DEVLET TİYATROLARINDA BU HAFTA


   DEVLET TİYATROLARINDA BU HAFTA
“Konya Devlet Tiyatrosunda Şeb-i Arus Etkinliği”

 

Devlet Tiyatrolarının perdeleri bu hafta trajik bir öyküyle açılıyor. Avusturyalı oyun ve senaryo yazarı Peter Turrini’nin tek kişilik oyunu ‘Nihayet Bitti’ Devlet Tiyatrolarında ilk kez seyirciyle buluşuyor.
 
Yaşamı boyunca her istediğini elde eden, mutlu, başarılı ve yıldız bir gazeteciyi, başarının zirvesine taşıyan söz cambazlığının, onu nasıl ölümün kıyısına sürüklediğini anlatan trajik oyun ‘Nihayet Bitti’ yönetmen Murat Çidamlı tarafından sahneye taşınıyor.
 
            Bir sosyal sorumluluk projesi olarak Ankara Devlet Tiyatrosunda seyirci karşısına çıkacak oyun, bedensel engelli sanatçı adayı Göktuğ Tolga Demiralp’in performansıyla İrfan Şahinbaş Sahnesinde perde açıyor.
 
Rejisör Semih Sergen’in yönettiği ve kendisinin de rol aldığı Devlet Tiyatrolarının geçmiş sezon oyunlarından ‘Mevlana-Aşk ve Barış Çığlığı’ isimli eser ise, Hz. Mevlana Celaleddin Rumi’nin 741’inci vuslat yıldönümünde, Ankara 75. Yıl Sahnesi’nde tiyatroseverlerle buluşturmaya devam ediyor.
 
Konya Devlet Tiyatrosu da Şeb-i Arus etkinlikleri kapsamında yine Hz. Mevlâna’dan seçme şiirlerle hazırlanan “Aşkında Aşık Olduğu Aşk” isimli bir şiir dinletisini sahnesine taşıyor.
 
 Ankara Sahnelerinin Diğer Oyunları
 
Ankara Devlet Tiyatrosu haftaya kapalı gişe oynayan yeni oyunlarıyla devam ediyor.   Chris Alexander  ile Hille Darjes’in yazdığı ve İlham Yazar’ın yönettiği  ‘Shakespeare Zorda’ ile Ulviye Karaca’nın yazarak yönettiği çocuk oyunu ‘Keloğlan Keleşoğlan’ Akün Sahnesinde perdelerini açıyor.  
 
Pervin Ünalp’in yönettiği ve yine kendisine ait olan eseri ‘Kuaförde Bir Gün’  ile Fikret Terzi’nin yazarak yönettiği çocuk oyunu ‘Miyhavlar Tiyatrosu’ Altındağ Sahnesi’nde seyirciyle buluşurken; Mustafa Kurt’ un rejisörlüğündeki ‘Hedda Gabler’ Büyük Tiyatro’da, Turan Oflazoğlu’nun yazdığı ve Murat Atak’ın rejisörlüğünü yaptığı ‘Kösem Sultan’ Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde, Barış Erdenk’in yönettiği Uğur Saatçi’nin eseri ‘Yeşilçam’ ile Adrian Mitchell’in oyunlaştırdığı bir Andersen eseri olan çocuk oyunu ‘Karlar Kraliçesi’ Küçük Tiyatro’da, Bedro Bloch’un yazdığı ve Yurdaer Okur’un yönettiği ‘Euridice’nin Elleri’ Oda Tiyatrosunda, Servet Aybar yönettiği bir Necip Fazıl eseri olan ‘Sabır Taşı’ Stüdyo Sahne’de, Aclan Büyüktürkoğlu’nun yönetmenliğini yaptığı bir Çehov eseri ‘Kuğu’nun Şarkısı/Bir Evlenme Teklifi’ Tatbikat Sahnesinde, Federico Garcia Lorca’nın yazdığı ve Ayşe Emel Mesci’nin rejisörlüğünü yaptığı ‘Bernarda Alba’nın Evi’ ve Peter Turrini’nin yazarak, Murat Çidamlı’nın yönettiği ‘Nihayet Bitti’ ise İrfan Şahinbaş’ta sahneleniyor.
 
            Devlet Tiyatrolarının İstanbul Sahneleri
           
            ‘Çöl Fırtınaları’, ‘Güneş Batarken Bile Büyük’, ‘Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş’, ‘Bülbül Susturulduğunda’ ve ‘Hamlet Makinesi’ gibi İstanbul Devlet Tiyatrosunun kapalı gişe oyunları bu hafta da tiyatroseverlere perdelerini açmaya devam edecek.
 
Ali Cüneyd Kılcıoğlu’nun yazdığı ve Elif Erdal’ın yönettiği ‘İkinci Dereceden İşsizlik Yanığı’ ve Levent Niş’in yönettiği Ülker Köksal’ın çocuk oyunu ‘Barış Gezegeni’ Beykoz Ahmet Mithat Efendi Sahnesi’nde, M. Şakir Gürzumar’ın yönettiği Thorvald Steen-Tarık Ali eseri ‘Çöl Fırtınaları’ Cevahir Sahneleri Salon 1’de, Kazım Akşar’ın yazarak yönettiği ‘Güneş Batarken Bile Büyük’ Cevahir Sahneleri Salon 2’de, Hanoch Levin’in yazdığı ve Kerem Ayan’ın yönettiği ‘Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş’  Küçük Sahne’de, rejisörlüğünü Kenan Işık’ın yaptığı bir Moliere eseri ‘Cimri’ Küçük Çekmece DT Sahnesi’nde, Filistinli yazar Raja Shehadeh’in yazdığı David Greig’in oyunlaştırdığı ve Özgür Yalım’ın yönettiği ‘Bülbül Susturulduğunda’ Üsküdar Stüdyo Sahne’de, Heiner Müller’in yazdığı ve Ayşe Emel Mesci’nin rejisörlüğünü yaptığı ‘Hamlet Makinesi’ ise Üsküdar Tekel Sahnesi’nde perdelerini açacak.
 
Türkiye’deki Diğer Sahneler
 
Bursa Devlet Tiyatrosu da haftaya iki ayrı sahnede iki ayrı oyunla devam edecek. George Bernard Shaw’ın eseri ‘Pygmalion- Bir Kadın Yarattım’ isimli oyun Bursa AVP Sahnesinde seyirciyle buluşurken, Özen Yula’nın eseri  ‘Rahvan Giden Atlılar’ isimli oyun ise Bursa Oda Tiyatrosunda sahnelenecek.
 
Devlet Tiyatrolarının Türkiye genelindeki sahnelerinde seyirci karşısına çıkacak diğer oyunlardan Güngör Dilmen’in ‘Kurban’ isimli oyunu ile Evin Kayran ve Nesrin Sütçü’nün çocuk oyunu ‘Neşeli Kampçılar’ İzmir Konak Sahnesinde, Müsahipzade Celal’in  ‘Macun Hokkası’ Adana Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Sahnesinde, Kieran Lynn’in ‘Parkta Güzel Bir Gün’ isimli eseri Trabzon Haluk Ongan Sahnesinde, Günay Ertekin’in oyunlaştırdığı bir Orhan Kemal eseri ‘Murtaza’ Diyarbakır Orhan Asena Tiyatro Sahnesinde, Justine Del Corte’nin < strong>‘Fare’ isimli oyunu ile Şahin Örgel’in çocuk oyunu ‘Barış Çiçeği’ Antalya Haşim İşcan Kültür Merkezi Sahnesi Küçük Salonda, Turhan Oflazoğlu’nun ‘Deli İbrahim’ isimli eseriile Turgay Yıldız’ın oyunlaştırdığı anonim bir çocuk oyunu ‘Alaaddin’in Sihirli Lambası’ Erzurum DT Sahnesinde, Moliere’in ‘Gülünç Kibarlar’ı Sivas Atatürk Kültür Merkezi Sahnesinde, Duşan Kovaçeviç’e ait ‘İntiharın Genel Provası’ ile Haluk Işık’ın çocuk oyunu  ‘Kurşun Askerin Utancı’ ise Van Kültür Merkezi Sahnesinde sahnelenecek.
 
Haftanın Turne Programı
 
İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı 'Nice Yıllara’  Malatya ve Elazığ Sahnelerinde haftanın turne oyunları olarak seyirciyle buluşurken; Bursa Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Hastalık Hastası’ Denizli, Kütahya, Uşak ve Afyon’da, Trabzon Devlet Tiyatrosu oyunu ’Rulet’ Rize ve Ordu’da,  İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı çocuk oyunu Küçük Kara Balık’ Mardin’de, Konya Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Töre’ Kırıkkale, Kastamonu ve Çankırı’da ve son olarak Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı  ‘Nalınlar’  ise Kayseri de sahnelenecek.

 
  HABER KAYNAK:

      Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü 06050 Ulus/ANKARA

 
Telefon :(+90 312) 309 39 20                                          @: basin@devtiyatro.gov.tr
Telefon/Fax:(+90 312) 311 95 19                                       twitter.com/devtiyatro
  Web: http://www.devtiyatro.gov.tr/                                                           https://www.facebook.com/devlettiyatrolari  

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir