EGE DEKİ ANTİK KENTLERDE SAHNE SANATLARI FESTİVALİ

TRABZON DEVLET TİYATROSU
DELİ DUMRUL
ile
“EGE’DEKİ ANTİK KENTLERDE
SAHNE SANATLARI FESTİVALİ”NDE

28 Ağustos Salı günü saat 21:00’de (Muğla) Datça Belediyesi’nin 5.000 kişilik anfi tiyatrosunda

 

 
Devlet Tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi ile Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün işbirliği; Başbakanlık Tanıtma Fonu’nun desteğiyle 4 Ağustos – 1 Eylül 2012 tarihleri arasında Ege’de bulunan 7 antik kent’te düzenlenen festival kapsamında;
Trabzon Devlet Tiyatrosu yapımı “Deli Dumrul”, sanatseverlerle buluşacak.
 
28 Ağustos Salı günü saat 21:00’de (Muğla) Datça Belediyesi’nin 5.000 kişilik anfi tiyatrosundaücretsiz olarak temsil edilecek olan Trabzon Devlet Tiyatrosu oyunu “Deli Dumrul” Güngör Dilmen’nın. Yönetmenliğini Yücel Erten’in yaptığı oyunun Yönetmen Yardımcıları Birkan Görgün, Murat Gökçer. DekoruHakan Dündar’a, giysi tasarımı Sevgi Türkay’a, ışığıYüksel Aymaz’a ait. Müzisyen ise Oğuz Özcan.

 Oyunda; M.Fatih Dokgöz, Zeynep Ekin Öner, Kadri Özcan, Uğur Keleş, M. Ceyhun Gen, Elif Şeker Saka, Fatih Topçuoğlu, Sinem Şahin, Şevki Çepa, Ufuk Şener, Başak Anat Özcan, Şebnem Topçuoğlu, Duygu Dokgöz ve Yavuz Topçuoğlu rol alıyor.
 
1000 yıl öncesinin Dede Korkut hikayelerinden / söylencelerinden günümüze kadar gelmiş bu oyunda Deli Dumrul’un insan olma yolculuğu anlatılır.
Dede Korkut hikayelerinden / söylencelerinden yola çıkılarak, Güngör Dilmen tarafından yazılmış bu oyun bin yıl öncesinin bugününde Oğuz İllerinde Anadolu’da geçer. Deli Dumrul bir insanın insan olma yolculuğudur.
Deli Dumrul, kurumuş bir çay üstüne kurduğu tahta köprüden insanları zorla geçirerek kazanç sağlamakta ve bütün Oğuz illerinde de kural tanımayan deliliğiyle tanınmaktadır. Gücü elinde bulunduran Canguzoğulları’na bile kafa tutmuş, Canguzoğluyla nişanlı Dede Korkut’un Elif’e aşık olmuş ve bu aşk için Dede Korkut’a bile karşı gelerek Elif’le evlenmiştir. Günün birinde, ölmüş genç bir delikanlının başında ağıt yakan kadınları görünce, bunun haksızlık olduğunu düşünen Dumrul, Azrail’den hesap sorar. Bu Tanrı’yı kızdırır. Azrail tam onun canını alacakken; Dumrul, Tanrı’dan af diler. Tanrı’da kendi canı yerine can bulursa onu affedeceğini söyler. Dumrul, önce yardımcısı Kırk Yiğit’e, sonra babasına en son da annesine gider ve onlardan can ister. Hiçbiri, ona canını vermez. Önce kendi hayatını sonra da ölümünü kabullenerek, bencilliğinden kurtulup, insani değerlerinin farkına vararak eşi Elif’le vedalaşmaya gider. Elif, ona canını vermek ister ve Tanrı yolculuğunu tamamlayan Dumrul’u Elif’e bağışlar.
 
 

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü 06050 Ulus/ANKARA Tel: 0312 309 39 20 Tel-Fax: 0312 31195 19
e-mail: basin@dtgm.gov.tr
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir