çehov’dan Üç Kız Kardeş (yönetmen Mehmet Birkiye) ve yerli klasik olan Hüseyin Rahmi Gürpınar’dan Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç (yönetmen Kazım Akşar) adlı eserler bu sezon da devam edecektir. Bunlara ek olarak geçtiğimiz sezon sonu sahnelenen Thorvald Steen ve Tarık Ali’nin yazdıkları Çöl Fırtınaları (yönetmen Şakir Gürzumar) ile Uluslararası İKSV Tiyatro Festivali’nde prömiyer yapan çağımızın en önemli yazarlarından Heiner Müller’in yazdığı Hamlet Makinesi de (yönetmen Ayşe Emel Mesci) devam edecek oyunlar arasında.
 

Üç Kız Kardeş
 
Yeni sezonda birebir gerçek karakterlere ya da gerçek yaşam öykülerine dayanan bu akımdan bir belge değeri taşıyan dört önemli oyun yer almaktadır. Bunlardan birincisi Yeton Neziray’ın yazdığı ve Ali Atilla Şendil’in yönettiği Geçtim Ama Tiyatrodan. Kosova Devlet Tiyatrosu’nda gerçek bir olaydan yola çıkılarak yazılan oyun, devlet- sanat ilişkisini tam bir kara mizah örneğiyle sunuyor. İsrail-Filistin savaşı sırasında Filistinlilerin yaşadıklarını, aydın bir yazar olan Raja Shehadeh’in günlüklerinden aktaran Bülbül Susturulduğunda adlı oyunun yazarı ise David Greig, yönetmeni Özgür Yalım. Kazım Akşar’ın yazıp yönettiği Güneş Batarken de Büyük, Alman edebiyatının en önemli temsilcisi olan Johann Wolfgang von Goethe’nin, Napoleon istilası altındaki ülkesinde 
geçirdiği dönemi iktidar-sanatçı ilişkileri ekseninden anlatıyor. Ahmet Vefik Paşa’nın Bursa’ya atanıp Fasulyeciyan’ın tiyatrosunu sahiplenmesi ve ardından gelişen olayları komediyle bütünleştiren Paşa Paşa Tiyatro yahut Ahmet Vefik Paşa adlı son derece güncel tartışmalar içeren oyunun yazarı Gökhan Erarslan, yönetmen ise Mutlu Güney. Bu yıl I. Dünya Savaşı’nın 100. yılı olması nedeni ile savaşın toplumsal etkileri üzerine seçtiğimiz oyunlar kategorisindeki ilk oyun 20. yüzyılın en büyük Amerikan yazarlarından F. Scott Fitzgerald’ın ünlü romanı Muhteşem Gatsby. Savaş sonrasındaki toplumsal değişim döneminde “Amerikan rüyası”nın eleştirisi olan bu romanı tiyatroya uyarlayan Simon Levy, yöneten Faik Ertener. Funda Özşener’in yazdığı ve Metin Belgin’in yönettiği Sevgili Hayat’ta ise, Kurtuluş Savaşı sonrası yaşadıkları topraklardan kopmak zorunda kalan Mübadiller'in hüzün dolu hikâyesini anlatırken bir yandan da oyunda savaşın insanlar ve toplumlar üzerinde bıraktığı kalıcı izler sorgulanıyor. Savaşın toplumsal sonuçlarıyla ilgili bir diğer oyun da Curzio Malaparte’nin yazdığı Galip Erdal’ın yönettiği Kadınlar da Savaşı Yitirdi. Savaşı cephe gerisinde açlıkla, mutsuzlukla en önemlisi de umutsuzlukla boğuşan kadınların gözüyle anlatan oldukça çarpıcı bir oyun.

 


Kuyruklu Yıldız Altında İzdivaç
 
Diğer oyunlar ise şöyle: İsviçreli ünlü yazar Friedrich J. Dürrenmatt’ın Roma İmparatorluğu’nun son iki gününü, devlet, birey, iktidar gibi kavramlar çerçevesinde eleştirel dil ile anlatan bir kara komedi örneği olan Büyük Romulus. Yönetmeni Şakir Gürzumar. 
 
İnsanın kendi yapıtı olan yasaların nasıl da esiri olduğu ve aslolan yaşam hakkını korumaktan öte yasaları var eden siyaset, medya ve en önemlisi de insan gerçeğini trajik bir olay üzerinden sunan Peter Ustinov’un yazdığı Ellerimin Arasındaki Hayat’ın yönetmeni Cevdet Arıcılar. Ve son olarak Cüneyt Çalışkur’un yazdığı, Rüçhan Çalışkur’un yöneteceği Eror Veriyor’da ise, birbirini aldatan evli bir çiftin ilişkilerindeki şaşırtıcı tesadüf ve tesadüf 
algılarındaki farklılık işlenmektedir.
 
 
Bunlara ek olarak sezon içinde ayrıca Ülker Köksal’ın yazdığı Levent Niş’in yönettiği Barış Gezegeni adlı çocuk oyunu da sahnelenecektir.
 
 
Bol alkışlı bir sezon olması dileğiyle, iyi seyirler dileriz…

HABER KAYNAK:

İSTANBUL DEVLET TİYATROSU
Basın-Halkla İlişkiler Birimi
basin@istdt.gov.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir