Sinema Senfoni Orkestrası Yeni Yıl Konseri


http://www.sinemasenfoni.com/index.html

Ali Ağa'da Yeniyıl Konseri
28.12.2014 Pazar, saat: 20:00
Enka Spor Salonu-Aliağa/İzmir

 
Sinema Senfoni Orkestrası; 28.12.2014 Pazar, saat 20:00 de Orkestra Şefi: Hakan Şensoy yönetiminde  solist: Zeynep Önkaya'nın katılımıyla yeni yılı; Aliağa Belediyesi'nin katkısıyla, İzmirlilerle Aliağa Enka Spor Salonu'nda karşılamaya hazırlanıyor.


Sinema Senfoni Orkestrası/ arşiv- http://www.sinemasenfoni.com/galeri.html

Hakan Şensoy/ Orkestra Şefi
Özgeçmiş
İstanbul'da doğan sanatçı, keman eğitimine 1977-78 yılında girdiği İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı'nda Prof. Ayhan Turan gözetiminde "Hızlı Eğitim Özel Keman Birimi"nde başladı.1984 yılında verdiği ilk resitalinden bu yana İtalya, İngiltere, Fransa, Bulgaristan, Amerika Birleşik Devletleri, Romanya, Kosova, Arnavutluk, Letonya, Azerbaycan, Estonya, İsveç, İngiltere, Venezuela, Meksika, Çek Cumhuriyeti, Kuzey Kıbrıs ve Türkiye'de dünyaca önemli konser salonlarında (New York Carnegie Hall – Paris Louvre Auditorium) pek çok orkestra konserine solist ve şef olarak katıldı ve resitaller verdi.
1985 yılında İstanbul Filarmoni Derneği tarafından "Yılın En Başarılı Genç Sanatçısı" ve aynı yıl İTÜ Rektörü elinden "Sanat Dalında Üstün Başarı" ödüllerini aldı.
1988 Eylül ayında İstanbul AKM'de verdiği resital UNESCO tarafından Uluslararası Eğitim seferberliğine alındı ve bu konserde pek çok ülkeden Unesco temsilcisi hazır bulundu. Aynı yıl kazandığı bursla yüksek lisans eğitimi yapmak üzere Londra Kraliyet Mzik Koleji'nde eğitimine başladı. Burada Trevor Williams'ın sınıfından mezun oldu.
1992 yılında İtalya San Bartalameo'da yapılan Uluslararası Rovere D'Oro Oda Müziği yarışmasında dördüncü oldu. Aynı yıldan itibaren Bari Uluslararası Chritoph Colombus Festivali, Uluslararası İstanbul, İzmir ve Ankara, Bodrum D-Marin Turgut Reis ve Gümüşlük Müzik Festivalleri, CRR Konser Salonu Genç Solistler Festivali, Brasov Uluslararası Oda Müziği Festival, Malmö "Falsterbonasets" Uluslararası Yaz Festivali, İtalya San Sione Tango Festivali ve İsveç Karlskrona Uluslararası Müzik festivallerine defalarca solist ve ef olarak davet edildi. 34. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali'nde 3 ayrı konserde solist, orkestra şefi ve başkemancı olarak sahneye çıkarak sahne üzerinde 3 ayrı disiplinle böyle bir etkinlikte yer alan ender sanatçılar arsında yerini aldı.
1990-92 döneminde İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde master eğitimini tamamladı. 1992-93 sezonunda Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın konuk başkemancılığını ve 2000 – 2003 yılları arasında Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası başkemancılığını da yapan sanatçı, ayrıca Milli Reasürans Oda Orkestrası kurucularından ve Akbank Oda Orkestrası kurucu üyesi ve başkemancısı, İstanbul Oda Orkestrası ve Filarmonia İstanbul topluluğunun kurucusu ve Genel Müzik Direktörü’dür.
Pek çok Radyo ve TV programına yapımcı ve yorumcu olarak katılan Hakan Şensoy, ulusal bestecilerimizin eserlerini yorumlamaya da özen göstermektedir. Kemancı ve orkestra şefi olarak çoğu kendine ithaf edilen onlarca eserin Türkiye ve yurt dışında ilk seslendirilişlerini gerçekleştiren sanatçının CD kayıtları KALAN Müzik ve AFM Records etiketiyle sunulmaktadır. 2002 yılında doktora eğitimini İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde tamamlayan Şensoy çalışmalarını bir süre Devlet Sanatçısı Ayla Erduran ve ünlü Rus Kemancı ve Pedagog Victor Pikaisen ile sürdürmüştür.
İlk Orkestra Şefliği derslerini 1984 – 1987 yılları arasında Demirhan Altuğ'dan alan sanatçı, 2003 yazında Accademia Cicciana di Sienna'da Gianluigi Gelmetti'nin şeflik kursuna katılmıştır. Orkestra şefi olarak aralarında Sholomo Mintz, Raphael Walfisch, Fazıl Say, Cihat Aşkın, Tedi Papavrami, Peter Jablonsky, Hüseyin Sermet, Bruno Schneider, Gülsin Onay, Emre Elivar, Keneth Hamilton, gibi dünyaca tanınmış solistlere ve Terence Blanched Band, Bee Gees Band, Dreamtone & Iris Mavraki's NEVERLAND gibi sıra dışı gruplara eşlik eden sanatçı Amerika kıtasından Avrupa'ya uzanan çok geniş bir yelpazede yer alan pek çok ülkede konserler idare etmekte, solist olarak resitaller ve orkestra konserlerinde yer almaktadır.
2010 – 2011 sezonunda Polonya, İtalya, ABD, Meksika, Arnavutluk, Lübnan, Çek Cumhuriyeti, Küba, Portekiz, İsveç, Azerbaycan gibi pek çok ülkeye konserler vermek ve idare etmek üzere davet edilen sanatçı halen İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı'nda Yrd.Doçent unvanıyla öğretim üyesidir.

Alıntı: https://www.evetbenim.com/haber/haberdetay/15635-Sinema–Senfoni-Orkestrasi-Sanatseverlerle-bulustu..html

Zeynep Önkaya
Eğitim ve Müzik Geçmişi
" TRT Çocuk Korosu'nun sınavlarını kazandı ve 4 yıl koro eğitimi aldı.
" Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı'na birincilikle girmeye hak kazandı.
" 12 yıl arp ve piyano eğitimi sonrası 1996 yılında mezun oldu.
" 1990 yılından itibaren çeşitli yaş gruplarına arp, piyano ve şan dersleri verdi.
" Öğrenci iken caz müziğine ilgi duydu ve ilk profesyonel tecrübesini İstanbul Ece Bar'da piyano çalarak kazandı.
" 1990-2000 yılları arası Leman Sam'ın
orkestrasında uzun süre vokal yaparak klavye çaldı.
" 1995-1998 yılları arasında Tarkan'la 4 yıla yakin sahne çalışması yaptı.
" 1997 yılında 1 sene boyunca Sezen Aksu'ya vokal yaptı.
" 1998-2004 yılları arası Nilüfer'in orkestrasına geçiş yaparak 6 yıl boyunca vokal çalışması yaptı.
" 1998 yılında Walt Disney'in 'Herkül' adlı animasyon filminde solo şarkı seslendirdi.
" 2000-2002 yılları arası Kız Kulesi'nin açılışından itibaren 2 yıla yakın bir süre ''Leandros'' adını verdiği grubuyla hem arp çalıp, hem şarkı söyleyerek yaptığı etnik ve çok dilde söylediği repertuarıyla bir çok köşe yazarının dikkatini çekti.
" 2004 yılında Peker Müzik'ten ilk albüm çalışmasını yaptı. Albümdeki 8 şarkının söz ve müziği kendisine aittir. Aynı yıl, Kral TV Müzik Ödülleri 'en iyi çıkış yapan kadın pop şarkıcı' kategorisinde aday oldu.
" 2007 yılında Doğan Müzik DMC 'den çıkan 'You Dance' adlı albüm çalışmasında 'Love Season' isimli ingilizce single çalışması ile yer aldı.
" 2007 yılında ETİ sponsorluğunda bebekler için 'Sen Uykuya Dalarken' adlı ninni CD çalışmasını solo olarak seslendirdi.
" 2008 yılında Seyhan Müzik'ten 'Pembe Rüyalar' adında single çalışmasını yayınladı.
Açı Okulları 2009-2010 Vokal Eğitmeni
" 6, 7 ve 8. sınıfların ve lise bölümünün vokal eğitmenliği ve piyano eşliği
" Yıl içi ve yılsonu sunumlarının oluşturulması için gerekli vokal eğitimi
" Öğrencilerin okul içi ve dışı konser/sunumlarına hazırlanması
" Okul içi work-shop ve uygulamalı arp ve piyano çalışmaları
ENKA Okulları 2012-2013 Piyano Eğitmeni
Les Ottomans Otel 2013 – devam ediyor Solo Vokal Performans
" Ayrıca 1991 yılından günümüze kadar, kendi grubuyla etnik, pop, jazz gibi müzik türlerinde sayısız solo, arp ve vokal performans çalışmaları yaptı. (Moda Deniz kulübü, Büyük Kulüp, Babylon, Çırağan Kempinski Otel, Kız Kulesi, Hilton Otel, Sheraton Otel, Polat Renaissance Otel, Garanti Caz Festivali, vb.)
" Çok sayıda reklam ve film müziği seslendirdi.(Turkcell, Arko Krem, Tat Ketçap, Mc Donald's, Bioder,vb.)
" Çok sayıda sosyal sorumluluk projelerinde şarkıcı olarak yer aldı.(Tegev, Unicef, vb.)
" MSG (Musiki Eserleri Sahipleri Grubu) ve MÜYORBİR (Müzik Yorumcuları Birliği) asil üyesidir.
Uluslararası Çalışmalar
" Tarkan orkestrasında geri vokal döneminde yurtiçi konserlerinin yanı sıra, Paris Olympia, Londra, Stockholm, Viyana, Brüksel, Amsterdam ve Almanya'nın çoğu şehrinde yurtdışı turnelerinde bulundu.
" 1991 yılında Leman Sam ve Neco ile birlikte Dolmabahçe Sarayı'nda dönemin USA Cumhurbaşkanı George Bush için verilen davette devlet protokolünde müzisyen olarak yer aldı
" 1994 yılında Türkmenistan Aşkabat Akaltın Plaza Otel açılışında,Türkmenistan Cumhurbaşkanı Türkmenbaşı'nında bizzat katıldığı ve dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'inde bulunduğu açılışta solo performans gerçekleştirdi.
" 1999 yılında Lahey (Den Haag) Senfoni Orkestrası ile Hollanda Müzik Festivali'nde solo performans sergiledi.
" 2000 yılında Frankfurt Rotary Klubü Atatürkçü Düşünce Derneği Balosu'nda solo performans sundu.
" 2001 yılında New York May Fest haftasında solo performans yaptı.
" 29 Ekim 2005 Bakü Gülistan Sarayı'ndaki Cumhuriyet Balosu'nda solo performans sergiledi.
" 2010 yılında, Tune Shot Records etiketi ile İngiltere'de İngiliz müzisyenler ile yaptığı 'Love Season' adlı single çalışmasını 4 ayrı versiyon halinde tüm dijital platformlarda yayınladı.
" 2012 yılında Londra Lanesborough Oteli'nde özel bir gecede solo performans gerçekleştirdi.
Alıntı: http://www.sinemasenfoni.com/zeynep_onkaya.html
 

Hakan Ateş-Sinema Senfoni Orkestrası Kurucusu ve Sanat Yönetmeni-İDOB Sanatçısı
Hakan Ateş

Değerli Sanatseverler ;

Sizlere Türkiye'nin ilk film müzikleri orkestrasının kuruluş öyküsünden bahsedeceğim.
1989 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı korno bölümünden mezun oldum. 24 yıldır İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası sanatçısıyım.
Konservatuvar yıllarımdan beri aldığım klasik müzik eğitimi dışında jazz müziği ve film müziklerine ilgi duymuş biriyim. Bir film başlarken duyduğumuz ilk melodiden o filmin komedi mi? Savaş Filmi mi? Aşk Filmi mi? Dram mı? olduğu konusunda herkesin bir fikri oluşacağından eminim. Hep şunu söyledim kendime, bir filmi izlerken sesini kapatırsak bize ne ifade eder? Belki müzisyen oluşumdan kaynaklanıyor ama bana malzemesi eksik bir yemek tarifi gibi geliyor müziksiz film. Bir çok kişiye müzikler filmlerin pusulası olmuştur.
İşte o zaman film müziklerini filmlerden bağımsız dinlemeye başladım. Bu müzikler filmin içindeki ayrı bir film gibi olmuştu benim için.
Çünkü o müzikler bana coşkuyu, hüznü, komediyi ve adını koyamayacağım bir çok duyguyu hep yaşattı ve yaşatıyor.Bu müzikleri dinlediğimde neden diye hep sordum. Neden Türkiye'de çalınmıyor? İzledigim yada izleyemediğim bir çok filmin müziklerini dinlemeye başladım. Bu bende tutku halini almıştı. Dinlediğim müzikten filmi çözer olmuştum sanki.
Amacım bu güzel duyguları sanatseverlerle paylaşmak olmuştu. Bunun için yeni bir orkestra kurmalıydım, işi sadece film müzikleri ve müzikaller olan, dinleyeni bambaşka bir hayal dünyasına götürebilecek bir orkestra olmalıydı. Ülkemizde devlet orkestraları ve özel orkestralar olmak üzere bir çok orkestra bulunmakta. Yeni yıl ya da bahar konserlerinde, filmlerde kullanılan bir kaç müzik dışında klasik müzik çalan bu orkestralara bende yeni bir oluşum eklemek istedim. Kaynak nerdeyse sonsuzdu. Ülkemizde bu tarz müziği seslendirebilecek yetenekteki bir çok arkadaşımı etrafıma toplayarak SİNEMA SENFONİ ORKESTRASI' nı kurdum. Örneğine Avrupa'da yada Dünya'da çok az rastlanabilecek bir oluşum olma yolunda ilerlemek isteyen SİNEMA SENFONİ, repertuvarında siz sanatseverlere izlediğiniz ve unutamadığınız filmlerin, aklınızda kalan melodilerini duyuracak, bazen g
örsel olarak filmlerden kareler izlettirecek ve görsellikle işitselliği bütün haline getirecektir.
Genel Sanat Yönetmeni
HAKAN ATEŞ

Alıntı: http://www.sinemasenfoni.com/hakan_ates.html#


Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim

tenise.yalcin@gmail.com 
Bilgi: Hakan Ateş-Sinema Senfoni Orkestrası Sanat Yönetmeni
Haber İçerik: 
http://www.sinemasenfoni.com/index.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir