DEVLET TİYATROLARINDAN İZMİR E MODERN TİYATRO BİNASI

  DEVLET TİYATROLARINDAN İZMİR’E MODERN TİYATRO BİNASI
“Karşıyaka’nın 45 Yıllık Sanat Mekânı Yenileniyor”
 

 
İzmir’in gözde sanat merkezlerinden Karşıyaka Sahnesi modern bir tiyatro mekânı olarak yeniden inşa ediliyor.
 
Devlet Tiyatroları Genel Müdürü A. Necat Birecik’in temelini attığı tiyatro binası sanatseverlere yenilenmiş yüzüyle hizmet vermeye devam edecek.
 
Akustiğinden ses ve ışık düzenine, sahne tekniğinden fuayesi ve idari yapısına baştan aşağı yepyeni bir görünüme kavuşturulacakyeni sahne İzmir için de bir ilk olacak.
 
Modern teknoloji ile güçlendirilerek depreme dayanıklılığı artırılacak45 yıllık binanın 226 olan seyirci kapasitesi de 308’e ulaşacak.

 
İzmir’in Karşı Yakasına Bir Köprü
 
Kültür ve sanat ileadı birlikte anılan İzmir’de en büyük sorunun seyirci kapasitesi olduğuna vurgu yapan Devlet Tiyatroları Genel Müdürü A. Necat Birecik, temel atma töreninde yaptığı konuşmada; İzmir Devlet Tiyatrosunun ‘Karşı Yakaya’ bir köprü oluşturduğunu ve Devlet Tiyatroları olarak kapasite sorununu burada çözüme kavuşturduklarını söyledi.
 
Sanatseverlerle iki yıl sonra yeniden buluşacak sahnenin yıkımını merak edenlere ve yerine ne yapılacağını soranlaratemel atma töreninde seslenen Devlet Tiyatroları eski Genel Müdürü Bozkurt Kuruç ise, töreni tiyatro sevdalıları ile tiyatro sanatçıları için bir bayram, geleceğin sanatçıları için de ekmek kapısı olarak nitelendirdi.  
 
Sahnenin Yıkımı Tartışmalı Olmuştu
 
Efes Sinema Salonu olarak 1966 yılında kurulan ve zaman içerisinde tiyatro binasına dönüşen Karşıyaka Ragıp Haykır Sahnesinin yer aldığı bina Devlet Tiyatrolarının mülkiyetine 2010 yılında girdi.
 
İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezinin ‘yürürlükteki deprem yönetmeliğine göre’ binada güçlendirme çalışması yapılması konusunda hazırladığı teknik değerlendirme raporu ile yıkımına karar verilen sahnesinin geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen yıkımıise bazı tartışmalara konu oldu.
 
Devlet Tiyatroları Genel Müdürü A. Necat Birecik, İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürü Metin Oyman, Devlet Tiyatroları Eski Genel Müdürü Bozkurt Kuruç, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Karşıyaka Kaymakamı Sadettin Yücel ile Prof. Dr. Özdemir Nutku’nun temelini attığı Ragıp Haykır Sahnesiyine bir tiyatro binası olarakmodern yapısıyla Ağustos 2017’de seyirciyle buluşacak.
 

 

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü 06050 Ulus/ANKARA

 
Telefon :(+90 312) 309 39 20                                          @: basin@devtiyatro.gov.tr
Telefon/Fax:(+90 312) 311 95 19                                       twitter.com/devtiyatro
Web: http://www.devtiyatro.gov.tr/                              https://www.facebook.com/devlettiyatrolari

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir