Dünya Tiyatro Günü 50. Yıl Bildirisini John Malkovich Yazdı…

  
 

Her yıl yayımını merakla beklediğimiz 27 Mart Dünya Tiyatro Günü bildirisini; 2012 Yılı için John Malkovich yazdı. Ayrıca, ilki 1961 yılında uygulanmaya başlanan bildiri yayımlamanın bu yıl 50. yılı olma gibi bir özelliği var. "Dünya Tiyatro Günü. 50. Yıldönümü Bildirisi" nin çevirisini  bizler için Arda Arel yaptı. evetbenim sitemiz olarak tüm sanatçıların ve sanatseverlerin 27 Mart 2012 Dünya Tiyatrolar Günü'nü kutlar, tiyatro dolu günler dileriz…

Dünya Tiyatro Günü 50. Yıldönümü Bildirisi

Dünya Tiyatro Günü’nün 50. yıldönümünde, UNESCO’ya bağlı Dünya Tiyatro Enstitüsü(ITI) benden bildiri hazırlamamı istedi, bundan onur duydum. Buradan tiyatro çalışanı arkadaşlarıma ve eşe dosta kısaca sesleneceğim.

Dilerim ki; çalışmalarınız etkili ve özgün olsun. İçten, dokunaklı, düşündürücü ve eşsiz olsun. İnsan olmanın anlamını düşünmemizde bize yardımcı olsun; düşüncelerimizi yürek gücü, samimiyeti, açık sözlülüğü ve zarafetiyle kutsasın. Dilerim; yoksulluk, sansür ve Nihilizm gibi kesinlikle karşılaşacağınız birçok sıkıntının üstesinden gelirsiniz. Umarım bütün bu güçlüklerin içinde,  yeteneğinizle ve titizliğinizle bizlere insan kalbinin atışını öğretirsiniz; tevazu ve ilgiyle de bunu ömür boyu tüm işlerinizde başarırsınız. Ve dilerim en iyileriniz -çünkü ancak en iyileriniz ve onlara da pek nadir ve kısacık bir süre için olacaktır- soruların en temeli olan ‘Nasıl yaşıyoruz?’ sorusunu bir çerçeveye oturtmayı başarır. Tanrı yardımcınız olsun.
John Malkovich

Çeviri: Arda AREL

Message of the 50th anniversary of World Theatre Day
"I'm honored to have been asked by the International Theatre Institute ITI at UNESCO to give this greeting commemorating the 50th anniversary of World Theatre Day. I will address my brief remarks to my fellow theatre workers, peers and comrades.

May your work be compelling and original. May it be profound, touching, contemplative, and unique. May it help us to reflect on the question of what it means to be human, and may that reflection be blessed with heart, sincerity, candor, and grace. May you overcome adversity, censorship, poverty and nihilism, as many of you will most certainly be obliged to do. May you be blessed with the talent and rigor to teach us about the beating of the human heart in all its complexity, and the humility and curiosity to make it your life's work. And may the best of you – for it will only be the best of you, and even then only in the rarest and briefest moments – succeed in framing that most basic of questions, "how do we live?" Godspeed." 
John Malkovich 

 

 John Malkovich

 
 John Malkovich: Biyografi
9 Aralık 1953′de Illinois’de doğan John Malkovich entelektüel bir ailede yetişti. Lisede atletizm ile ilgilendi. Daha sonra Eastern Illinois Üniversitesi’ne katıldı ve arkadaşı Gary Sinise ile Chicago’da Steppenwolf Tiyatrosunun kuruluşuna yardım etti. Yedi yıl sonra Sam Shepard’ın “True West” oyunuyla Obie ödülü kazandı. Daha sonra Dustin Hoffman’la Arthur Miller’ın “Death of a Salesman” oyununu canlandırdı. Aynı eserin televizyon uyarlamasındaki performansıyla ‘Emmy Ödülü’nü kazandı. “Places in the Heart” filminde bir körü canlandırdı ve Akademi Ödülüne aday gösterildi. Aynı yıl “The Killing Fields”de başrol oynadı. Asıl büyük çıkışını “Dangerous Liaisons” filmindeki Vicomte de Valmont karakteriyle yaptı. Clint Eastwood’un “In the Line of Fire”ında cani bir suikastçi, Joseph Conrad’ın “Heart of Darkness” romanının televizyon uyarlamasında ise modern dünyadan vahşi doğasına kaçan albay Kurtz karakterlerini canlandırdı. “The Portrait of a Lady”, “Mary Reilly” gibi seçkin filmlerde ve kendisini canlandırdığı Spike Jonze filmi “Being John Malkovich”deki performanslarıyla sinema dünyasının en büyük oyuncularından birisi olduğunu kanıtlayan Malkovich, tüm karakterlere yüklediği soğuk ve itici havasıyla tanınır.

Haber Kaynak: http://www.world-theatre-day.org/en/index.html
Çeviri ve araştırma: Arda AREL/ Dünya Tiyatro Günü 50. Yıldönümü Bildirisi
Fotoğraf: google web

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir